Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

tinka19
21. kvě 2009

ahojte...ako dlho trvalo kým vám bábo zjedlo celú dávku na obed?

junovka
21. kvě 2009

mne hned v prvy den 🙂 😉

petka80
21. kvě 2009

mně asi za půl roku.... 😝 😀

petka80
21. kvě 2009

tinka, ale to jsme ti asi moc nepomohly, že? 😉
Má se začít pár lžiček a postupně zvyšovat, ale záleží na dítěti, pokud ti sní vše, dala bych mu plnou dávku klidně hned....... Jinak plná dávka je asi 150-200g. Ale to moje dcera snědla opravdu asi až na roce, takže je to velice individuální.......

holly1
21. kvě 2009

já jsem začala pár lžičkama, ale malá by určitě snědla víc - údajně se má začít máilem a postupně zvyšovat kvůli kojení - aby si prsa zvykla, že se bude kojení redukovat (info přímo od p. Mrázkové z kojení.net). Jinak moje malá jí tak po týdnu plnou dávku, až těch 200g a dnes ještě moc chtěla jablíčkovou šťávu s vodou, asi jak je vedro...

petka80
21. kvě 2009

holly, jj, to je pravda, má se postupně hlavně kvůli kojení 🙂

holly1
21. kvě 2009

jak jsem zmínila tu jablíčkovou šťávu - mám od Hami, ale mohl by to být asi obyč. 100% džus, ne??

megi93
21. kvě 2009

No popravde, ešte keď som bola tehotná, čítala som strašne vela rôznych článkov, aj keď bola malá ešte maličká, tak soms a riadila tiež rôznymi odbornými článkami a knižkami, ale potom som pochopila, že sú to väčšinou bludy. Výskumy potvrdili všeličo a za pár rokov to bolo považované za najhoršie, čo sa mohlo deťom robiť. Malá mala koliky a preplakala mi pol dňa. Keď som jej začala dávať v tri a pol mesiaci detskú výživu (na čo sa asi tiež zhrozíte) a dopĺňala som to nutrilonom, bolo po kolikách. Gastroenterologička nám povedala, že mlieko je od pol roka v pohode...a keď malej nechutí nutrilon, dať jej tam pár zrniek cukru. Ja som zase našla názor, že čím skôr si dieťa začne zvykať na normálnu stravu, tým lepšie pre jeho organizmus. Lebo čím dlhšie je na umelých hlúpostiach, tým väčší problém bude mať jeho organizmus zvládnuť záťaž.

shaula
21. kvě 2009

No dělej, jak myslíš. Jen se pak nediv, když to nedopadne dobře (a nemusí to být hned, ty problémy se mohou objevit klidně až v dospělosti. Kuřák si tu rakovinu taky vypěstuje až po pár letech.) I ty koliky - je běžné, že po zavedení příkrmů ustanou, ale dát jen proto příkrmy už v 3,5 měsících a ničit miminu zažívací trakt je totální nesmysl.

shaula
21. kvě 2009

Jo a když dítěti nechutná nutrilon, je třeba zkusit jinou značku a ne mu tam rvát cukr. Zaděláváš jí na obezitu a cukrovku.

garfie
21. kvě 2009

přesně tak, navíc megi, já taky nejsem žádná fanatička do výživy podle odborníků (i když, možná jo, potrpím si na čerstvé a bio... 😉 ale prostě logicky mi přijde cukr zbytečný-i pro nás, natož pro prťata, dostanou ho ve skryté formě až až, stejně jako ten tvaroh a bílkoviny obecně. Na to nemusím být expert na dětskou výživu, stačí něco málo vědět o výživě jako takové....Myslím že prostě jen musíme respektovat fakt, že jejich trávící systém není úplně vyvinutý, nebo zvyklý-říkej tomu jak chceš. Se vším pomalu...

zuzik_p
21. kvě 2009

Megi, ty mas nejake zvlastni doktory...pediatr rekne tvaroh je ok a gastroenterolog cukr od pul roku je ok. Velmi se mylis, kdyz si myslis, ze cim drive si dite zacne zvykat na normalni stravu, tim lip. A co mas na mysli tema "umelyma hloupostma?" Dite od pul roku uz muze zacit jit zeleninku, pak ovoce atd a to je normalni strava! A kdyz rikas, ze my jako deti jsme take jedli kravske melko uz pred rokem...ano, jedli, ale tehdejsi mleko bylo temer "bio", s dnesnimi se to neda srovnat!

zuzik_p
21. kvě 2009

Shaula, doporucovala jsi tady knizku od Hofhanzlove....mozna ma dobre recepty, ale nektere rady jsou dost zcestne...treba prave uz zminovany tvaroh...autorka tvrdi, ze v ukoncenych 5.mesicich ho muzeme pridavat do kasi ☹ Nebo doporucuje detem od 7.mesicu pridavat do kase orechy 😕

mikulka
21. kvě 2009

megi, ono to zvykání má být pozvolné, a hlavně vždy podle dítěte, ono si samo řekne, na co je již zralé.
CUkr, sůl a sůl je ale opravdu zbytečný, i když, pokud dítě odmítá stravu, pak se skutečně mlže trošku cukru přidat, tedy glukopuru. 😉

shaula
21. kvě 2009

Zuzik, vidíš, toho jsem si ani nevšimla 🙂 Ty ořechy jsem našla (str. 25?), ale ten tvaroh ne - naopak běžné mléčné výrobky říká od roka (str. 24)... Mně u ní zarazilo akorát to, že maso doporučuje od roka, to mi přijde příliš extrémní.

smardik
21. kvě 2009

megi 3,5měsíčnímu dětskou výživu? já ji dala v 5měsících a to protože mi bojkotoval mlíko ☹ tak mě k tomu donutil, jinak bych počkala. v tom věku ještě nemůže být jejich zažívaní na takové jídlo vůbec připravené. Malý bude mít 7měsíců a fakt řeším co mu dát a co ne. a dát do nutrilonu cukr? my s mlíčkem taky měli problémy, nejelo mu tak jsme zkušeli a až třetí mlíčko mu jelo a je s ním spokojený, prostě jsme zkoušeli.

zuzik_p
21. kvě 2009

Shaula, ja knizku nemam, ale cetla jsem nejake vynatky v jine knizce...Maso je kontroverzni tema...ja jsem spis pro to, davat ho pozdeji, klidne i od roku, ale v tom pripade samozrejme najit jiny zdroj zeleza. Jeden doktor, ktery vydal knizku o detske vyzive tvrdi, ze maso netreba do 18 mesicu a pokud ho nekdo zacne davat jiz okolo 7 ci 8 mesicu, tak musi ubrat mlecnou vyzivu, protoze tak miminko prijme prilis mnoho bilkovin s kterymi si jeho maly organismum tezko poradi.

smardik
21. kvě 2009

zuzik mi dr. říkal maso 6x týdně ale to mi přijde hodně, malý ho má max. 3x týdně a trošku. ono je těžké najít co je to pravé, každý bude tvrdit něco jiného

shaula
21. kvě 2009

Jo, maso je další věc, na kterou je více názorů 🙂 Já ho dávám téměř denně, ale dávám ho málo.

shaula
21. kvě 2009

Zuzik, tak jen pro doplnění, Hofhanzlová sice říká ořechy od 7 - 8 měsíců, ale pomaličku a v malých dávkách, protože jsou to silné alergeny - to jen abychom jí nekřivdili🙂 Ale já je stejně budu dávat až tak ve 2 - 3 letech (tedy tak to mám v plánu🙂

smardik
21. kvě 2009

shaula mě denně přijde moc, vím to od sebe že 7x týdně mi to přijde moc tak ho nedávám ani malému, místo toho má polívku nebo jen brambor se zeleninou

holky od kdy se může hrášek a kukuřice?

megi93
21. kvě 2009

Hm, možno máte v niečom pravdu, ale uznajte sami, prečo by vyrábali detskú výživu a odporúčali ju od 4 mesiaca? Tiež tu riešite mäso, že od roka...a prečo potom vyrábajú tie pokrmy pre deti, mäskovo zeleninové už od 4 mesiaca tiež? Ved to by potom nikto nemal kupovať. Čo sa týka toho mlieka, vyskúšali sme všetky....ale fakt všetky a od každého grckala, alebo ho nakomplet odmietala a vypluvala. Iba nutrilon comfort zje, ale zje ho ozaj minimum. Cukor sme pridávali iba ked nechcela z neho ani kvapku a báli sme sa, čo s nou bude, kedže nič nejedla. Teraz už papá kaše, zeleninu s mäsom a zemiakmi alebo ryžou, ovocie a výživy a je na tom trošku lepšie. Nemá ani najmenšie problémy s trávením, by som povedala, že práve naopak. A aj výživy od 4 mesiacov robia s tvarohom alebo s jogurtom. Takže ono to možno nie je najideálnejšie, ale nie je to ani také katastrofálne. A malej to chutí, zase normálne papá a nejak extra nepriberá ani nemá žiadne problémy. Tak snáď to bude v pohode a nenarastú je ďalšie uši 😝

onlika
21. kvě 2009

ja som v soku. Tvaroh a kravske mlieko 😖. Teda s tou doktorkou by som sa rada stretla. Ja sa na prikrmy este len chystam, ale toto som fakt nepocula. A ja som tiez alergicka na vety, co vsetko sme my jedli a ja to malemu este dat nechcem, normalne ho tyram hladom 😀.
Mimochodom, aj acylpirin sme jedli a teraz sa uz detom davat nesmie, ani tetracyklin sa nesmie a ja som ho jedla pomaly na kila a prejavilo sa mi to na zuboch, nastastie nie na kostiach

smardik
21. kvě 2009

megi hromada věcí přece je a není dobrá, jako cigarety, drogy? existují ale je na člověku zda je vezme. Dítě se nemůže rozhodnout já to jídlo nechci jsme malý je jen na jeho rodičích aby uvažovali a udělali pro něj to nejlepší. Proč tak zacpávat dítěti žaludek, řekni co mu to dá? mi taky malý po mlíku zvracel, nutrilon ho nezasytil, koupila jsem zahuštovadlo a není problém. kdo chce najde si způsob jak to mlíko dítěti dát, kdo nechce dá raději nevhodné potraviny. jo malý taky má příkrmy, kaše ale ne od 3,5měsíců

kacka.va
21. kvě 2009

megi: dříve se strava všeobecně vůbec neřešila a jak dopadla naše generace. zásady zdravé výživy jsme většinou neměli vštěpované od mala, ale učili jsme se je až v poslední době, většina lidí má na něco alergii a bůh ví, čím vším je to vlastně způsobené. cpali do nás pribiňáky horem dolem a dneska se ukazuje, že pro děti je to akrorát přísun energie, nic víc. Jinak s kravským mlékem s tebou absolutně nesouhlasím. Jinak jsem taky moc nepochopila, co nazýváš umělými hloupostmi. Jestli tím myslíš mléka a kaše, tak v těch pro menší mimina je kojenecké mléko.

shaula
21. kvě 2009

megi - tak za prvé existují výživy až OD 4 MĚSÍCŮ, ne od 3,5. Za druhé to uvádějí jen proto, že u nekojených dětí JE MOŽNÉ začít s příkrmy dříve (v UKONČENÉM 4. měsíci), ale to se dělá jen v případě, že dítěti mléko nestačí nebo neprospívá. U prospívajících dětí na UM se taky začíná s příkrmy v ukončeném 6. měsíci.
O tom mase od roka - psala jsem, že to je jen jeden z názorů. Je třeba si udělat celkový obrázek a pak se rozhodnout pro to, co mi přijde nejrozumnější.
A že výživy od 4 měsíců obsahují tvaroh? Tak to bych je nekupovala. Výrobci jsou schopní do toho nacpat neuvěřitelné věci, proto vždycky čtu složení. Některé jsou například i solené (hlavně Hipp).
Nicméně dělej jak chceš, je to tvé dítě. Jen ti přeji a moc držím palce, abys jednou nelitovala. Že nemá problémy teď, neznamená, že je nebude mít v budoucnu.

onlika
21. kvě 2009

inak, smradik, Ty nemusis maso kazdy den, Ty uz si "hotova," ale dieta ho potrebuje na stavbu svalov, kosti a vsetkeho

shaula
21. kvě 2009

onlika - souhlasím 😉

shaula
21. kvě 2009

Smardik - opět doporučuji www.kojeni.net, uvádějí hrášek od 8 měsíců, kukuřice od 9 měsíců.

kacka.va
21. kvě 2009

jinak jsem teda příkrm pro menší děti než od ukončeného 4. měsíce taky neviděla.