Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
20. dub 2011

@simkat 😅 tak to já zas přes zimu dávala radši kelímky, než ovoce co bylo teď k mání - těším se na čerstvé sezonní 🙂 Občas jsem udělala bio jabka a když jsem to potřebovala zahustit tak jsem do pyré rozmíchala trošku kukuřičné kaše nebo rozdrobila kukukřupku, ve většině dětských sušenek je obyčejný cukr. Ale jestli ti cukr nevadí, tak tam keksik klidně dej, je jich velký výběr a většina se rozpustí dobře. Ale moc důvodů proč dávat sušenky do kelímků, přesnídávek nebo ovoce teda nevidím.

simkat
20. dub 2011

@andelka Kelímky se si zrovna koupila. Když bych mu chtěla dat jabko, můžu syrový? Nebo je lepší ho třeba uvařit a rozmixovat? A kukukřupky kupuješ kde? 🙂 (promiň, že se tak blbě ptám 😝)

stvura
20. dub 2011

@simkat ak len teraz zacal jest, tak najprv skus troska udusene jablcko, neskor mozes dat aj surove, pripadne do rucicky {ale musis ho sledovat aby neodhryzol kus a nezabehlo mu} mozes dat i cerstve, nech si troska cucka...Kukuricne chrumky bez soli kupis v kazdom obchode od Jednoty az po Lidl a kukuricna krupica je tiez v obchodoch lacnejsia ako v Bio potravinach...inac mozes zahustit aj bezvajecnymi cestovinami, ryzou, pohankou...
@andelka tiez suhlasim, susienky az po ukoncenom 8-10 mesiaci dietatka a i tak len niektore, lebo vacsina je velmi presladenych. Je to vsak trend nasich mam, lebo mi sme jedavali vyzivku s piskotkami 😒

andelka
20. dub 2011

@simkat kukukřupky hlavně obyčejné nesolené, ve zdravé výživě, takové delší, akorát do ručičky.
Já jsem jabko syrové začala dávat pozdějc, ne hned s prvním ovocem, protože podušené je lépe stravitelné. Ale později jsem už přidala třeba ke kelímku nebo k tomu podušenému i kousek nastrouhaného a sledovala. A dobrý, tak jsem pak množství zvyšovala a teď dělám klidně jen nastrouhané jabko s rozmačkaným banánem. Kdybych mu dala něco tvrdšího jen do ruky, tak se mi udusí, ukusuje si totiž větší kousky, pokud tu věc nemám v ruce já a nekoriguju to. Jen s tou křupkou ho tolik nehlídám, protože se hodně rychle rozpouští.
Ale skleničky a kelímky dávám pořád, teď je to ovoce i zelenina takové čudné.

andelka
20. dub 2011

@stvura co sušenky - některé stejně staré děti jak Dany mívají k svačince Brumíky, Kinder řezy..nechápu k čemu to? Je to sladké i na mně a obsahuje to převážně jen prázdné kalorie, to nechápu proč bych mu to měla dávat. Výrobci se snaží nám namluvit, že všechno co vyrýbějí naše děti NUTNĚ potřebují, ale je to blbost.

estrellita
20. dub 2011

@andelka a jeste ma Brumik preci spoustu vitaminu 😝 taky nechapu proc to tak malemu diteti davat. Ani ty susenky do ovoce nejsou potreba, ovoce samo o sobe je sladke 🙂 a na zuzlani do rukymuzou byt ty krupky.
Jen jsem koukala na jedny krupky prodavajici v lekarne a to byla sila - sul, nejaka dextroza a jeste neaka podivna latka 😝 ale ve zdrave vyzive jsem je nasla.

no ja mam jen problem s nacasovanim obeda. Rano ma maly mlicko, pak dopo ovoce, ale jelikoz mi nechce nic pit, tak ma pak zizen na mliko (vodu ne, fakt chce jen mlicko) a vlastne ho vypije misto obeda, akze obed pak davam treba v pul 3. 😅

stvura
20. dub 2011

@andelka ono tak ci tak ta to neminie, ale mozeme to oddialit ako sa len da... 😉 Mi sme s podobnymi sprostostami zacali od dvoch rokov, iniciativna bola krstna mama a stara mama 😒
@estrelita...aj ja posuvam obed, mame este male deticky, pri nich nefunguje vsetko ako ma...mi ale papame len obed, kedze dcerka je dojcena stale...aj to v mini davkach, mozno posledne tri jedla zjedla pekne.
U vas v CR nedostat tie kukuricne chrumky v kazdom obchode ze vsetky pisete ze ich kupujete vyhradne v zdravej vyzive?

simkat
20. dub 2011

@stvura Začali sme přikrmovat už před necelými dvěma měsíci 🙂. Zeleninu s masem už máme zmáklou 😉. Teď bych mu chtěla začit už davat ovoce, protože mliko už moc nechce.
@andelka Díky, myslela sem si, že to koupim skoro všude. Zkusila bych mu dat dneska ze skleničky nebo z toho kelimku. On už moc mliko totiž nechce. Jinak zeleninu a ovoce v obchodě momentálně nekupuju, po zimě je to narychlo vypěstovany a nejsou tam skoro žádny vitaminy.

andelka
20. dub 2011

@stvura v každém určitě ne a pokud jo, tak zrovna ty solené - aspoň tak je to u nás. 😖
Taky je mi jasné, že se k tomu časem dostane, ale dokud to můžu ovlivnit, tak nebude nic. Já třeba od určité doby (už hodně let) nesladním čaj a kávu jen symbolicky, slazené minerálky piju výjimečně tak jednu skleničku, džus ředím 1:2 - prostě slazený čaj nebo více minerálky bych nevypila, přišla bych si přeslazená. Člověk odvykne a pak mu to už ani nechutná. 😅

@simkat no právě, ta zelenina a ovoce teď nic moc. Docela kupuju mraženou bio nebo klasickou pěknou zeleninu, si říkám že je logické, aby to mrazili hned po sklizni.

simkat
20. dub 2011

@andelka jj, to máš pravdu 😉

esh
21. dub 2011

Ahoj holky, prosím poraďte. Už asi měsíc přikrmuji, ale je to boj. maty mi vždy u jídla brečí.Měla jste některá stejný problém. Mám ho nutit a dávat mu další lžičku? Když mu ji dám, tak jí krásně spolkne, ael brečí. Nevím jestli mu nechutná nebo nemá hlad.

zuhur
21. dub 2011

@esh mně Jindra brečel u jídla když byl unavenej. Pomohlo mu dávat oběd po té co se vyspal. Zkus to, třeba to pomůže 😉

weri1
21. dub 2011

@esh mě to malej taky dělával , já mu nedávala, naučil se jíst až po 2 měsících příkrmů

katus123
21. dub 2011

@julienka ahoj, suhlasim s babulinkab, bud ho zmiesaj alebo ja ani nemiesam a davam rovno ovocne dojcenske vyzivy ovko s jogurtom, vyskusaj, je viac kombinacii 🙂))

tanija133
21. dub 2011

@weri1
@esh Ahojte, moj drobec tiez nechce papavat, neplace pri tom, ale odmieta to....dam mu aj nasilu 2 lyzicky a vzdy to vypluje....upne to ignoruje...zacne byt nervozny len co sa priblizim s podbradnikom.....skusam to uz asi 2 tyzdne...mrkva, zemiak, brokolica, cuketa.....kasa ryzova, vsetko bez uspechu.....Neviem co s tym.....Plne kojim...Skusala som ho aj nechat vyhladovat, skusala aj rozne hodiny, aj rozne miesta, s hudbou, bez, na rukach, v stolicke, lehatku.....A nic.....ale na MM ma chut vzdy.... 😉
Weri a trenovala si kazdy den, davat prikrmy? lebo mam chut sa na to vykaslat zatial.....chcem skusit teraz ovocie........

weri1
21. dub 2011

@tanija133 každý den , viděla jsem že mu moje mlíko už nestačí, dávala jsem mu do toho trochu ovoce a pak to třeba zbaštil, musím to střídat se skleničkama, ptž moje mu moc nechutná, jen dýně, tu miluje

tanija133
21. dub 2011

@weri1 Len ja mam pocit, ze mu moje mlieko uuuuplne staci......Pocula som uz aj o takych pripadoch ze kojene detu zacnu papat az okolo 10 mesiaca.....Tak neviem....Varis alebo kupujes? Ja som skusala aj aj, nechce nic...aj cukina bola dne scista, taka mna a zasa som ju zjdela ja..... 😉

weri1
21. dub 2011

@tanija133 vařím i kupuji, však zkoušej a uvidíš, ale nenuť ho, stejně to nepomůže, ale zkoušela bych denně

em_ka
22. dub 2011

@tanija133 Uz som pocula take pribehy, ze miminko spoji svoju matku s mliekom a z toho dovodu prikrmy odmieta, proste od matky chce len mlieko (prso). Ked to skusi tatinek alebo treba tvoja matka, mozno uspech dorazi.

julienka
22. dub 2011

@katus123 Zazrak sa stal,spapali sme ovocnu vyzivku a na druhy den jogurtik (nestle),az nam bol jeden teglik malo 🙂)))) asi to zalezi od momentalnych chuti.

lucinka02
22. dub 2011

@tanija133 ahoj, zaujimave, ale urcite pravdive, zalezi od dietatka...my sme zacinali s detskymi vyzivami ovko a to tak, ze sme si len prsteky macali a olizovali 🙂)) chce to urcite cas, ale stale skusaj, pre dalsi zdravy vyvoj su prikrmy potrebne, dietatko si aj od malicka zvyka na ovocnu ci zeleninovu chut a maju dobre travenie 🙂)) si ani nepamatam, kedy sme mali zapchu 🙂 drzim palce 🙂

andelka
22. dub 2011

Tak jsem včera zkusila dát nový druh ovoce - borůvky (měla jsem mražené) a teda to neprošlo. Sice jsem je povařila i propasírovala a smíchala s banánem, aby to nebylo kyselé, ale v noci malej plakal a kroutil se, bolelo ho z toho bříško. Takže borůvky zatím papat nebude. Naštěstí to trvalo jen něco přes hodinu a pak už dobře spal, ale stejně - božatko, úplně jsem si vzpomněla na jeho první týdny. 😅

piacere
22. dub 2011

prosím vás, stalo sa vám, že dieťa odmieta jedlo?? Môj malý už tretí deň nechce jesť ☹ Na obed zeleninu som doňho ledva dostala (a to je zeleninový žrút).... Prvý deň mi odmietal mlieko, ale papal príkrmy. Včera odmietal mlieko. Dnes nechcel ani zeleninu, ani mlieko.... Včera zjedol na obed o 10.30 trochu zeleniny a potom NIČ... len poobede polku banána... a až večer o 1.30 mlieko. Dnes zjedol trošku zeleniny o 12.30.... odvtedy som doňho dostala len tri kukuchrumky a cca 50ml ryžovej kaše ☹
Môže to mať niečo spoločné s tým, že od min. týždňa od utorka mu dávam tú trojzrnnú kašu z Babylove, kde je aj lepok??? ☹

A ešte mám otázku... prešli ste na UM trojku od ukončeného 10. mesiaca? Ja som si dnes uvedomila, že malý má 10 mesiacov a my sme ešte stále na Nutrilone 2

andelka
22. dub 2011

@piacere s tím jídlem netuším, možná to souvislost má, ale opravdu nevím. Zkus nějakou dobu nic lepkového nedávat. Možná na něj něco leze, nebo zoubky, kdoví.
S tím UM jsem nedávno četla, že když mimčo dobře prospívá na nižším čísle, tak se nemusí dávat jiné, že klidně může být na jedničce do roka. Já teda jsem malému dávala teď Hami 2 a teď jsem koupila Babylove2, protože zrovna v DM tu trojku vůbec neměli. Tak dober dvojku a pak kup další číslo 🙂

em_ka
22. dub 2011

@piacere Ked je nechut tak ja vzdy myslim najprv na zuby. U nas to aspon tak je, ked dcerke prave prerezavaju zuby 3-4 dni nema chut do jedla. Je ale mozne, ze to je pocasim, celkom rychlo sa oteplilo... Bohvie.

piacere
22. dub 2011

@andelka
@em_ka
ďakujem za odpoveď...

Tak teda vynechám tú kašu (ale dávala som mu ju len 2x do týždňa, aj to len 1 lyžicu, zvyšok som sypala ryžovú alebo prosovú)... ☹

Takže to zatiaľ nemám riešiť.... ja sa len bojím, že je hladný... že mi začne chudnúť alebo čo.... 😒 Leje do seba iba vodu... možno je to fakt počasím, možno zubami.... nezdá sa mi, že by mu vychádzali nové... len horné dvojky ho trápia už od Vianoc 😠 ... ale už sú sčasti prerezané... tak možno to... fakt neviem 😒

julienka
22. dub 2011

Maminy a odkedy by som mohla davat dcerke ohryzkavat roztek? a vobec mozem,ked este nema zubky?
a odkedy by som jej mohla davat tie kukuricne chrumky?

maryanna
22. dub 2011

@julienka ahoj, rožok aj chrumky už môžete, teda ak máte zavedený lepok, ak nie tak je najvyšší čas s ním začať a to práve rožkom. pokojne do ruky nechať žužlať, zuby s tým nemajú nič.
Ide o silu Ďasien nie o zuby, sú deti čo majú veľa zubov ale hrýzť nevedia, môj mal prvý zub v 9tich mesiacoch a od polroka jedol chrumky a od 7meho mesiaca rožok, a v 8mom už kusal banán, jablko. Ide o nácvik žuvania hryzenia, detské Ďasná sú silné v pohode rozhrýžu aj potravu, ale samozrejme musí to dieťa vedieť že čo sa s tými ďasnami robí, teda treba dávať žužlať rožok, chrumky aby sa naučili pracovať s Ďasnami a sánkou, a tak sa naučia hrýzť , zuby od toho nezávisia.

lualu
22. dub 2011

Ahoj maminy, poradte mi prosim, kolko mam dat malemu varenej mrkvicky. Maly ma 5 mesiacov a sme na UM. Dnes papal 2. x (teda 2. den) a uz pekne otvaral pusinku a chutilo mu, dokonca robil aaaam ked cakal na dalsie susto. Zjedol 1celu varenu mrkvu a este by kludne zvladol ale bojim sa, ze to prehanam 😒 potom som mu dala este dopit mliecko- vytiahol mi pol davky. S mrkvou nemal ziadny problem ale aka je taka primerana gramaz? Dakujem za radu

vivien6
22. dub 2011

ako casto davate tvaroh? ja som malej este nedala zatial...