Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katherine27
14. říj 2010

Pár dní dozadu, keď som tu zháňala info, tak som si našla na nete, že špalda nie je lepok, už neviem tú stránku...
v tom bioobchode som kúpila aj špaldovú kašu, pri info na krabici ale nikde nebolo napísané že tam nie je lepok..
tak som kukla znova net a tam viď , ale na inej stránke, že je..tak som z toho pako, ešte sama si hovorím, žeby som si to v tej rýchlosti zle prečítala?

http://varecha.pravda.sk/magazin/spalda-vas-zah...
U niektorých jedincov alergických na lepok požívanie špaldy nevyvoláva alergickú reakciu. Aj preto môže byť vhodnejšie použitie špaldovej múky pri zavádzaní múčnych jedál u malých

katherine27
14. říj 2010

No myslím, že asi ten lepok obsahuje..ale v menšom pomere ako napr. pšenica

maryanna
14. říj 2010

@katherine27 hm zaujimavé...fakt neviem teraz.... 😒

maryanna
14. říj 2010

@katherine27 no asi hej.....

kaja73
14. říj 2010

Spalda lepok obsahuje ,ale je menej agresivny ako ten z pšenice.Podobne je to aj s ovsenymi vločkami,tiež su vhodnejšie ako pšenica

njonja
14. říj 2010

@skritkova nakrajam ovocie na male kusky, povarim vo vode a pomixujem🙂 Podla toho, kolko das vody, mas bud redsie, alebo hustejsie. Nezavaram to, robim kazdy den cerstve, je to len par minut, netreba to dlho varit (mozno 5 min). Ked mam pocit, ze maly je hladnejsi, dam do toho vlocky, alebo rozdrvim piskoty (mam bezpelkove), alebo pohankovu kasu a tak...

sussanah
14. říj 2010

@skritkova ja teda delam "presnidavky" tak, ze ani nevarim 😉 Teda ze zacatku bych to asi nechala projet varem, ale od toho cca 8m jen nahazu do mixeru a je to. A uprimne porad se divim, proc se vlastne presnidavky ovocne kupujou, kdyz ti staci cerstve ovoce a mixer 😀

zuzkat1
15. říj 2010

@skritkova ja som zacala davat papu az po 6tom mesiaci ale ovocie som nikdy nevarila... od zaciatku dostava surove... len pomixujem teraz uz len popretlacam .. vyzivy si aj zavaram doma... obcas kupim napriklad slivkovu (svestky) tu miluje lebo slivky ked kupis nie su take sladucke.... to len ak mas stastie🙂

zuzkat1
15. říj 2010

@njonja este nepapa lepok? ked pises ze bezlepkove piskoty?

maryanna
15. říj 2010

@sussanah no ja uprednostňujem tiež čerstvé ovocie, plus nôž ale zas ovocné presnídavky sú preto že v zime napr broskyne a podobne máš v obchode strašne umelé....tak ja vtedy to ovocie čo nieje v kurze v rámci sezóny tak kúpim výživu...

inak ovocie som nikdy nevarila, načo ničiť vitamíny a podobne?? veĎ čerstvé ovocie je naj naj

skritkova
15. říj 2010

Holky, moc díky za tipy a rady 😉 Rozhodla jsem se, že opravdu ještě počkáme, ať si ještě malá užívá mlíčka, dospělácký jídlo na ni počká 😉

sussanah
15. říj 2010

@maryanna jj to je fakt. U nas je to zas tak, ze behm zimy zijeme v podstate na jablkach 😉 Ale na spestreni urco taky obcas koupim v zime, jen ze znam bohuzel dost mamin, co kupujou i ty ovocne proste porad, protoze se jim nechce ani to jablko ostrouhat 🙄

petronelas
15. říj 2010

ahoj holky 😀
dáváte něco prckům kromě jogurtu i sýry nebo něco takové?

sussanah
15. říj 2010

@petronelas jako myslis neco mlecneho? Ja davam ze sury lucinu a jeste mu davam ryzove a ovesne mleko z DM, micham mu to do kasi a i z toho varim omacky, polivky atd.

katkabg
15. říj 2010

@zuzkat1 uzinka napis mi v sprave ako robis tie zavarane vyzivy...dobry napad🙂dakujem vopred 😉

bubelko
15. říj 2010

@petronelas ja davam tvrdy syr, ale nie casto. sem-tam 😉

maryanna
15. říj 2010

@petronelas tvrdý syr , lučinu, žervé, jogurty....

lucinenka001
15. říj 2010

Kočky ahojte,

prosim, aku zeleninku dat este drobcovi?
Mali sme uz mrkvu, zemiak, tekvicu, cuketu, karfiol, brokolicu, bielu ryzu a to je vsetko. Raz som skusala aj baklazan ale ten bol horky tak som mu ani nedavala. Dosla mi inspiracia co mu este dat. Kalerab moze? Nie je to este skoro? Cinsku kapustu mozme tiez, alebo co kočky este prosim Vas?
Zacali sme dnes aj ovocie prvy den, jablko, ale hrozne kyslo sa tvaril. Nic tak uvidime co bude zajtra. A pritom bolo jablko uplne sladke. Davam mu ovocie na desiatu. Je to ok? A surove, nevarim ho ani nic.
A este prosba. Kedy mu mozem davat masko?
A co kase? Tiez musia mat miesto v jedalnicku drobca?
Krasne dakujem za pomoc 🙂

sussanah
15. říj 2010

@lucinenka001 lilek je dobre nechat vypotit, potom uz neni tak horky. Pripadne smichat s mrkvi, at je to sladsi. Muzes jeste zkusit zeleny hrasek, ten je taky nasladly, ja ho davala taky velmi brzo, ale propasirovat, at je bez slupek a nenadyma. Taky cervena repa je dobra a cervena loupana cocka. Maso se dava vetsinou tak mesic po zavedeni zeleniny. Ja osobne bych s nim jeste u vas nespechala a nechla to jeste 3-4tydny. Muzes jeste zkusit michat zeleninu treba s pohankou ajahly, je to taky spestreni. Kase se davaji vetsinou na veceri misto jedne davky mleka, ale nemusis s tim spechat. Nejprve bych nechala poradne si zvyknout na obedy a pak postupne davaladalsi jidla.

njonja
15. říj 2010

@zuzkat1 len senzibilizujeme, cize len tak jednu lyzicku denne. U nas v rodine maju dvaja celiakiu, tak mi lekar povedal, ze mam do roka popri kojeni len senzibilizovat, nedavat este cele jedla. Az po roku. Kojit mam preto, ak sa podari, tiez az do roka..

zuzkat1
16. říj 2010

@njonja jaj tak... no ked je v rodine tak to je ine... no snad to maleho obide🙂 iste sa podari kojit do roka🙂 ja chcem aj dlhsie🙂

kaja73
16. říj 2010

@lucinenka001 Zo zeleniny mam ,až na mrkvu - z tej sa vyhadzal-tu istu zostavu.Skus ešte snad spenat-kupujem ten porcovany-,alebo patizon.Ja mam všetko naporcovane v mrazničke a potom my stači vybrat aku chcem kombinaciu a to navarim,tak na 3-4 dni.S masom začala asi 3 tyždne po zelenine, maly bol hrozne anemicky a po mesiaci podavania maska sa to uplne upravilo -maltofer tak dobre nezabral 😲 Ovocie ja trocha prevaram, samozrejme ,že banan nie,pretože sa tak ničia alergeny-maly je ekzematik.Teraz sme cca pred tyždnom začali so surovym jablkom.Vitaminy ma ved zatial hlavne z mlieka a tiež mu davam cebion-c vit.Na zahustenie su dobre tie nemliečne kaše-psenova,ryžova,kukurična a ked začneš s lepkom,tak je dobre ovsena alebo spaldova. Na večer ja davam tieto nemliečne zarobene do vody a pridam ovocie.Maly je dobry papkač a chuti mu všetko,čo mu dam. Zakaždym zje vyše 2 deci.Ozaj skus ešte zo zeleniny dynu-tu na pečenie.Ja ju bud upečiem a maly je papa samostatne,alebo ju uvarim s ostatnou zeleninku-doda to sladučku chut.

katinam
16. říj 2010

@lucinenka001 skus este sladky zemiak (bataty), moj drobec ho zboznuje v kombinacii s cimkolvek, je sladucky a kasicky su vdaka nemu super kremove, mixovany alebo len pretlaceny. Da sa kupit vo vacsich supermarketoch.

maryanna
16. říj 2010

@lucinenka001 ahoj, no kaleráb vpohode, patizón, sladký zemiak, paštrnák, petržlen, špenát, tekvicu.....všetku zeleninu v podstate okrem zeleru, čínsku kapustu tiež nie.....
ovocie v pohode na desiatu ak vám tak vyhovuje, a my keď sme mali prvýkrát jablko ktoré bolo sladké sa Teo striasal jak osika.....a po dvoch dňoch zjedol nornálne....vieš to sú všetrko iné chute pre nich.....skús mu zajtra dať jablko s banánom aby si ľahšie zvykol....mne teraz teo papá aj kyslé veci tak že sa ani nestrasie....
mesko môžeš ak papáte mesiac zeleninu....
kaše až po 8mom mesiaci

lensam
16. říj 2010

@gabika7706 ahoj, nasla som jednu reakciu a spomenula som si ako si vravela, ze chces kojit co najdlhsie, tak možno aby si videla aj iný názor okrem všeobecne uznávaného, že dojčenie je zdravé. tu je:
Pri velmi dlhom kojení nastáva mobilizácia tuku matky. To by nebol taký problém, keby tento tuk, ktorý sa po dlhšej dobe kojenia mobilizuje, nebol úložiskom pre toxické látky, ktoré telo nevylúčilo v priebehu života. Preto nadmerne dlhé dojčenie dieťaťu ŠKODÍ!!! Najvýhodnejšia dĺžka dojčenia sa udáva okolo pol roka až rok.

gabika7706
16. říj 2010

@lensam mam nacitaneho dost, aj o tomto som uz citala, nic to ale nemeni na mojom rozhodnuti kojit kym Martin bude chciet, 2 roky je mozno moja hranica, kedy by som zacala postupne odstavovat, pokial to neurobi skor sam 🙂

juliana3
16. říj 2010

@lensam boze to kde si citala? 😕 nakoniec to bude tak ze umele mlieko je zdravsie ako materske,,,kam ten svet speje 🤐

aeouliana
16. říj 2010

@lensam: velmi by som chcela vediet odkial pochadza tato unikatna informacia. 😕 ja Ti k tomu mozem povedat, ze tuk v tele nevznika dojcenim, ale prijimanim vacsieho mnozsta energie ako vydavas. to je normalny jav, ale dojcenim??? som stastna za kazdy jeden den, co mozem dojcit, lebo je to uzasna vec pre matku aj dieta. BTW...pocula si info., ze dojcenie pomaha ako prevencia vzniku rakoviny krcka maternice? tolko k SKODLIVOSTI dojcenia 🙂

lenocka84
16. říj 2010

ahojte mamicky
prosim Vas o radu, dochadza mi inspiracia co varit mojmu chrustikovi
viete mi poradit nejake recepty? take co moze od 6mes. ? Dakujem

juliakocka
16. říj 2010

...ahojte,,,,,prestavam kojit a rozmýšľam ako náhradu kravske mlieko......dáva niektora z vás?