Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

meckat
28. únor 2010

sunarka piškoty na dobru noc sú také - sa mi zdá - to sú od 6 mesiaca a sú v tvare mesiačika a chutia podobne- píše na nich detské sušienky - fialový obal

moravanka
28. únor 2010

Ja znam jen kekse od nestle nebo hippu, jsou od 8 mesice.
iluss, rimmel ma jedlika, ten to nebude jen ochutnavat.
ale ja bych taky uz dala normalni piskoty.

rimmel
28. únor 2010

baby myslite? ja som si tym vajickom neni ista, hovori sa ze je strasne velky alergen, hoci maly neni na nic alergicky zatial, ziadne ekzemy alebo tak, muz ma sennu nadchu a chcela som s vajickom pockat este aspon pol roka..pre istotu 😅 ci ne?

ps.nasla som taky korpus tortovy bez vajicka! piskoty ze nemali take.

tinnka9
2. bře 2010

Ahojte. Maly je na UM, uz 6.den zavadzame zeleninu (aspon sa snazime, dostanem do neho max.5lyziciek). Doteraz kakal 2x denne, odkedy prikrmujeme tak aj 4x (nie riedke, skor kasovite). Mohlo by to byt z tej zeleniny?

rimmel
2. bře 2010

podlamna nie.

womenne
2. bře 2010

rimmel moj maly je alrgicky na vaječny bielok tiež som zhanala bezvaječne piškotky ale nenašla som aspon nie tu,ale ked jedol piškotky bruško ho nbeolilo iba ak ho zpapal napr.v polievke alebo na chlebiku.Takže v piškotkach velky obsah nebude si mylim že možeš dat v pohode 😉

spimira
2. bře 2010

Ahoj potřebovala bych prosím poradit, chtěla bych tento týden začít s příkrmy, malý je na UM.Přečetla jsem si část této diskuze i jiné zdroje a chtěla bych vědět kolik g zeleniny by mělo mimčo dostávat, když už si zvykne a příjme ji.Vím, že z počátku mi veme jen pár lžiček a pak bych mu měla dát ještě určitě nějakou UM aby neměl hlad, ale nevím kolik ? A té mrkve sní potom mimča kolik ? Dívala jsem se v obchodě a na netu, že malé skleničky od ukončeného 4m mají zhruba tak těch 125g bude mu to potom stačit ? Děkuji všem za radu.

senja
2. bře 2010

Ahoj, mam dotazy: kdy zacinat s masem? Maly je kojeny, prikrmy ma od 6 mesicu. Ja jsem si udelala system: od 6 mesicu - zeleninka, od 7 mesicu - druhy prikrm - obilna kasicka. Mam zacit pridavat maso uz od 8 mesicu, nebo mam radeji pockat treba do 9? Jak mam pokracovat? Co pridat? Kdy zacit s kasickami s kousky? Kdy davat treba kousek jablka nebo kukuricne krupky? Mam malemu jeste davat nejaky caj nebo vodu (na to si ctu rozdilne nazory - nekdo pise, ze urcite, nekdo pise, ze pokud je kojeny, tak ne)? Dekuji.

senja
2. bře 2010

tinnka9 Vsechno muze byt. Davas uplne rozemlete kasicky, nebo spis rozmackane/ propasirovane? Muze to byt treba z nestravenych kousku. Doporucovala bych koupit Probioticke kapky, aspon na to prechodne obdobi, aby malemu to pomohlo travit. Nam to pomohlo. Sice jsou desne drahe, ale stoji za to. U nas po zavedeni prikrmu mival zacpy 2 tydny (vykakal se jednou za 3 dny tak, ze 3. den uz byl smutny, bolelo ho brisko a chut k jidlu nemel. Predtim kakal i 5x denne). Prostezavedeni prikrmu je pro male dite vzdy zahul.

kocicinka
2. bře 2010

Senja: tak co se týče masa, tak náš pediatr i knížky, které jsem si koupila( Strnadelová, Fořt) hovoří o tom, že maso by se nemělo podávat dříve, než v roce, ideálně až v roce a půl. Určitě né do roka, protože je to velká bílkovinná zátěž na ledviny a střevo ještě není připravené

senja
2. bře 2010

kocicinka Diky, take souhlasim s tim, ze neni kam spechat. Nam nase dokrtorka prave "cpala" maso uz v prvnim mesici prikrmu, coz jsme razne odmitla 😒

moravanka
2. bře 2010

senja
www.kojeni.net
vsechno je tam krasne popsane, jak zavadet prikrmy a ktere potraviny v kterem mesici.

tinnka9
2. bře 2010

senja - mixujem mu to mixerom a probiotika davam tiez asi 3 tyzdne kvoli brusku - Swiss Laktobacílky. Ja sa len bojim aby to nebola hnacka (ale nie je to riedke, tak neviem) ☹

senja
2. bře 2010

moravanka

tinnka9 Muze to byt prece i kvuli rustu zubu. Jinak ted si vzpominam, ze az malemu skoncila zacpa, tak zscsl prujmovat nekolik dni, i s kouskama nestravene zeleniny

senja
2. bře 2010

Nestihla jsem to dopsat a prcek mi to poslal 😀
moravanka Praveze tam si ctu, ze "Až si dítě zvykne na zeleninu (zhruba za 2-4 týdny) je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso". At se na mne nikdo nezlobi, ale po 2 tydnech prikrmovani uz maso, tak s tim nesouhlasim, i kdyz nejsem lekar ani odbornik na vyzivu. A vadi mi ten system doporucovani "muze se to, muze se to", pak prilis velke casove intervaly "2-6 tydnu". Prave bych potrebovala jasnejsi pravidla, pevnejsi stanovena 😕

duch
2. bře 2010

ahojky...
taky jsem do 6měsíce jen kojila a teď začínáme s příkrmy.zatím dávám jen zeleninu teď 3 týden od 4týdne přidám maso. Až bude mít tak 7-7,5měs.začneme přidávat 2.příkrm - ovoce a v 8měs.zkusíme 3.příkrm - kaši.Na pití dávám vodu nebo fenyklový čaj.Sice toho moc nevypije většinou tak 20-30ml ,ale je kojena takže to stačí...spíše ji to dávám proto,aby si pomalu zvykala a naučila se pít z hrníčku.možná i díky tomu fenykl.čaji problémy s kakáním nemá(kaká1-2xd)

petka035
2. bře 2010

senja,lenže mäso sa má podávať,kvôli obsahu železa.Pretože železo neprechádza do tela cez mm a dieťatku zhruba vo veku pol roka dochádzajú zásoby,ktoré mal ešte pred narodením.Skús si prečítať stránku annag,myslím si,že ona je super odborníčka a ona tam píše kedy dávať mäsko.

moravanka
2. bře 2010

senja, my zacly s masem 2 tydny po zelenine, mala se narodila o 4 tydny driv, a protoze zasobu zeleza si dite utvari v 9 mesici, bylo nam doporuceno zacit s masem brzy, protoze je to zdroj zeleza.
a pokud jsi rozhodla, ze maso das az po roce, tak je zbytecne se ptat na rady.

petka035
2. bře 2010

moravanka,tak moja malá sa narodila o 5tt skôr, a prikrmujeme už vyše troch týždnov zeleninkou,tak asi je fakt na čase začať s mäskom 😉

mata1976
2. bře 2010

ahojte, chcela by som malej uvarit cestoviny ale neviem ake kupit. Mam doma take drobne ale su zo psenice a vjednej tabulke som citala ze psenica az od jedneho roka. Mam kupit nejake specialne???

iinuska
2. bře 2010

mata, ja kupujem bezvajecne. Teraz mam napriklad pagani

blka
2. bře 2010

Mato, já myslím, že jakékoliv, ale aby byly bezvaječné 😉

Já se chci zeptat, jestli je nutné dávat večer kaši? Nebo se dávat nemusí?

lamarika
2. bře 2010

Blka: podle mě můžeš dát večer klidně něco jinýho 😉 Nikde není psáno, že musí být kaše

lamarika
2. bře 2010

mata: když ti dělají starosti těstoviny, tak zkus třeba jáhly 😉

petka035
2. bře 2010

z pšenice sa môžu,podla najnovších zistení, sa má lepok zavádzať medzi 6-8mesiacom,lebo vtedy je telo najlepšie pripravené ho vstrebať(alebo tak nejak) 😅 len aby boli bezvaječné 😉
A blka, nemusíš dávať kašu, niektoré deti ju vôbec nemajú radi

blka
2. bře 2010

Lamarika, já kojím. Já dávám jenom oběd a ovocnou svačinku. A na kojení.net je psaná kaše a i hodně maminek ji večer dává. Tak proto se ptám, jestli stačí jen to kojení.

Petka, já ji občas dám na oběd, tak vím, že mu chutná.

shaula
2. bře 2010

Mata - jednoduše - pokud už chceš dávat lepek, tak jakékoli bezvaječné těstoviny. Jestli jsi s lepkem ještě nezačala a začínat nechceš, tak bezlepkové bezvaječné, tj. například rýžové.

kocicinka
2. bře 2010

Kojené děti nemívají problém s nedostatkem železa, pokud miminku nezjistlili z krve nedostatek železa a je zdravé a prospívající, tak bych to neřešila. A nekojeným zase přidávají železo do UM, pokud se nepletu. Já bych raději, pokud by měl malý problém s nedostatkem železa(což nemá), dala železo v kapkách, nežli maso.
Mě kojení.net taky nevyhovuje. Momentálně má pro mě největší přínos knížka Radost ze zdravých dětí, je tam kapitola strava dětí do jednoho roku, je to pojímáno tak nějak v širších souvislostech, jsou tam i recepty...
Blko, není to nutné. Můžeš dát cokoliv jiného, nebo jenom nakojit. Jonáš dokonce i líp spí, když ho večer jenom nakojím.....

mata1976
2. bře 2010

bezvajecne cestoviny mam doma, prave som pozerala stranku kojeni.cz a tam odporucaju psenicu v 7.-8. mesiaci ale samotne cestoviny v 8-9 mesiaci...

lamarika, co su to 'jahly'

petka035
2. bře 2010

kocicinka ale práveže u kojených detí by mal byť problém so železom,lebo železo cez mm neprechádza.ale jasné aj kvapky sú jednou z možností 😉
A nie všetky deti znášajú kašu na večer dobre.My sme raz skúšali, rýžovú a malej nespravila dobre,ťažila ju, tak zostaneme pri mliečku