Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lucia1004
5. kvě 2009

momin: sama si sa rozhodla, ze nebudes kojit? ak ano, tak takemu malemu babätku popri sunaru je dobre dat - kedze je leto a chodis s kociarikom vonku - inu tekutinu - ale kedze je maly, tak ti navrhujem, aby si ho naucila na prevarenu kojenecku vodu a nie cajik. A nie vela, len okolo obeda pomedzi Sunar daj trochu prevarenej vody. Take male babatko kvoli "vode" urcite nebud, ved by mal vela spat pomedzi Sunar.

momin
5. kvě 2009

Sama sem se nerozhodla. Bohuzel se mi prestalo delat mlicko ☹ Jeste trosku tece ale Daneckovi to nestaci i ja citim ze se mi prsa vubec nenalivaji tak jako pred tim ☹ Vzdycky se snazim nakojit at ma aspon trosku MM a pak davame ten sunar. Ode me toho moc nema ale rikala sem si ze aspon tu trosku... Skusime tu vodu. jinak mame hermankovy caj z lekarny ale ten moc nechce.... treba nema zizen kdyz pije i trosku ode me ze?!

s.t.i.p.k.a
5. kvě 2009

momin, my když přecházeli na UM ve 2 měsících, tak mudr. řekla, že čaj dávat nemám, zatím ani ted, prý až budou horka, ale vždycky je nejlepší poradit se svojí pediatričkou.

lucia1004
5. kvě 2009

momin, tak potom, ked si sa sama nerozhodla odstavit maleho, tak navrhujem, aby si sa obratila na laktacnu poradkynu alebo napis do temy Dakujeme Annag. My - zastankyne MM sme toho nazoru, ze cim castejsie prikladas, tym viac sa ti mliecko tvori, zaklad je neprikrmovat UM. Neviem, ci si na to odhodlana, ale drzim ti prsty. Ja som mliecka tiez nikdy nemala vela, ale malemu to stacilo (hoc som ho prikladala kazde dve hodiny), aby pomalicky priberal a ked sa prehupnes do siedmeho mesiaca, ak uz pridu prikrmy a budes rada, ze si len kojila. Takze nedavat UM, casto prikladat (aj v noci, neviem, ako ti v noci spinka, ak napr. prespinka noc, tak to nedopust, ale zobud ho dvakrat na mliecko), mat pozitivny postoj k tomu, ze mas dost mliecka a chces iba kojit. A ked budes len kojit, tak ziadne ine tekutiny davat nemusis.

momin
5. kvě 2009

Lucia: snazime se a prikladame porad ale UM sme uz museli dat protoze maly porad brecel. V noci se budil kazdou hodinu. Opravdu mam moc malo mlicka... Ted je klidnejsi Ale pripada mi ze se po tom UM nemuze vykakat:( porad tlaci a nic... ☹ Jestli se mlicko zase roztece budu zase jenom kojit ale ted to opravdu neslo...

andy80
5. kvě 2009

momin, koukám, že vám je 6 týdnů, mě v tu dobu taky došlo mlíčko, ale jakože úplně. A pokud se ti po UM nemůže vykakat, zkus změnit značku. Já odzkoušela asi 4 mlíčka, než nám sedl Nutrilon. A čaj jsem dávala i mezi dávkami UM, protože malá měla po hodině hlad, tak jsem jí musela něčím zaplácnout 😀

holly1
5. kvě 2009

můžu se zeptat, dáváte večer po kaši pití?

holly1
5. kvě 2009

je tady nějaká maminka, která začínala příkrmy kaší? Potřebovala bych rady.... díky

evitkamalicka
5. kvě 2009

Ahoj kocky,
maly mal 1.5. 7 mesiacov...co vsetko by uz mohol papat okrem zeleninky, ovocia a maska?

lucia1004
6. kvě 2009

momin: moj maly tiez plakal kvoli nedostatku mliecka, ale stal na vahe, resp. trochu priberal, preto som UM nedavala, ale je to na tebe. A ked ma zapchu od UM, tak fakt v takom veku iba zmena mliecka (keby bol starsi a papal prikrmy, tak sa da pomoct prikrmami). A ak by si videla, ze je to fakt zle a boli ho brusko, tak masirovanie bruska pri kupani, cvicenie s nozickami, prip. pouzi rektalnu rurku, ked uz vidis, ze chce kakat. A prdka normalne? alebo ma aj zastavene vetry?

evitkamalicka: zltko uvarene raz tyzdenne asi davas, vsak? namiesto mäska. A uz moze aj biely smotanovy jogurt.

holly1: ja davam kasicku o siestej (t.j. minimalne dve hodiny pred spanim) a okolo pol deviatej (tesne pred spanim) mu ponuknem MM - väcsinou cca 7 minut pocuca
Preco si zacala kasickou?

misha82
6. kvě 2009

Ahoj holky,

tak už dva dny papáme mrkvičku, zatím jen asi tak 4 lžičky, ale docela s chutí. Stále malou kojím, ale problém je v tom, že mě to jednak šíleně vyčerpává a jednak malá v noci velmi špatně spí, budí se i 4x. Už jsem úplně průhledná. Uvažuju, že přejdeme na umělé mlíčko... Ale na druhou stranu je mi líto malou odstavit, když mám svého mléka poměrně dost... Navíc teď, když zavádíme příkrmy! Už fakt nevím, co vymyslet. Navíc samozřejmě malá flašku nechce, takže by to musel být radikální řez, musel by nastoupit manžel. On je ochotný to udělat, ale já pořád nevím... prosím poraďte, už jsem docela zoufalá!!!

garfie
6. kvě 2009

holly-já začínala s kaší-na-večer kvůli spánku. To byl jediný důvod. Ale vůbec se to nezlepšilo 🙂) Proč chceš začít s kaší ty?
Misha82: těžká pomoc....já dokrmuju UM cca od čtyř měsíců, ale malá to zvládá v pohodě. Dostává na noc z lahve a nemá s tím problém, přes den i v noci kojím. V tu dobu, kdy jsme začali se v noci budila i po hodině!! Trvalo to asi dva měsíce a teď se to zlepšuje, ale pořád se budí tak 3x za noc na kojení, plus několikrát stačí dudlík. Je to síla. Spí s váma v posteli nebo sama? Třeba se budí jen strachy....
Můžeš zkusit odstříkávat a dávat jí vlastní z lahve, tak by sis mohla v noci i odpočinout....ještě můžeš zkusit na noc rýžovou kaši, někomu to pomůže....ale nám teda ne :-/

misha82
6. kvě 2009

Garfie, problém je v tom, že ona nechce láhev jako takovou. Už jsme to s mým mlékem zkoušeli. V noci občas taky pomůže jen dudlík + ukolébavka, na to zabírá velmi dobře. kaši už jsme taky zkoušeli a budila se ještě častěji 🙄 Asi je na tom prsu závislá nebo co... Já už fakt nevím. Ale díky nevyspání pak přes den bloumám po bytě jak bludička, energie veškerá žádná!!! 😔 kdyby to tak šlo taky, na noc dokrmit UM, to by byla paráda, ale ona prostě flašku ani vidět!!!

andy80
6. kvě 2009

misha82: tak to můžeš být ráda, že se ti budí jen 4x za noc, některým maminám se miminka vzbudí za noc i 8x, ale jinak můžeš zkusit dám UM na lžičce nebo zkusit některý z hrnečeků popř. dudlík na láhev pro kojené děti. Jsou sice dražsí, ale jsou tvarované jako prso a dítko by nemělo poznat rozdíl. Dělá je např. Farlin

garfie
6. kvě 2009

Přesně to jsem chtěla poradit-chce to vyzkoušet víc dudlíků, dělají se tvarované podle prsu, můžeš na ně ještě natřít svoje mlíčko, třeba se chytne. Pokud bere dudlík, myslím že se musí chytnout i na lahev.
A energii doplňuj čokoládou, já mám spotřebu jedna denně! 🙂

shaula
6. kvě 2009

No s čokoládou to raději nepřehánějte, když kojíte, je to potenciální alergen. Jinak opravdu 4x za noc je v normě, kámošce se holka budí co 1 - 2 hodiny, a moji kluci se sice dlouho budili "jen" 4x, ale každý jinak, takže jakoby 8x. A to je teprve záhul.

hapkes
6. kvě 2009

ahojte .
prosim poradte mi co a ako mam davat malemu ma 4 mesiace aj sest dni od mesiaca je na UM a na obed mu davam mrkvicku..spapa celu misku zapije cajikom..ale chcela by som poprosit o radu aku zeleninku mu mozem davat od kedy masko a kedy ovocnu presmidavku..a hlavne ci mam davat raz iba zeleninku alebo viackrat denne aj ovocie alebo ako...Dakujem moc za radu..

shaula
6. kvě 2009

hapkes, tohle se tu už hodněkrát probíralo, stačí pročíst pár stránek nazpět. Osobně bych tak brzy s příkrmy nezačínala, i u dětí na UM se doporučuje začít až od ukončeného 6. měsíce, dříve jen pokud nestačí 1000 ml mléka na den.
Podívej se na www.kojeni.net, tam najdeš postupy pro zavádění příkrmů, je to na dlouhé povídání, sem ti to nikdo podrobně nenapíše. Ve zkratce: měsíc jen zeleninu, přidávat vždy po jednom druhu (pozor na alergeny), zkoušet 3 dny, jestli nebude reakce. Po měsíci zařadit maso, napřed 1x týdně, postupně až 6x týdně + 1x týdně žloutek. Současně můžeš zařadit ovoce. Po dalším měsíci třetí příkrm - obvykle večerní kaše.

misha82
7. kvě 2009

Holky díky, ani jsem nevěděla, že existují dudlíky na láhev tvarované jako ženský prs!!! paráda, jdu to pohledat na netu! A jinak - vím, že existují i děti, co se během noci budí vícekrát než moje malá, ale mám v okolí dětičky, co od narození spinkají celou noc!!! Tak si říkám, kde je nějaká spravedlnost? 😀 Neee, vím, jsem šťastná mamča, jen pokud by se intervaly mezi kojeními v noci zracovaly, byla bych za to moc vděčná 😉 Děkuji ještě jednou za rady!!!

vlasta23
8. kvě 2009

misha- az najdes, tak tady hod odkaz, ja to taky netusila. To by bylo super

zoeno.1
8. kvě 2009

shaula,preco pises maso najprv 1x za tyzden,postupne az 6xza tyzden+zltok?...teda ja naozaj nic v zlom,len ma to zaujma 🙂 ja som malej zaradila maso po mesiaci,ale nie tak ako pises,ale hned 5-6krat za tyzden a hned po prvom tyzdni (cca) som dala zltok a ovocny prikrm som zaviedla hned na 4.den od zavedenia maska 😕

zoeno.1
8. kvě 2009

aha,uz viem preco to tak pises....tak to pisu na kojeji.net 🙂 no snad som az tak zle nespravila 😅

shaula
8. kvě 2009

zoeno, myslím, že jsi nic špatně neudělala, já to taky nedodržela úplně doslova 😉 Zřejmě je to proto, že maso je hůře stravitelné, tak aby si na to mrně zvyklo. A ovocnou přesnídávku si už nepamatuju, myslím, že jsem ji dala dokonce o pár dní dřív než maso.

andyalukasek2008
8. kvě 2009

holly1: my jsme též začali s prvním příkrmem večerní kaší.. Daleko lépe po ni malý spinkal a spinká dále. Teď už mu někdy pravda leze pěkne krkem, ale když ji zdlábne, lépe a déle spinká... Nejlépe nám vyhovuje od Nutrilonu...

shaula
8. kvě 2009

Andyalukasek, tak to jste asi světlé výjimky, závidím. Většina maminek nezaznamenala žádný rozdíl po zavedení kaše.

luca30
8. kvě 2009

Ahojky tak my jsem začali s kaší včera...první noc byla ok..jen se malý vzbudil v deset s hysterickým pláčem, tak jsem ho musela znovu uspát a pak spal až do půl osmé, což se nám předtím nestalo..chodí spát v osm...dneska ji dostal podruhé, tak jsem zvědavá co nás čeká.

Nevím totiž jestli ji už mám dávat denně...kamarádka ji zatím dává obden...mám tu obyčejnou bez příchuti od Nutrilonu a příští týden bych chtěla začít s přkemem nějaké zeleniny mrkev atd...

shaula
8. kvě 2009

Luca: a kam tak spěcháš? Dospěláckou stravu bude jíst celý život, a i u dětí na UM se doporučuje začínat až v 6 měsících, dříve jen v případě, že nestačí 1000 ml mléka na den. Jinak kaši jsem ze začátku dávala tak 2x - 3x týdně, teď už dávám každý den. Ale my jsme s ní začínali až v 8 měsících (po zelenině a ovoci).

berenika39
8. kvě 2009

luca30: taky si myslím, že důvod pro tu kaši absolutně žádný. kdo ti to poradil? čtyřměsíční mímo potřebuje mléko, lásku a trpělivost. jídlo ho bude zatěžovat ještě 90 let 😀 😀

zoeno.1
8. kvě 2009

dik shaula 🙂
tak teda vlastne odkedy sa odporuca zavadzat kase? nie som do nich "hrrrr",skor naopak 😅 nemaj sajnu ake sa davaju a do coho,kedze v zivote nedrzala flasku v ruke 😅 tak preto ma to zaujma,ci este mame cas 😀

garfie
9. kvě 2009

Já myslím že čas na kaši přichází když má mimi večer ještě hlad a mlíčko už nestačí....🙂 Nic kromě zabetonování žaludku jim to nedá....