Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

elvira
29. črc 2010

susanne - mě doktorka radila přidat do mrkve trochu mateřského mléka, že ucítí známou chuť a bude líp papat. 😉

K předešlé diskusi - my jsme na radu doktorky začali přikrmovat až od ukončeného 4. měsíce, a to jednodruhovou zeleninou v poledne. Dřív mi to opravdu připadá zbytečné.

Kaši na noc dávám každý večer, po mlíku se budil několikrát za noc. Kaše sní tak 100 ml a většinou vydrží tak do 4 do rána.
Dávám ji ze lžičky a většinou těsně před spaním, někdy půl hodinky před.

gabika7706
29. črc 2010

@lenocka84 toto som nasla...
urcujuce pri zavadzani pevnej stravy dojcata je, ak:
-dieta saje viac ako 8 - 12 krat za 24 hod (u dojcenych deti),
- je hladne aj po vypiti viac ako 900-1000 ml umeleho mlieka (u nedojcenych deti)
- udrzi hlavicku v spriamenej polohe
- sedi s vasou pomocou
- zaujima sa o potravu, ktoru konzumuju ostatni clenovia rodiny,
- je jeho hmotnost nad 6000g

z mojho pohladu nevie 3 mes dieta posunut jazykom potravu dalej, nevie co s tym, nevie sediet /do pasivneho sedu by som urcite nedavala/, nema na to este pripraveny zazivaci system..no proste je to velmi velmi skoro.
Su vselijake UM na trhu, aj nejake forte tusim, tak ak je hladny, (fakt je?), treba volit skor taku alternativu....

lucikatn
29. črc 2010

@elvira mohla by si mi poradit aku kasu davas? Nas maly doposial prespal celu noc bez prestavky od 19 - 7 hod a ked byvali horucavy sa zacal budit a trva to doposial. Teraz sa zacal budit medzi 3 a 4 hod nadranom na hlad... Davas to do flasky alebo lyzickou? Pre nas by bolo jednoduchsie mu to dat flaskou lebo je uz okupany... Treba kupit na to specialny cumel alebo staci dat redsiu davku? Nemam s tym skusenost...

lucikatn
29. črc 2010

Maminy mliecna ryzova kasa (Babylove) je ako prikrm alebo nahrada mlieka? Na obed sme zacali davat zemiak ale na veceru chcem skusit kasu lebo sa zacal v noci budit na hlad. Je to dobry napad? Nema 2 jedla okrem mlieka vela za den? UM vecer zje max. 150 ml viac nechce...

lenocka84
29. črc 2010

@gabika7706 a predstav si ze vsetko co si napisala moj maly uz vie, a dokonca to jablcko si krasne posuval jazyckom, vyzeralo to akoby ho prezuval a potom spapal
takze tolko!

sunea
29. črc 2010

@lucikatn netreba sa ponahlat, je este maly na 2 prikrmy za den...a kasa na vecer je dost zaberak, ked uz chces aj napriek vsetkemu dat kasu, tak radsej rano, na obed zeleninu a zvysok dna UM ci kojenie.

sunea
29. črc 2010

@gabika7706 suhlasim s tebou. Akurat to sedenie v zozname je take...ehm...moj syn sedel samostatne, az ked mal 8 mesiacov (a to uz lozil a vedel sa sam postavit). Mne to pride strasne skoro prikrmovat od 3-4 mesiacov....ja som sice ciastocne kojila, maly bol hlados, dostaval aj UM, ale prikrmy som mu zacala davat velmi pozvolna az od ukonceneho 6. mesiaca...

sunea
29. črc 2010

A este k tomu spaniu - jedlom sa dieta podla mojho nazoru neuspi...proste ked je dieta vacsie, meni sa jeho rytmus, tlacia ho zuby, mava iny spanok, ako ked bol novorodenec... Moj maly bol dobry spac od zaciatku, ale tiez postupne sa castejsie budil - ci uz kvoli rastovemu spurtu, alebo sa zmenilo pocasie a v noci zacal byt smadny, ale nie hladny apod...casom sa to vsetko upravi, len treba byt trpezlivy a nenechat sa strhnut davovou hysteriou a konzumnou ponukou.

gabika7706
29. črc 2010

@lenocka84 Ty musis vediet a byt presvedcena na 100%, ze to, co robis je naozaj potrebne....vsetky Ti tu len vravime, ze je to proste skoro a nie preto, ze my si to myslime, nech uz Tvoj maly dokaze v 3 mesiacoch cokolvek, ale preto, ze fakt moze mat problemy v buducnosti 😉 Zelam Ti, samozrejme, aby to tak nebolo, aby bol malinky zdravy a robil vam len radost.

@sunea Moja Katka si tiez sama sadla az ked stala a chodila okolo nabytku, teda v 8. mesiaci, dovtedy sme ani stolicku na papanie nekupovali, jedla v lehatku v pololahu. Tiez bola ciastocne na UM, od 5,5 mes uplne a vtedy sme aj zacali s prikrmami.

janula.k
29. črc 2010

ahojte, pred nejakym casom som sa tu radila ohladom prikrmov...moja doktorka mi kazala davat malemu doobeda ovocie, na obed zeleninku a na vecer ryzovu kasu...babenky tu mi radili, aby som vynechala tu kasu, teda ze tri prikrmi su vela, som tiez toho nazoru...no vcera sme boli na poradni a nas drobec za 5 tyzdnov pribral len 50g. Doktorka bola znepokojena... 😕 vraj mame davat aj tu kasu..tak teraz som vyzerala akoby som zanedbavala svoje dieta 😠

a este sa chcem opytat, odkedy sa moze davat pecivo? myslim chlebik, korka..

slavicita
29. črc 2010

@ewwe ahoj, chcem sa ťa opýtať akú kašu dávaš a hlavne ako to riediš..tiež chcem začať dávať malému na noc kašu ale radšej z fľašky a neviem akú by to malo mať konzistenciu aby to tieklo....🙂)...cumlík na kašu mám už kúpený teraz už len zistiť ten správny pomer🙂)

gabika7706
29. črc 2010

@janula.pribral len 50 g ale kolko cm narastol? Tie ich tabulky su fakt uzasne...To ho mas kasou akoze vykrmovat? A tvari sa, ze je hladny?
Co sa lepku tyka, my este nejeme take veci, chcem najskor od ukonc.9 mes ale baby davaju aj skor, podla novych vyskumov (zaradit lepok, kym je dieta kojene), rozhodnutie je na Tebe...

latvia
29. črc 2010

lepok 7.mesiac

slavicita
29. črc 2010

@janula.k teraz som čítala, že od deviateho mesiaca sa môže deťom na pečivo natrieť masielko, lekvár, vhodnú pomazánku alebo ľahko roztierateľný syr ale pokiaľ viem, tak obžúvať kôrku odporúčajú už keď sa prerezávajú zúbky a to je okolo toho 6. mesiaca...🙂

jasminet
29. črc 2010

baby to nema cenu, ked sa lenocka raz rozhodla, uz ju asi nikto nepresvedci. mozeme sa aj na hlavu postavit 😅 boli tu uz ine expertky, zbytocne sa tu davali clanky, rady, jej to tusim tiez radila doktroka (mozno ta ista? 😉 ), v 4 mesiacoch kakao do mlieka a podobne...

lenocka si matka, mas za dieta zodpovednost, tak hadam vies co robis a nebudes to raz lutovat.

moja tiez stvornozkovala, stala a chodila okolo nabytku od konca 6 mesiaca a sama si sadla az niekedy v 8mesiaci. ale v tom pokeci o prikrmoch je, ze sedi s pomocou.

ewwe
29. črc 2010

ja neviem, preco sa kazdy tak ponahla s tymi prikrmami, baby ved to je skvele len vytiahnut prsnik alebo zaronit UM, nie kazdy den rozmyslat, co navarit drobcovi, nakupit vhodne suroviny, aspon usetrite na nejake oblecko 😉

myslim si osobne ze prikrmovat v 3 mesiacoch je velmi skoro, a ze uz jedol jablko 😲 ja by som sa bala ze by sa zadusilo, vydrz tie tri tyzdne
@lenocka84

toto niesu preteky ktore dieta rychlejsie zje klobasu rezen 🙄

ewwe
29. črc 2010

este k tomu ked je predcasne narodene 😖

gabika7706
29. črc 2010

@ewwe veru, tiez mam taky pocit, ako keby sa sutazilo, kto co skor da svojmu dietatu...ja som planovala zacat s prikrmami po ukoncenom 7.mes, zacali sme 2 tyzdne skor kvoli dovolenke a aj to som uz mala vycitky 😎 A len zasnem niekedy, co vsetko uz jedia Martinovi rovesnici...Ale ja som za tu divnu vacsinou, samozrejme 😀

gabika7706
29. črc 2010

@ewwe lenze ked jej Dr poradi,ze treba, tak treba pocuvnut 😉 , ci to dietatu poskodi v buducnosti alebo nie, to uz asi Dr netrapi, ved ma spoluziakov, kamaratov imunoalergologov, gastracov a inych, ktorym svojich pacientov velmi ochotne posunie, ked sa vyskytne nejaky problem (a nemusel by sa)

cicimon
29. črc 2010

ja vas len citam, ale pripojim sa. Cisto kojim, mala sice rastie pomalsie v 16t ma cca 5400g (2850 po prepusteni z nemocky) a cca 63cm, ale pokial na to nebude nejaky dovod od dr., nechcem prikrmovat skor ako po 6m. A mlieka mam dost

presne ako pise ewwe - je to pohodlnejsie, rychlejsie, netreba vymyslat co varit a ani nic varit (mne staci, ze musim varit sebe). A ved toho jedla sa navarim este dost..

jasminet
29. črc 2010

@ewwe presne to som uz vcera chcela napisat. ved ten maly vlastne nema ani ukonceny 2 mesiac podla terminu porodu. ci zle ratam??

ewwe
29. črc 2010

no ved este sa cely zivot toho najedia 🙂 a my sa este navarime 😖 😀

latvia
29. črc 2010

@cicimon rastie pomalsie? 😕 sak ti rastie jak z vody 😎 este nema ani pol roka a uz ma skoro dvojnasobok vahy

cicimon
29. črc 2010

@latvia no ja len ked pocuvam, ze rovnako stare deti maju tak 6.,5kg a 68cm.....ved ona este furt 62ky nosi...ale ved neva, aspon nie je tazka. ( ten odhad vahy je len co sa vazila so mnou na vahe)

jasminet
29. črc 2010

@cicimon nasa v 16t mala ledva 5700g a 64cm a porod. vaha 3300g a 50cm... ze pomalsie rastiete 😀
hej, tie deti maju 6,5kg ale pri porode asi nemali pod 3kila, ze? 😉

cicimon
29. črc 2010

@jasminet no asi nie a povacsinou su na UM. no ale hlavne som chcela povedat, ze ja sa s prikrmovanim neponahlam z uz vyssie uvedenych dovodov 🙂

bobsove
29. črc 2010

Ahoj holky, i já přispěju...
Prvního synka jsem nekojila, od 4. měs. (ukonč.) jsem 1x denně dávala lžíci nemléčné kaše do mlíčka, aby bylo hustější... A čekala co bude. A postupně přidávala, až jsem dávala jenom tu kašičku - pořád ale řídkou, do flaštičky. Pak jsem zkusila nemléčnou. A taky jsem začala zeleninkou, doporučuju si namrazit rozmixovanou mrkvičku do těch tvořítek na led - je to maličkatá porce, jen cca tři lžičky, aby se zjistilo, jestli dobrý a není alergie... a když dobrý, po třech dnech jsem zkusila další zeleninku, zase tak... 🙂 Než piškoty, spíš jsem dávala takový ty křupky kukuřičný, nesolený, je to jen kukuřice a voda, žádný alergen - děti to požužlaj, i se tím zabaví. No ale jak padnul rok, padly i zábrany. 😅 A baštilo se postupně všechno. Dobře dětičky reagujou i na brambor.... 🙂
No teď druhého synka kojím, tak uvidíme, zatím máme na příkrmy hafo času, máme ukončený druhý měsíc.
Každé dítě je jiné, některé příkrmy nechce i kdyby sme se postavily na hlavu, tak tam bych nespěchala, jiné je zhltne jen oči vykulí (náš případ), ale určitě nedoporučuju začínat dřív jak před tím 4. měs. Je na to spousta času. Když se zdá, že má dítko hlad, tak dát sytější mlíko, popř. víc kojit. A že s hladovým prckem zkušenost mám - rodím děti 4 a půl kilový, co rádi přibíraj a rostou. 😀 Raději vyměnit pediatra, pokud schválí příkrmy ve 3.měs.

ewwe
29. črc 2010

moja ma 1é mesiacov, pred mesiacom vazila 7300g, dlzka 75cm, mala spageta, zje toho dost, ale pribera pomaly, ale rastie ako z vody, pri narodeni mala 3650g, 50cm, mne dr. tiez niekedy povie, ze mam dat nieco jest, ja len prikývnem a aj tak si urobim po svojom, a nedam jej, dolezite je aby dieta priberalo, nie chudlo a tiez treba pocitat s tym, ze cim su starsi, tym sa viac hybu a spaluju 🙂

pia22
30. črc 2010

@lucikatn kasa moze nahradit davku mliecka, ale casto sa stava, ze mimi po nej pyta aj mliecko, je to individualne. Myslim, ze 150 ml UM na 4 mesiace je dost, nas ma 9 mes. a pije 160 ml. Kazdopadne kasu vecer mozes skusit, ja by som zacala ryzovou, ta je najsetrnejsia, ale s prikrmamy je to este dost skoro. Skus nejake sytiace mliecka, ak nepomoze, tak tu kasu, ale to nocne budenie moze byt sposobene aj niecim uplne inym ako hladom😉

slavicita
30. črc 2010

@lucikatn môj sa tiež začal budiť presne keď mal toľko mesiacov ako tvoj. Predtým sme mali pohodové noci. Zobudil sa len o druhej alebo pol tretej a potom o piatej. Napapal sa aj spal ďalej. Ale potom nastal zlom. Najprv som si myslela, že je to teplom lebo začali horúčavy, potom, že je asi hladný ale je to čoraz horšie. Vyskúšala som všetko možné aj nemožné a malý sa mi budí doteraz a to niekoľkokrát za noc. Od polnoci je hore každú hodinku. Dám mu čaj a potom zaspí. Myslím, že mu idú zúbky a tak to môže byť aj u teba. Ešte som čítala, že deti okolo pol roka už viac vnímajú a všetko čo cez deň zažijú sa im premieta dosna a na to sa budia...tak len čakám, kým ho to prejde...ale už tiež začínam uvažovať nad večernou kašičkou. Dnes idem nejakú kúpiť a vyskúšame...🙂 ale veľmi optimistická nie som...beriem to len ako ďalší príkrm pre malého...