Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
5. dub 2012

také se zeptám - od kdy může dítko jáhly, kuskus, pohanku apod.?? (víc mě teď nenapadá). matně si pamatuji 😎 že u starší jsem začala dávat bezvaječné těstoviny nějak v 8m., ale tohle už fakt nevím 😕 díky 🙂

cicimon
5. dub 2012

@beruska24.9. tak od toho 7-8mes a kuk kus pri zavadzani lepku

beruska24.9.
5. dub 2012

@cicimon - když malá už baští rohlík (je ji 7m.) tak kus kus bych už také mohla vyzkoušet, ne? jen ho musím nejdříve někde koupit. právě že jáhly mám doma, tak jsem přemýšlela, jestli už může nebo ještě mám počkat.....

aemmi
5. dub 2012

@beruska24.9. jáhly a pohanka jsou bezlepkový, to se podle mě může od začátku přikrmování...

euka210
5. dub 2012

...kedy mozem dat surovu mrkvu, viete mi povedat?

elana
6. dub 2012

@euka210 já jsem ji okolo 6. měsíce strouhala do ovocné svačiny (spolu s jablíčkem, hruškou, banánem)...ale osypává se mi po ní (vařená mu nevadí), takže jsem ji vysadila a nedávám. Ale jinak proč ne, je zdravá 😉 a sladká.

euka210
6. dub 2012

@elana no ved prave ze od akeho veku to je schopne ich zaludok spracovat

lilla244
6. dub 2012

joj baby tak vam zavidim .. moj drobec bude mat 8mesiacov a odmieta papat.. len moje mliecko chce.. som rada ked mi zje 3,4 lyzicky polievky .. (zeleninoveho vyvaru) mrkvu ani ziadne ine pyre mi nezje.. mate niekto rovnake skusenosti?

graceful9
6. dub 2012

ahojte baby, viem, že niekde tu ste to už asi milión krát písali, ale keby som to tu hľadala, tak som tu do rána 😀 takže,,,,kedy ste začali prikrmovať, keď je bábo na UM,,,a čo ste dávali a koľko,,,a kedy cez deň? budem vám povďačná za odpovede 🙂

lilla244
6. dub 2012

@graceful9 myslim,ze deti na UM zacinaju s prikmami od ukonc 4mesiaca.. zacina sa zeleninovymi kasickami, odporuca sa ako prva mrkva.. potom zemiacik atd ked dietatko pekne prijima mozes zacat s kombinaciami roznych (uz vyskusanych) druhov zeleniny

graceful9
6. dub 2012

@lilla244 a koľko asi tak naraz dať? či koľko chce? a mrkvička varená či surová strúhaná?

baklik
6. dub 2012

@graceful9 najdi si na nete knihu od Bukovskeho - Hned to bude, anjelik! zadas jej nazov, potom das medzeru a napises pdf a najdes zadara na stiahnutie. vcera som ju objavila, tak sa budem inspirovat aj nou. je velmi dobra podla mna!
na zaciatok daj jednu mrkvu, pokrajaj, napar na sitku v hrnci do zmaknutia a potom mozes este rozmixovat, ak bude treba alebo prepasirovat cez sitko. mozes skusit pridat aj trochu UM, ktore pouzivas, aby mu ta chut bola o nieco pribuznejsia. na zaciatku urobis take pyre trochu redsie, ktore postupne budes podavat hustejsie. mozes riedit bud UM, alebo aj dojcenskou vodou.
na zaciatku je uspech, ak ti spapa 1 - 2 lyzicky, potom podla toho, ako ho to zasyti. vsak uvidis.
kazdu zeleninu skusas 4 dni a pozorujes reakciu, ak je vsetko OK potom k nej pridas dalsi druh zeleniny (zemiak), zase 4 dni spolu, potom dalsi druh a ked budes podavat mix nejakych 4 druhov zeleniny, mozes pridat chude hydinove maso a zmixovat. do toho pridas malu lyzicku extra panenskeho olivoveho oleja a podavas.
taktiez mozes pred spanim podavat kasicky, najprv bez lepku ryzovu, potom ine obilninove.
ovocie zatial nedavaj, aby si dieta nenavyklo na sladku chut a neodmietalo potom zeleninu.

baklik
6. dub 2012

@graceful9 a este jedna dobra rada - ked uz budes pripravovat rozne mixy, tak si mozes pripravit viac a dat zamrazit do nadobiek na kocky ladu. je to prakticke, budes si davkovat, kolko budes potrebovat.

lilla244
6. dub 2012

@baklik tiez mam tuto knizku a vrelo ju odporucujem :o) akurat mne moj drobec vobec nechce papat.. len by mi na prse vysel :o)

graceful9
6. dub 2012

@baklik ďakujem pekne, pomohla si mi 🙂 skúsim pozrieť tú knihu 😉

beruska24.9.
6. dub 2012

@graceful9 - u obou od 5m., začínala jsem zeleninou, 1. den - 1lžička, 2. den dvě lžičky atd., pak nechávala sníst dle chuti dítěte. od 5,5m. maso, od 6m. ovoce. jo a od začátku jen uvařit a namačkat vidličkou. teď má mladší 7m. a už jsem nadrobno krájela hrášek a dnes prvně krájenou kukuřici. jen maso od začátku zatím mixované.
ovoce od začátku syrové, banán mačkám vidličkou, jablko, hrušku strouhám. a nebo mimi-přesnídávku.
toť má zkušenost 😉

elana
6. dub 2012

@euka210 už teď je, doktorka ji radí všem dětem u ní a ty ji jí, jen nám prostě nesedla 😉 Je to jako se vším-jestli ji zkusit chceš, zkus a uvidíš, sedne-nesedne...příště nedáš.

baklik
6. dub 2012

@jajka81 a nasa mudr. tvrdi, ze podla WHO nekojene maju zacat s prikrmami od ukonceneho 4. mesiaca

beruska24.9.
6. dub 2012

@baklik - a naše, že u nekojených SE MŮŽE začít s příkrmy už od 4.m. 😉

jinak poslední dobou se vyskytl názor, že u kojených i nekojených se má začínat s příkrmy mezi 4--6.m.

elana
6. dub 2012

@beruska24.9. přesně tak, poslední dobou se to hodně uvolnilo, většinou se sice ještě dočtete, že u kojených od uk. 6m, u nekojených od uk. 4m, ale spíš se to tak setrvačně přepisuje, ale jinak už se stále víc pediatrů přiklání k názoru, že je dobré řídit se spíš aktuálním zdravotním a psychomotorickým stavem dítěte. Jsou mrňata, co i kojená se od 5ti měsíců na jídlo sápou, slintají, chtějí, v noci se budí hlady...tak tam není nic proti ničemu začít s příkrmy dřív (ono stále platí že čím dřív, tím líp to přijímají, tak aspoň si to maminka trochu usnadní🙂), naopak jsou i na UM děti, co jsou v 5ti měsících taková "miminka" a tam nevadí, když si počkají, pokud hezky přibírají na UM, tak můžou dostat příkrm až po půl roce 🙂 Zkrátka ten individuální přístup se tu začíná dost prosazovat řekla bych. Druhý důvod potom je ten, že pořád víc se potvrzuje, že vyhybání a oddalování potenciálních alergenů a lepku nemá žádný smysl, naopak.

katyxq
6. dub 2012

U kojených i nekojených se má začínat mezi 4. (ukonćeným) a 6. měsícem, ale mezi tím 4. a 6. se má jednat jen maximálně o lžičky, ozkoušení potenciálních alergenů (hlavně lepku), rozhodně né plnohodnotný příkrm jako nahrazení jedné dávky mléka. Ach jo, ti pediatři ty novinky čtou letem světem.

katyxq
6. dub 2012

Jinak ostatní možné alergeny po tom půl roce, nejpozději do roka - BKM, ryby, ořechy (samozřejmě v nedusivé formě, dají se koupit oŕechová "másla a mléka", nebo u vařit odně jemně mleté), sója, vejce včetně bílku.

kachen
6. dub 2012

@katyxq Predpokladam, ze BKM je bilkovina kravskeho mleka. To snad staci v jogurtu, ne? Ryby morske nebo sladkovodni? Priznam se, ze ryb a orechu se trochu bojim. No, vyzkousime, uvidime.

katyxq
7. dub 2012

@kachen BKM je bílkovina kravského mléka, Jogurt je nejlepší, je dobře stravitelný, mléko jako takové, sýry a tvaroh z důvodu těžší straviteloisti nebo vyokého obsahu bílkovin (zátěž na lediny) lépe až v jednom roce, nás se to netýká vůbec kvůli alergii na BKM, naštěstí vápník a bílkoviny, tuky se dají v pohodě získat i z jiných potravin.
Ryby mořské i sladkovodní, alergenní potenciál mojí oboje stejný, u těch mořských víc pozor na čerstvost a množství, čím méně čerstvé, tím víc obsahují histaminu, což může vyvolat pseudoalergickou reakci (stejné příznaky jako u alergie, ale na rozdíl od ní závisí na množství snězené potraviny, prostě kousek nevadí, větší množtví může způsobit problém).
Další histaminoliberanty: citrusy (pravá alergie je na ně vzácná), hodně zralé ovoce a zelenina (např. jahody, rajčata), konzervované, zrající a kvašené potraviny (včetně jogurtu, kysaného zelí), kakao/čokoláda, sýry, luštěniny, houby, většina koření.

S jednou novou potravinou se začíná od lžičky (samostatně nebo dohromady s už otestovanými), další den trochu víc, takhle těch 3-7 dní za sebou, aby bylo možné vysledovat i spožděné reakce (až dny, u BKM nic neobvyklého). Pokud se objeví reakce (zvracení, průjem, kolika. hleny či krev ve stolici, chronická rýma, kašel, sípot, dušnost, kopřivka, ekzém, tak potravinu samozřejmě nedávat, pomůžou třeba Fenistil kapky.

beruska24.9.
7. dub 2012

jen pro zajímavost 😉 nedávno jsem tu řešili kojeneckou versus kohoutkovou vodu a někdo zmínil filtrační konvici.....

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/264172-...

euka210
7. dub 2012

@elana vdaka 🙂

snufi
11. dub 2012

Já už nevím co bych tomu našemu nejedlíkovi dala, nic nechce ☹ Po dlouhé době do ní nějak dostanu aspoň 80 až 100g. To máme 8 a půl měsíce. Dnes už měla normal rajskou s těstovinama.... A ještě u toho jídla musíme sledovat teletabies.... nás kdyby někdo viděl jak obědváme :o))

falca1
12. dub 2012

holky, když zavádím maso musím ho taky dávat 3dny po sobě???

luthien.k
13. dub 2012

@falca1 každou novou potravinu, takže i maso 😉