Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

keckemet
25. říj 2009

Zdravim, kdyz jsem tady pred nedavnem poukazovala na to, jak nektere maminky zbytecne spechaji s prikrmy tak jste nesouhlasily....hmmm........

keckemet
25. říj 2009

pimpa: Tobe miminko nepapalo mesic??? Vubec? Kvuli zoubkum? Nas Mikulas uz tyden nesnedl vubec nic....kdybych nekojila asi umre hlady :((((((( Teda on obecne nesni nic nez sladkou ryzovou neml. kasi, ale ted ani to ne....jak uvidi lzicku a bryndak zavre pusu a je to....tez mu nahore lezou 4 zoubky, muze to byt tim? jinak je v pohode, bez teplot atd....

dm1
25. říj 2009

keckemet len poznamka - ono je ine napisat nazor ze si myslis ze maminky zbytocne rychlo zacinaju prikrmovat a napisat ze ti je luto ich deticiek

gloria78 - hami davam aj ja ale nemliecnu ryzovu a zarabam s mojim mlieckom. Este som vobec nedavala kase kde je pridany cukor a ani neplanujem zatial. co som nasla na nete tak Humana ma nemliecnu ovocnu kasu bez pridaneho cukru ale u nas ju neviem nikde zohnat. Sme na tom boli podobne - len ja som mala mliecka kopec ale drobec aj tak nepriberal a doki povedal prikrmovat. tiez sa mi to zdalo strasne skoro natahovala som to tak do 4,5m a potom som zacala davat trochu tej nemliecnej kase vecer myslela som ze to je lepsia volba ked je malicky aby mal co najviac mliecnych davok este - preto som volila neochutene a neocukrene aby mi potom chcel zeleninu. od 5m jeme aj zeleninu a uz pribera ovela lepsie tak som rada. ale ideme nato pomaly este sme nemali maso a striedame len par druhov zeleninky dokola

alenaajakub
26. říj 2009

Ahoj holky,maly dnes spapal celu zeleninku 125g a nechcel uz mliecko. Staci tych 125g? Niekde som citala ze to ma byt 190g.

pimpa
26. říj 2009

keckemed, mne Patko nepapal nic, s tazkostami mliecko, asi mesiac. Naraz sa mu vytlacili dva dolne, dva horne zubky a aj ocne dole. Lekarka vravela ze je to z toho, ze prikrmy mam nechat zatial tak, a davat len mliecko a tekutiny. Po mesiaci opat zacal otvarat pekne pusinku, pekne pokracujeme kde sme skoncili, zaleninku, masko, ovocie, teraz kasa. Kasu robim nesladenu, krupicovu zatial doma varenu klasiku, to toho nakoniec primiesam Nutrilon a pekne spapa 😉

aponchie
26. říj 2009

doktorka rikala,ze mame dat mrkvu tak to zkusime 😝

ojo
26. říj 2009

jirinkas, tak mě už mlíčko dochází, tak dr. taky spíš říkala, že začít se zeleninovým příkrmem na oběd a kdyby mu už moje mlíko nestačilo tak UM...

takže už teď 14dní fungujeme takto: MM, UM, zeleninový příkrm+MM, UM, UM, MM 😉

pomalu už zkouším i ovocný a za chvíli začnu k zeleninovýmu na oběd už i maso s přílohou 🙂

jo a já dávám poslední UM v 19h a pak ještě MM ve 22h a spinká až do rána...proto dr. říkala, že kaši zatím vůbec nemusím dávat 😉

jirinkas
26. říj 2009

ojo a kolik ti té zeleninky zbaští? My dnes poprvé zkusili mrkvičku, snědl asi 20ml.
Jinak to teď praktikujem tak, že ho zvážím, nakojím, znovu zvážím a podle přírustku namíchám Nutrilon. Včera večer ho měl poprvé, pak se mi v noci budil po 1-2 hodinách, přisál se ke mě, cucl si a usnul (normálně vydrží v noci po 4-6hod) .... Dopoledne si ode mě dal 80 + UM, k obědu 20ml mrkve + 60 MM a vytuhl, odpolko 60 MM a už nechtěl a večer 20MM + 90UM. Zítra se musím nějak vetřít do poradny a probrat to s Dr.

ojo
26. říj 2009

jiri, no ze začátku nejdřív tak 40ml, za 2 dny už 70ml a po pár dnech už celou tu malou skleničku, tudíš 125g 🙂 + pak kojo, kolik si dá 🙂

Tomáš před příkrmama za měsíc nepřibral ani deko, takže podle toho jsem zavedla příkrmy, UM a začala kojit z obou prsů...kojení z obou bylo pro mě dost vysilující a k večeru už bylo strašně málo mlíka a dr. mi rovnou poradila, ať celý jedno kojo nahradím...nakonec jsem nahradila 2 večerní a asi po týdnu už jsem nahradila i jedno dopolední...jak teď je víc hodin mezi kojem, tak se mi stačí udělat dostatek mlíka a už po něm nemusím dokrmovat z flašky 😉 🙂 🙂 a papá pravidelně každé 3 hodiny a dávám BEBU 🙂

a jak píšeš kolik vypije, tak nejspíš už taky večer máš málo mlíka, tak se taky zkus s dr. domluvit, že bys poslední kojo mohla nahradit celé nebo třeba i víc podobně jako já 😉 určitě to je náročné, vážit, kojit, vážit, krmit z flašy a tak, že?? 😅
a ty nějak musíš hlídat kolik má vypít?? 😕

ojo
26. říj 2009

jo a nutrilon je na chuť hořký, jestli se budil v noci, tak možná chtěl jen zpátky chuť tvého mlíčka....zkus tu Bebu, ta je dobrá 😉

lyongirl
27. říj 2009

Ahojte, mňa by zaujímalo, čo môžem dať malému papať, ak mu moje MM nestačí, to znamená, že má 3 jedlá za deň, doobeda, obed a navečer, medzitým sa kojí aj niekoľkokrát, ani to nepočítam, ale je to aj každú hodinu a po najedení je aj tak nervózny a hladný, nie vždy, ale stáva sa to. Nie je na 4 jedlá denne ešte maličký? A čo by som mu tak mohla dať? Papá kašu, ovocie, piškóty a teda zeleninu s maskom... Kojiť chcem dalej, takže jogurtom by som sa zatiaľ chcela vyhnúť.

odsavacka
27. říj 2009

lyongirl, .... ako dlho medzi jedenim ma tvoj malinky prestavku? Teda ako dlho vydri bez jedla? Podla toho co citam , tak cely den len papa🙂Skus mi popisat konkretny jeden den, dakujem.

lyongirl
27. říj 2009

odsávačka - to si budem musieť písať denník, lebo ja ti presne popísať celý deň neviem 😉
ale približne takto:
7:00 vstávame a kojí sa
8:30 kojí sa a ide spať
9:30 kaša
10:00 kojenie, lebo ideme von, aby vydržal
12:00 kojenie
14:00 kojenie a ide spať
15:30 kojenie
17:00 kojenie a ide spať
18:00 ovocie + piškóty
19:00 kojenie
21:00 kojenie
Časy sú také približné, nie je to vždy o celej hodine, kojím vždy, keď pýta, od malička sa kojí často, každú hodinu, niekedy vydrží dve. Niekedy vstane o 7mej a kojí sa až skoro o 8mej, takže tým 1 kojenie vypadne, no ale približne som sa to snažila napísať...

lyongirl
27. říj 2009

dnešný deň prebiehal asi takto:
7:00 vstávanie
8:00 kojenie
9:15 kaša
10:00 kojenie
12:15 kojenie
12:45 obed

ostatné z dnešného dňa zaznamenávam a dopíšem 😉

shaula
27. říj 2009

Lyon - a kde máš oběd? V tom prvním příspěvku jsem ho nenašla. Klidně můžeš jako další příkrm už začít s jogurty (můžeš je dávat, i když kojíš, ale je fakt, že pokud kojíš, hodně, tak nejsou nutné) nebo něčím jiným (co třeba chlebík s máslem?).

berenika39
27. říj 2009

lyon, já taky nějak hledám, co má vlastně k jídlu? v osmi měsících je kojo sice fajn, ale už k tomu musí jíst! snídat, svačit,obědvat,svačit,večeřet. Pečivo, ovoce,masozelenina příloha, ovoce, kaše. Tak nějak od rána do večera s pauzama, aby měl čas na trávení a měl hladík 😉 😉 . Mezi tím - nebo po jídle, v noci, ráno - kojení, to je jasný, ale z toho co jsi psala musí mít hlad, ne?Proto si pořád říká o kojení. devátý měsíc je super na zavedení toho normálního systému v papání, samozřejmě s miminkovskými jídly.

mám u petase v deníčku, že v devátém měsíci normálně snídal pečivo s žervé nebo máslem,svačil ovoce-čerstvé, obědy klasika maso zelenina a k tomu brambory,brkaše,rýže, těstoviny, odpo jogurt-jen bílý, jiný nechce, večer kaše mléčná nebo polévky, ty miloval.
Jinak kaše ráno je super, taky jsme to tak jeden čas dělali, na ráno sladké je ok, to se mi líbí, a to jsemmu pak večer dávala polévku nebo pečivo s něčím. Mléko pil a pije ráno z hrnku k snídani, odpo jen tak, kdy chce, má jeden jogurt denně a mléčnou kaši.Takže mléka dost.

odsavacka
27. říj 2009

lyon pozeram, ze Vas den je pestry...🙂

Príklad denného jedálnička dieťaťa od ukončeného 6. do 7. mesiaca (resp. od ukončeného 5. mesiaca, pokiaľ dieťa nie je dojčené):

Raňajky: dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko
Desiata: dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko
Obed: ovocné či zeleninové pyré alebo zeleninová polievka. Obed môžete v prípade potreby ukončiť dojčením (ak nedojčíte, hrnčekom dojčenského mlieka).
Olovrant: dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko
Večera: dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko

Príklad denného jedálnička dieťaťa od ukončeného 7. do 9. mesiaca (resp. od ukončeného 6. mesiaca, pokiaľ dieťa nie je dojčené):

Raňajky: dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko
Desiata: ovocné alebo zeleninové pyré alebo šťava, môžete ukončiť dojčením
Obed: zeleninovo-mäsová polievka
alebo hydinové (či králičie, chudé teľacie) mäso so zeleninou, ryžou či zemiakmi
alebo zeleninová polievka s vaječným žĺtkom
alebo cestoviny so zeleninou a vaječným žĺtkom
Olovrant: dojčenie alebo dojčenské mlieko
Večera: ryžová alebo zeleninovo-zemiaková kaša
2. večera: dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko

Príklad denného jedálnička dieťaťa od ukončeného 9. do 12. mesiaca

Raňajky: dojčenie alebo dojčenské mlieko
Desiata: ovocný alebo zeleninový tanier
Obed:
Polievka: zeleninová alebo zeleninovo-mäsová polievka
alebo hydinová polievka s cestovinou
alebo mliečna polievka z mladej fazuľky (miesto smotany pridajte jogurt alebo dojčenské mlieko)
alebo šošovicová polievka
Hlavné jedlo: hydinové (či iné chudé) mäso s ryžou alebo zemiakmi
alebo cestoviny s hydinovým mäsom a syrom
alebo chudé hovädzie mäsko so zemiakmi
alebo cestoviny s vaječným žĺtkom
Olovrant: celozrnné pečivo alebo chlieb s tenkou vrstvou rastlinného masla a nastrúhanou zeleninou; môžete ukončiť dojčením
Večera: ryžová, krupicová, obilninová alebo zeleninovo-zemiaková kaša
2. večera: dojčenie, príp. umelé dojčenské mlieko

Toto som nasla na stranke casopisu mamaaja, ja by som som mozno v tvojom pripade spestrila obed ( pokial ho uz nemas spestreny ) - dva chody, alebo ako pise shaula vsunula by som olovrant - pecivo s maslom a prip. s nastruhanou zeleninkou🙂

pusinecka
27. říj 2009

Ahoj holky, asi před 3 týdny jsme začali s příkrmy. Malý většinou sní malou skleničku 125g. Pak ho ještě dokojím. Na odpolední sváču jsem párkrát zkusila ovocnou přesnídávku (velkou skleničku měl na 2x) a pak ho ještě dokojila. Jenže se mi právě stalo, že poté co snědl přesnídávku a dokojila jsem ho, po chvíli se poblinkal. Tak si říkám, že dát si přesnídávku a na to mléko, asi by mě to taky prohnalo. Zkusila jsem ho dokojit 1 hod. po přesnídávce a stejně se potom poblinkal. Nevím tedy, jestli by nebylo lepší zapíjet jídlo čajem. Říkám si ale, že dokud mám ještě mléko, tak ať si dá radši mléko.. Je vůbec potřeba dávat čaj během dne, když kojím?

lyongirl
27. říj 2009

v tom prvom príspevku som obed nejak zabudla napísať 😅 , máva ho okolo 13-14tej, ako kedy, ale predtým než zaspí sa ešte kojí...
Teraz obedoval 12:45 a o 13:30 sa zase kojil.
Pečivo sa mu nejak bojím dať...ale už som nad ním rozmýšlala, asi vyskúšam..., nastrúhanú zeleninu sa tiež bojím dať, čo keď sa mi začne drhnúť? Nemám pocit, že to je už schopný jesť, on jedeniu moc nedá/okrem MM/, obed je okolo 50g, čo nie je moc.

berenika, mne sa nezdá, že v 8 mesiaci by mal už 5x za deň jesť, nejedol mi tak ani prvý syn, veď ukonč. 6. mesiacom sa zavádza 1 príkrm, ukonč. 7. mes. 2 príkrm a ukonč. 8 mes. 3 príkrm, aspoň podľa toho, čo som čítala, robila som to tak aj pri prvom synovi, tak mi to príde normálne. Aj odsavacka čo dala z mamaaja, tak od ukončeného 7. do 9. mesiaca sú tam 3 jedlá za deň.

A preto sa aj pýtam, lebo sa nechcem unáhliť a niekam ponáhlať s jedlom ako poniektoré maminy, čo nacpú decku hneď všetko...

lyongirl
27. říj 2009

a ďakujem za rady 😉 , skoro som na to zabudla 😒

berenika39
27. říj 2009

ale jo, nemyslela jsem dávat mu všechno a najednou, ale už je mu ukončených 8 měsíců, ne? Spíš že by od devátého měsíce ten jídelníček mohl být pestřejší, že už tam je víc možností, jak kombinovat kojení a příkrmy. Vždyt máte tři příkrmy -zeleninu,ovoce,kaši....tak to jen nějak rozdělit v rámci dne ke kojení, aby neměl hlad....

Pečivo - nejlépe se petrovi jedl měkký toastový chleba,krásně se rozpouští, nedusí,nelepí se na patro. I bez zubů to šlo..nejdřív jsem mu ho namočila do mlíčka, dala lžičkou, pak ubírala mlíčko, až měl krajíček na talířku ☹ ☹ . Rohlík bleee, lepilo se to, nemohl to spolknout, docela trvalo, než se naučil.

Jinak mezi jídly mu přece můžeš dát pečivo jen tak na žužlání, nebo kukuřičné křupky,bez příchuti, bez soli, ty jsou na trenink super, rozpustí se. Fakt ten devátý měsíc je takový akorát na učení, jsou zvědaví....Kámoška opravdu extremně dlouho omezovala všechno kromě kojení, věř mi, ve dvou letech se trápěj s jídlem - ne že by nechtěl, ale neumí to.

Jinak já jsem poslední, kdo by spěchal s jídlem u miminka, v jednoduchosti je síla 😉 😉 😉

lyongirl
27. říj 2009

tie kukuričné chrumky dávam, ale zje tak 3ks a potom začne strašne revať a vyvádzať, tak mu ju musím zobrať a umyť ho, neviem, čo sa na tom tak jeduje...

tou poslednou vetou som samozrejme nemyslela Teba berenika...sú tu úplne iné extrémy 😅 , stačí vliezť do netabuľky...

Ja ho obmedzovať nechcem, len vidím, ako málo zje príkrmu, tak sa mi zdalo 5 jedál naňho veľa, ale pochopila som, ako si to myslela 😉

Celkovo mám pocit, že odmala jedáva v malých dávkach a často...

berenika39
27. říj 2009

tak bacha, to je ideální adept na zdravý životní styl, už od mala ví, co mu prospívá 😀 😀 😀 , více malých porcí denně 😀 😀, to je přece dobře, ne?

lyongirl
28. říj 2009

no, veru 😀 😀 😀

katy2
28. říj 2009

Ahojte,
moja mala (ma 4 mesiace a 3 tyzdne) je od narodenia na UM. Posledne 4 dni jej skusam davat zeleninku, ale ozaj len skusmo, najskor zemiacik a teraz aj mrkvicku, ale nechce to. vypluva, trasie sa, mraci sa a uz ju z toho aj natiahlo. Nechcem to silit, bola to len skuska, ale myslite si, ze neskor mi bude prikrmy normalne papat? Bojim sa, ze s tym bude problem. Myslite, ze mozem vyskusat ovocie, co to spravi? Alebo radsej chvilu pockat a po tyzdni skusit znovu? Vdaka za postrehy.

lyongirl
28. říj 2009

katy, ja by som radšej počkala a neponáhľala, veď nikde nie je napísané, že musíš začať hneď, ak jej to nechutí, asi nie je pripravená. Ja osobne by som ovocie nedávala, nakoľko si môže zvyknuť na sladkú chuť a bude odmietať zeleninu. Ale je to na tebe 😉
Skús začať za týždeň. A môj malý síce papá, ale ostatné deti už zjedia plnú dávku jedla a môj ani nie pol malého pohárika jedla...takže nič si z toho nerob, každé dieťa je individuálne... 😉

hoogy
28. říj 2009

katy ja som malemu zacala davat ako 4 mesacnemu tiez bol na UM. a zacala som takto.najprv som mu dala len vyvarit mrkvicku a dala som mu dve lyzicky stavy ziadne tuhe a potom sompridala zemiak. na treti den som do tejto staicky dala cez sitko prepasirovanu jednu kocku zemiaka a jednu kocku mrkvy a potom ked to maly zvladal tak som to zahustovala. skus to takto odporucila mi to tak doktorka a maly pekne papa. ked si uz raz zacala tak skusaj aj ked ti zje iba jednu lyzicku. a zacni rozhodne zeleninou.ako pise lyongirl ovocie je sladke a deti potom nechcu zeleninu. ja musim malemu aj cez den dat najprv zeleninku na obed a potom ovocie na olovrantik.ovocie daj az ked mala zvladne taku dost hustu kasu.vela stastia ti prajem. a este nieco moj maly je papkac avzdy sa pri prvych dvoch lyzickach zatvari ako keby som mu davala otravu 😀

katy2
29. říj 2009

dakujem za postrehy a za rady.... ja som jej uz skusala davat aj ryzovu kasu od nestle a nechce ju... na flasu si ju nevie vytiahnut, lebo je hustejsia a na lyzicku vypluva.... s tym ovocim mate pravdu, aj som si to myslela. S tym pockam. Skusim teraz spravit pauzu tak do soboty, nedele a skusit znova, asi take redsie, ako si pisala hoogy.... Vdaka

ojo
29. říj 2009

katy, Tomáš s příkrmem teda problém nemá, dávám mu ty kupovaný, jsou opravdu hodně tekuté....ale jedna kamarádka mi říkala, že se může na začátek dát mrkvová šťáva do flašy, aby si na tu chuť zvyknul... 😉
jinak určo zkus za pár dní a jen tu zeleninku zatím... 🙂

hoogy, sice jsem taky rozená slovenka, ale nevím co je to "olovrantik" 😅 to jako že to dáváš odpoledne na svačinu?? chtěla bych už to také zkusit, už ovoce ochutnal a určitě by mu jelo, ale nevím, jestli ho mám pak ještě dokrmit UM nebo jak... 😅

lyongirl
29. říj 2009

ojo, tu je stručný popis 😀 😀 😀
raňajky
desiata
obed
olovrant
večera