Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
20. dub 2009

bereninka:
1. já to dělám taky tak, ani mě nenapadlo, že by se to mohlo dělat jinak.
2. www.kojeni.net - od 6 měsíců kukuřice, rýže, pohanka, jáhly, amaranth
3. nevadí, hodně lidí to tak dělá
4. teoreticky ano, já dělám něco mezi - ani pyré, ani polévka🙂
Jáhly já normálně uvařím, snad je to tak správně🙂)) Pohanku obdobně. Pro sebe dělám pohanku tak, že ji nasucho opražím v hrnci, pak zaleju vodou a nechám chvíli vařit a pak ještě dojít. Většinou je návod na krabici.
Pak to normálně přidám do té zeleniny spolu s masem a všechno rozmixuju (nebo případně rozmačkám).

bevab
20. dub 2009

Ahojte, my mame teraz 4 mesiace a 1 tyzden a sme ciatocne kojeni a dokrmovany UM. Podla lekara by sme mohli zacat s prikrmami o 3 tyzdne. Kedze mam malo casu, aby som citala celu diskusiu poprosim Vas o radu s cim presne zacat, kolko lyziciek a kedy a kolko mlieka by popritom mala mala vypit. Dakujeeem velmi pekne za pomoc a radu 🙂

shaula
20. dub 2009

Bevab, to neznamená, že musíš začít na den přesně🙂 A opět se budu opakovat - www.kojeni.net. Už si připadám jako pokažený gramofon🙂

berenika39
20. dub 2009

bevab, asi ti tu nikdo nebude vypisovat dopodrobna, co máš dělat 😉 , je toho plný net, jen pohledat, super je www.kojeni.net.
Množství - kolik sní a dopít mlíčkem, postupně jen příkrm.

mikulka
20. dub 2009

Tak to vypadá, že pohanku je jednoduché připravit, tak ji zkusím. Není to ale brzo, když máme příkrmy jen 14 dní a malý ještě nesní plnou dávku? (a ovoce odmítá úplně).

A co je amaranth? Též jsem nikdy neslyšela a nevařila...
😔

mikulka
20. dub 2009

Holky, a když dám pohanku, tak místo brambory?

berenika39
20. dub 2009

shaula 😀 😀 😀 😀 - co pořád máš s tím kojením.net 😀 😀 😀 .
Taky mě to trochu deptá - jsem líná číst, tak makejte vy a pište 😀 😀

lela78
20. dub 2009

Krásný den, dáváte prckům do příkrmů žloutek? My dnes dali poprvé a vůbec nám nechutnal 🙂

many
20. dub 2009

lela - já dávám každou neděli do zeleninovýho příkrmu 😉

berenika39
20. dub 2009

lela, dávám, uvařený, jeden do jedné porce a většino do něčeho, co má rád, rozmixovanej v bramborový kaši - dělám ji dost řídkou - je ok. nebo do polívky ho rozkvrdlám 😀 , pak ale ještě tak 10min vařit 😉 😉

kamilka12
20. dub 2009

Baby díky za tú stránku www.kojeni.net sú tam super veci...ale ešte by ma zaujímalo...ak dieťa od 7 m. može lepok a možem mu dávat rohlíky a tak, možem mu dávat aj celozrnné?

berenika39
20. dub 2009

lepší je s celozrnným pečivem počkat, mají více vlákniny, mimča to snad hůř tráví, nevím, ale kde jsem co přelouskala, tak celozrnné až kolem roku. ale víš jak to je - jeden celozrnný rohlík za týden rozhodně nic nevyvede... 😀

mikulka
20. dub 2009

Holky, a jáhly a pohanka je dobrý proti zácpě, nevíte? My nesmíme rýži právě kvůli problémům se zácpou...

m1rti
20. dub 2009

Mikulka: já příkrmy nedávala nikdy do lahve. Nejdřív polívky lžičkou, pak tužší jídla, jen večer jsem po nějaké době dětem dávala řídký puding a pak krupici. Dýl po tom spinkali

garfie
20. dub 2009

Já jsem četla, že celozrnné pečivo by děti neměly vůbec-jako ani předškoláci. Jeden kousek je pochopitelně nezabije 🙂 , ale fakt je hůř stravitelné. Jinak Shaula: s tím co roste jen u nás se to taky nedá přehánět, třeba na rýži tu zaručeně nenarazíš 😀 A to že brambory nebo jiná zelenina vypadá dobře na pohled taky není bohužel záruka kvality, často spíš naopak ☹ zvlášť teď na jaře, kdy je zelenina ještě vyhnaná dusičnanama.

shaula
20. dub 2009

Garfie, vidíš, s tou rýží mě to nenapadlo🙂)) S tou zeleninou máš bohužel taky pravdu, jenže to bychom nesměli jíst nic... Snažím se vybírat si plody střední velikosti, ne velké, těm taky nevěřím. Brambory jsem doteď dávala jen ve skleničce, ony ty dlouho skladované jsou už nekvalitní a když vidím ty, co jsou v obchodech, hnus, dítěti bych to nedala. Právě proto jsem u těch krásných vyměkla🙂 A určitě budu více věřit raným bramborám, i když možná obsahují trošku dusičnanů, ale lepší než plísně nebo ta šedá "prašivina" co mají staré brambory. Vy ostatní berete brambory odkud?

garfie
20. dub 2009

Já brambory zatím nedávám, mám právě pocit že se mi po nich osypala.... 😒 a to byly ze zahrádky!

stvura
21. dub 2009

Ja mam zemiaky od otca a svokrovcov zo zahradky, ale tiez som ich zaradila neskor, nakolko sa mi zdali tazke na zaludok maleho...

bereninka
21. dub 2009

Já už sehnala nové brambory. Jinak jsem dávala staré, ale jen když pěkně vypadaly.
Holky, a kupujete bio?

Nevíte, jestli jáhly a pohanka nestaví? Chci přidat do polévky, ale bojím se, aby neměl zácpu, trpí na to.
Jinak dnes mi sněel pár lžiček hamánku, jinak ovoce odmítal. Zkusila jsem sunárek, hamé, frutapuru.

garfie
21. dub 2009

Já teda zatím jedu v bio, hlavně teď na jaře si říkám, že ta zelenina nic moc....navíc se malá po jídle docela osypává, tak nechci riskovat.

andy80
21. dub 2009

Tak já bio kupuju, jen když na to narazím, jinak dávám normálně, protože nikdo mi nezaručí, že to bio je opravdu. Viz bio Hamánek první lžička.

A nové brambory už jsem taky koupila. My máme sice vlastní ze zahrádky, ale je to tak týden, co začali klíčit, tak ty už dětem dávat nebudu.

petka28
22. dub 2009

Chtěla bych se zeptat ted začínáme s příkrmama a dr mě tak letmě informovala co můžu dávat, zmínila se i o rýžové nemléčné kaši, malý je atopik takže mléčné nic nesmí ale když jsem si dnes v obchodě přečetla připravu kaše, že se tam má přidat mléko tak teda nevím:( mám tam dát vodu? mateřského tolik neodstříkám

mirri
22. dub 2009

tak ja se prave vratila od pediatra.my mame za tyden zacinat ovocem,aby si maly zvykl na lzicku a pak od 6 mesice jako prikrm mame zeleninovy vyvar z mrkve,brambory a cukety do ktereho se prida ryzova mouka.to bude asi ta nemlecna ryzova kase,ze?a pak postupne pridavat maso.no jsem zvedava...
petka-mozna bys taky mohla zkusit ten vyvar s tou kasi...

petka28
22. dub 2009

mirri asi nejspíš to tak udělám to mě teda nenapadlo... my už jsme papali mrkvičku a mrkvičku s bramborem

estella1
22. dub 2009

Jen chci upozornit maminky, které stejně jako já svým dětem kupují ovocné nebo jogurtové přesnídávky od Nestlé, že probíhá zajímavá soutěž .... za zaslaný kód z výrobku získáte 10% slevu na dětský nábytek. Víc informací najdete na www.kojeneckavyziva.cz

shaula
22. dub 2009

mirri - to je zvláštní, většinou se nedoporučuje začínat ovocem, protože když si dítě zvykne na sladkou chuť, tak může odmítat zeleninu. No zvaž sama. A proč máš dávat jen vývar ze zeleniny? To slyším poprvé... Vždycky se dělá zeleninové pyré, a začíná se jen jedním druhem zeleniny. To, co píšeš, popírá vše, co jsem o příkrmech načetla 😕
petka28 - ona se ta kaše zadělává MM nebo UM, ale myslím, že nic nebrání tomu, abys ji zadělala jen vodou. Jenomže v tom případě podle mě nemá vůbec smysl mu kaši dávat, nic mu to nedá, o to míň mlíka vlastně dostane. Místo kaše bych radši zůstala u kojení.

mikulka
23. dub 2009

mirri, to je fakt zvláštní. U nás se začíná zeleninou. Proč ti dr. doporučila začít ovocem, nevíš?

garfie
23. dub 2009

mirri-přesně jak říká Shaula-popírá to všechno co jsem o příkrmech načetla....

helcula
23. dub 2009

ahoj, mám stejný problém jako petka28, mám malou s atopickým ekzémem, je jí 6,5 měsíce a s příkrmama chci ještě raději počkat. Ale chtěla bych, aby v noci líp spala (budí jí i škrábání), tak bych ráda dávala na noc rýžovou kaši. S odstříkáváním nemám moc zkušeností a mléka myslím taky nazbyt. Mám koupit HA umělé mléko?