Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

knedluska
9. srp 2011

@imzadi - já jsem tuhle koupila ty sušenky Sunarka, ale napřed jsem jí ochutnala já. Fuj, jsou sladký jak cumel, takže je sním já a malá má kukuřičné křupky. 😉

andelka
9. srp 2011

Jo jo, sušenky co se dobře rozpouští jsou sladké jak 😝 a ty co nejsou, tak se zade drobí a nic moc. Takže u nás stále vedou křupky 😀

jankadudova
9. srp 2011

@med Ja kdyz jsem se na to ptala, seslo se mi spoustu rozdilnych nazoru. Myslim, ze dite, ktere se v noci budi a ma hlad tu kasi klidne snese pred zeleninou. Kdyz je vsechno v poho, asi bych zvolila "standartni" postup, tak bych ji taky dala az treba po zelenine🙂 a asi to tak udelam.

jankadudova
9. srp 2011

@petuliiis Ahoj, nekdy tento bojkot deti delaji. Je to urcite na palici, ale ono se to zase vrati. Klidne vynech prikrmy na par dni a najed jen na mliko. Potom bych postupovala jako na zacatku, po par lzickach🙂

knedluska
9. srp 2011

Holky, mám otázečku. Malá se docela pěkně rozjedla, k obědu sní tak 150 g, tak jsem začala dávat dopoledne trochu ovoce. Takže ráno kojení, pak svačina ovoce, oběd, svačina, večeře - kaše a kojení. A teď mi vrtá hlavou - ona už po tom ovoci ani po obědě nechce kojení. Tak nevím, jestli jí ty tři kojení za den stačí ???? 😕

andelka
9. srp 2011

@knedluska no popravdě tolik příkrmů by kojené dítě mělo mít tak v 8-9 měsících a ne v půl roce. 😅 Proč jich má tolik? Na kojeni.net by určitě poradili spíš vyřadit některou svačinu a víc kojit, hlavně kvůli tekutinám a mléčné dávce. Tři kojení jsou optimální pro dítě kolem 9-12měsíců. Ale záleží i jestli už jí mléčné výrobky, jogurt a jestli kaše je mléčná...dohromady by to mělo dávat tak litr mléka.

gabika7706
9. srp 2011

@knedluska tak moj syn bol do veku 6 mes a 2 tyzdne len kojeny, tolko prikrmov ako vy mal on asi ako 10 mesacny 😕 a to sa vzdy este kojil, aj po vydatnom obede, bol kojeny na poziadanie. U polrocneho dietata by malo prevladat mlieko nad tuhou stravou...

stvura
9. srp 2011

@med no hej...a teraz uz spi cez noc? Lebo zavedenie kase nie je pravidlom ze dieta prespi noc. Moja dceka ma kasu od ukonceneho 8/ho mesiaca a budi sa mi dakedy i v noci 10x...takze na to ze "najednou 3x" ja poviem, to je zivot, ty sa mas...xixi...s tym by som bola velmi spokojna 🙂 😉. Kasa je dost tazka na travenie, neviem aku davas, asi najlahsie stravitelna je ryzova alebo doma varene, nie instanktne.

knedluska
9. srp 2011

Tak mi to řekla doktorka. 😒 Začít obědem a večer kaši. A pak přidat ovoce. Jinak kojení. Tak jí asi zatím nebudu dávat tu ovocnou sváču dopoledne a radši kojit? Jinak večer má tu kaši mléčnou.

lucy222
9. srp 2011

@andelka jakým masem jsi prosím Tě začínala? Hovězím?

jankadudova
9. srp 2011

Rozhodne zacinajte s kurecim, krutim masem. Zkratka svetlym.

knedluska
9. srp 2011

@lucy222 - já jsem taky všude četla, že světlým. Ale mě doktorka řekla, že mám začít hovězím. Jenže jak tak koukám, tak naše doktorka mi říká vždycky úplný opak toho, než se to dělá normálně. 😒

andelka
9. srp 2011

@lucy222 kuřecím a krůtím a po měsíci hovězím. Ale já dávám pořád skleničkové masové pyré 😅 nějak s emi to klasické nechce malému ještě dávat.

knedluska
9. srp 2011

@andelka - ten tvůj článek o příkrmech je úžasný. 🙂
A ty jsi tedy po obědě ještě dokojovala a pak od 7. měsíce, když jste začali s ovocem, tak po té sváče už nedokojovat?
Tak dneska snědla oběd a ještě se dokojila, tak dobrý. Ona poslední dni trošku bojkotovala kojení, protože jsem měla MS, tak možná proto.

jankadudova
9. srp 2011

@knedluska Pak jeste jedna vec. Muj syn je trochu chudokrevny a tak mi nase doktorka taky rekla at mu za mesic od zeleniny dam hovezi. Ale ma to duvod🙂

andelka
9. srp 2011

@jankadudova děkuji za pochvalu 🙂 já jsem si to pořád psala do sešitku a pořád v tom hledala, tak jak jsem měla čas, tak jsem to hodila sem, i pro další holky a pro sebe až budu mít další mimčo 🙂
Jj, po obědě jsem kojila, protože pak usnul 😅 Po ovoci jsem dokojovala asi 3dny, ale ani moc nechtěl, tak už pak měl jen tu svačinku (aspoň ho pak mohl někdo odpoledne hlídat). Když jsem přidala třetí příkrm, jogurt dopoledne, tak už jsem nekojila pak myslím vůbec, nahradila jsem to hned, bez problémů.
No, tak to se stává, že mimču nechutná moc MM, někdo to řeší tak, že má zásobu odstříkaného MM a dává to po tu dobu MS, většinou to bývá dva dny+- jak je to silnější.
s tím hovězím mě to napadlo, že to bude kvůli železu - tak ho taky dávám občas. A ještě jehněčí, to bývá v masozeleninových skleničkách.

lucy222
9. srp 2011

@andelka
@jankadudova
@knedluska děkuji za radu. Krůtu můžu mít bio, tak zkusím koupit a uvařit - a nebo pro začátek koupíme ve skleniččce. 🙂

ratatooy
9. srp 2011

ahoj holky chci se zeptat do kdy vám děti pili mléko at už MM nebo UM
nám je 10měsíců a mlíko už malej odmítá,takže už ho a si týden nepil

andelka
9. srp 2011

@lucy222 bio krůta by byla super 🙂

@ratatooy pije doteď. Do 13měsíců MM a pak UM. Některé děti mu moc nedají, tak hlavně když jí jiné mléčné výrobky, od roka už se to dá víc rozšířit, a taky jestli třeba jí mléčné kaše a tak. Pohlídej si ať má aspoň 500ml mléka nebo ekvivalent v mléčných výrobcích.Přepočet si z hlavy nepamatuju, ale je v článku.

ratatooy
9. srp 2011

@andelka asi to bude teda ok sní klidně 4 jogurty,kaše taky,vařím už i krupičku,jinak on už jí tak nějak všechno akorát nesolený,nekořeněný

andelka
9. srp 2011

@ratatooy tak to nebude vadit, když mlíko pít nebude.

petuliiis
9. srp 2011

@sova33 @stvura No malá mi dneska začíná 6. měsíc. Poslední dobou jsem si všimla, že slintá mnohem víc, než jindy, navíc jeden večer měla 38´C horečku, kterou jsme za celou dobu nikdy nezažily, takže to přisuzuji k tomu, že jí rostou zoubky. Vůbec jsem ale netušila, že to může mít něco společného s papáním. Jak je to možné? Přece jí lžička nebrání v papání, když začínají zoubky. Teda my jsme používaly způsob, že jsem jídlo vždy otřela o horní dásně a zoubky většinou začínají růst dole? Vůbec si neumím vysvětlit, co se s ní děje ☹

@jankadudova děkuji, je to boj a samozřejmě počáteční strach matky-prvorodičky 😕

ratatooy
10. srp 2011

@petuliiis nám malej nechtěl jíst vůbec nic když mu rostl zub,za 3 dny jsem do něj dostala akorát jogurt

sova33
10. srp 2011

@petuliiis Zoubky můžou být provázené ledasčím, třeba právě horečkou nebo průjmy, tak se asi nemůžeme divit, že ani nemají chuť k jídlu. Pokud ti bere kojení a jinak je v pohodě, pár dní vydrž a uvidíš. 🙂

handm
10. srp 2011

Ahoj, holky, chtěla jsem se orientačně optat, od kdy sjte dávali prckům třeba mozzarelu nebo cottage a šlehačku (zapéct nebo zjemnit polévku)

andelka
10. srp 2011

@handm já tohle všechno do roka, mozarellu na kousky, cottage na lžičku a šlehačku jsem dala párkrát do něčeho na zjemnění.
Někde vedle ses ptala co dávat na mazání - no já taky nevím, v podstatě dávám ráno střídavě máslo a Lučinu. 😅

sofia2008
10. srp 2011

@andelka ahoj, uz velakrat si mi super poradila..mala bude mat 10m, co jej mouzem pridat do jedalnicka? dakujem 🙂 velmi nechce papat kusky, ani rozok a chlebik, iba troska 😠

andelka
10. srp 2011

@sofia2008 záleží co už baštíte. Mrkni jestli tě z článku něco nového nenapadne - já jsem v té době myslím přidávala kuskus a pohankové vločky, ale jinak jsme měli jídelníček do roka v podstatě stejný.

handm
10. srp 2011

@andelka ahoj, díky. No já právě ted zkoušela mozzarelu a cotage a malej se mohl zbláznit radostí 😀😀😀 a na mazání taky nevim, ale právě jsem to dala místo té lučinky.. mozarelku jsem podmázla slabounce máslem a bylo to "nam nam nam" jak pravil prcek 🙂

andelka
10. srp 2011

@handm no já bych dělala taky ňam, mozarellu miluju. 🙂 i cottage, malej bude asi po nás. Někdy mu nastrouhám eidam do zeleninky.