Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mona01
21. čer 2009

ty stránky o kojení jsou super, děkuji. Našla jsem nějaké s recepty (nevím jestli je znáte) http://www.maminkam.cz/recepty-pro-deti/jednodr...

mona01
21. čer 2009

ta lahvička první lžička od Hami je docela velká, když mám dávat pár dní jen pár lžiček a ta lahvička se má po dvou dnech vyhodit, to bych ji vyhazovala skoro plnou. Dodržujete to? možná se ptám blbě, ale je mi to líto, ovšem pokud to je nutný .....

dagina
22. čer 2009

Ahojky příkrmářky 🙂 ,
chystám se na příkrm cca za týden, mrkvičku chci zatím vařit doma v páře a nějak mi není úplně jasné jestli ji mám umixovat třeba tyčovým mixerem nebo jen umačkat lžičkou.... jak to děláte vy??? Ze začátku budu asi míchat s mým mlíčkem, pak s kojo vodou.
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli tady má některá zkušenost se záčátkem příkrmů u dětí s atopickým ekzemem, je nějaký rozdíl, mám se něčemu vyvarovat.......Při kojení jsem hodně omezená v jídle, nesmím skoro nic 😒 .
Moc díky za info,popř. za nové poznatky 😉 .

jo, ještě prosím, kolik napoprve toho prcek sní 😅 ???? Asi jen pár lžiček...

shaula
22. čer 2009

Dagina, ze začátku rozhodně mixovat nahladko. Vždyť doteď mělo dítě jen tekuté mléko, tak ty první příkrmy by se mu měly co nejvíc podobat, aby s tím nemělo takový problém.
U dětí s ekzémem je rozhodně rozdíl, za prvé se doporučuje začít s příkrmy později, za druhé opravdu některé potraviny ne nebo opatrně - pro začátek se podívej na www.kojeni.net do toho návodu o příkrmech, je tam konkrétně psáno o alergických dětech (potažmo s AE). Osobní zkušenost nemám, tak ti více asi neporadím🙂
Napoprvé je to různé - někdo pár lžiček, někdo hned celou dávku🙂

dagina
22. čer 2009

Shaula, díky moc, jj, na ty stránky jsem chodila, přečtu si to tam 😉 . Stejně jdu tento týden do poradny na půlroční, tak se poradím s mudrou kdy tedy začít....

mikulka
22. čer 2009

mona: sklenička ti vydrží v lednici 3 dny, tak to tak akorát, myslím. Když tak vyhodíš jen trochu...

dagina, pro začátek je lepší mixovat na hladké pyré.
Kolik sní záleží na dítěti. Obvykle se 1. den dává pár lžiček. Cílem není zasytit, ale zvyknout si na novou konzistenci stravy, nový způsob (lžička) a novou chuť.
Děti s AE začínají příkrmy často až v 7. měs. Možná bys mohla ještě počkat.

tanita: normálně se to počítá tak: na 1 kg váhy 130-150 ml mlíčka/den. Pokud máš ale příkrmy, tak jeden příkrm je jedna dávka mlíčka. Proto apk stačí ty tři kojení.
Dehydrované děcko nemáš, ono by se ozvalo, kdyby mělo žíázeň a hlad. Ale pokud máš strach, zkus častěji nabízet MM a také pár lžiček vody.

barila
22. čer 2009

Pomaly nas cakaju prikrmy. Momentalne sme na UM. Chcem sa opytat, ze ked dam malemu napr. banan a spapa mi napr. polku ako budem vediet kolko mlieka mu mam este dat? Poradte mi.

blandik
22. čer 2009

Barila - na začátku to budeš muset nějak odhadovat - a po čase se ti to ustálí a budeš líp vědět kolik. Já jsem dávala prostě tolik, kolik vypil - navíc na začátku ti třebas jeden den sní více a druhé méně - takže i to množství mléka se může lišit. Já jsem dávala nejprv příkrm a když už nechtěl, tak jsem mu dávala UM - na začátku jsem si dělala klasickou dávku, pak jsem jí postupně snižovala, když už jsem věděla, že něco sní.

smajlik
23. čer 2009

zrovna teď řeším podobně jako barila - malá mi snědla jednu tu malou skleničku příkrmu (mrkev s brambory) a pak ještě vytáhla 100 ml mlíčka, přičemž myslím že by vypila možná i víc, ale odpadla. Tak přemýšlím zda jí mám to mlíčko nabízet nebo ne ... a jestli jí ta malá sklenička není málo ... tyhle začátky jsou těžký :D. A u dopolední svačinky mě to děsí ještě víc, vždyť ta přesnídávka jí určitě tolik nezasytí (na to se teprve chystáme)

saska.t
23. čer 2009

smajlik urcite mliecko ponukaj na zaciatku to je vzdy tak ak spapa cca 150-200g prikrmu mliecko ponukat uz netreba na tuto davku sa dostanete priblizne - + za mesiac casom uz budes mat sama odhad a lahko si poradis 😉

mamutka
23. čer 2009

barila, papier k prikrmom co mam od dr. spomina napr. ze s babanom sa nedoporucuje ponahlat, dost sa o nom hovori ako o moznom alergene v poslednej dobe, s tym kludne pockaj do 8 mesiaca, ved je kopa specialitiek na trhu co su vhodne od 4. mes. ak mas dietatko na UM

smajlik
23. čer 2009

a ještě dva dotazy - dítě dáváte odkrkávat pouze pokud pije mlíčko? (nebo příkrm a pak mlíčko) A dáváte každý den jiný příkrm, nebo třeba dva dny po sobě stejný? Mám drobet strach jak nás zlobilo bříško

saska.t
23. čer 2009

smajlik pri zavadzani prikrmov sa dava 1 prikrm min. 3 dni aby si vedela posudit pripadnu alergiu na urcitu zlozku ak uz papate dlhsie je to na tebe kolko dni bude jest rovnake jedlo, ja varim na 2 dni takze kazde 2 dni ma nieco nove, odgrgavat treba vzdy po mliecku po pevnej strave si grgnr aj sam 😉

gabii83
23. čer 2009

ahojte baby mi sme tiez zacali s prikrmami, no sa nam nedari. od vsetkeho je jej na grcanie ☹
kasicka vecer ani za svet, zemiaky vobec a ani mrkva toto sme skusili zatial, a uz som jej dala aj ovocny prikrm poobede ale ani to nie, da sa to dat od 4. mesiaca, tak neviem co mam robit...

puci sa a neotvori mi usta...
poradite?
dakujem

sunny1112
23. čer 2009

ahoj gabii, my sme sa tiez trapili...ale dnes po dvoch tyzdnoch odmietania, konecne dobrovolne otvoril usta 🙂 vzdy som do neho dostala tak par lyziciek, no a dnes zjedol celu pomerne velku porciu 🙂 mne odmietal uplne, ked som mu dala len mrkvu alebo len zemiak, ale kombinacia tychto dvoch a brokolice ho aspon trosku oslovila... skus to nakombinovat, mozno to pomoze 🙂

gabii83
23. čer 2009

myslela som aj na to ale co s tou teoriou ze ak sa vyhadze nebudem vediet z coho, z mrkvy aklebo zo zemiakov?? 😨

kuknem sem zajtra idem buvat...
pekny vecer

mikulka
24. čer 2009

Holky, prosím, jak jste začínaly zavádět tekutiny? My sem tam dávali vodu (čaj enchce), ev, ředěné štávy, ale to fakt pár lžiček. Od 9. měs by měl vypít ještě k mlíčku 200 ml, pokud jsem to správně pochopila?

Co když nebude chtít, ted mi vypije tak 30 ml/den, když to jde dobře...

shaula
24. čer 2009

Mikulka, když nechce, tak to do něj stejně nenatlačíš, tak se tím nestresuj. Prostě často nabízej. Mně jeden začal pít tak něco po 10 měsících, druhý to asi týden jen tak posrkává, vždycky vypije tak 1 - 2 hlty. Jo, a vůbec neměřím, kolik toho vypijí, zbytečný stres🙂
Můžeš se zkusit podívat sem http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=103

smajlik
24. čer 2009

já spíš myslela když už je dítě na příkrmy zvyklé, jestli dáváte každý den jiné jídlo (když kupujete skleničky)

pavlina05
24. čer 2009

smajlik
já tedy vařila a vařím. A pokud už je dítko na př. zvyklé, tak střídám 😉

pavlina05
24. čer 2009

mikulka mě v roce vypije Aleš 50 ml čaje ☹ Ale pořád dost kojím, takže je to prý ok. Dr. mi říkala, že si dítko řene samo 😅 Tak naše dítko si teda neřekne 😕 Ale je pravda, že min. týden bylo vedro a vypil mi 140 ml šťávy s vodou.
některé děti si také oblíbí určitou savičku, hrneček...

shaula
24. čer 2009

smajlik - já vařím na dva dny dopředu, takže jí to samé. Občas mi zbude ještě i na třetí den🙂

misutovo
24. čer 2009

Ahojte,

poradte co sa moze este 6mes. babatku podavat ked zemiak s mrkvou ju strasne zapiekol- preplakali sme celu noc. 😢
Idem skusat cuketu s ryzou a vraj surove jablcko je dobre. Viete este volaco? Poradte.
Dakujem.

shaula
24. čer 2009

Rýže taky zapeká. Zkusila bych brokolici, dýni, špenát, cuketu, z příloh pohanku, jáhly, rýži taky, ale opatrně vyzkoušet, když jste měli ty problémy. Z ovoce hrušku, jablko, možná meruňku. Může se i banán, ale s tím taky opatrně, mohl by taky zapékat.

luca76
24. čer 2009

ahoj, prosím poradíte někdo, jak často dávat ovoce? Malej má 6 měsíců, dávám ovoce odpoledne na svačinku, spapá celou skleničku, tj. 100 g. Má se ovoce dávat i dopoledne, tedy 2x denně nebo stačí těch 100 g odpoledne? Taky se chci zeptat - malýmu se po zavedení příkrmů zhoršily děsně prdíky, nevíte, čím to může být? Spíše jsem četla, že by se měly upravit. Nemá s tím někdo zkušenosti, např která zelenina je vyvolává? Malýmu chutná nejvíc mrkev...brambory a další mu moc nejede...

misutovo
24. čer 2009

Shaula dakujem za odpoved.

Este by ma zaujimalo keby som dala malinkej papat ovocnu vyzivu napr s broskynou alebo marhulou a nasledne ju nakojila nemozem jej sposobit bolesti bruska?
Neviem teda ako tu funguje u deti ale kebyze sa ja po marhulach napijem mlieka tak si neviem predstavit co by to so mnou porobilo. 😀
Ci u nich to este tak nefunguje?
Dakujem

holly1
24. čer 2009

misutovo, broskev bys dávat neměla, až po roce. Já bych potřebovala poradit, jak dát třešně. Malá nemá žádný zub, všechno mixuju, ale třešně mají slupku - co s nimi?

zajo79
24. čer 2009

preco nie broskynu??? preco az po roku?

misutovo
24. čer 2009

Broskyne az po roku? Nasla som taku celkom fajn prehladnu tabulku na nete, kde je pisane co kedy zavadzat a tam je broskyna od 7 mesiaca. No ale dobre ved sa nemam kam ponahlat len predsa by ma zaujimalo ako je to s tym ovocim a mliekom.
Nic jej nespravi marhula ked ju po nej nakojim???

misutovo
24. čer 2009

Ahoj Zajo,

mi sme sa pohorsovali v teme hromadne vizity v porodnici. Pamatas? Tak to je super, teraz zase riesime papnicko pre drobcov 🙂 Ale ten cas leti. 😉