Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lenka1smejka
30. led 2010

Moja mala zje na obed 220g a aj to je na nu uz vela a potom je az za 4hodiny skor nechce.Chce byt asi modelka 🙂 A mala sa mi tiez vstekala ked mala jedlo horuce ale trvalo mi nez som prisla na to,ze jej nevyhovuje teplota

aponchie
30. led 2010

leni teda to je silene me mala sni sotva 190 a to ji to redim jeste ,ale vic ani n ani mi to nevadi teda,ale vy jste velci asi uz i zkousi chodit?treba potrebuje hodne energie ,kolik davas masa nebo sklenicky davas? 😎

tymothy
30. led 2010

Hm, tak mě M. ještě donedávna jedla tak 50g a teď jsme se dostaly tak na 100 (tipuju, vážení už jsem vzdala). A to jsem se radovala, že začala krásně baštit. ☹

moravanka
30. led 2010

me mala sni tak 50g dopoledne, k obedu 100. vic nechce a mleko potom uz taky ne. papa jak vrabec, a cely den to leze po 4, beha kolem nabytku a je porad v pohybu. zase si rikam, ze ji to asi staci co sni, kdyz ma tolik energie. ma 9 mesicu a 3 dny.

ockovelasky
30. led 2010

shaula, dik za link.... 😉

sunea
30. led 2010

tymothy, neboj sa, ona sa rozpapa. Nas krpce este minuly tyzden na obed zjedol tak maximalne 70 g zeleniny s masom a tento tyzden uz mu nestaci ani 190 g...tlaci to do seba, akoby tyzden nejedol...🙂

lenka1smejka
30. led 2010

jaj baby a to som si myslela,ze moja zje malo ked tak vsetci tady pisu ako im vela zjedia.Aj moja donedavna zjedla takych 90g a postupne sa to zvysovalo.

aponchie-davam niekedy sklenicky-ked som leniva varit a ked varim tak na 2 dni a neratam kolko masa,lebo jua jej davam to co mi len bez soli korenin.A chodit?No postavi sa,ale za ruky ked ju skusam tak robi kroky a v choditku je ako cert.Ale mne je jedno kedy zacne chodit-ved sa este nachodi ja som sa nemohla dockat sedenia.Ja som zacala chodit ako 15mesacna lebo som stale a rada stvornozkovala 🙂

unadatar
30. led 2010

moravanka, moj maly (8mesiacov) je podobny jedak - na obed zje vynimocne maximalne 100ml, ale vacsinou okolo 50. potom na olovrant skoro celu skoro celu predsnidavku (cca 150) a vecer kasicky fakt malo, 60ml som povazovala za uspech. medzitym je este kojeny 3-4 denne. tak neviem ci je to OK a ci to nie je malo, ked citam, kolko jedia ostatni. len po tom olovratne mi vypadlo jedno kojenie a zda sa mi, ze to potom dohana v noci. priberat nepribera, ale nezda sa, ze by chudol.

moravanka
30. led 2010

unadatar, me mala pribirala super. prvni 3 mesice kilo za mesic, pak se to zpomalilo a ted stagnujem na 7,2 kg. nechudne, ale ani nepribira, ale pri tom jejim energetickem vydaji za den to snad ani nejde. kolikrat me mrzi, ze ji denne vyvaruju a ona sni par lzicek. odmita ovoce a jogurt, toho sni minimum, co ji nejvic chutna je obed ( tech max. 100 ml).
no a pak tady holky pisou co vse jejich deticky papaji a kolik a ja hledim.

unadatar
30. led 2010

moravanka, nas drobec zase najlepsie papa ovocie, teda take ze sklenicky, ale surove jablcko ani hrusku nechcel. a cez den stale stvornozkuje a niekam vyleza. asi mu zacnem lepsie sledovat hmotnost.

rimmel
31. led 2010

baby skuste surove jablcko ci hrusku postruhat na jemnom, urcite im to zachuti 😉

moravanka
31. led 2010

moje nechce ovoce ani ze sklenicky, ani dusene a ani syrove. z tech sklenicek mi to pripadne kyselejsi jak cerstve. uz jsem zkousela dat i misto v 8 hodin rano v 9 rano, aby mela vetsi hlad. nechce. jedine co mi snedla bylo dusene mango, to bylo jednou a kdyz jsem ji dala podruhe nechtela. kase zasadne bile, kupuji instatni nestle prvni krupicku. zkousela jsem i kase ovocne, ovoce do kase a nic. a dnes jsem ji davala poprve banan a ani tuk.

achina
31. led 2010

Tyjo, holky, tak to ja mam doma "otesanka". 🙂 Asi dohani ten hlad, co mel u me v brisku. ☹ Zacala jsem mu delat ryzovou kasi uz i rano, protoze dopoledne furt knoural hlady. Kdyz mu dam 140 ml, tak se jeste dojida mlekem.
Ale jsem rada, ze papa. A hlavne ted ty prikrmy, dneska ma poprve dyni. Krasne se mi to uvarilo, ani mixovat jsem to nemusela. A chutove spatny to taky neni. Vcera mel mix bram+mr a do toho brokolici od Hami a to vam teda reknu je peknej hnus. 😲 i Ale snedl to a jeste se oblizoval.. 😀

aponchie
31. led 2010

ta brokolice je humus ze? 😀

achina
31. led 2010

😝 to teda jo, jenze co ma clovek furt vymyslet, ted to parkrat vydrzime a pak mu radsi uvarim cerstvou..Jeste mam koupeny kvetak, tak doufam, ze to bude ta lepsi varianta... 😵

aponchie
31. led 2010

nemusis vymyslet 😎 jednostranna strava jim nevadi tak jako nam,oni znaji jen co dostanou vic nevi,ze je 😉 kvetak je dobrej ja dekuju bohu za mrkev a repu to je uzasna vec

achina
31. led 2010

Ja vim, ja mam proste takovy lepsi pocit, kdyz mu dam neco jinyho, jakoze i jine vitaminy, atak...A aspon zjistim pripadnou alergii. Pristi tyden chci zkusit ryzi, kdyz se tady na ni pejou takovy chvaly, jsem zvedava, co na to maly.. 🙂 Tu repu bych taky chtela zkusit, ale nemam s ni zkusenosti, ja ji totiz nesnasim... 😝

moravanka
31. led 2010

ja si taky porad myslim, ze mame jednostrannou stravu, zadne jogurty a zadne ovoce, jen zeleninu (zelene fazolky, brokolice, kvetak, hrasek, cervena cocka, mrkev, brambor, porek, kedlubna, kapusta), testoviny, ryzi, maso kruti a teleci, kasi pouze bilou a um bebu. a to co ji, toho je fakt malicko.
delam si nekdy starosti, aby ji neco nechybelo, stava ma byt prece pestra.

aponchie
31. led 2010

pestra strava ano,ale pozdeji tohle staci ze startu ..6m je 6m 😎

pehaka
31. led 2010

Ahojte zkušené maminky, 🙂
potřebovala bych poradit,
Před necelým týdnem jsem začala přikrmovat malej měl zatím jen mrkvičku /něco jsem o příkrmech přečetla prý se má začínat jednorázovou chutí a pak kombinovat/ takže teď zkusím brambor, brokolici, květák??? jinak tedy plně kojím a na noc dostává malej rýžové mléko páč nechtěl spát, po mlíčku se budí jedenkrát za noc, ale odmítá úplně čaj nebo jakoukoliv š´távu po příkrmu ho tedy ještě dokojuju a nevím zda je to nutné!!! Taky nevím kdy začít s přesnídávkou četla jsem že okolo 8. měs zdá se mi to pozdě...malý prospívá v 6 měs. mě 8880g PORODNÍ váha byla 4010g.
a ještě jeden dotaz malej měl vždy pravidelnou stolici ale teď po příkrmech ne první dva dny pohoda ale teď dva dny nic? je to normální můžu mu nějak pomoc nebo začít plašit..moc vám děkuji
více mě zajímají zkušenosti maminek než všeliaké články....moc děkuji za jakoukoliv odpověď...

shaula
31. led 2010

Pehaka - není nutné dávat jednodruhový příkrm, jen je nutné přidávat vždy jen jeden druh. Srozumitelně: teď dáš buď čistý brambor (ale to podle mě bude bez chuti, čistý brambor bych radši nedávala) nebo čistou brokolici (květák zatím nedoporučuju, ten může nadýmat, naši po něm měli bolení), nebo dáš mrkev s bramborem nebo mrkev s brokolicí apod.
Ovoce vč. přesnídávek se doporučuje zavádět cca měsíc po zavedení zeleniny, tj. jestliže jste v 6 měsících začali s příkrmy, tak ovoce můžeš s klidem dát v 7 měsících.
Kakání - příkrmy jsou trošku hustší konzistence než bylo mléko, takže se může stát, že bude kakat méně (u našich to ale neplatí, stále kakají několikrát denně 😀 ). Pokud se jinak tváří spokojeně, nebolí ho bříško, tak bych to zatím neřešila.

florule
1. únor 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kdy se může začít dávat kukuřice. Koupila jsem skleničku mrkev s kukuřicí, ale nikde jsem se nedočetla, od kdy se může kukuřice zavádět.

tymothy
1. únor 2010

Florule, ta kukužice je od 6 měsíců, takže ji klidně můžete. Jinak mrkev s kukuřicí má naše M. móc ráda. 😉

pajka888
1. únor 2010

holky, vy už jste tu zkušené, když jste začínaly s příkrmy, kupovaly jste skleničky a nebo vařily doma? A pokud jste vařily, jakou zeleninu jste používaly? Jsem někde četla, že se nemá vařit zelelnina kupovaná v obchodech, protože obsahuje moc dusičnanů.

ksivcova
1. únor 2010

Pajko ja sem kupovala a ješte kupuju skleničky ale i vařim..a střidame to..

florule
1. únor 2010

já zatím kupuju skleničky, ale chystám se i vařit. Ale spíše, když natrefím na pěknou zeleninu, protože někdy je to v těch obchodech opravdu hrůza.

pajka888
1. únor 2010

A zeleninu budete kupovat normální nebo nějakou bio?

tymothy
1. únor 2010

Já většinou vařím, skleničkujeme jen když jsme mimo domov. Ale ze začátku M. měla ty skleničky raději....
Zeleninu kombinuju doma vypěstovanou a kupovanou. Raději kupuju bio, ale pokud nemám možnost, tak to nehrotím a koupím i nebio. Zrovna ale ta nejhezčí a největší zelenina bývá nejvíce chemicky upravená...takže pokud kupuju zeleninu normální, dávám do košíku raději ty menší kusy (ty veliké bývají vyhnané právě těmi dusičnany).

shaula
1. únor 2010

Florule - http://www.kojeni.net/prikrmy.php Uvádí tam kukuřici jako obilninu od 6 měsíců, jako zeleninu od 9 měsíců.

Pajka - zpočátku půl napůl - vařené jsem střídala s kupovaným. Teď převážně vařím, skleničky jen v nouzové situaci. Zeleninu kupuju normální, ale vyhýbám se podezřele velkým plodům, stejně jako Tymothy 😉

pajka888
1. únor 2010

holky, díky za rady, snad to zvládneme, sice máme ještě 2týdny čas, ale už se trochu rozkoukávám jak to budeme praktikovat