Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

florentina
23. črc 2011

Holky tak po týdnu zkoušení první lžičky ze skleničky jsem se rozhodla vařit příkrmy. Nastrouhala jsem mrkev a brambor, aby se to rychle uvařilo a když jsem to chtěla dát vařit tak jsem zjistila, že nevím, zda to mám dát vařit do kojenecké vody či můžu použít vodu z kohoutku. No pro jistotu jsem dala kojeneckou, ale vlastně nevím, do kdy je to nutné? Poradíte někdo? Děkuji

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
anieanne
23. črc 2011

@florentina Kaše mléčné - přidá se jen voda, nemléčné se dělají z UM nebo MM. Nejlepší, co jsme kdy měli, byla rýžová neochucená z DM, ale už pár měsíců ji nikde nemůžu sehnat... Jinak u nás jdou víc rýžové, ty obilné mi přijdou vzhledem, vůní i chutí jak namočená strouhanka... A k vodě - já tedy vařím v kohoutkové, ale jinak na pití a UM má balenou, a budu to tak dělat nejmíň do roka. Ale je to i podle toho, jakou máte u vás vodu, tady je hrozně tvrdá.

anieanne
23. črc 2011

@zuzimila Určitě oloupat, tvrdší slupku odkrojit nožem. A vařit doměkka, čas musíš vychytat sama 🙂

vivien6
23. črc 2011

baby a co exoticke ovocie? ako ananas,pomaranc,kiwi a podobne.od kedy ?

zuzimila
23. črc 2011

@anieanne Díky 🙂

florentina
23. črc 2011

@em_ka děkuji, asi to tak taky udělám. My máme vodu dobrou a manžel mi řekl, že je to podle něj zbytečné převařovat kojeneckou vodu, když např. při koupání stejně loká vodu z vodovodu a ještě nepřevařenou. No asi na tom něco bude. Chci s malou začít i chodit plavat a pak to bude asi opravdu šumák. Zatím teda převařovat budu, ale asi už normální. Ještě se ale schválně zeptám mudr, co si o tom myslí.

florentina
23. črc 2011

@anieanne děkuji. Tak já koupila v DM obilnou kaši 3.zrnnou a jáhlovou, oboje bez příchutí a je fakt, že rýžovou tam také neměli. Koukala jsem, že je na nich tedy napsáno nemléčná. Jako s těmi mléčnými si to moc představit neumím. MM určitě odstříkávat nebudu a UM už má svoji energetickou a výživovou hodnotu a když bych to ještě namíchala do té kaše, tak už mi to přijde na tak malé mimi jako docela moc. Teď dávám zatím navečer dokrm UM a pak ho chci právě nahradit kaší a né to míchat dohromady...No jsem teda zvědavá, až je udělám, jestli to taky posoudím jako namočenou strouhanku 😉 , tak to jsem zvědavá jak to malé pojede. Já ale chtěla kaši i kvůli lepku obilnou, protože rohlík či tak jí dávat nechci.
A k té vodě, na pití a UM píšeš, že dávaš balenou, ale nepochopila jsem, zda také ještě převařenou. Já si totiž říkám, že tedy asi vařit budu v kohoutkové vodě, ale na UM a pití také převařuji kojeneckou a tak si teda říkám, že to nedělám moc logicky, protože když jí převařená na vaření příkrmu stačí kohoutková, tak proč by neměla převařená stačit i na to UM, vždyť v tom už není rozdíl, protože v tom příkrmu do sebe tu kohoutkovou už také dostane.

florentina
23. črc 2011

No a jinak jak jsem včera psala, že malá papá jak divá, tak dnes ani ťuk. Tak nevím, zda je to tím, že dnes dostala příkrm domácí, což může být, ale také je fakt, že dnes hlídal taťka a dorazil s ní domů, až když byla úplně hrozně unavená a tak jsem ji nechtěla zbytečně odrazovat a trápit, takže když plakala a lžička s příkrmem na hlad nezabrala, došlo na kojení. Tak uvidím zítra.

anieanne
23. črc 2011

@vivien6 Exotické ovoce obecně se uvádí v období 1 - 2 roky ( dle kojeni.net )
@florentina Nám Dr. v porodnici při propuštění říkal, že nejméně do roka dávat balenou, kvůli dusičnanům. Můj Dr. při první ko z porodky pak ještě upřesnil, že prý pro náš kraj je určená modrá dobrá voda ( asi má kontrakt s výrobnou 😀 ). Takže já do toho roka balenou dávat budu, každopádně kupuju podle toho, co je v akci, většinou tu dobrou, ale třeba dnes jsem koupila aquilu. A někdy, když mi při noční UM dojde voda a jsem líná jít do komory pro další, tak mu lupnu normální z kohoutku. A ke kaším - právěže nemléčná se dělá do MM nebo UM. Nemléčná jakože neobsahuje mléko, a musíš ho přidat. Mléčná mléko obsahuje, proto se rozdělává už jen s vodou. A ještě k vodíě ( dočítám postupně 😀 ), my toho moc nenakojili, jen měsíc, pak jsem měsíc převařovala, a potom už jsem dávala a dávám balenou nepřevařenou. A s papáním - mě třeba dnes malý totálně sabotoval kaši k večeři, tři lžičky a dost. Tak jsem vytáhla zbytek od oběda ( kolínka s kuřetem ), a snědl skoro plnou misku 😀 Takže u nás to vypadá, že s kašema večer končíme... Navíc co ochutnal takové to normální jídlo ( třeba to kuře s těstovinou, polévku a podobně ), tak mi nechce takové to "dětské", typu brambora s masem a zeleninou... Na to mi manžel řekl, že on by taky nechtěl každý den jíst kaši 😀

florentina
23. črc 2011

@anieanne tak koukám, že i když jsi to napsala srozumitelně, tak já si to nějak špatně s těmi kašemi přebrala, tak děkuji za znovuvysvětlení. Tak jsem se šla na ty kaše co mám doma podívat a ty od Babylove jsou obilné nemléčné, ale dívala jsem se na návod k přípravě a jsou tam 3. Na mléčnou, polomléčnou a ovocnou kaši, kdy se přidává buď to UM či ovocné pyré jen s vodou, takže to jde tak i tak. A pak jsem koupila ještě jednu od HIPP a ta je rýžovo-obilno-mléčná a ta se dělá s vodou.
A jakou dáváš konzistenci např. těch kolínek a kuřete? Už kousky či stále nějak mixované?

sjussi
23. črc 2011

@florentina nam rikaly v porodce do půl roku balenou,dr mi rekla ze mam v kojenecke i varit ale ja varim v obycejne z kohoutku ale na kase pouzivam koj vodu

sova33
23. črc 2011

@florentina Já se v tom taky moc neorientuju, ale cukr je fakt asi skoro ve všech, tak jsem to přestala řešit (jinak nic s cukrem nedávám, pije vodu, tak jsem si říkala, že to hrotit nebudu). Já jsem začala s Nutriloňáckou, protože jsme jich několik dostali. Malému šmakují, tak u nich asi zůstaneme, ale zkusila jsem i od Hami, taky dobrá (chutnají i mně 😀 Jinak mléčná je i se sušeným mlékem, takže přidáš vodu a do nemléčné přidáváš mléko (teda Nutrilon nebo tak).
Dneska jsem mluvila se známou, co má holčičku o 14 mladší než my a zjistila jsem, že to asi až moc řeším (už žužlá rohlík, jí jogurt, posazují ji a tak) ach jo.

sova33
23. črc 2011

@florentina
@anieanne U té vody nejde jen o tvrdost, ale myslím i o obsah sodíku nebo něčeho takového, co je pro miminka větší problém než pro dospělé. Jenom některá voda má hodnoty podle normy pro kojeneckou vodu.
http://www.kojenecka-voda.cz/nase-doporuceni/8-...

zivika
23. črc 2011

tiez si myslim, ze uplne staci voda z vodovodu, ja ju filtrujem...tie kojenecke mi skor pridu, ako dalsi marketingovy tah a v konecnom dosledku su naplnene tou istou vodou, ako ostatne, len nie su sytene... a cenova prirazka je len za to oznacenie kojenecka 🙂

anieanne
23. črc 2011

@florentina Vidíš, to ani nevím, já tu vícezrnou nikdy nekoupila, takže na to jsem nekoukala 🙂 A jídlo, malej už dlabe normálně, takže kolínka vcelku, a k tomu majda s kousky masa. Jinak já nikdy nemixovala, od začítku jsem jen pasírovala přes hrubší cedník, později "rozklafávala" vidličkou..
@florentina @sova Jj, cukr je ve všech, ovšem některé jsou ještě uměle doslazovány, takže jde spíš o to sehnat tu s nejmíň cukrem. Nutrilon jsme měli jen dvě krabice hned na začátku, takže tam nevím, ale třeba v Hami ( konkrétně Hami rýžovo-mléčná jahodová ) je na 100g sacharidů 69,4g, z toho 36,4g cukry. Babylove doma nemám, abych se podívala, ale vím, že ty vycházely nejlíp, snad 10g na 100g..
@sova33 Mrknu, díky 🙂

sova33
23. črc 2011

@zivika
@sjussi
@florentina Tak k té vodě ještě tady http://www.vak.cz/soubory/kvalita/k.pdf
Mně doktorka taky říkala, že i příkrmy mám vařit v kojenecké. Tak to tak dělám. Zase taková pálka to pro mě není a je fakt, že prostě nevím, co nám tu z kohoutku teče. Pokud máte jistotu, že vaše voda je opravdu kvalitní, tak to máte fajn, ale tady se občas stane, že při velkém dešti je hnusná, tak jak mám vědět, že jindy je úplně v pořádku.
U těch balených by měla být jistota, že jsou bez chemie, mají nižší obsah dusičnanů, sodíku, vápníku apod. Nejde jen o to, jestli se prcek hned osype nebo má průjem, ale podle toho článku to může mít dlouhodobější důsledky.
Podotýkám, že to je jen můj názor a jsem si vědoma, že při špatné manipulaci může být kojenecká voda závadná, jenže to bych nesměla koupit nic.

florentina
23. črc 2011

@sova33 já myslím, že každý ať řeší jak uzná za vhodné, ale já jsem na tom stejně jako ty. Taky řeším hodně. Ono od všeho člověk ten svůj poklad stejně neuchrání, ale když to jde, tak proč nedělat věci co nejlíp. Otázka samo zůstává, co to to nejlíp je, ať už se to týká jídla, vývoje, očkování...co člověk to názor a hlavně co výzkum a rok, to jiný názor. Proto je to potřeba brát vše s rezervou. Ale já si také myslím, že dokud si dítě nesedne, nemělo by se posazovat, že rohlík má moc soli a tak miminu do ruky nepatří atd...takže pokud mi to nijak nekomplikuje život a nehraničí to s hysterií, tak já rozhodně taky vše budu řešit 😉
A právě ta Nutriloňácká kaše mě zklamala. Jsem chtěla začít jí, protože UM na dokrm dávám Nutrilon a ona je s cukrem. Tak jsem koupila ty co jsem psala, tam cukr není. Ono podle mě to totiž u většiny populace problém není /ten cukr/ a když je to v rozumném množství a dětem to chutná tak proč ne. Ale my jsem rodina, kde všichni bojují s nadváhou a někteří i obezitou a tak i když vím, že časem se stejně malá s cukrem někde potká, tak zatím ho nezná, tak jí nechybí a když vím, že ho ani k životu z výživového hlediska nepotřebuje, tak proč jí ho cpát hned od malička. Tak proto jsem trochu víc vybíravá.

sova33
23. črc 2011

@anieanne
@sova33 Ten cukr se liší dost i podle příchutě, třeba u Nutrilonu je to ve vanilkové 43g a v hruškové necelých 33g.

anieanne
23. črc 2011

@sova33 Ty Hami jsou všechny ( nebo teda většina, všechny jsme neměly ) okolo těch 35g..

florentina
23. črc 2011

@anieanne no jasně, jako sacharidy (a z toho část cukr) obsahují všechny ty kaše, neb se přirozeně vyskytuje v obilovinách a výživové hodnoty jsou určo důležité, ale já měla na mysli, přesně jak píšeš, doslazování cukrem. Tedy koukám na složení a tam kde je cukr apod., tak to zatím nechci.

sova33
23. črc 2011

@florentina 🙂 Plně souhlasím, ale nejsem v tomto důsledná. Ty nutriloňácké kaše jsme dostali, malému chutnají, tak je sníme a pak zkusím i nějaké jiné. S tím rohlíkem si nejsem jistá, asi ho občas mít bude, ale asi zkusím spíš kukuřičné křupky 🙂 a s tím sezením jsem zásadně proti posazování, dokud neumí dítě samo sedět.
Takže úplně souhlasím s tím, že by člověk měl brát vše s rezervou, ale když mě to nezabije, tak proč to dítě neochránit před případnými důsledky do budoucna (problémy s páteří, špatné nohy z nekvalitních bot, problémy s váhou apod.) Jenom jsem chtěla říct, že mě spíš zaráží, jak někdo spoustu věcí neřeší 😅

sova33
23. črc 2011

@anieanne 🙂 asi jo, my máme Hami broskvovou a tam je 38g, takže budou asi všechny nastejno.

florentina
23. črc 2011

@anieanne @sova33 a ještě jsem šla juknout na ty kaše, tak:
babylove obilná jáhlová - na 100g cukr 1,6g
babylove obilná 3 zrnná - na 100g cukr 0,8g
HIPP mléčnoobliná kaše - na 100g cukr 33,8g...takže ty babylove asi opravdu vedou

anieanne
23. črc 2011

@florentina @sova33 Tak já teda jsem takový neřešitel 😅 Jako nedala bych malému do ruky třeba párek, to fakt ne, ale rohlík nebo chleba s něčím ( lučina, vysokoprocentní sýr... ), má každé ráno ke snídani.. U kaší ten cukr taky neřeším nijak radikálně, jako že bych v krámě stála a pročítala obsah cukru na krabici... Jinak kukuřičné křupky jednu dobu dost jely, teď si je dá, ale už ne tolik...

sova33
23. črc 2011

@florentina Tak to asi opravdu babylove vedou, ale já trošku sobecky přiznám, že mně ty jeho kaše (bohužel doslazované) chutnají taky 😀

anieanne
23. črc 2011

Holky, teď budu OT, tak snad mě nesmažou 😀 , ale mám tu ještě jednu nenačatou kaši a tři balení mlíček s kaší, nechtěla byste je některá za nějakou symbolickou cenu ?

florentina
23. črc 2011

@sova33 tak jsem teď přelouskala ten druhý odkaz co jsi hodila o té vodě a to mi konečně přišlo jako odborné a fakt hrozně zajímavé, děkuji...ne jen nějaká reklama na balenou vodu. To je až neuvěřitelné, co v té "průhledné" vodě je, že....nicméně mi to pomohlo se nějak rozhodnout. Na pití a UM budu rozhodně do roka kupovat ještě kojenckou vodu, ale na vaření budu používat kohoutkovou.

sova33
23. črc 2011

@florentina To jsem ráda, že jsem mohla pomoct. Já si taky ráda přečtu podložené názory, abych se mohla rozhodnout. Kolikrát mi to mateřství přijde těžší než celé vysokoškolské studium 😀 Nejhorší je, že ti každý řekne něco jiného. Mně se to stalo už v porodnici: jedna sestra mě nutila přikrmovat a ta druhá nad tím kroutila hlavou, že není důvod. Tak si pak vyber.

florentina
23. črc 2011

@anieanne tak já zatím nemám představu jak nám kaše pojedou a nějakou zásobu už tu mám, takže zájem nemám, ale děkuji.
jinak já taky fanaticky nesleduji obsah každé složky na každé krabici, ale je fakt, že to složení čtu a občas se nestačím divit. Jako v zeleninových příkrmech od Hami jablečná šťáva, ve spoustě kaší cukr a tak, takže je fakt, že u těch regálů stojím déle
Ještě jsem se chtěla zeptat, moc se mi líbí,že už jíte kousky a že jsi nikdy nemixovala. Já začala s tou kupovanou mrkví a ta byla opravdu našlehaná a myslím, že není dobré na to malou naučit, že to pak bude těžké odnaučit, takže dnes jsem uvařila a rozmlátila tím co se tím normálně dělá bramborová kaše /nevím jak se tomu říká, jé to je ostuda🙂/. S tím sítem si to neumím představit, máme buď jemné a nebo s dírami, tak to by oboje bylo k ničemu. Ale k tomu dotazu - pamatuješ si, kdy jsi cca od pasírování přešla k matlání vidličkou a pak k kouskům. A ještě jedna podstatná věc, máte už nějaký zub, protože to v tom asi taky hraje roli?
děkuji