Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
18. kvě 2009

veronika - souhlasím se saskou

evikk
19. kvě 2009

Ahoj holky,za mesic zacnu taky s prikrmama,chtela jsem se zeptat jestli nevite o nejake dobre knizce ve ktere je to pekne popsano,jak zacit s prikrmama a kde jsou i recepty,dekuju za tipy 😉

shaula
19. kvě 2009

MUDr. Judita Hofhanzlová - Polévky a kašičky pro nejmenší

zuzujo
19. kvě 2009

ahojte, potrebuje 8-mesicni mimi na vecer mlecnou kasi? ptam se proto, ze asi mesic jsem ji malemu davala, kdyz zacal lozit po kolinkach, tak se zdalo, ze toho dost "spali", ale ted jsem ji na par noci zrusila a sleduji, ze frekvence nocniho piti je stejna i bez kasicky, tj. 2x- 3x za noc...tak nevim...jake jsou vase zkusenosti?

Jinak pres den papa docela hezky, na desatou ovoce a na obed zeleninovy - zelenino/masovy prikrm. Maso davam jen asi 3x tydne, zda se mi, ze je pro maleho docela tezko stravitelne, tak mu zatim nechci moc pretezovat organismus.

mishusha
20. kvě 2009

zuzujo... s tymi kasami je to individualne...niektore deticky vydrzia na nich celu noc... a niektore naopak pytaju papat castejsie 🙂
ja som kasu nikdy na noc nedavala... a mala mi prespi celu noc... len na mlieku 😝
zvyknem kase davat na ranajky alebo olovrant...

a co sa tyka toho zatazovania organizmu dietata masom... tak v tomto ja velmi nesuhlasim... praveze potrebuju dostatok prisunu bielkovina zeleza... a v tomto obdobi je to hlavne maso, ktore to vsetko obsahuje.... podla mojich vedomosti maso sa ma davat 6 x v tyzdni.... ten siedmy den ma byt skor taky zeleninovo-ovocny..
ale opravte ma baby ak sa mylim 😒

shaula
20. kvě 2009

mishusha, nemýlíš.

mishusha
20. kvě 2009

🙂

saska.t
20. kvě 2009

nemylis mishisha ale 1x v tyzdni mozes mäsko nahradit aj zltkom 😉

holly1
20. kvě 2009

já bych se taky zeptala k té kaši - uvažuju o ní jako o druhém příkrmu (zatím máme jen zeleninku) - jednak mám večer málo mléka (ale mám ho na kaši dost v mrazáku) jednak malá špatně přibírá - může se nám po kaši přibírání trochu zlepšit nebo na to kaše nemívá vliv??

andtka
20. kvě 2009

Holly, určitě.

Holky, nevítek kolik gramů masa má být na jednu porci pro mimi v 9 měsících? Zatím dávám 20 g a to se mi zdá už málo.

holly1
20. kvě 2009

andtka, jakože může po kaši lépe přibírat? 🙂

holly1
20. kvě 2009

ještě k té kaši - mohu po ní ještě nakojit? Nebo jiné tekutiny? Když už to je z MM...? díky 🙂

saska.t
20. kvě 2009

andtka ja uz dava okolo 30 g a sme o mesiac starsim uz to robim tak od oka aby tam bolo vsetkeho dostatok 😉

holly moze pomoct kasa k priberaniu 😉 a kludne dokoj aspon si potiahne predne mliecko na smäd a dotlaci si brusko 😉

holly1
20. kvě 2009

saska 🙂 🙂

stvura
20. kvě 2009

No neviem ako s tym priberanim od kasi...moze a nemusi...nas aktivista ju "zlupne" celu, docucka si mm a o tri hodky by uz znova jedol...zalezi ako je dietatko aktivne a aku kasu davas. Ak nemliecnu alebo si robis domacu tak z nej tak nepriberie ako z kupovanej mliecnej. Mne dokonca radili davat do kasi lyzicku medu a piskoty nech dietatko pribera lepsie.

Masko davam velkosti vlasskeho orieska.

holly1
20. kvě 2009

no kaše bude rýžová nemléčná zadělaná do MM. Malá je taky dost aktivní, i když zatím kromě převalování na bříško nic nedělá 😉 Jinak spinká celou noc, už téměř měsíc, takže na to to asi mít vliv nebude

shaula
20. kvě 2009

stvura, někde jsem četla, že med by se dítěti nejméně do roka neměl dávat, jednak kvůli cukru, jednak je alergenní, ale jednak kvůli tomu, že obsahuje nějaké bakterie, které můžou dělat problémy v bříšku (např. MUDr. Hofhanzlová v knížce Polévky a kašičky pro nejmenší říká, že pokud chceme dávat dítěti do 1 roku med, tak ho musíme převařit, resp. ten pokrm po přidání medu).

garfie
21. kvě 2009

Holly: na přibírání by to pomoct určitě mohlo, je to jeden z důvodů proč lékaři kaši doporučují.
A na med pozor, jak píše Shaula, je to těžkej alergen-a dokonce jsem někde četla že by ho neměly děti až do tří let!!!

holly1
21. kvě 2009

no med bych určitě nedala, bude to čistě rýžová kaše zatím bez příchuti, díky všem 🙂

saska.t
21. kvě 2009

med je velky alergen a odporuca sa az po 3 roku a piskoty detske tiez ziadna vyhra obsahuju cele vajce akurat skodia ladvinam a nic telu okrem cukru nedaju-urcite by som to nepouzivala to su take rady spred 20 rokov, tym samozrejme nechcem nikoho urazit 😉 len si myslim ze je to nespravne 😒

megi93
21. kvě 2009

Ahojte, neviem či sa trafím, ale ako tu čítam, riešite aj priberanie bábätka. Nám odporučila detská lekárka, aby sme malej do mlieka dali trochu tvarohu, resp. tvaroh rozmixovať s vanilkovým cukrom a rozrobiť s nutrilonom, aby to bolo redšie ako kaša. Malá to samozrejme schosnovala v momente, ale kardiologička nás varovala, že tvaroh sa deťom dáva iba ak chceme, aby pribralo na váhe. Okrem toho, že je síce výživný sa od neho aj poriadne priberá, takže ak chcete, aby drobec pribral, dajte mu trošku tvarohu a bude priberať jedna radosť 🙂

Med sa naozaj deťom nemá dávať do toho roku a pol. Tak nám vraveli v pôrodnici. Ale zase na druhej strane, nám namáčali cumle do medu a nemáme problém žiadny 🙂)))

holly1
21. kvě 2009

megi, tvaroh s vanilkovým cukrem????? To mi přijde jako špatný vtip, promiň - tvaroh ani cukr se přece minimálně do roku dávat nemá!!!!

shaula
21. kvě 2009

megi, ale tvaroh dětem do 1 roku se vůbec nemá dávat, má moc bílkovin a zatěžuje ledviny. Nevím, jak stará je tvoje holčička, ale byla bych opatrná. A vanilkový cukr?! Fuj...

holly1
21. kvě 2009

já kojím, takže by to naštěstí technicky asi nešlo... doporučil pediatr????

megi93
21. kvě 2009

No moja malá má 5 mesiacov a tvaroh si myslím že je ok...ved je z kravského mlieka a už od piateho mesiaca je bábo schopné mlieko spracovať. Nechcem ju zbytočne prepchávať umelými mliekami a kedže nekojím toto mi príde ako celkom vhodná náhrada. Ja viem, že kravské mlieko sa odporúča od dvoch rokov, alebo od roka, ale to mi zase príde ako trošku prehnaná teória. Ved kedysi neboli žiadne nutrilony ani nič podobné a dieťa pilo od malička kravské mlieko....a prežili sme tak aj my, aj naše staré a prastaré mamy. Takže myslím, že dnes to dieťaťu nemôže ublížiť. Keď do nej budem pchať umeliny, tak bude taká alergička z nej, že si budem hlavu búchať do steny. Si myslím....
A ten tvaroh nám odporučila detská lekárka. A aj s tým cukrom... samozrejme že som jej ho tam nedala celý 😝
takže ublížiť jej to určite nemôže.

shaula
21. kvě 2009

No dělej jak myslíš. Ale zkus se podívat na www.kojeni.net, proč se tvaroh nedoporučuje (zátěž ledvin). MUDr. Judita Hofhanzlová v knize Polévky a kašičky pro nejmenší uvádí, že MM má 1,5 % bílkovin. Ale kravské mléko 3,5 % a tvaroh 19% !!! A začínám být alergická na argumenty typu "my to taky jedli, tak to nevadí". Ale vývoj jde dopředu a to, co platilo před 20 lety, už dnes dávno neplatí. Ano, za dalších 20 let budou zase nové poznatky a možná polovina toho, co dětem dáváme, bude opět označena za nevhodné. Ale současný obecně uznávaný názor říká toto, tak proč ho ignorovat? Abychom si dokázaly, že jsme chytřejší? To mi přijde jako slabý argument pro to, abych si hrála se zdravím svého dítěte. Té zátěže mají už tak dost ze zničeného životního prostředí...

ajsa32
21. kvě 2009

shaula, suhlasim.

a odporucanie lekarky- tvaroh s cukrom 😕

bud je to nejaka stara skola, ktora studovala este za marie terezie, alebo absolutny ingnorant , ktory nestuduje nove vyskumy...

ja sama som nikdy nepovazovala rady pediatrov ohladne dojcenia a stravovania deti za alfu omegu, riadom sa svojim rozumom a kedze mame k dispozicii net, tak si vela veci zistujem aj takto.
neviem, ci ste to rozoberali, ale teraz som citala, ze lepok je najvhodnejsie davat od 6 mesiaca, sucacne s kojenim, odkladat nema vyznam.
tak neviem,kedze doteraz zas prevladal nazor, ze od 8. - 9. mesiaca az...

saska.t
21. kvě 2009

megi - myslim ze velmi riskujes mozno by sa oplatilo aby si si precitala odborne clanky a diskusie a neriadila sa radami jednej Dr, ktora nema sajnu o detskej vyzive, tak isto v dnesnej dobe je to mlieko uplne ine ako kedysi chemia konzervanty atd a tvaroh s tolkou bielkovinou akurat prinesie tvojej malej kopu neprijemnosti a zarabas jej na velku alergiu, ktora sa moze prejavit v puberte alebo dospelosti
Ale je to tvoje dieta a aspon budes vediet komu podakovat za pripadne neprijemnosti a hazardovanim so zdravim svojho dietatka 😕

junovka
21. kvě 2009

teda ja ziram megi....a hlavne nad tvojou pedinou 😕 🤐

garfie
21. kvě 2009

Taky nestačím zírat...ale v jednom s Meggi souhlasím, děťátko po tom určitě přibere 🙂
Tvaroh bych nedávala určitě, o cukru nemluvě. Teď jsem se ptala doktora na kozí mléko-kamarádka po rakovině nemůže kojit, z UM je taky trochu nešťastná, tak hledá alternativy...
Můj dr. mi řekl, že by s tím neexperimentoval minimálně do roku-a já myslím že se to týká i ostatního jídla.