Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
18. pro 2010

@apollo11 No právě, když byly neteře malinké (dnes je jim 5 let), tak se mělo s lepkem čekat a ony opravdu lepek neměly do 1 roku (genetickou zátěž mají vlastně stejnou jako náš Dany). Zavádět ho v 6ti měsících je podle mě dost brzo, a určitě bych nedala klasické pšeničné věci, ani piškoty, ty zas kvůli cukru. Jako já nevím, ale v 6.měs. se s přikrmováním teprve začíná, pomalu, po lžičkách, zeleninku, nejdřív nenadýmavou, všechno opatrně kvůli možné reakci a ať si zažívání pomalu zvyká (a je fakt, že mu pěknou chvíli trvalo, než začal kakat normálně, musel si zvyknout) - a narvat mu tam hned lepek 😕 Jako dodneška mě ani nenapadlo mu něco takového dát, taky do čeho, že? Když jsme tepre před chvílí dali maso a ovoce. A máš pravdu, jeden rok jsou výzkumy takové, druhý makové - takže já beru zlatou střední cestu, nic zbytečně brzo, ale ani pozdě.

apollo11
18. pro 2010

@sussanah @andelka Jasně, taky myslím, že na to musí být především genetický faktor, ale to nikdy nevíme.. A určitě lepší zkusit ho pomalu až poté, co si zvykne na ostatní věci. Hlavně v té době ještě kojit, což doufám půjde bez problému😉 díky za názory

miska1981
18. pro 2010

@andelka ahoj prosim ta nevies cim mozem nahradit zltok ked malej vobec nechutil. dala som ho so zemiakom a mrkvou a nezjedla nic, inak nema problem. nechcem, aby jej nieco chybalo, staci ked budem davat maso a zltok nie? alebo ako ju mam obalamutit nech jej chuti? ja som uz davala ovsene vlocky aj nestle keksik takze lepok som davala?

andelka
18. pro 2010

@miska1981 Jo jo, pokud nebyl keksik rýžový nebo kukuřičný, tak jsi dávala lepek, i ty ovesné vločky jsou lepkové. Ten žloutek, nevim, dává se to jako alternativa k masu, pro změnu, myslím, že by se nic nestalo, kdybys ho nedávala. Nebo jen půlku, prostě trošku, třeba to v tom nepozná 😅

@apollo11 též doufám, že v době zavádění lepku budu ještě kojit - vypadá to, že bez problémů ano, Dany je přísavka 🙂

katy1979
18. pro 2010

@miska1981 ak nechce zltok tak jej ho nedavaj ci skus kamuflovat po troske. ja som nedavala malemu kazdy den maso. naco zatazovat ten zaludok denno denne.

suzieqiu
18. pro 2010

ahojte. mojej emke som zacala davat prikrmy od zaciatku decembra.zacali sme s mrkvickou. potom mrkvicka so zemiakom a tak postupne. kupovala som jej bio vyzivy od hippu alebo babylove. ale doktorka ma vystrasila,ze by som jej nemala davat len rozmixovane jedla,lebo mi nebude vediet papat. tak som jej skusila uvarit brokolicku a len tak som ju rozmagala a mala mi to vobec nevedela jest. dokonca jej aj zabehlo.. a tak sme sa zas vratili ku rozmixovanym jedlam.. ako to robite vy? dakujem za rady.

bubelko
18. pro 2010

@suzieqiu mozes skludom davat este uplne mixovanu. ja som zacala magat vidlickou az okolo 8. mesiaca a na drobno som krajala od takeho 10. v pohode mi vedia obaja jest 😉 takze ziaden strach, su deti, ktore to zvladnu hned od zaciatku, ine troska neskor 🙂

andelka
19. pro 2010

@suzieqiu já též mixuju. Sice to není tak najemňučko jako ze skleničky, ale když jsou tam větší hrudky nebo kousky, tak se zakuckává. A taky nemá ještě zuby. Však dřív nebo později se jíst nemixované naučí.

sussanah
19. pro 2010

@suzieqiu ja mixovala asi do 8m, potom jsem zacala mackat a v 9m uz jedl hezky kousky uplne bez problemu 🙂 Kamaradka teda mixovala az asi do 11m, ale taky se mala potom naucila, takze v klidu, vzdyt mas fakt miminko. Nektere deti zvladaji pomackane jidlo hned od zacatku, jine ne a nauci se to az casem

suzieqiu
20. pro 2010

@bubelko
@andelka
@sussanah

dakujem vam pekne 🙂 ste ma upokojili..

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katherine27
20. pro 2010

Ahojte maminy 😉 , my končíme 9 mesiac a potrebovala by som poradiť.
Čo sa týka rožtekov, pečiva a čo na to...
Doteraz som malému skúšala cez deň dávať rožtek alebo kôrku z chlebíka, šmakovalo mu.
Takže by som už chcela vyskúšať aj chlebík s niečím..je už ten správny čas? už môže? a aké masielka, syry kupujete? alebo čo dávate ešte na chlebík?
A ak správne rozumiem, chlebík môže byť už aj úplná náhrada desiaty? teda ovocka, alebo jogurtiku?
Ďakujem. 🙂

bubelko
20. pro 2010

@katherine27 podla mna uz mozes dat klasicke maslo, doma robeny lekvar. syry natieracie som ja osobne nedavala, az okolo 10.mesiaca sme zacali s tvrdym syrom. a mozes chlebikom nahradit aj desiatu. my sme davali narpiklad na veceru miesto kase 😉

sussanah
20. pro 2010

@katherine27 ja kolem 8m delala pomazanky na chleba z jogurtu a neceho (podusena mrkev, zloutek, cervena cocka) nebo klasika maslo. Potom kolem 9m domaci marmeladu, kolem 10m tvrdy syr a lucinu. Tavene syry nejsou pro deti vhodne, obsahuji tavici soli (my je nejime doma vubec). Osobne bych se priklanela k zachovani svacinky jako ovoce nebo jogurt (lepe stravitelne), chleba spis na veceri/snidani 🙂

ija1
23. pro 2010

ahojky, chtela jsem se zeptat, sestra nam rikala ze mame dat jogurt........ze aktivie bila muze byt, mate nejake tipy, ktere jogurty bile jsou jeste pro dite 7,5 mesicu vhodne? 🙂........diky 🙂,

maryanna
23. pro 2010

@ija1 ahoj, aktivia určite nie...je to nízkotučný jogurt s vysokým obsahom Na, K, pre deti......
daj jej plnotučný úplne obyčajný biely jogurt čo najtučnejší, tuk 3,5% a viac, najlepšie 7-10% tuku....
klasický biely smotanový, s obsahom probitorickej kultúry....

sussanah
23. pro 2010

@ija1 zrovna aktivia podle me neni uplne ta nej volba. My jsme davali selsky jogurt holandia bily, je to opravdu smetanovy jogurt, stoji v nem i lzicka 🙂 (coz u aktvie fakt nehrozi 😉 )

jasminet
23. pro 2010

@ija1 podla mna ma mala este na jogurty cas, zacina sa s nim po 8-9 mesiaci. a ked tak, tak naozaj smotanove plnotucne jogurty - holandia, tesco plnotucny, jihocesky od madety a podobne...

jani80
27. pro 2010

Ahoj holky, přikrmujeme necelé 2 měsíce, začala jsem zeleninkou a posledních 14 dnů dávám ovocné svačinky. Co nás ale trápí je trošku zácpa. Nejdřív byla stolička tak co 4 dny, teď už téměř denně, ale zdá se mi hodně tuhá. Musím ji trošku pomáhat s nožičkama. Nevíte co s tím? Jinak pořád kojím.

helulela
27. pro 2010

@jani80 zkus poupravit jídelníček. Staví vařená mrkev a rýže, naopak to je třeba švestka, meruňka a co extrémně funguje i V. - hruška 😉

un_deux_toi
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
nikuskabee
27. pro 2010

chcem sa spýtať,kašičky na dobrú noc kedy ste začali zavádzať.Ďakujem za rady

jani80
27. pro 2010

@helulela díky za radu, ale to vše dělám. Ovoce dávám jen hruška+jablko nebo jablko+švestka a do zeleniny zařazuju mrkev jen vyjímečně. K tomu jí ještě na pití dávám naředěnou švestkovou šťávu. Hrušková mi neproteče savičkou. Rýži ani těstoviny jsem ještě nezačala. Ani maso. Malá je narozená o měsíc a půl dřív, tak jsem začala s příkrmy trošku později. Asi nezbyde než čekat, že se to časem upraví, že?

andelka
27. pro 2010

@jani80 ono se to dost mění celkově, ne? Dany někdy kaká vyloženě bobky, a někdy je to řidší, záleží podle stravy, dávám mrkev, banán, i hrušku, meruňku, takže je to jak kdy. Dobře prý fungují švestky.

@nikuskabee nám kaše na lepší spaní nepomohla, takže jsme ji dávali 6 dní a zase vysadili. Plánuju ji zavést jako čtvrtý příkrm na večeři až tak za 1 - 1,5 měsíce (po masozelenině na oběd, ovoci a jogurtu na svačinky). Jinak do 6. měsíce se dávají kaše bezlepkové a celkově příkrmy nejdřív od ukonč. 4. měsíce - a většinou se začíná zeleninou na oběd, takže na kaši přichází čas obecně mezi 6. - 8. měsícem.

andelka
27. pro 2010

@jani80 aha, tak to máte stravovací režim dobrý, asi nezbývá než aby se to upravovalo samo, víc asi nenaděláš. 😕

jani80
27. pro 2010

@andelka asi jo, je pravda, že se to asi upravuje, ale mně se to zdá hrozně pomalu. Ten první měsíc mi kakala fakt co 4 dny. A dáváš čaj nebo jiné tekutiny? Já teď ještě zkouším přidávat to pití, i když dr. říkala, že když kojím, že jí to stačí, ale třeba ne. Ty příkrmy jedeš podle laktační ligy?

sokil
27. pro 2010

@jani80 Taky teď řeším stejný problém. Filípek kaká tak co 3-4 dny. A s šíleným křikem a brekotem. Přikrmujem tak 3 týdny. Mrkev vůbec nedávám, rýži ještě neměl. Zeleninku dávám co nejřidší. Dneska jsem zkusila přimíchat lžičku oleje, tak uvidíme. Snad se to upraví. Ovoce jsem ještě nedávala, ale asi zkusím ty švestky, mám nějaké zamražené.

jani80
27. pro 2010

@sokil dr. mi radila místo oleje máslo. Prý je na tu zácpu lepší. Ale pořádně nevím kolik, tak jsem dávala trošičku a možná je to málo, dnes jsem zkusila přidat trošku více, tak uvidím, jestli to bude lepší. Zeleninu taky ředím na maximum. No snad to naši miláčci brzy překonají 😖 Ale ty švestky určitě zkus. Já kupuju přímo švestkovou šťávu od Hippu. Domácí nemám, leda v tekutém stavu a tu okupuje tatínek 😀

andelka
27. pro 2010

@jani80 já nedávám pití ještě žádné, prý dokud nemá dítě zavedené aspoň 3 příkrmy, tak to není potřeba a my máme zatím nahrazené kojení jen jedno (ovocem), po obědě ještě kojím. Příkrmy jedu tak nějak obecně, ale hodně podle kojeni.net. Něco se musí individuálně nebo podle nějaké případné záteže alergické - obecně jdu tak střední cestou, něco normálně, něco opatrněji.
Máslo se mi zdá v poslední době nějaké čudné, asi záleží na značce. dávám bio olivový olej extra virgin, tak půl lžičky.

jani80
27. pro 2010

@andelka já jsem si to taky studovala na kojeni.net Asi je to na koníkovi rozšířené 😀 Já kojím po každým příkrmu, ale právě kvůli té zácpě se ted snažím zvýšit příjem tekutin. Prostě už zkouším všechno. No máslo kupuju to dražší, některé fakt za moc nestojí 😒 A vaříš nebo kupuješ skleničky. Já to tak nějak střídám. Te´d přes vánoce nejsem doma, tak spíš skleničkuju, doma víc vařím. Ale snažím se bio nebo domácí.