Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
14. bře 2010

juvimail - já se snažím malou krmit zeleninou tak, že jí držím v náručí na jedné ruce, chodím s ní po kuchyni a druhou rukou (tedy lžičkou 😉 ) jí krmim. Je to fuška, držet 8kg na jedné ruce, navíc když kouká, co kde lítá 😖
Ale jinak nezvládneme ani těch současných 4x 5x na lžičku. V autosedačce sebou šila, na klíně také být nechce.
Jak vidí flašku, tak se celá klepe radostí 😀 a jak se trochu napije, také dělá alotrie. Všechno musí vidět. Ale běda, jak jí flašku seberu. To hned začne nadávat 😀

juvimail
14. bře 2010

dakujem Beruska, skusim to tym nosenim, no bojim sa, ze mi skor spadne ako ho nakrmim ☹

katarinava aj ja pouzivam flase MAM, najlepsie su pre mna tie antikolikove +0m http://www.mambaby.com/index.php?StoryID=11156&... a ak mozem poradit, tak najlacnejsie ich maju v DM drogeriach...

beruska24.9.
14. bře 2010

juvimail - ještě mě napadlo, malá jí přes den přibližně každé 3h. Zeleninu zkouším dávat tak 2-2,5h. po mlíčku (aby nebyla úplně hladová). Nevím, jestli to dělám správně, ale když jsem jí nechala ty 3h. tak řvala hlady a nedostala bych do ní ani jednou na lžičku.
Jinak první týden všechno strkala jazýčkem ven, až začátkem dalšího týdne spolkla něco málo mrkve. Pak jsem zkoušela mrkev s bramborou, to plyvala a rozplakala se u toho. Radila jsem se tu, že prý začít znova mrkví a zkusit jinou polohu (tam začalo to krmení na ruce a chození u toho). Mrkev jsem dávala znova 3 dny (snědla 5x 7x na lžičku), teď 2 dny mrkev s brokolicí a to jsem ráda, když sní těch 4x 5x na lžičku.
Tak jak mi radily holky z diskuse, opravdu to chce moc a moc trpělivosti.
Přeji, ať se to zlepší a najdeš způsob, který bude vyhovovat vám oběma.

juvimail
15. bře 2010

Beruska dakujem, ako som pisala s dcerkou nemam ziadny problem, akurat kym vyskusa prve 3 lyzicky a potom to uz ide samo, otvara usta ani nestiham naberat, ale maly, to je iny pripad. Tak dnes vyskusame to nosenie...inak dost narocne...

ava
15. bře 2010

holky, poradíte, zda je možné dát 10měs.dítěti s masem do polévky vyvařit i vnitřnosti (játra)? Já myslím, že je to až po druhém roce života, ale starší v naší rodině do mně klavírují, ať mu to uvařím 😉

zabka4
15. bře 2010

ahojte babenky, mam problem. mala je teraz dokrmovana nutrilonom allergy care, lebo mala problemy s hnackami, ale primar nam po mesiaci ako sme sa vratili z nemocnice vravel ze po pol roku mozeme zacat davat normalne mliecko.mala teraz taha 4 mesiac a papa 160 6x denne. jedna krabicka nam vydrzi na 3 dni a lekar nam moze predpisat len 5 krabic na mesiac, co preplaca aj poistovna ale ak dojde mlieko musime ho kupovat na vlastne naklady.co vychadza o 4 krabicky na mesiac viac. neviete mi povedat ci uz niekto zacal prikrmovat mrkvickou alebo kasickami uz v 4 mesiaci? mala nas ide z penazi zozrat 🙂 neviem ci to neni skoro , ale kazde babanko je ine.dakujem

ewwe
15. bře 2010

zabka asi by si mala vydrzat do ukonceneho 4 mes. ved tie tri tyzdne snad uz vydrzite, neskusali ste ist na nakup do polska alebo madarska, tam su tie mlieka skoro o polovicu lacnejsie

mystique
15. bře 2010

Ava ja bych vnitřnosti nedávala. Je to filtr těla, takže je tam plno škodlivin. Dětem a zvlášt 10 měsíců vůbec ne. Nenech se zvyklat 🙂

mystique
15. bře 2010

Zabka s příkrmamam by jsi správně měla vydržet do 6 měsíce. I ten 4 měsíc je dost brzo. Pokud budeš vařit nebo dávat skleničky a budou kvalitní stejně moc neušetříš. radím vydržet asi ma malá spurt a potřebuje více mlíčka. Jak radí holky radši kup Polský Nutrilon na mimibazaru. Je levnější a je stejný. Pokud Vám doktor předepisuje Nutroš tak to přece musíte nějak zvládnout. Každé dítě něco stojí. Myslím, že víc než dospělý člověk.
Pokud Vám doktor doporučil nutrilon alergy, tak k tomu byl asi důvod a nezatěžovala bych malý organismus příkrmama. Je to pro takového prcka docela brzo a je prokázané, že to zvyšuje pak pravděpodobnost alergii.

ava
15. bře 2010

mystique - díky, někdy je odolat palbě maminek a tchýní holt těžké 😉

mystique
15. bře 2010

Maminky a tchýně by měli od určitého roku mít zakázané radit 🙂 Naštěstí moje máti je daleko a tchýně vůbec neradí.

beruska24.9.
15. bře 2010

Zabka - ještě vydrž, min. do 4.m, když to půjde o něco déle.
Od konce 4.m. je malá na sunaru. Kvůli možné alergii Dr. doporučila sunar HA. Krabice stojí 155,- (někde i 180,- Kč) a vydrží nám 2 dny.
Posledních 14 dní bojujeme se zeleninou a malá pořád pije litr i přes litr mlíčka za den (prostě stejná dávka jakou pila než jsme začali se zeleninou). Navíc nám ten sunar nikdo nenapíše, tak ho musím kupovat a je to finančně víc než náročné.
Ale uklidňuji se tím, že jednou vyroste, bude papat spoustu jiných papáníček a sunar nebude potřeba. Do té doby nezbývá než přežít a snažit se dát malé, co potřebuje.

anicka164
15. bře 2010

Ahoj, nevíte někdo, jak je to s mléčnými výrobky, když malému děláme kaše z HA mléka? Jinak kojím a přikrmujem, zajímalo by mě, jestli už (v 8. měsíci) můžu dát třeba jogurt.
A nemáte někdo soupis toho, co se odkdy může jíst? Jsem asi moc opatrná, ale máme v rodině alergie, tak bych to chtěla hlídat a nemůžu to najít... Třeba kdy může jiné maso než kuřecí, krůtí nebo králičí, jakou zeleninu odkdy, ovoce a tak... Nebo kdy může začít jíst kousky a dokdy se má mixovat.
Díky moc

mystique
15. bře 2010

Ani tabulku s tím co kdy můžete najdeš na www.kojeni.net

anicka164
15. bře 2010

díky moc

kocicinka
15. bře 2010

Aničko, já jsem nemixovala nikdy. Prolisovala jsem to lisem na česnek(tužší zeleninu) , nebo mačkala vidličkou(tu měkčí).Maso nedávám... Postupně nechávám čím dál větší kousky, ať si zvyká

pewsey
15. bře 2010

Niekedy treba mixovat podla babatka. Pocula som story ze babo nechcelo maso tak mu ho mamca davala do bananu aby ho do neho dostala.

erinbrock
16. bře 2010

berusko - IP jsem cetla az ted - jste sikulky... 🙂 - zkus tu cuketu - ta je taky sladoucka...
anicka - s tim mixovanim - ted uz staci opravdu jen rozmackat vidlickou -prcek uz by si mel zacit zvykat - jen maso je lepsi rozmixovat..kojeni.net jsou skvele stranky....

my ted laborujeme nad odpoledni svacinou - kase navecer zkousime a nejak po nich vic nespi, tak zvazuju zda nedavat spis nejakou odpoledni svacinku a pak uz jen navecer kojit...jak to resite vy? 🙂

vecerrnice
20. bře 2010

My jsme taky zkoušeli kaše,ale malý se budil ještě před půlnocí,tak jsem zůstala jen u kojení a malý spinká až do čtyř,někdy do pěti..

Ted řeším kdy začít dávat třetí příkrm,dáváme zatím dopoledne ovoce a na oběd masozeleninový příkrm,jinak jen MM,stačí to nebo už máme dávat i odpolední svačinku,třeba jogurt??

beruska24.9.
20. bře 2010

Ahoj, tak jsem tu zase 😀 a opět potřebuji poradit.
Tak za týden až 14 dní chci zkusit malé začít dávat ovoce. Zatím dáváme zeleninu k obědu. Jen řeším, zda ovoce zařadit dopoledne nebo odpoledne. Protože pak bych chtěla navázat kaší a tu nechci dávat večer, ale ke svačině. Protože netuším, zda se vůbec do roka dopracujeme k jogurtům (to bude po poradě z Dr. až později).
Tak nevím, zda bude lepší to nastavit:
1. UM, kaše, zelenina, ovoce, UM
nebo
2. UM, ovoce, zelenina, kaše, UM
+ UM pozdě večer, v noci nebo brzy ráno dle chuti, ale to už tu nepíši.
A další radu bych potřebovala, jakou kaši pro dítko od 6.m.?? Ale nesmí být rýžová (ani trochu rýže) a musí být nemléčná, abych jí mohla zadělat HA mlíčkem.
Dnes jsme jeli na nákup do města, koukala jsem po kaších a všechny, co jsem viděla, byly buď rýžové nebo mléčné ☹
Díky moc

miskaliska
20. bře 2010

ahoj beruska
ja som dcere zacala davat ovocie doobeda, ale skoro vobec mi ho nechcela, tak som skusila poobede a vtedy mi ho jedla, takze si sama vybrala. mozno si aj tvoja vyberie.
s prikrmami som zacala v asi 6,5 mesiaci a 1. mesiac som davala len zeleninu, 2. mesiac som pridala k zelenine aj maso a zaradila som aj 2. ovocny prikrm, kasu som zaradila az v 8. mesiaci, ked sa mi mala budila v noci.
teraz to u nas vyzera tak, ze rano MM, desiata ovocie, obed zelenina s masom, olovrant ovocie, 1. vecera kasa, pred spanim MM, ak sa v noci zobudi, tak MM.
jogurt nasa dr. odporuca az po roku, ale viacere mamicky v 9. mesiaci uz davaju. ja pockam do 10. a skusim jej ho dat.
kasu davam hipp nemliecnu ryzovu, ale kedze pises ze ryzovu nie, tak este mozes kukuricnu, len neviem ci niekto vyraba nemliecnu kukuricnu kasu. aj pohanku mozes.

beruska24.9.
20. bře 2010

miskaliska - díky! Já 4m. kojila, pak mlíčko došlo, takže UM. Asi 5m.+1t. jsme začali se zeleninou, tak proto jsem psala ten týden až 14 dní a začít s ovocem. Ještě jí nechám ochutnat nějakou tu novou zeleninu 😉
Maso se stejně dává z počátku jen občas (tedy, co jsem četla) a postupně se navyšuje.
Tak se zkusím zeptat někde ve zdravé výživě na tu pohanku. A to se připravuje jak?

uankab
20. bře 2010

beruska a preco nechces davat ryzovu kasu? je malinka na ryzu alergicka?
my sme zacali s prikrmami 2tyzdne dozadu, zatial papame na obed len zeleninku, okolo 40g.. myslite ze je to dost, ci by sme uz mali spapat viac? kedy by som mala zacat s druhym prikrmom?

beruska24.9.
20. bře 2010

uankab - né že nechci, ale je tam možná alergie ☹ Když jsem kojila, musela jsem rýži úplně vypustit, malá pak strašně blila ☹ (normálně blinkala od narození, ale po rýži to byla katastrofa). Proto Dr. doporučila HA mlíčko a proto sháním kaši bez rýže a nemléčnou (u HA mlíčka se nedoporučuje zařazovat další mléčnou dávku).
Já zeleninu nevážím, malá dostane, kolik sní, tzn. poslední 3 dny odhadem tak množství jako je polovina té malé skleničky (ty také můžeme jen 2 skleničky co jsou bez rýže, jinak vařím) a předtím to bylo zpočátku téměř nic, později pár lžiček.
To tu radily zkušenější maminky. Nechat na dítku, ať si rozhodne, kolik chce spapat 😉
A s druhým příkrmem se začíná tak po měsíci, cos začala přikrmovat. Takže když dáváš zeleninu 14 dní, tak za dalších 14 dní můžeš začít s druhým (např. s ovocem). To jsem také vyčetla 😉

susisus
20. bře 2010

Práve som zistila z čoho sa mi malá zvíja celé dni... z jablka... Ale všetky ovocné príkrmy obsahujú jablko 😢 asi sme dojedli ovocie 😠

uankab
20. bře 2010

beruska, jooj a ze vraj na ryzu je malokto alergicky !!! ja som Magdalenke dala ryzovu kasicku a cela sa vyhodila okolo pusinky aj po brade, najskor som si myslela ze blbnem ved ryza predsa alergenom nie je, skusila som druhy den a presne to iste 😖 ... mne inak malinka grcka po tom co zjem cokolvek psenicne 😠
existuju aj neryzove kase, ale v tom je zase psenica, co predpokladam tiez nechces este davat.. asi nam zostane varit len kukuricnu polentu...
ja tiez iba varim, lebo mame ekzemik, postupne zavadzam potraviny ale na kazdu druhu mame reakciu 😒

beruska24.9.
21. bře 2010

susisus - tak nekupuj skleničky, ale povař ovoce a nedávej jablko.

beruska24.9.
21. bře 2010

uankab - rýže je alergen, jen tady né tak rozšířený (hledala jsem info na netu).
Příští týden bude malé 6m. a lepek máme zkoušet (rohlík, kůrku chleba). Takže pšeničná kaše, pokud bude lepek v poho, by pak mohla být. Ale to jsem zase viděla samou mléčnou. A potřebuji nemléčnou kvůli HA mlíčku.

lelask
21. bře 2010

ahojte len som k vam nakukla kdze coskoro budeme tiz prikrmovat.Toto urcite poznate ale aj tak to sem hodim.
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

ksivcova
21. bře 2010

Kočky,može sa mi maličky na bradičke vyhadzat s bananu ?