Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dzina
2. zář 2009

evinkaa: jejdaaa, tak vy uz mate zubok,super, my kukame kazdy den a este nic,ale verim ze sa dockame 😉
inak malej som pridala k zeleninke uz aj patizon, takze uz basti mrkvu,zemiak, brokoloci,cukinu,patizon,..aknahodou nieco z toho nemam vynecham a, dnes mala len zemiak cukinu a patizon,od 6.mesiaca chcem uz masko skusit,len neviem ci to tiez mixovat alebo uz len nadrobulinkooooo natrhat a skusit tak davat potom?

inak mne mama moja stale frfle na to ked pocuva co mala papa,ze mi v tomto veku sme uz davno vsetko jedli a nemam si ju tak vypiplavat,..no ja neviem , doba sa meni,....

malej som skusala aj jablvkove pyre dnes robit ale velmi nechutilo,......skusime zase zajtra,...ak nebudeme doobeda prave na prechadzke,.....

a co davate na olovrant? mliecko?
mne moja dr,napisala takyto priklad jedalnicka:
rano-mlieko/mame nutrilon/
desiata: jablcko
obed:zelenina /+mlieko , ak treba/
olovrant, biely jogurt plnotucny
vecera: ryzova kasa //doma robena, aj mi napisala ako to pripravit, ale zatial malej davam len mlieko stale na noc/

nedavaju sa jogurty tiez az od toho 7-8mesiaca?
ako sa ma v tom clovek fakt vyznat? asi najlepsie skusat ,lebo 100doktorov, 100nazorov,......

evinkaa: a aky caj mala pije, ja som jej mojej robila detsky sackovy a nechcela ho, kupila som granulovany s bylinkami /Hipp/ ale tiez tomu velmi neda,........

usounek25
2. zář 2009

ahoj kočky, jsem zoufalá. Malej papá krásně příkrmy, už máme zavedeny 3 jídla - ovoce, masozeleninový příkrm a kašičku, ale problém je, že mi nechce pít nic jiného než UM 😒 . Zkoušela jsem mu různý čaje, sáčkový, granulovaný, vodu, šťávičku a nic. Nechce to ani teplý ani studený. Jen když mě vidí, jak piju já třeba kafe, tak se sápe po hrnku, tak jsem si sehnala normální hrnek z umělé hmoty a dávám mu tak pít vodu, většinu vybryndá na sebe, ale slyším, že i polyká. Dneska jsem do něj dostala 30 ml šťávy tak, že jsem mu jí dávala po lžičkách. A to jsem mu dávala pít z flašky s dudlem, pak jsem mu koupila i pitko a nic. Prostě problém je v tom, že když malej sní 3 jídla denně tzn., že je bez tří dávek mléka a mléko má jen ráno - 180 ml a večer 180 ml. Takže mu dávám aspoň třeba 30ku nebo 60ku mléka třeba půl hodiny po jídle, aby měl aspoň nějaké tekutiny. Děti v jeho věku by měli vypít cca 150 ml na kg váhy tzn. v jeho případě 1350 ml denně a to 100% nevypije. Ach jo, nechápu to, přitom některý děti do sebe čaj lijí po litrech a my nic, nevím proč mu nejede ☹.

berenika39
2. zář 2009

usounek, ahoj, neboj. jednak máte mlíčko,to je už tekutina, pak se jako tekutiny počítají příkrmy, ovoce, vždycky je v tom voda. a využila bych toho, že chce pít normáálně, z hrnku, bud trpělivá a uč ho to, chce to pevný nervy, ale postupně se to naučí a ušetrříš za ty kouzelný nekapající hrnky, co tečou všude kolem 😀 😀

já když jsem petu přemlouvala aby pil - taky moc nechtěl, vařila jsem v tý době co nejvíc polívky,kaši jsem mu dělala ráno řídkou z hodně mlíka, každý jídlo jsem naředila vodou, i se mu to dobře jedlo a polykalo 😉 😉 . nebo mu zkus ošidit to mlíčko, co mu dáváš po jídle, prostě jen odměrku na 60ml vody, pak míň a míň až to bude voda 😀 😀 , funguje to, jen zkus 😉 😉

taky jsme ani neměli ty aventy a nuky s pítkem. používám od osmi měsíců obyč láhev od rajec, mattoni sport, tu, která neteče, má stejnou silikonovou membránu jako ty hrneky, a hlavně fakt neteče. peta je štastnej, že má jako my pití, je to levný, koupíš to kdykoliv kdekoliv, nekdy jí máme dva tři dny, vypláchnu, později zahodím.

víc mě ted nenapadá 😉 😉

berenika39
2. zář 2009

nemyslím tím ty šílený pítka od jupíků a spol., to není vončo, tohle je jinej uzávěr, najdu ti odkaz.

usounek25
2. zář 2009

berenika: díky za rady, já si právě říkala, že využiju toho, že se malýmu líbí pití z hrníčku a budu ho to učit, sice hodně vyžbryndá, ale něco určitě vypije, takže to chce trpělivost a uvidíme. Tu láhev zkusím taky koupit, dokonce jsme mu už zkoušela dávat pít z normální Petky vodu, taky se mu to líbilo, takže tohle by mohlo být lepší, že se nepoleje. On právě chce mít asi něco podobnýho nebo stejnýho co máme my, když vidí, že piju z hrnku, tak třepe ručičkama a je z toho úplně vedle 🙂 . No uvidíme, za pokus nic nedám, snad bude nějaký úspěch. Děkuji moc 😉 .

berenika39
2. zář 2009

nemáš zač, at vám to jde... 😉

evinkaa
2. zář 2009

dzina: Čaj dávám sáčkový fenyklový Babio a dnes jsem poprvé zkusila bylinkový dětský čaj od Lerosu, také sáčkový, ale moc malé nechutnal, asi si musí zvyknout. Zítra jí ho zkusím uvařit zase. 😉 Psala a radila jsem se v tématu "Čaje".
Jinak mně už taky doktorka říkala, že můžu dávat jogurt, ale mně to taky přijde hrozně brzy, určitě s tím ještě počkám. Zatím máme ráno kolem 6:30 hodin mlíčko Nutrilon HA (asi 150 ml), víc nevypije, kolem desáté máme ovoce (jablíčko a banán jsem zatím zkoušela) asi 70 g a pak si dá mlíčko, ale jen tak 40 ml, na oběd mi sní tak těch 120 g zeleninky a tak 30 ml mlíčka (to už chci zkusit od zítřka vynechat) a pak už po zbytek dne pije jen mlíčko. Prý mám časem pomalu začít dávat ovocné přesnídávky i odpoledne a mlíčko by malá měla jen ráno a večer. Kaši jsem zatím nedávala a dr mi nic o kaši neříkala. Možná bych tak za 3-4 týdny zkusila kaši na večer, ale zatím mi to přijde zbytečné, když mi malá spí vlastně od půl osmé večer až do té půl sedmé ráno, někdy déle.
Jo dzina a včera jsme byly na převážení a očkování a vážíme jen 5,85 kg, ale prý když jsme od porodu váhu zdvojnásobily, což se povedlo, nemám si s tím lámat hlavu, že malá bude asi drobek. 🙂
Holky, a od kdy jste dávaly čerstvé ovoce? Já prozatím ovoce (teda krom banánu) trošku dusím a pak rozmačkám nebo propasíruji přes sítko. A jak jste ho dětičkám dávaly? Ohřívaly jste ho trošku nebo tak studené? Natálka mi totiž nechce nic studeného, během dne i čaj pořád přihřívám, aby byl alespoň vlažný... 😒 Jinak mi ho nevypije, potvůrka. 😉

dzina
3. zář 2009

evinkaa:ja uz neviem,aky caj na nu skusim,viem ze tie granulovane su aj sladene,ale naschval som kupila taky s bylinkami a nie s nejakou sladkou prichutou velmi,ale za vcerajsok vypila 20ml aspon nieco...ved uvidim,......
My sme mali pred 2tyzdnami 6,5kg a 65cm. pri narodeni mala 3170 a ked nas prepustali domov 2930gr.
Jablcko zatial tiez len cez sitko som pasirovala, banan sme este neskusali,,......mne mala aj na obed zeleninku spapa taku vychladenu,lebo ono je to teplejsie ked to urobim,ale kym spapame ,tak to vychladne ale spapa to, aj jablcko tak,....
a s cajom to mame tiez ako Ty ze studeny mi nevypije, to uz naozaj musi byt aby si trosku studeneho potiahla,.... 😉

lehna
3. zář 2009

ahoj holky,

jdu k vám pro radu, někde to tu určitě je,ale já nemám bohužel moc čas pročítat. Takže vám za odpověď moc děkuji.

Jaký jogurt mám začít dávat malému? Má 7,5 měsíců a prý už by mohl. ale nevím jaký mu mám koupit 😅

Moc díky za rady a tipy.

L.

moda08
3. zář 2009

ahoj lehno, já malému kupuju jedině bílý jogurt s živými kulturami - např. Activii, Choceňský, Selský jogurt Hollandia

lehna
3. zář 2009

moda- moc děkuji. no bílý mě napadl, ale nevěděla jsem jakou značku hlavně.

rrenatkaa
3. zář 2009

ahojky, myslíte, že by bylo vhodný si zeleninku navařit dopředu a zavařitdo skleniček od Hami přesnídávek? Pak jen přidat masiko nebo žloutek? Asi to už tady zaznělo, ale můžete mi ještě poradit jídelníček pro 6měsíčního nekojeného prcka, který už papá k obídku zeleninku? Kuju

jvo
3. zář 2009

ahojte kocky prosim vas o radu, nasa mala je od 3 mesiaca iba na UM, kedy mame zacat s prikrmami? Vsade pisu inak niekde od ukonceneho 4 mesiaca inde od ukonceneho 5 mesiaca tak neviem ci zacat uz teraz 6.9 alebo az o mesiac.....dakujem

evinkaa
3. zář 2009

jvo: Záleží spíš na Tobě, kdy s příkrmy začneš. Můžeš opravdu už od 4. měsíce. Moje malá je na UM zhruba od 3. měsíce a začala jsem přikrmovat zeleninkou až od ukončeného 5. měsíce. Pořád jsem si říkala, že není kam spěchat. 🙂 Občas, když jsem celá poprskaná od mrkve od hlavy k patě, tak si říkám, zlatý mlíčko.... 😝 😀

saska.t
3. zář 2009

jvo- nemas sa kam ponahlat mala bola na tom ako vy a zacali sme az po skonc. 5 mes. aj to len preto, ze uz vypila viac ako 1l UM denne a mala zaujem o jedlo, malej mlieko staci urcite pockaj, za svoj zivot sa este hooodne napapa 😉

sarusenka777
3. zář 2009

Ahoj Renčo 🙂 já o zavařování do skleniček nic neslyšela,ale myslím, že by to šlo,ale upřímně si na to sama netroufnu,určo by to nebylo tak sterilní 😉 já to dělám tak, že si navařím dopředu a dám si to do tvořítek na led, takhle mam mrkev, brokolici, cuketu a kuřecí maso a pak kombinuju, dovařím jen rýži nebo brambor 🙂

evinkaa
3. zář 2009

Čauky, tak jsem dnes na oběd zkusila poprvé rýži a myslím, že super. Malá snědla 120 g rýže, cukety a brokolice, asi jí to chutnalo. 😉

dzina
3. zář 2009

evinkaa: super, moja dnes zjedla 100gr.zeleninky a potom neskor mlieko ,ale obedovala ked uz bola dost unavena uz aj plackala tak som jej to nenutila a isli sme buvat,....

tu ryzu normalne uvaris aj so zeleninkou spolu a potom jej to davas ako taku kasicku? a vsetko to vazis este surove?

evinkaa
4. zář 2009

dzina: Já jsem vařila všechno zvlášť, brokolici a cuketu jsem měla uvařenou ze dne předtím a jen jsem dovařila rýži. Vážila jsem to jen tak zhruba až uvařené a nabrané na talířku, abych věděla, kolik toho tak malá sní. Časem to vážit přestanu. 🙂

petreva
4. zář 2009

Moc vás zdavím,
koukám, že rýže chutná 😵
Holky je nutný z cukety vyndavat ten prostředek? Mám takové malé cukety a téměř žádné semínka to nemá nebo takový měkounký. když to podusim a mixnu 😅 nestačí to? Nebo se mají vyndavat z jiného důvodu než pro kousky? Ď 😉

peta35
4. zář 2009

My přikrmujeme už od 5. měsíce a často využívám receptů ze stránek kojeneckavyziva.cz Tak doporučuju pro inspiraci, kdyby došly nápady na to, co s čím pořádně a jak rozmixovat 😉

caly8
4. zář 2009

petreva..ja to pre istotu vyberám preč a parím len to ostatné...

baby akú majú vaše bábätká stolicu? hlavne tie čo ešte kojíte a už prikrmujete... prosím prosím 🙂

shaula
4. zář 2009

Petreva - já jsem ten střed z cukety nikdy nevybírala.

saska.t
4. zář 2009

tiez stredy z cukety nevyberam

zuzik_p
4. zář 2009

Tak ja stred vybiram, pry se to ma i pro dospele.
Nikolic, holcicka je mala, zkus to nocni kojeni jeste nejakou dobu vydrzet. Ja zacala davat kasicku od 9 mesice. mala se budi;a stale stejne, tak 2x za noc a pak jednu noc z nicehonic prsa 2x odmitla, a od pristi noci uz jsem ji nenabizela. 2-3 noci se jeste probouzela s tim, ze jsem ji jen pohladila a spala dal, dnes uz spi celou noc. Takze ty deti se bud odstavi samy, nebo pozdeji muzes zkouset nabizet cajik, vodu nebo dat dudlu.

petreva
4. zář 2009

holky, co nevybíráte vnitřky cuket...co říkáte tomu, že semínka a ořechny, je to to samé ne??, se mohou až po 3roce? Já pořád nevím!!! Ale nic moc mi z nich nezbyde, když to poctivě vyberu...

saska.t
4. zář 2009

semienka sa nemaju davat detom pretoze ich mozu vdychnut, orechy preto ze su alergen a tiez ich mozu vdychnut a to je velky rozdiel, ked uvaris cuketu aj so semiackami davno su take rozvarene ze z nich nic neostane tak to moc neries, treba poriadne citat odborne texty 😉

petreva
4. zář 2009

Saska, je fakt, že odborný texty nečtu 😅 , přišla mi to stejná "olejnina" semínka a ořechy, ale dobrá...asi moc přemýšlím...

saska.t
4. zář 2009

petreva- casom prestanes riesit taketo veci este mas male babatko, tiez som bola taka 😀 daj na skusenosti inych mamiciek väcsinou dobre poradia 😉

inak ja davam aj chleba so semiackami celozrnne a v pohode, samozrejme orechom sa budem este dlho vyhybat 😉