Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

krista
18. bře 2009

monky28 • 2d • Dnes v 16:29
Ahoj,ako ste postupovali pri prvom príkrme výlučne kojeneho babätka?Začínali ste zeleninovou polievkou z jedného druhu zeleniny atd alebo ovocnýmí šťavami?Ovocnú šťavu mi dnes doporučila detska lekárka podávať skôr ako zeleninové príkrmy.Nie je to tak,že po sladkej chuti ovocia bude zeleninu odmietať?

shaula • 2d • Dnes v 16:35
Ještě jsem neslyšela, že by se jako první dávala ovocná šťáva, doporučuje se začínat zeleninou právě z toho důvodu, jak píšeš, pak můžou děti zeleninu odmítat. Kromě toho šťáva podle mě není příkrm, ale spíš nápoj. My jsme začínali klasicky - uvařit mrkvičku a rozmixovat na kaši, konzistenci asi jako přesnídávka (ředím to buď vodou, ve které se zelenina vařila, nebo kojeneckou vodou). Ze začátku jim to moc nejelo, úspěch byl, když jsem do nich dostala jednu nebo dvě lžičky. Vůbec nevěděli, co s jazykem a jak dostat to jídlo dál do pusy. U jednoho trvalo týden, než trochu začal papat, u druhého tři týdny.
Ale koukám, že máš holčičku starou 5 měsíců, máš nějaký důvod, proč už začínat s příkrmy? U plně kojených prospívajících dětí se začíná nejdříve v 6 měsících, ale dá se začít klidně i o 2 měsíce později.

petka80 • 1d • Dnes v 16:36
monky, můžeš se zeptat přímo tady:¨
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Jinak v Čechách se obecně doporučuje začít opravdu tou zeleninkou v 6 m., ovoce až o měsíc později. 😉
Více na www.kojeni.net.

garfie
18. bře 2009

misasvobodova: to záleží na tom, kolik toho máš 🙂 Já mrazím do kostek na led-dvě kostky se rozmrazí tak cca za hodinu. Někdy to dám na topení a když je krize tak do mikrovlnky. 🙂

misasvobodova
18. bře 2009

garfie:díky moc.

dmonikad
19. bře 2009

Nám Dr. tiež odporučila najprv zeleninu od 6 mesiaca. Dva dni počkať a potom skúsiť inú a rôzne kombinácie. Ja som začala najprv čistý zemiak, potom mrkva, potom spolu, ďalej paštrnák, brokolica, karfiol. Ovocie až od 7 mesiaca, šťavy nespomínala. 😉
Najprv som zeleninu mixovala, s prevarenou vodou, potom iba pretláčala vidličkou. V pohode malý zjedol, trochu sa zo začiatku čudoval. ale posunul jazykom a prehltol. Keď som mu však urobila trošku redšiu kašu, asi ako jablkové pyré také riedke, to vypľúval 😖

mallorry
19. bře 2009

ahoj holky,
chtela jsem se zeptat na radu...od te doby, co davame prikrmy, spatne se malymu kaka, respektive bez rekt. rourky mu to nejde...nechci mu ji porad davat, mate nejaky tip, jak mu pomoci? Svestkova stava ani rostlinny olej do jidla nepomaha...diky 😉

kacka.va
19. bře 2009

mallorry: laktuloza, ale teď si nevzpomenu na ten název kapiček, no snad mě trkne, abych ti to napsala

cupi
19. bře 2009

Ahoj holky, musím se vám svěřit s naší první zkušeností s mrkvičkou. Před dvěma týdny jsme začali dávat příkrmy (na radu MUDr.nejdříve brokolici, až pak mrkvičku, malý mívá tuhou stoličku). Brokolice byla OK, dala jsem prckovi jen pár lžiček. Pak jsme zkusili mrkvičku (taky jen 3 lžičky Hami první lžička mrkev). V 8 večer byl malý na bříšku a hrál si, chystala jsem mu pitíčko, najednou si ublinkl žaludeční šťávičky a měl v tom hnědý nitky. 😢 Strašně jsem se vyděsila, že je to krev. To jeho ublinknutí jsem nabrala na kapesníček a rozhodli jsme se jet hned na pohotovost, nachystali jsme radši věci pro něj i pro mě do nemocnice, co kdyby... Kubíček je naše první mimi a já jsem hned ze všeho vyděšená... Na pohotovosti se koukli na kapesníček, zeptali se, co jsme měli k obědu a bylo po záhadě. Kubík dostal mrkvičku v 12h k obídku a ještě v 8 večer ji měl v žaludku. Připadala jsem si jak hysterka, ale zároveň se mi straně ulevilo. To jsem netušila, že je mrkev tak těžko stravitelná. 😖
Zatím s mrkvičkou ještě počkám (taky měl po ní pár pupínků na hrudníčků), baštíme bramboru, brokolici a květák. Zítra zkusím špenát s bramborou.
Mallorry: můj malý má po antirefluxním mlíčku pořádně tuhou stoličku, někdy nekaká i 4 dny, tlačí, tlačí a nic... Doktorka nám poradila dávat 3 lžičky slabého heřmánkového čaje (nebo švestkové, nebo hruškové šťávy) 5 minut před krmením (těch 5 minut je prý nutný dodržet), s příkrmy začínat s brokolicí, květákem... (mrkev staví) a vyvarovat se zatím rýžové kaši. Slyšela jsem, že dost pomáhá udělat odvar z ovesných vloček a z toho mlíčko. To jsem nezkoušela - kvůli lepku. Nám pomohlo dávat kapičky Baby Calm (prý pomáhá i Sab simplex) před jídlem, i ten heřmánek fungoval. Na tohle téma tu proběhlo pár diskusí, zkus mrknout. Snad něco rychle zabere. 😉

shaula
19. bře 2009

S květákem opatrně, nadýmá, naopak se doporučuje až později...

stvura
19. bře 2009

Mallorry, ja som kupila malemu slivkovu vyzivku od Hipp a ta je vyborna. Inac tiez mame velmi tuhu stolicu = pomaha jedine vysadit mrkvicku a nedavat pokial sa da zemiak. Namiesto neho davam cukinu alebo petrzlen a dost pomaha i masko.

amira55
19. bře 2009

AHOJTE MOJE KAMARÁDKA PRÝ NA RADU DOKTORKY ZAČALA DÁVAT VE 4 MĚSÍCÍCH LIPÁNEK....CO SI O TOM MYSLÍTE????

shaula
19. bře 2009

Kojila ještě? Ale i kdyby ne, tak mi to připadá strašně brzo... Neznám přesné složení, protože ho nekupuju, ale asi se dá předpokládat, že je v něm smetana, možná tvaroh... Samé nevhodné věci... Já bych ho rozhodně nedávala.

garfie
19. bře 2009

Lipánek?? Tak to mi taky přijde dost brzo, já bych ho dala nejdřív po roce!!! Vždyť je to smetana s cukrem...

amira55
19. bře 2009

JÁ TAKY NÉ A TO MÁM O MĚSÍC STARŠÍ DÍTĚ....A CO ALERGIE NA MLÉČNOU BÍLKOVINU?????

V UMĚLÝM MLÍKU JE TA STEJNÁ KRAVSKÁ BÍLKOVINA CO V MLÉČNÝCH PRODUKTECH ČI NĚJAKÁ UPRAVENÁ?

MŮŽE PODÁVÁNÍ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ VYVOLAT POZDĚJŠÍ ALERGII NEBO BY TO BYLO UŽ NYNÍ ZŘEJMÉ???

amira55
19. bře 2009

A CO KONZERVAČNÍ LÁTKY????
NENÍ LEPŠÍ PŘED NĚMI DÍTĚ CHRÁNIT CO NEJDÉLE?????...JÁTRA, LEDVINY MALÝCH DĚTÍ TÍM PODLE MĚ DOSTÁVAJÍ DOST ZABRAT...
STEJNĚ JAKO BYCH NEDÁVALA DÍTĚTI DO TŘÍ LET POLÍVKU ZE SÁČKU-JAKO TO BYLO VE VÝMĚNĚ MANŽELEK...

CO SI O TOM MYSLÍTE?????
MÁM MOC PŘEHNANÉ NÁROKY NA STRAVU DÍTĚTE NEBO TO NĚKTERÁ VNÍMÁTE TAKY TAK ČI JINAK????
ZAJÍMAL BY MĚ VÁŠ NÁZOR.....

smardik
19. bře 2009

amira ve 4měsících lípanek? malý bude mít 5 a taková blbost by mě nenapadla, absolutně nic mu to podle mě nedá

garfie
19. bře 2009

amira: Já na to mám podobný názor. Zatím se mi to snadno mluví, když má malá půl roku, ale snad mi to vydrží. Snažím se hledat pro ni bio potraviny a mám předsevzetí i do budoucna-vynechávat konzervanty, barviva a sladkosti co to dá. Jinak pokud vím, tak v UM je kravská bílkovina nějak upravená-právě aby byla lépe stravitelná a nevyvolávala alergie. Štěpí se chemicky a proto třeba biomléko pro kojence nemůže být HA (protialergenní).

shaula
19. bře 2009

amira: Vůbec nemáš přehnané nároky, já to vnímám stejně. Podle mě není kam spěchat. Klukům částečně vařím a částečně papají skleničky (když nestihnu navařit nebo jsme někde pryč) - ale u těch si pečlivě čtu složení, oni totiž dost často výrobci napíšou např. od 6. měsíce, a přitom to obsahuje rajčatový protlak, tuňáka a podobné věci, které by děti měli jíst později. Naprosto souhlasím i s těmi "sáčkovými" věcmi - absolutně nevhodné pro děti.

garfie
19. bře 2009

Jo a ještě otázka-od kdy může mimi cizrnu, nevíte? Nemůžu to nikde na netu najít, v jedné knížce o výživě jsem ji viděla zařazenou jako vhodnou pro první příkrmy...

amira55
19. bře 2009

shaula já těm skleničkám nevěřím vůbec-až budeme papat příkrmy mám v plánu na ně šáhnout jen v nouzi....
neříkejte mi že nějaká potravina vydrží sama o sobě ve skleničče v teplé drogérii aniž by se skazila....

andy80
19. bře 2009

Lipánek - NIKDY!!!! obcházím ho v obchodě obloukem a nejen Lipánek, ale další tyhle krémy

mallorry
19. bře 2009

cupi diky moc, zkusim tu svestkovou stavu pred jidlem, ja ji davam po nem a sab simplex na vecer pred spanim, asi taky blbost...jinak mrkev se snazim nedavat, jedem sklednicky a to brokolici, kvetak, spenat a podobne, mrkev samotnou nedavam vubec, max s bramborem...

amira ja jedu zatim jen sklenicky 😕 😅 😅 😅

shaula
19. bře 2009

Amira: proč ne? Zavařování je normální způsob konzervace potravin. Copak třeba kyselé okurky nebo marmeláda se taky zkazí?

mallorry
19. bře 2009

shaula a jake sklenicky kupujes nejvic?

amira55
19. bře 2009

já spíš měla namysli různé jiné látky ke konzervaci...okurky chápu🙂
oni ty skleničky zavařují???musím si tu etiketu přečíst abych byla chytřejší🙂))

jancia
19. bře 2009

cupi - a co viedlo tvoju doktorku k tomu aby ti radila prikrmy uz v 4.mesiaci???? podla mna je to dost skoro, ved aj ked dieta nie je kojene, staci zacat po skonceni 5teho mesiaca... 😕 to sa fakt cudujem...

shaula
19. bře 2009

Amira: jasně že syrové to do toho nedávají... A konzervanty to žádné neobsahuje (aspoň to tak píšou🙂
Mallory: většinou Babydream od Rossmanna, Alnaturu od DM, Hami, Hipp (ale u Hami a Hippu si dávám bacha na složení, občas tam dávají dost podivné věci - smetanu apod.) Vůbec u skleniček si dávám pozor na to, aby tam nebyla sůl, konzervanty, cukr, a pak podle složení - ať je tam jen zelenina odpovídající věku. Ale většinou se snažím klukům vařit - je to přece jen levnější a musí se naučit jíst domácí stravu. I když upřímně řečeno jim skleničky chutnají víc.

andy80
19. bře 2009

jancia: my jsme museli začít taky s příkrmy ukončeným 4. měsícem, protože malá vypila víc než 1000ml za den a měla málo, tak jsme museli začít přirkmovat. Prostě jí mlíčko už nestačilo. To je jedna varianta, kdy se přistupuje k příkrmům, druhá varianta je ta, když dítě neprospívá, málo přibírá.

andyalukasek2008
20. bře 2009

Lipánek a tak brzy? Určitě ne... Jednak je to plné tvarohu, cukru, želatiny a éček, jednak si čtyřměsíční dítě zvykne na jeho chuť a bude poté odmítat bežné jídlo a zeleninové příkrmy... My jej nedali a plánuji to až po roce, jestli vůbec...

martimarti
20. bře 2009

Lipánek právě nemá žádné přídavné látky, želatinu ani éčko 😉 , to má myslím pribináček, nicméně souhlasím, že je to brzy, pěkná kravina, já bych okamžitě změnila doktorku, kdyby mi někdo něco takového poradil. Ve 4.měsíci, to je fakt síla ☹

andyalukasek2008
20. bře 2009

Nevím no, doktoři to pro kojence hodně kritizují, že jsou to jen samé ztužené tuky... Ani se to nedoporučuje jíst kvůli vápníku těhotným mamkám... Jestli Lipánek nebo Probiňák? Řadím je do tejné škětule ještě s Bobíkama apod. 😅