Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aji81
19. dub 2009

Ránko 🙂 . Tak holky jako hrůza. Tak jsem zkusila poslední pokus, co si pamatuji že kdysi říkala sestřička. Dát příkrm ráno po probuzení, kdy je dítko takové připitomělé a hlavně hladové. Jako nepomohlo to! Dvě lžičky ale tu pusu pak zavírá, neotevře. Mlíko samo vypije. Takže celkem už toho mám dost, jen to vyhazuju, nejsme milionáři. Takže dávám týdenní pauzu, chtě nechtě a pak rovnou najedu na vařenou odemne. Ježiši ,to jsou starosti. Nemůže jí nějak ublížit, že ted příkrmy mít nebude? nebude jí něco chybět?!

mikulka
19. dub 2009

many, ale ten 4. měsíc na skleničkách je pro nekojené děti. U kojených, které začínají s příkrmy od 6. měsíce, se mají přičíst dva měsíce (viz www.kojeni.net). Maso se kojeným dětem skutečně dává nejdříve 14 dní od začátku příkrmů, ale spíše se doporučuje měcís, což přávě vychází na ten 7. měsíc. 😉
I dr. nám to říkala, a já si to taky tak pamatuju (jsem dětská sestra).

aji, a nemohou malou bolet zoubky? Kojíš, mlíčko ti pije normálně? a neboj, že nebudeš dávat týden příkrmy vůbec neublíží. Možná se jí něco znelíbilo a je lepší, když an to za ten týden zapomene. Já třeba malýmu jen vařím, skleničky nechtěl a nedivím se, ochutnala jsem dvě a hnus. jednu jsem nedala vůbec (dýně od alnatury) a druhou teda jen nerada, že jsem neměla vařeno.
Vaření nezabere moc času. Já si vždy udělám 3-4 dávky. Dvě do lednice an dva dny, dvě do mrazáku. 😉 🙂

aji81
19. dub 2009

Mikulka už nekojím ale mlíčko pije normálně!. Zoubky asi ještě ne, je jinak hodná, nepláče. Slintá a strká si všechno do pusy ale zatím nic.Asi se jí fakt něco nelíbí, takže dáme pauzu. Jj od té Alnatury je to celkem hnus, jak říkáš ta Dýně 😝 .Se mi normálně zvedal žaludek, jen z vůně 😝 . Zkusím pak vařit, jak říkáš tak třeba na týden najednou 😉

many
19. dub 2009

mikulka - ale to já vím,že 4 je pro nekojené 😉 kteří začínají už od 4 měsíce s příkrmy 😉 a pro kojené je 4 od 6. měsíce,to není pro mě žádná novinka 😀 a doktorka mi hned v den jeho 6 měsíce řekla,že mám začít s masem 😉 a tak jsem začala stejně i se žloutkem 😉 jednou týdně,každej říká něco jinýho 😉 ale pokud se to dává od 4 měsíce nekojeným,tak proč by se v 6. měsíci ještě mělo 14 dní čekat,to se mi zdá zbytečný,ale co doktorka,..to jiný názor,já než začala,tak jsem si toho hodně početla,...tak proto i nevařím,protože skleničky jsou lepší,podle toho co jsem si našla,ale to už se tu řešilo mockrát 😀 a zase každý má jiný názor

many
19. dub 2009

jinak hami skleničky mně teda chutnají 😉 mňam mňam od toho 8 měsíce je to lepší a lepší 😉
aji - neva tak zkus chvili vysadit a pak nanovo a uvidíš,držím pěstičky 🙂

many
19. dub 2009

my teda s jídlem naštěstí problémy neměli,ale teď jak měl horečky a lezl zoubek a do toho ještě 6 nemoc,tak to byla síla,ten jeden den fakt snědl jen za celý den po troškách přesnídávku a půl,jen sem kojila a kojila,ale pak se to už naštěstí lepšilo a teď zase pěkně papká

many
19. dub 2009

no třeba Jasmínce pojede to domácí 😉

m1rti
19. dub 2009

Holky, jak to tady čtu, tak začínám mít obavy, jak bude malé chutnat až začneme s něčím jiným něž je kojení. Se staršími dětmi jsme začínali zeleninovou polívkou, řídkou, nejdřív z jednoho druhu a trochu bramboru. Já to teda nemixovala jen rozmačkala vidličkou. Trochu pokročil čas, známý dost dávají ty kupovaný zeleninový a masový příkrmy, nemám s tím zkušenost, ale ze začátku budu vařit normál ty polívky. Švagrová si navaří taky víc a dává to do mrazáku do kastlíku na mražený kostky, protože ze začátku toho malá taky moc nesnědla, tak ať to prý nevyhazuje. Já jsem to většinou dělala tak, že jsem udělala zeleninový vývar, pak dětem oddělala a nám ten zbytek ochutila. Neschovávala jsem nic. Tak uvidím, až na to dojde řada, jak se budu činit.

zorina
19. dub 2009

tak dnes opět žádná změna zas tu zeleninu nechce, zato odpoledení ovocnou přesnídávku slupne jak nic. Na oběd jsem do něho vpravila 3 lžičky a začal se dávit tak jsem ho musela nakojit. ach jo

mikulka
19. dub 2009

zorino, ale jestli dáváš jen barmboru, samotnou, tu děcka moc nechtějí... zkus mu tam dát cuketku, nebo brokolici... 😉
m1rti, ono se toho moc nezměnilo, jen se už příkrmy nedávají do lahve jako dřív, ale jí se lžičkou. 😉 🙂

Holky, poraďte, co vařit do 7. měsíce, kdy se ještě nesmí pastiňák, petržel a maso (někdo dává, já počkám, máme příkrmy jen 14 dní). Dávám: brambor, cuketu, dýni, brokolici. To vše najednou, nebo jen brambor+brokolice+cuketa či jen samotnou dýni a tak.
Ještě něco bych mohla dávat? Květák nemůžeme kvůli nadýmání, pórek nechce.

stvura
19. dub 2009

Zorina, skusila si uz sladku tekvicu alebo cukinu? Skoro vsetky deticky ich miluju, este som nepocula ze by ich niektore nejedlo...
Mikulka, ja som dala malemu tekvicu, spenat, cierny koren {ten ale pestuje velmi malo ludi} a mozes skusit i cviklu, je velmi chutna, len s nou opatrne, lebo farbi!

shaula
19. dub 2009

mikulka, mrkni na www.kojeni.net, je tam krásná tabulka, která zelenina je vhodná ve kterých měsících.

mikulka
19. dub 2009

Já atky četla, že se může dávat křen.
stvuro, jj, zkusila jsem cuketku i dýni, a co je cvikla? 😕

shaula
19. dub 2009

Cvikla je řepa. Já zas nevím, jak vypadá černý kořen.

mikulka
19. dub 2009

Holky, a jak vypadá řepa? Tu jsem nikdy nekupovala, a jak se připravuje? A co chřest, to se jen podusí? Nevíte?
Děláte taky některá polévky, nebo jen pyré?

shaula
19. dub 2009

Červená řepa je taková koule, tvarově bych ji přirovnala k celeru, akorát je menší a napohled tmavší, protože dužina je tmavě červená. Já ji oloupu a povařím. Pozor, barví nejen vše, čeho se dotkne, ale i stolici miminka, tak se nedivte, že pak bude kakat červeně!
Chřest by mě taky zajímal, dodnes v tom mám chaos, je prý navíc rozdíl v přípravě bílého a zeleného chřestu, jeden se loupe, druhý ne (ale nevím který🙂
Já dělám jen pyré, ale když ho prostě uděláš řídké, tak máš polévku, ne? 🙂

zelmirka1
19. dub 2009

baby poradte mi....uz tri tyzdne skusam prikrmy a maly nechce zeleninku...skusala som mrkvu, zemiak, brokolicu a karfiol a nic mu nechuti...hrozne sa tvari, natahuje ho a nechce. Ale ked som skusila mrvku s jablckom alebo hruskou tak zrazu papal ako drak. Ako naucit na zeleninku ked ju nemozem prichutit ???

shaula
19. dub 2009

Zelmirka, asi ti neporadím, ale my jsme na tom byli podobně. Jeden začal papat po týdnu, druhý po třech týdnech (což jste právě překročili 🙂 Tak se to třeba ještě zlomí. Nebo zkus postupně snižovat podíl toho ovoce a třeba to vezmou...

mikulka
19. dub 2009

Aha, ta řepa. A co je dužina asi poznám, ne? 😕
zelmirka, asi má rád sladší chuť... Sladká je ze zeleniny dýně, tak teřba by baštil ji. nebo jak psala shaula, snižovat ovoce... On si zvykne. 😉

kamilka12
19. dub 2009

Ahojte,

viete mi prosím poradiť, čo všetko už možem malému dávať okrem zeleniny, masa a ovocia? Prikrmujeme od 6teho mesiaca a mám pocit, že papáme stále to isté...Dr. mi povedala, že už aj rožok možem dávat, ale to je len na cumlanie..nie na nasýtenie sa...a ešte večer papáme kaše...

stvura
20. dub 2009

No cierny koren je zelenina takej maslovej chuti - nie vyraznej. Vyzera ako chren a pastrnak mixnuty, no ma ciernu supu. Pestuje sa skor na juhu, lebo vyzaduje teplo. Je to narocna rastlina, detom sa moze davat, lebo je velmi chutna. Cvikla - cervena repa je tiez velmi dobra, sladucka. Treba ale kupit mladucku aby nebola drevnata. Pripravuje sa normalne pre miminka dusenim {bez supy samozrejme}. Pre dospelych sa normalne zavara na sladko-kyslo s anizom, klincekom...
Chcren, no neviem...ma dost ostru a vyraznu chut by som asi dala okolo 9-10 mesiacov.
Dyna=tekvica je velmi dobra, jemna. Inac aj avokado je pisane v 8-9 mesiaci, no je jemnucke, tak by som take zrele asi uz dala {len co nejake objavim v predaji tak ho skusim dat malemu.
Kamilka12, mi mame 8 mesiacov, davam aj ryzu, cestoviny {bezvajecne}, niektore druhy obilia - to fakt pozri na www.kojenie.net ako radia baby, tam je to presne rozpisane.

shaula
20. dub 2009

Mikulka: ono to má tenkou slupku, já to loupu normálně škrabkou na brambory. Jo, prý se dá povařit i s fenyklem, pak má prý jinou chuť. Jenže já ani nevím, kde fenykl koupit a jak za syrova vypadá, tak jsem to nezkoušela.
Stvura: chřest není chren (chren = křen), jestli se nepletu, tak chřest je slovensky špargla. Myslím, že jsme snad všechny soudné, abychom nedávali křen🙂
Kamilka: opravdu www.kojeni.net, zde už x-krát vzpomínané, ti řekne, co kdy můžeš dávat.

zorina
20. dub 2009

ahojte, jeětě je vhodná feniklová hlíza. sice když je to sirové tak to smrdí ale když se to uvaří je to v poho a můžeto to kombinovat s různou zeleninou, taky jsme zkoušeli batáty je to něco jako brambora ale sladší. recepty na www.maminkam.cz 😉

mikulka
20. dub 2009

Juj křen, ha, to by bylo. 😀
Tak já asi zksuím tu řepu. A dáváte samotnou či s bramborem?

Holky, a z čeho vám děcka papají? Já teď četla, že se nemá dávat plast a my máme plastovou misku i lžičku. ☹ Prý má být ale keramická či dřevěná. Co myslíte?

zorina, batáty, to jsem v životě neslyšela 😕 😅 jak to vypadá?

shaula
20. dub 2009

Mikulka, já dávám z keramické kompotové misky, ale jen proto, že jinou nemám. Lžičku máme plastovou. Proti plastu bych zase tolik neměla, vždyť to jídlo je tam jen chvíli, tak nějaké škodliviny snad nemají čas do něj přejít. Ale je fakt, že se spíš doporučuje to sklo nebo keramika.
Batáty jsou trochu podobné bramborám, vždyť de facto je to tropická obdoba brambor. Koupíš je ve větších supermarketech, např. v Intersparu je mívají. Akorát jsem je ještě nezkoušela, zatím se řídím pravidlem dávat malým dětem jen to, co roste v našich zeměpisných šířkách.
Řepu jsem dávala zatím s rýží nebo jáhlami, brambory jsou teď hnusné, tak je dětem nedávám. Ale posledně jsem koupila v Lidlu tak nádherné brambory, že ty jsem dala, u těch jsem neměla strach.

shaula
20. dub 2009

Tak mě napadá - koneckonců i učící hrnečky a kojenecké lahve jsou povětšinou plastové. Skleněné asi používá málokdo🙂 A v těch hrnečcích je ten čaj určitě déle než jídlo v misce. Tož asi tak, já bych to nehrotila.

stvura
20. dub 2009

Krest je spargla?
Fiha, no ta je okej, akurat je sezona, tak sa da. V UK inac deti jedia i repu klasicku krmnu ako mi davame zajacom a prascom. Ked sa uvari je sladucka a jemna, moze sa miesat so zemiakom.
Fenikel je zeleny, ako cibulovina {troska podobna vnat ako zeler}, dostat ho v Kauflande, sladke zemiaky = bataty aj v Tescu. Mojmu malemu nechutili, lebo su dost suche, ale mozno zmiesane s niecim inym...
Inac aj zazvor mozes dat so zemiakom...ten tiez dostat vo vsetkych supermarketoch a je taky biely-kremovy, take hybridne tvary...
Skusali ste uz stopkovy zeler? Nie vela, len trosicka do polievocky, tiez je uzasny {je od ukonceneho osmeho mesiaca}, tiez mungo a zeleny hrasok...
Mi jeme z plastovych misiek...
Cervenu repu som dala s maskom {kuracim}, karfiolom, zemiakom, mrkvickou...vsetko bolo sice bordove, no chutilo.

bereninka
20. dub 2009

Ahoj holky,
mám dotaz, teda několik:

1. olivový olej dávám už do hotového ohřátého jídla, nevařím jej tedy, je to tak s právně?
2. přikrmuji tři týdny, ale ještě nejsme na plné dávce. Měla bych už malému přidat do zeleninky nějaké obiloviny a jaké? Maso chci dávat až od 7. měsíce.
3. vadí, když si jídlo vařím do předu a mrazím? ztrácí se tím živiny? Pak to ohřívám ve vodní lázni či v ohřívačce lahví a skleniček.
4. jak děláte polévky, je to stejné jako pyré, ale víc vody?

shaulo, a jak se připravují jáhly?

Moc díky.

mikulka
20. dub 2009

Ted jsem koukala na kojeni.net a červená řepa i černý kořen se má dávat až od 7.měs., tak počkám.
Stejně, co, když jsme byly my malé, nic takového enbylo, ani cuketa a dýně se nedávala. 😉

Holky, a jak se vůbec dělají obiloviny, třeba jáhly, pohanka, nikdy jsem to nedělala. A to přidám normálně do pyré?

stvura
20. dub 2009

Mikulka...ja mam 32 rokov a cierny koren som sukala do seba ako trojmesacna...xixi 😀 spolu s holubou polievkou samozrejme...
Ja obiloviny iba zalievam dvojnasobnym nozstvom vody a rozvarim, rozmixujem a pridavam do zeleniny, pripadne varim dobre premyte so zeleninou.
Bereninka, olej presne ako pises, nevarit, len dve-tri kvapky do hotoveho jedla.
Ja tiez mrazim jedlo na tri dni...polievky robim hustejsie ale zasa nie ako kasa. Zahustujem zemiakom, cestovinami, obilinovinami.