Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lehna
23. črc 2009

lestep- no proto jsem se tady ptala, jestli mu je můžu dávat. přikrnuji od pátého měsíce a jí všechno,tak jsem se tady holek ptala a jedna mi říkala, že jo. no a narazila jsem v obchodě na příkrmy ve skleničce a tam jsou těstoviny dokonce od 4 měsíce,no tak jsem na to valila oči 😕

shaula
23. črc 2009

Lestep, Lehna - těstoviny můžete dávat od začátku, pokud jsou bezvaječné a bezlepkové (např. rýžové nebo kukuřičné). Až se rozhodnete dávat lepek (to je u každého různé, někdo dává hned, někdo od 8 měsíců, někdo později), tak do roka bezvaječné těstoviny - značku žádnou nepreferuji, totiž vlastně ano, Euroshopper, protože jsou nejlevnější 😀 Po roce je to už jedno, ale já dávám pořád bezvaječné, odjakživa je kupuju i pro nás, v chuti žádný rozdíl nevidím, tak proč ne...
Ad skleničky - výrobci do nich nacpou neuvěřitelné věci, kupujte je podle složení, ne podle věku... Např. ve skleničkách označených od 8 měsíců běžně najdete ryby, rajčatový protlak, houby (!!!) a podobné nesmysly... A to nemluvím o soleném Hippu...

lehna
23. črc 2009

shaula-moc díky za vysvětlení. no já těstoviny koupila rosické,jiné u nás v obchodě na vesnici neseženu. a taky j kupuji vlastně i pro nás,taky v nich nevidím rozdíl jestli jsou vaječné nebo bezvaječné.
skleničky já nekupuji,jen jsem to zahlídla. vařím všechno sama, jen občas koupím přesnídávku....

moda08
23. črc 2009

holky a ty těstoviny normálně uvaříte a rozmixujete? není z toho lepenec? a s čím to dáváte?

denisa31
23. črc 2009

ahoj, taky prosím ještě o radu, ten olej (asi nejlepší řepkový, že?) dáváte do zeleniny až před konzumací, a kolik?
A jen do mrkve a zeleniny, která staví, nebo vždy aspoň kapku? Chtěla bych pro malou zpracovat cuketu a zamrazit.

A červenou řepu dáváte taky samotnou, nebo radši namíchat až budeme mít otestovaný třeba brambor? na kojeni net ji doporučujou, ale já nějak nevim

shaula
23. črc 2009

Denisa, olej bys měla dávat vždy, není to kvůli lepšímu vylučování (i když to pomáhá), ale kvůli vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Stačí pár kapek. Já dávám panenský olivový (když nezapomenu 😀 ), i když tady na MK se tvrdilo, že není pro kojence nejvhodnější, že prý je lepší rafinovaný... Tak nevím.
Červená řepa klukům samotná nechutnala, ale když jsem ji dala spolu s další zeleninou, tak v pohodě.

Moda - těstoviny normálně rozmixovat spolu se zeleninou, případně rozmačkat vidličkou. Dávám s čímkoli, prostě jako jakoukoli jinou přílohu.

denisa31
23. črc 2009

shaula díky

moda08
23. črc 2009

shaula - díky, tak to zkusím, ať nemá tak jednotvárný 😀

dagina
23. črc 2009

Ahojky,
Takže s květátem počkám 😵 .

Majka, no právě že je tak veliký, tak by jsi mohla jak ti někdo radil dát na noc UM. Lůca měla cca 7,5 kila a 6,5 měs, když jsem začala s příkrmem, a myslím si, že byl správný čas. Ikdyž plačtivá nebyla, já byla stále vyprahlá 😒 . Zatím mi ještě žádné kojení neodpadlo, ale cítím se kapek líp..., teda pokud si to nenamlouvám. 😅

A ten vaječný žloutek podáváte s čím?????

smajlik
23. črc 2009

dagina: ideálně se špenátem a brambory, to i mlaská :D

lestep: zkusila jsem ho nastrouhat a dobrý , díky 😉

jinak co se týče olejů, nám porodní asistentka doporučovala brusnicový (má hodně omega 3 a 6 kyselin)

jaja257
23. črc 2009

No tak a dnes som porusila svoje presvedcenie, ze kasa az po 7 mesiaci. ☹ Mala nechcela mlieko, ale kasu zjedla.
Ozaj, odkedy by som jej mohla dat surove ovocie, nevarene, len pomixovane?

lehna
23. črc 2009

holky ještě jeden menší dotaz. hlavně vy co dáváte ovoce-tak meruňky než je uvaříte,nebo spíš podusíte,tak je loupete??? tak samo nektariny a broskve?? bych chtěla Štěpikovi udělat přesnídávky-jakože větší množství a těch měruněk bych se teda uloupala 😅 .

no a já dávám místo oleje kousíček obyč másla

moda08
23. črc 2009

lehna - ahoj, já jsem teda meruňky loupala, nevím jestli by se ta šlupka rozmixovala, ale je pravda, že jsem neměla asi takové množství, takže to šlo

holky a kolik prosím vás vaříte těch těstovin na jednu dávku příkrmu?

shaula
23. črc 2009

Dagina - o takovém oleji jsem ještě neslyšela 😕 Brusnicový jako brusinkový? 😕

Jaja - někdo dává hned od začátku. Chce to asi vyzkoušet, samo zkraje nějakým nealergenním druhem - jablka, hrušky,...

Lehna - jo jo, máslo se taky dá dávat místo oleje, to mi taky říkala doktorka. Ty meruňky bych asi loupala... Ale fakt je, že já z nich přesnídávky nedělám, dávám syrové, takže se to dá 🙂

Moda - prostě "přiměřeně" 😉

majka79
23. črc 2009

Ahoj všem moc děkuji za pro mě cenné zkušenosti a rady.

lehna Hami Hajaja je mlíčko s rýží výborný nápad to mě nenepadlo určo bude sytivější než moje stále jen kojím 😕

lestep mám doma koupenou kašičku Hipp První kaše pro kojence a podle tab. mám dát 120ml myslíš si že může víc nerada bych mu nějak zkazila zažívání a hlavně nechci ho moc překrmovat je to můj malý obr už teď 🙂

vikula ano jen kojím jsem sice ráda že mlíčko mu chutná a vyhovuje když po něm tak roste ale když se teď najednou tak budí a nechce spinkat když dříve spinkal a já kojila v noci jen jednou a pak kolem 6 ráno, tak si začínám myslet že to chce změnu ikdyž samozřejmě vím že to nemusí být jen mlíčkem

dagina cítíš se vyprahlá 😀 no tak tenhle pocit mám přesně také mlíčka je dost ale já jsem čím dál víc unavená začali mi padat vlasy a mám dost žízeň nevím může to být i těmi vedry ale hlavně asi tím že teď kojím víc i v noci

ještě se chci zeútat na noc UM? Co myslíte dát jen UM a nebo nakojit a nabídnout mu potom jestli si ještě dá?

vikula
23. črc 2009

Majka:Dávala bych ze začátku místo kaše mlíčko umělé(beba)A pak bych volila další varianty.Já večer měla mlíčka už málo a nebo nechtěl tahat a bylo to pak ok
Myslím si,že pokud jen kojíš tak kaše by byla na Lukáškovo bříško velká zátěž

vikula
23. črc 2009

Už jsem Ti to psala odpolko 😉 Zkus prostě po kojení udělat 60ml UM a uvidíš 🙂 Já na bebu nedám dopustit.Po sunaru se holkám kluci prý kroutí 😒

vikula
23. črc 2009

A ted dotaz,
četla jsem tu o cuketě?Mám ji doma a i pěstuje maminka na zahradě.Tu mohu také uvařit????

Prosím napište mi zeleninu jakou mohu podávat Kryštůfkovi,aby měl změnu a prosím,prosím o postup vaření atd..

majka79
23. črc 2009

vikula díky zkusím to a uvidím nechám to na něm ale myslím si že si nevezme protože já mám mlíčka dost i večer a on tahá jako o závod když má hladík pak se prostě pustí a už většinou nechce někdy pije i krátce 5-7minut ale nikdy jsem ho nevážila před a po tak ani nevím kolik vytahne
zkusím to a bude díky

tin007
23. črc 2009

ajsa (nevidim, zeby ti niekto odpovedal), ak ma maly problem so stolicou, je to s najvacsou pravedpodobnostou sposobene prechodom na prikrm. skus pridat (ak nedavas) do prikrmu par kvapiek (max. pol lyzicky) olivoveho olej alebo slnecnicoveho, tiez mozes dat napr. spenat, cuketu, ci tekvicu, to su potraviny, ktore "zrychluju" travenie. naopak uvarena mrkvicka, ci ryza maju tendenciu zapekat

vikula
23. črc 2009

Zkus to a uvidíš 😉 Já už kojím jen v noci a někdy přes den,ale dnes prsíčko třeba nechtěl vůbec 😕
Já kojila také tak 8-10min.max z obou prsou.A mlíčka jsem měla tak akorád.Nic mi neteklo a měla jsem je pořád takové prázdné,ale malej do pátého měs. prospíval dobře až pak jsem začala dávat na tu noc 🙂
Četla jsem,že deti okolo půl roka mají větší hlad a mlíčko jim nestačí.

moda08
24. črc 2009

Vikula - já taky malému vařím cuketu. Normálně ji ke konci vaření hodím k další zelenině (stačí ji povařit jen chvilku) a pomixuju s ostatním. Zbytek si nakrájím (syrové) na kolečka a zamrazím a pak vždycky si odeberu potřebné množství. Docela ji malému dávám ke každému jídlu, protože potom lépe kaká. Ona navíc nemá žádnou moc výraznou chuť, takže se dá dávat docela často.

vikula
24. črc 2009

Moda 08:
a nemusí být a cuketa malá??My je máme veliké 🙂 a jsou pak ty prťavé Asi nepřerostlé 😝 To jsou otázky,viď 😒 No já pořád přemýšlela jak ji zpracuji a už to vím 😀
MAlej mi teď kadí skoro pořád a má to krásně husťoučké,ale ráno jsem zjistila ve stolici hlen,když jsem to zkoumala.

moda08
24. črc 2009

Vikula - je pravda, že je lepší, když je ta cuketa menší, protože tam nejsou moc ty semínka. Ale když máš velkou, tak to nevadí, ty semínka vykrojíš a je to.
No vím, že hlen není dobrý mít,ale třeba je to vyjímečně, koukla bych ještě příště 🙂

vikula
24. črc 2009

Pak to právě neměl.Nezdá se mi, že na jeho stolici je něco špatného.Jen od včera odpoledne kadil už asi 5x ☹ Jinak předtím tak 1-2denně.

vikula
24. črc 2009

A nevíte někdo co by to třeba mohlo být???Kdyby se to objevilo zase.Jen to byla náhoda,že jsem na to podrobněji koukla.

moda08
24. črc 2009

kdyby se to opakovalo, tak bych radši zašla k dr.

vikula
24. črc 2009

TAk se ten hlen opakoval 😒 ZAvolala jsem dr.on tam totiž není a mám mu udělat odvar z rýže a místo mlíčka mu to dát.Střívka si pak odpočinou 😉

lestep
24. črc 2009

lehna- díky za vysvětlení.

denisa- já dávám extra panenský virgin olivový.

dagina- vaječný žloutek dávám k čemukoliv- třeba cuketa, mrkev, brambor a žloutek. 🙂

lestep
24. črc 2009

smaljík- tak je dobře, že se zadařilo. já ho jedině strouhám a nemá to chybu.

lehna- já meruňky trochu loupala. byly moc malý, tak jen co šlo. když toho dělám větší množství,, tak to neloupu. dobře to pak rozmixuju. 🙂

majka- myslím, že si malý vezme kolik bude chtít. ze začátku jsme měli tak první týden dávku asi 150 ml, po týdnu už vypil těch 250 ml.