Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ramka
4. dub 2012

Prosím o váš názor, jak dlouho by se měla převařovat kojenecká voda a jak dlouho by se vlastně měla dávat? Já z ní pořád i vařím a říkám si, jestli už to není zbytečné. Děkuji za typy.

pelenka
4. dub 2012

@ramka Na to se to hodně různí, dle naší doktorky používat do půl roku a pokud se zavádějí příkrmy před 6 m, tak při vaření se prý může dávat půl na půl s obyč.
Do 5. měsíce jsme striktně převařovali, teď už občas dám i nepřevařenou, když třeba zrovna nestíhám. Ale určitě se najdou názory, že určitě používat kojeneckou do roka apod, je to co člověk, to názor🙂. A teda za mě, když vezmu, jak mi kojo voda pravidelně zanáší rychlovarnou konvici, tak v ní žádnej zázrak nevidím, takovej humus jsme z kohoutkový nikdy neměli (vyzkoušeli jsme fromin, aqua anna, dobrá voda, toma a dělají to všechny, fromin snad nejvíc, brr)

danie
4. dub 2012

já převařovala kojeneckou do roku,od roku jsem dávala z kohoutku,ale převařenou,asi do 2let.Vařit můžeš i z normální,přejde varem.Toho bych se nebála.

llluckaaa
4. dub 2012

@ramka Záleží na tom, jak kvalitní máte vodu z vodovodu. Já jsem do půl roku převařovala kojeneckou, do roku střídala kojeneckou a kohoutkovou a od roku jsme na převařené kohoutkové.

beruska24.9.
4. dub 2012

@ramka - prý by se měla převářet do roka.
u starší jsem převářela do roka. prostě dala vařit, jak začala bublat, tak chvilku nechala a vypnula. vařila jsem z ní do necelého roka, protože kolem roku jsem začala vařit tak, aby malá mohla jíst s námi (my dosolili a dochutili na talíři). jo a asi v 11m. mě viděla pít vodu rájec z flašky s tím ´´sosáčkem´´ a hned se na ni vrhla a ochutnala. já šílela, že to není kojenecká voda a navíc není převařená a přítel to okomentoval slovy: no, tak se případně rajsky pos.re 😀 nic ji nebylo a naučila se alespoň trochu pít (do té doby bylo pití bída).
u mladší naliji vodu do rychlovarné konvice, jak vypne, přeliji do termosky. zatím vařím z kojenecké (má 7m.). i když už měla i nepřevařenou, když připravoval mlíčko přítel a mixnul horkou převařenou a nepřevařenou přímo z láhve (tak to mixuji pro starší na sunar). no a přežila 😉

petaov
4. dub 2012

já převařuju vodu z vodovodu. Kojeneckou jsem nikdy nedávala, nemám k té balené důvěru. Nikdy nevíš, jak je to skladované.

daisyr
4. dub 2012

@ramka tak já s příkrmy hned začala vařit z vody z kohoutku, a po roce bych to už vůbec neřešila, při vaření to stejně vždy přejde varem. Ale znám maminu, která dávala vodu z kohoutku do mléka už v půl roce (nepřevářela) a dítě je zdravé 🙂

daisyr
4. dub 2012

@petaov tak přesně tímto jsem se řídila i já 🙂

beruska24.9.
4. dub 2012

@pelenka
@llluckaaa
@ramka
u nás je kohoutková hnus 😝 používám pro ostatní jen na vaření (jídlo, kafe, čaj), jinak na pití kojeneckou - nepřevařenou 😀

katyxq
4. dub 2012

Tady máte jeden článekna téma, jestli popužívat kojeneckou nebo vodovodní vodu: http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/p...
Každý nechť si udělá názor sám, případně si zjistí na vodárnách kvalitu vody 😉. Já budu používat na příkrmy kohoutkovou. Ona ta kojenecká v PETkách není žádný zázrak, skladují to v teple a na světle a baktérie bují (takže hygienicky je i nepřevařená kohoutkovka na tom líp), z PETky se krásně do vody louhují změkčovadla (ve stopových množstvích).

ramka
4. dub 2012

Díky všem za názory a typy, kojeneckou budu asi ještě používat na pití a na vaření už jenom kohoutkovou. Snad to malá přežije 🙂

ciernavila
5. dub 2012

ja na varenie davam kohutkovu a na pitie prevaram Dobru vodu. Totiz ked prevarim na pitie nasu kohutkovu vodu len taku cistu tak sa tam robia na povrchu divne povlaky co mi balena voda nerobi. Tak preto.

baklik
5. dub 2012

@katyxq
@ramka
@ciernavila
ono vlastne nie je ziadny dovod nepouzivat vodu z vodovodu, ak je to kvalitna pitna voda. lenze to nie je jediny paramater! dolezite je aj to, v akom stave su vodovodne potrubia. organizmus dospelych na tie bakterie nemusi velmi reagovat, ale detsky organizmus, najma deti do polroka, su citlivejsie. a take listerie vo vodovodnych potrubiach, pripadne tvoriaca sa hrdza mozu narobit svoje....

baklik
5. dub 2012

@beruska24.9. na obale polskeho Bebilonu (nas Nutrilon) pisu, ze pitna voda z vodovodu sa ma priviest do varu a nechat varit 5 minut

katyxq
5. dub 2012

@baklik Jelikož bydlíme v paneláku, tak průtok vody tu je dost velký a v domě je poměrně nové potrubí (plastové). Navíc stejnou vodou se i umýváme, dítě si ocucácá ruce a při kojení moje prsa, čili je na místní baktérie zvyklé 😉, když vodu převařím, tak v tom nevidím jediný problém.
Reklamní masáž výrobců vody je mocná, lidi začli míň kupovat limonády, tak je zmanipulovali na balenou pitnou vodu, její prodej už ale taky není, co býval, tak bylo třeba lidi zblbnout na něco nového, na kojeneckou vodu 😉.

baklik
5. dub 2012

@katyxq pokial su potrubia je v poriadku, je to OK. nie vsade to tak musi byt...... ako som pisala, nejde len o kvalitu vody, ale aj o potrubia. a tie najma v starych domoch vedia byt poriadne zanesene a ak sa tam nebodaj nastahovali listerie, tak to moze byt "pohroma". viem o com pisem, studovala som to 😉

aerin
5. dub 2012

tak ja jsem asi nejdrsnejsi, ale kdyz zacal Z. pit kolem 8 mesicu vodu (do te doby jen MM), byla to normalni kohoutkova NEprevarena....vychazela jsem z toho ze vodu mame kvalitni a kdyz uz vsude vleze a vsechno strci do pusy, prevarovat je zbytecny...
bydlime v panelaku, takze zadny 100lety dum

ivigirl
5. dub 2012

Holky, já používám pro malého a i pro starší dvě děti jsem používala vždy kohoutkovou. Kdyby každý věděl, jak se skladují balené vody, kolikrát stojí na pražícím slunci celý den a jsou v tom plastu pěkně, pak šup do chladu, v zimě zmrznou, rozmrznou na sluníčku, zase navečer zmrznou atd a než se dostanou na obchody, tak na rampách podobné. celý plast olézají myši a potkani. A jak se pěkně otevírá lahev, infikovaná trusem a močí a s těma rukama na dětskou lahev... ruku na srdce, která si umyje lahev s kojeneckou vodou jak dojde domu?
Navíc, stejně jak píše @katyxq je to jen tah na lidi 😉
Můj názor 😉

beruska24.9.
5. dub 2012

@baklik - a na našem nutrilonu píšou převařit vodu určenou pro kojence a nechat v konvici zchladnout na (??) teplotu a nepoužívat 2x převařenou vodu. dokonce je tam na obrázku rychlovarná konvice 🙂

beruska24.9.
5. dub 2012

@katyxq - co si pamatuji, tak macecha také používala převařenou kojeneckou vodu, když se před necelými 20 lety narodila ségra. takže to asi nebude kampaň poslední doby 😕

baklik
5. dub 2012

@beruska24.9. jo, jo, to bola iba poznamka k prevaraniu pitnej vody z vodovodu

sova33
5. dub 2012

Ahoj, k té kojeneckéXkohoutkové vodě - člověk by měl vědět, proč je to potřeba a pak se rozhodnout. Pro malá mimča je nevhodná vysoká mineralizace, vysoký obsah dusičnanů apod. (ledviny to nezvládají), což u kohoutkové vody, pokud neznáme její přesné (aktuální) složení, zajištěno není. Třeba naše voda z kohoutku je občas hnusná i na pohled.
Pokud znáte složení vaší vody a splňuje požadavky na kojeneckou, není asi problém ji používat. V opačném případě je to zajíc v pytli.
http://kojenecka-voda.info/novinky/kojenecka-vo...
Ten odkaz je sice ze stránek jedné kojenecké vody, ale pro mě je tam ta důležitá informace o důvodu, proč se kojenecká voda dopoučuje.
A na závěr ... já si z dětství pamatuju, že u nás ve vesnici byla jedna jediná studna, která měla potvrzení, že jde o kojeneckou vodu. Tam jsme jezdili pro vodu pro mého mladšího bráchu. Takže kojenecká voda není masáž posledních let, jenomže dnes je ta voda balená a je to byznys (ale co není).

katyxq
5. dub 2012

@sova33 Přečtěte si ten článek, co jsem na něj dávala odkaz výše a zjistíte, že se dají stejné informace podat různě, v tom vaše odkazu tak, aby měl člověk pocit, že tu kojeneckou vodu musí prostě koupit 😉.
A kvalita vody je dnes většinou někde jinde než když jsme my byly děti (což v tom článku také napsáno, včetně toho, jak je s tím stanoveným limitem obsahu dusičnanů). Asi tak, kdybych nekojila a dávala UM, tak ne něj koupím kojeneckou vodu (protože tady je vodovodní celkem trvdá), ale na přípravu příkrmů to smysl nemá, z potravin už dítě získá víc minerálů než z vody 😉.
A ano, dřív také byla kojenecká voda a bylo doporučeno ji používat, ale zase, šlo o kvalitu pitné vody tehdá, navíc dnes je ta reklamní masáž silná až moc.

sova33
5. dub 2012

@katyxq Samozřejmě máte pravdu, pokud je kvalita kohoutkové vody vyhovující a máte o ní informace, je to v pořádku (to jsem tam taky napsala), ale pokud není úplně Ok nebo jsem si to ani nezjistila, je to prostě ten zajíc v pytli. Já jsem psala, že by si každá měla zjistit, proč se doporučuje kojenecká a z toho hlediska to posuzovat. Mně jenom vadí, že spousta lidí si řekne, piju to já, tak to může pít i mimino, ale tak to prostě není. Dětské ledviny někteé látky hůř zpracovávají a jsou tedy často nadměrně zatěžované (stejně jako u solení).
Takže ještě jednou opakuji, člověk by měl znát pozadí (ptát se proč se to má dělat) a pak se rozhodovat. A ne jen šířit jenom věty typu - stejně je to jen reklama - nebo se jimi slepě řídit, já ji kupovat nebudu (to neplatí na vás, vy zjevně informovaná jste 😉 Mě totiž zaráží, že se spousta lidí ptá děláte to tak a tak? , ale většinou málokdo se ptá, proč se to a to má nebo nemá dělat.

katyxq
5. dub 2012

@sova33 Jasně, naprostý souhlas 😉.

zuzenka
5. dub 2012

Koľko by malo zjesť ročné dieťa? Moja malá nechce skoro nič s príkrmov, najprv jej ako tak chutilo, ale teraz pri každom jedle len plače. vypije len mlieko, už nekojím. UM vypije 3 x za deň 150ml. Potom zje 3 kusky rožka so šunkou a ale 2-3 keksíky sunarka a večer kašu. Má rada len kukuričné šulce.

ciernavila
5. dub 2012

ked som dala kohutkovu tak som ju dala z konvice Brita prefiltrovanu, Aj ja manzel pijeme len filtrovanu. U nas je hnusna voda aj na chut, poznam rozdiel ked pijem vodu u mojej tety alebo u nas.

janikovi111
5. dub 2012

beruska24.9. Dobrý den chci se vás zeptat, můj malý má 6. měsícu, už jsme zkusily mrkev, brambor, květák, brokolici a odpoledne dávám přesnídávku s piškotem. tu rýži máte jakou? sáčkovou, loupanou....jakou? děkuji za radu JANA 🙂

beruska24.9.
5. dub 2012

@zuzenka - nech to na dítěti, samo si řekne 😉 pokud přibírá, je v pohodě, vypadá, že ji nic nechybí, tak bych to neřešila. děti mají období, kdy prostě skoro nic nesnědí a období, kdy by tě snědli i s botama 😀 zkus nabízet, ale nenutit!!! a hlavně dávat pít, aby nebyla dehydrovaná. a z um nějaké vitaminy a potřebné látky také má 😉

beruska24.9.
5. dub 2012

@janikovi111 - tu, co byla doma 😀 koukla jsem do skříňky - dlouhozrnná rýže ve varných sáčcích (Vitana). je loupaná.