Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

market3
26. bře 2010

Ahojky,
chtěla jsem se zeptat, kolikrát denně jste kojili po ukončení 6 měsíce? děkuju M.

rimmel
26. bře 2010

presne tak ako pred zacatim prikrmov 😉

susisus
26. bře 2010

rimmel - no mlieko tam veru davaju, ale myslis ze to skodi? Ved aj UM je kravske mlieko... Sklenicky mi papa krasne vela, ked jej navarim, tak zje len trosku a je mrzuta, tak ma to prestalo bavit ☹

rimmel
26. bře 2010

susisus ja mylsim ze v sklenickach je normalne kravske mlieko, a to je rozdiel od um myslim ..ale nevyznam sa my sme kojeni, no ale aj tak si myslim ze mlieko pre 6m babatko neni dobre, ma sa predsa len pit az od roka. hadam ti tu niekto k tomuto viac poradi. 😉

naozaj daj pozor co tam davaju ja somvidela sklenicku vhodnu od 7m s rajcinami .....od hipp tusim to bolo.

miruska15
26. bře 2010

baby a kolko vam maly spapaju.Ja nikdy neviem či ma dost. kašu mi zje tak 60 zeleninku 80 a ovovie +výživa 60 a medzi tým mlieko po 100.My sme celkovo nepapkači. a mlieko mi vypije len ked spi. dik

rimmel
26. bře 2010

miruska hlavne to nevaz, nema to zmysel, davaj tolko kolko spapa, ak uz nechce, da ti vediet.... 😉

beruska24.9.
27. bře 2010

sandra - zjišťovala jsem připravit ten fenykl. Vlastní zkušenost zatím nemám, protože jsem ho nikde zatím nesehnala.
Takže, používá se celá hlíza (jen úplný konec né, prý je tvrdý). Normálně to pokrájíš, přidáš k další zelenině a uvaříš. Stačí jen malé množství, protože je dost aromatický.

Malá mi také nechce vodu (čaj jsem zatím nezkoušela), ale ona je od uk.4.m. na UM a zatím máme jen zeleninu (ovoce začneme příští týden). Vodu zkouším z flašky po zelenině a také si s tím hraje (a mlíko pije v pohodě). Včera zkoumala víčko od flašky (kojenecké) tak jsem jí tam nalila trochu vody a napila se z toho. Byla sice celá mokrá, ale spokojená. Možná to byla jen náhoda, i tak mám v plánu začít v létě učit z hrnečku (ze skleničky).
Tak zkus něco takového, jen jako v rámci hry. A nebo některé maminky dávají pít ze lžičky. To u nás neprošlo vůbec.

danielasr
28. bře 2010

chcela by som sa spytat, ktory jogurt mozem podat ako prvy? asi nejaky biely, s probiotickou kulturou? a mozem dat aj malej rozok do ruky nez zuzle?

beruska24.9.
28. bře 2010

danielasr - mě řekla Dr. starší rohlík nebo kůrku chleba od uk.6.m. Zkoušela jsem malé dát rohlík už 2x, žužlala, rohlík byl všude (na zemi, na mě, na malé) i psí slečna se přiživila 😀 a malá byla naprosto nadšená.
Jinak jogurt bílý, maminky tu psali selský jogurt Holandia a pak tuším aktivii. Ohledně jogurtu (tedy věku kdy prvně dítku dát jogurt) tu bylo dost názorů. Mě a ještě některým maminkám Dr. řekli od 6.m., některé maminky tu tvrdí od 8.m. Hledala jsem i jinde a většinou začínali maminky dávat jogurt kolem 7.m.

rimmel
28. bře 2010

danielasr jogurt az od 8m a chleba myslim tiez. a dala bysom cistybiely jogurt 😉

susisus
28. bře 2010

Beruska - super! Zajtra dam rohlik!
Inak dnes mi mala odmietla vsetko okrem mlieka, na vsetko plakala, aj zeleninu, maso, aj kasu ☹ takze dnes len na mlieku ☹

rimmel
29. bře 2010

susisus ja som sa vcera dozvedela ze v rohliku sa nachadza aj vajicko. 😕

beruska24.9.
29. bře 2010

susisus - také to máme občas tak ☹ i když mi máme zatím zeleninu, ještě 2 dny zkusím květák a pak přidáme ovoce. Ta naše malá slečna baští pořád skoro litr UM denně, tak jí musím ten jídelníček zase trochu zpestřit 😉

beruska24.9.
29. bře 2010

rimmel - když nad tím tak přemýšlím, to bychom nesměli těm prckům dát pomalu nic.
Teď je špatně to, co bylo před 20 lety v pořádku a co to bude, až se jednou dočkáme vnoučat? To se zase budeme chytat za hlavu my, co všechno jsme dělali špatně 😉

rimmel
29. bře 2010

beruska kazdy nato mame iny nazor 😉

danielasr
29. bře 2010

dakujem vsetkym za reakcie, ja sa nikam neponahlam, v piatok mame ukonceny 7m, tak som myslela, ze ci nahodou uz nemoze skusit ten rohlik, myslim ze jogurt by sa mal neskor, snad tu holandia najdem 🙂 neviem vobec kde to predavaju a ci v hypermarketoch vobec, inak u nas v posledne dni mala nechce vobec obed, absolutne neotvara pusu, a to som jej dnes zmiesala mrkvu s jablkom, asi to bude v case, v ktorom sa to podava, lebo navecer kasu zje, alebo to je docasne a prejde to, uvidime,ved pekne papala a zrazu toto, prislo to tusim z chorobou, mala zvysene teplotky kvoli ocnym zubom, sopliky a kasel,
ale ked zje kasu a samotne ovocie, preco nie zeleninu? :(

beruska24.9.
29. bře 2010

danielasr - tak zkus změnit čas 😉
Já začínala se zeleninou odpoledne (něco jako místo svačinky), na čas kolem poledního přesouvám až teď. A to jdu po ´´dopolední svačince´´ s malou ven, takže se vyspí (vstává ráno kolem 6h.) a pak po obědě jsme chvíli doma a zase jdeme ven. Zatím tedy má jen zeleninu k obědu, pozítří zkusíme přidat odpoledne ovoce.

Malá mi zase nechce jíst bramboru 😕 Už jsme zkusili mrkev a kukuřici ze skleničky od sunárku, brokolici a květák mražené, cuketu z obchodu. To mi jakž takž papá, ale jak udělám kombinaci s bramborou, tak to plive.

Tu holandii, tuším že to je selský jogurt holandia mají v Bille, v Kauflu a určitě jí seženeš i v jiném super/hyper marketu.

danielasr
29. bře 2010

berus dik, skusim sa po tom holandanovi pozriet 🙂
a zmenim ten cas jedenia a uvidime,
nam tiez zemiak nesiel, ani vtedy ked pekne papala, je to take huste, asi som to nevedela dobre pripravit alebo co,

maly_prcek
30. bře 2010

Ahoj potřebovala bych poradit nějaký fígl... Malý nechce jíst příkrmy (zeleninka na oběd). Jíme je už cca 5 týdnů, měsíc to bylo v pohodě, krásně papal a teď si milostivě dá pár lžiček a pak už nechce... Nepřišla jsem na jídlo, co by mu chutnalo, plive všecko... Ovoce nedáváme, osypal se po něm...

Napadá vás něco? A dokojovat když se nenají?

didi35
30. bře 2010

Uz coskoro zacneme s prvym prikrmom - mrkvickou. Ako to pripravujete? Varite v troche vody alebo to robite na pare a potom rozmixujete s prevarenou vodou? Odkedy sa moze pseno a pohanka? Mate nejake receptiky, Vdaka 😉

lilly21
30. bře 2010

prcek - vela babatiek ma obdobie, ked prechodne papa menej..hlavne neprestat, aj ked spapa jednu-dve lyzicky... u nas zabral kalerab s mrkvou, vyskusaj 😉

ja mam technicku otazku:
vcera bola mala u svokry, nechala som jej aj bananik. a ked mi ju svokra doniesla, hovorila, ze vsetko zjedla a ze sa nemam bat, ze banan roztlacila plastovou lyzickou, nie vidlickou..
aj mamina mi hovorila, ze si mam kupit sklenene struhadlo na jablka, ze ked sme my boli mali, hovorilo sa, ze pri styku z kovom ovocie straca vitaminy..
mam nastudovane prirucky aj rubriky o prikrmoch z casopisov, ale nikde o tom nic take nebolo.. co myslite?!

rimmel
30. bře 2010

ja si myslim ze total hovadina 😀

ivkaivka
30. bře 2010

pridavam sa k rimmel, mam pocit, ze skodi akurat hlinikovy pribor - no ten uz pouzivaju len nase babky-niektore.

lilly21
30. bře 2010

Vitamín C /kyselina askorbová/
Význam: katalyzuje oxidáciu živín, udržiava dobrý stav väziva a chrupiek
Zdroj: surové ovocie a zelenina, vitamín C sa ničí varom a stykom s kovom

http://www.zones.sk/studentske-prace/biologia/3...

tak neviem..

rimmel
30. bře 2010

no tak potom tomu tak bude, ale ako aj napr varom, neznici sa vsetok vitamin c..ale iba cas, to iste predpokladam plati pri kove takze by som si z toho hlavu nerobila 😉 ved kde tak pouzijes kov , jedine tak pri banane a struhani jablcka..inak ani nie 😉 ale dobre na zamyslenie asi kupim iny struhak 😒

danielasr
30. bře 2010

tak ja som dostala od svokry take specialne struhatko, co este manzelovi struhala, na tom robim jablcko a banan roztlacam vidlickou,
maly prcek, nasa mala tiez nechce na obed moju varenu zeleninu, dnes som jej dala k obedu kasu, najprv skusila lyzicku ako vzdy, a ked to bola kasa, otvarala a otvarala, poobede som jej dala brokolicu ani za svet, tak som otvorila zeleninu s jahnacim, kupovane a to chcela potvora, tak som opatrne primiesala aj tu brokolicu, no prebera si herecka 🙂

sunea
30. bře 2010

prcek - urcite dokojovat, potrebuje papat (aj pit). A stale ponukat aspon jednu-dve lyzicky, ono sa to podda. Hlavne nenutit a nenervacit pri tom (seba). Mojmu krpcovi velmi chuti napr. mrkvicka s cervenou repou, je to sladucke.

gloria78
30. bře 2010

ako tu už bolo písané, už staré mamy strúhali ta "špeciálnom" strúhadle, ale nie je to nič špeciálne, obyčajné plastové, v tvare podlhovastého tanierika, kúpiš v každých dom. potrebách

susisus
30. bře 2010

ahojte kocky, ospravedlnujem sa ak sa pytam to co tu uz bolo pripadne pisane, ale co mam urobit s ovocim aby som ho mohla dat malej? ma 6 mesiacov. flasticky jej dat nemozem, lebo vo vsetkom je jablko a z toho ju boli brusko. Ale nejake ovocie by mala papat. Treba ho varit? niecim prichutit? ci len tak popucit?
a pripadne ake ovocie mozem???

rimmel
30. bře 2010

vy mozete papat avokado, hrusku, banan, jablko, broskynu.

banan nemusis varit no hrusku ano, uvar ci vo vode ci na pare a rozmixuj 😉