Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

maryanna
16. říj 2010

@juliakocka fúha, kravské? také malé dieťa nedokáže z kravského využiť takmer nič, žiadne železo proste nič, len zaťaží obličky lebo je tam veľa látok ktoré sú pre deti ťažké na obličky, nehovoriac o tom že môžeš malej zarobiť na alergiu BKM.......ale je to na tebe, ja len že kravské mlieko v takom skorom veku neposkytuje dostatok vitamínov, železa, a všetkého.......len zaťažuje........

bubelko
16. říj 2010

@juliakocka ja by som pockala do roka. mne pediater povedal, ze po roku mozem prejst na KM. ak chces prestat kojit, presla by som na tie zvysne mesiace na UM. tiez som niekde ciatala, ze do roka je KM pre deti nevhodne.

civavava
16. říj 2010

@lenocka84 skus si kupit knihu VARIME MALYM DETEM od Lisy Barnes, je to uzasna kniha, ja som podla nej varila malemu chutne hamiky a aj budem varit 🙂

juliakocka
16. říj 2010

@bubelko ...diky

lucinenka001
16. říj 2010

@sussanah
Ahoj,
dakujem za radu ako si poradit s baklazanom 🙂. Skusim mu dat aj dalsiu zeleninku.

lucinenka001
17. říj 2010

@maryanna ahoojjj,
dakujem za radu, ale napriklad taky patizon som v zivote nerobila, Viem ako vyzera, videla som ho v obchode ale neviem ako mu ho urobit 😅
A co polievky? Tie este nemoze?
Zeleninku uz papame urcite mesiac, tak pridam to masko.
Ako si ho uskladnujes kedze su to male porcie to sa spapaju? Ci kazdy den robis cerstve? No aspon nas Ada, toho vela nezje.
Dakujem

maryanna
17. říj 2010

@lucinenka001 no patizón klasika ošúpeš, pokrájaš a varíš🙂
polievky môže, veď mu môžeš robiť takú hustejšie polievky, ale také klasické a lá voda by som nedala, mne by po nej vyhladol za polhodiny, je to len voda ktorá zaberá miesto v žalúdku a nedá nič...takže radšej niečo husté....
no a k mesku, ak mám surové tak si ho nakrájam na kúsky tak že kladiem na váhu, a každý kúsok zabalím do potravinovej fólie a šup do mrazničky, a stále len vyberám kúsok.....
ak mám uvarené tak urobím to isté ale s vareným, a teda ho potom pridávam fakt len tesne pred dovarením zeleniny....

yellowbanna
17. říj 2010

ahojky, mam asi pomerne zakladni otazku, omlouvam se, jestli uz to tu zaznelo, ale nezvladnu cele tema precist...do bramborove kase se normalne dava mliko, vim, ze mimco jeste normalni mliko nemuze, davate teda UM? Podotykam, ze jsem slysela i o pridani trochu materskeho, ale tolik ho zase nemam, abych ho tolik odstrikla....pokud UM, je jedno jake? kdyz ho vlastne nebude pit samotne jako takove? doufam, ze ma otazka dava smysl 😉 diky za radu...

kristinka123
17. říj 2010

@yellowbanna mne doktorka povedala ze kludne mozem trosku normalneho mliecka do varenia pridat - ze tam to nevadi ale my uz papame skoro 4 mesiace, tak som si neni ista na zaciatku prikrmov - tam by som asi este neriskovala no nezacinala ani s umelym pokial nemusis a kojis. Radsej by som odstriekla aspon par kvapiek mliecka a doriedila to obycajnou prevarenou dojcenskou vodou 😉

blumka
18. říj 2010

@yellowbanna obycajne mlieko do roka by som nedavala, UM ti je zbytocne kupovat len kvoli tym par kvapkam do zemiakov. podla mna ak tolko mlieka neodstriekas tak ho tam ani nedavaj, radsej zemiak skombinuj s mrkvou a nemusis dat mlieko

yellowbanna
18. říj 2010

tak jsem si to i myslela dobre, dekuju 🙂 a jeste bych se chtela zeptat - kupujete nejakou specialni bio zeleninu? Ja nemam moznost z vlastni zahradky a normalni zelenine v supermarketu moc neverim...

misicka85
18. říj 2010

@yellowbanna - jak ti radí holky, radši místo KM zkombinuj s jinou zeleninou... já kupuju zeleninu normálně v supermarketu, vybírám spíš ty menší kusy,ne ty přerostlé,no a nebo mraženou...

maryanna
18. říj 2010

@yellowbanna podľa mňa je tiež zbytočné kupovať UM kvôli kaši, ktorú nedávaš každý deň ----a je nutné robiť kašu na spôsob našej? veď uvar popuč zemiaky a máš, daj tam nejakú zeleninu.....deťom aj tak holý zemiak veľmi nechutí až tak....
a ja tiež kupujem že vyberám menšie kusy a vyberám podľa vzhľadu, alebo mrazenú alebo mám domácu...
tá BIO je zradná keďže nevieš ako a kde bola skladovaná kým sa dostala na pulty a teda zlým skladovaním sa tam nachytá ešte viac humusu keďže nieje striekaná, plesne, mikróby, takže ja zas nedôverujem tomu.....a zas dusičnanom a kadečomu sa nevyhneš nikdy úplne.....keď je reč o zelenine z marketu.....deti nie sú z cukru.....

sussanah
18. říj 2010

@yellowbanna Ja pridavala do brambor zpocatku trochu mlecne kase, co mival normalne na veceri (sice mela obcas prichut bananu, ale co 😉 Jinak mi brambory vubec nechtel ani s jinou zeleninou. Potom uz jsem pridavala do brambor jogurt (8m), ovesne nebo ryzove mleko (uz to obsahuje trochu morske soli), to az tak od 10m.

yellowbanna
18. říj 2010

@sussanah a tu kasi jsi zacinala davat, kdyz zacinal se zeleninou? Ja se docetla, ze prvni mesic zeleninovy prikrmy, pak ovoce a treti mesic se vecer zacina s kasi... jinak zatim se mi podarilo sehnat bio vyzivu mrkev-brambory, tak je to zatim poresene tak, ale je fakt, ze bych to asi kdyztak redila vodou...

zdeniii
18. říj 2010

Ahojky 🙂 doteď je moje dcerka jen na mém mléku, ted začneme s příkrmy. Jaké máte nejlépe odzkoušené pořadí? začít s obědem a pak postupně přidávat? všude se dozvídám něco jiného a tak ráda ocením rady a zkušenosti jak to bylo u vás 😉

maryanna
18. říj 2010

@zdeniii ahoj, no malo by to ísť tak že prvé 2-3 týždne sa papá zelenina, potom pridáš ovocie na sváču, a zároveň mesko ku obedu....
a po 8mom mesiaci môžeš pridať tretí príkrm Kašu, ale nemusíš ak budú dva príkrmy malej stačiť....je to na tebe..

taktiež je možné poradie že sa mesiac papá kaša, potom zelenina, a ovocie...ale toto poradie sa ak tak preferuje pri príkrmoch od 4tého mesiaca......

zdeniii
18. říj 2010

@maryanna no právě kaše se dává na noc ne? tak mi přijde lepší začat tím obědem, no jsem na to zvědavá. Spíš mám starost aby malá dostala všechno co potřebuje, protože když se někdy ohlédnu za svým jídelníčkem je to "hnus" 😀

maryanna
18. říj 2010

@zdeniii nie kaša sa nedáva na noc...na noc zaťažuje bruško, žalúdok pracuje atak sa dieťa budí....kaša sa potom zvykne po 8mom mesiaci dávať na raňajky, alebo poobede niekedy...
neboj aj keď ty sa stravuješ inak, malej môžeš zabezpečiť pestrý jedálniček...treba obmieňať zeleninu, potom obilniny, ovocie a tak aby mala zo všetkého, držím prsty🙂

zdeniii
18. říj 2010

Uvidíme, zítra dám k obědu mrkev 🙂 když jím já tak chudinka otevírá pusinku tak jestli jí to vydrží :_))

sussanah
18. říj 2010

@yellowbanna jj asi by se to melo takhle dodrzovat, ale mela jsem doma fakt hladne dite a chtela jsem kojit dal, takze my jsme zacali hned s dvema prikrmy najednou, v poledne zelenina a vecer kase. Jedine takhle jsem byla schopna zbytek pokryt kojenim 😀 Asi to neni uplne idealni, pokud je maly spokojeny, tak postupuj jak pises 🙂

yellowbanna
18. říj 2010

@maryanna ja se zatim vzdycky setkala s tim, ze se dava kase na noc...prave detem, ktery se zacnou v noci casteji budit hladem...co tedy davas na noc ty?
@sussanah a kasi davas jakou? mlecnou nebo nemlecnou? uprimne, mam v tom jeste trochu hokej

sophie1
18. říj 2010

Já dávám taky kaši na noc - mám od Hippu speciální před spaním - právě aby nezatěžovala trávení, ale zasytila. Je rýžová a ředí se jen převařenou vodou. Jinak už týden malá papá na oběd mrkvičku - první den se ošívala a teď sní s chutí skoro půl skleničky 😉 . Zítra zkusím dýni, tak jsem zvědavá....

gabika7706
18. říj 2010

@yellowbanna kasa nie je "vseliek" na nocne budenie, skor to sposobi este castejsie budenie, pretoze moze tazit babo v brusku, niektore davaju aj sladke kase, tak po nich je dieta smadne, teda sa budi...My jedavame kase bezmliecne (obilninove, prosove, pohankove..) zarabane s vodou, vacsinou na ranajky. Niekedy mu dam aj na veceru, ale v noci sa budi rovnako 😉 Vo vasom veku sme my este ani neprikrmovali, kasu na veceru som mu tak sporadicky zacala davat okolo 8. mesiaca
Ak kojis, mala by si davat nemliecnu kasu rozrobenu s materskym mliekom, alebo bezlepkovu, nemliecnu, kt. sa da rozrobit len s vodou.

sussanah
18. říj 2010

@yellowbanna nemlecna kase se micha bud s UM nebo MM (muzes i s vodou, ale potom to nemuzes zapocitat do mlecne davky. pokud kojis, tak to nevadi). Mlecna kase uz UM v sobe obsahuje, takze se micha jen s vodou. Ja pouzivala mlecnou kasi z DM a michala ji 1:1 s obilninovou kasi ze zdrave vyzivy (pohankova, ryzova, sestizrna, jahlova, kukuricna), aby to nebylo tak sladke. To cele potom rozmichala ve vode. S tim nocnim buzenim a kasi na vecer, to neni tak uplne zarucene. Nektere deti se proste budi, jine ne, kase v tom vetsinou nic nezmeni. Ja davala kasi vecer hned ze zacatku hlavne proto, ze jsem vecer mela malo mlika, tak jsem ho tim zasytila a na noc dokojila.

maryanna
19. říj 2010

@yellowbanna ja robím kaše ako píše gabika, teda pohánkovú prosovú, jačmennú atď s vodou, jogurtom ovocím, všelijako na raňajky...toi je také staré zaužívané že kaša na noc......ale nie je to pravda, ako píše gabika...ja dávam na noc mlieko a ešte veeeeľmi dlho budem...nehovorím tak o 6 skôr večera nejaká chlebík a podobne v neskoršom veku, ale pred spaním mlieko...naj sa spí po mlieku...

sussanah
19. říj 2010

@maryanna sice je to stare a zauzivane kase na noc, ale zas co dat jineho na veceri, kdyz je mleka malo? Ted uz taky davam na veceri chleba, sem tak kasi, ale spis nejakou obilninovou, ovesnou doma uvarenou a podobne. Ale myslim, ze pokud je problem s mlikem vecer, tak kase je namiste. Ja ji davala tak cca 2h pred tim, nez sel spat, tim jsem prodlouzila dobu mezi kojenim a pak tesne pred spanim nakojila 🙂

maryanna
19. říj 2010

@sussanah takto s kašou súhlasím, že min hodinu apol pred spaním, a potom pred spaním ešte mlieko.....ale vyslovene pred spaním na noc kašu .........je ťažká na žalúdok takto..

sussanah
19. říj 2010

@maryanna no to rozhodne nee, kase tesne pred spanim.. To by se spatne spalo i me 😉

yellowbanna
19. říj 2010

@sussanah @maryanna

vsak i ja to nemyslela tesne pred spanim, to by me ani nenapadlo, na dobrou noc jedine mlicko 😉