Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

p69majka
10. lis 2010

@vivien6 ahoj. a koľko vypijete mliečka na 24hod, keď to tak zrátaš? Mne malá na rukách vôbec nechce jesť. Zaspáva sama v postieľke, jedenkrát za deň chodíme vonku. Predvečerom ešte chce zdriemnuť a to spinká väčšinou v babyvaku. Ja som bola zvyknutá na tretie spanie chodiť von, ale teraz je skoro tma, tak chodíme na druhé spinkanie. Dnes sme boli doobeda u dr., tak už sme vonku nešli a spinká v postieľke. Bolí ma dosť chrbát z toho babyvaku, keď si tam dlhšie pospí, no ale čo mám robiť. Do postieľky ju dám a zapnem jej kolotoč, sem tam prídem dať dudlík alebo čajík a zaspinká. Niekedy za pár minút, inokedy za pol hodinu. Dakedy aj musím trošku poknísať s postieľkou keď plače. 🙂

sussanah
10. lis 2010

@p69majka 7kg na holcicku na 6m je uplne v pohode, jak pises, ma dvojnasobek hmotnosti v pul roce, co je akorat prumer. A pokud ti i hezky spi a jinak neni problem, tak to vubec neres 😉 A to ze sni 180g prikrmu je opravdu hodne, je to supr, takze asi uz potom nema hlad a nepotrebuje tolik mleka. Proste si vzdycky nachystej o fousicek vic, abys nemela z toho spatny pocit a kolik vypije, tolik vypije. Vsak je to do budoucna v podstate lepsi, ze ji casteji a po mensich davkach 🙂 ja mela s nasim malym opacny problem, on se vzdycky strasne prejedl mm u prsa a pak nechtel dalsi 4h nic a stejne doted s jidlem, zbasti obrovskou porci na obed a svacinu jen dvakrat dloubne 😅 Mala je viditelne v pohode, takze klid, na kase se vybodni a pokracuj s prikrmama svacinkou, ovocem atd 😉

vivien6
10. lis 2010

@p69majka hmm tazka otazka lebo sa to velmi meni...raz 500 ml a niekedy 900 ml...niekedy sa zobudi az o 5-6 rano to vypije raz a znova zaspi...a niekedy sa v noci este zobudi vtedy papa a rano..fakt je to individualne u vela deticiek...super ked ti zaspi sama zaspinka...moja bohuzial nie...a cez den spi len raz aj to max. pol hodinku..a babyvak poznam...ked bola mensia tiez som ju v tom vozila..a teraz by som aj chcela aspon by som sa nemusela s kocikom trepat ked musim ist len na rychlovku do obchodu ale to zasa mala nechce tam byt 😠

p69majka
10. lis 2010

@sussanah Ďakujem. 🙂 Tak už to nebudem riešiť a nechám to na ňu. Inak aj Filipko bol takýto výmyselník s mliekom, ale teda on mal reflux, tak to boli trošku iné problémy. No tiež tuhé papal pekne. Teraz máme 5 rokov a žiadne problémy s jedením nemá, ani v škôlke. On má skôr problém pri tom obsedieť. 😉 Tiež je skôr menšie porcie a častejšie za deň. Mliečne výrobky priam zbožňuje. Teraz ho v poslednom čase chytá aj zelenina, keď si spravím šalát, tak mi vyjedá. Ako varenú má rád, ale isté obdobie úplne prestal jesť rajčiny, uhorky a teraz akosi už sa chytá. U neho aj tak vždy vyhrávajú polievky. 🙂 No a Sárka tá tiež má rada viacej zeleninu s mäskom ako ovocko .A mohla by som malej tú kašu, keď tam dám ovocie dať, že namiesto ovocného príkrmu na desiatu alebo na olovrant?

sussanah
10. lis 2010

@vivien6 v 8m je uz na babyvak dost velka 😉 Zkus treba nejake nositko, rychle se to nandava a vydrzi dlouho. Ja mam ergo a je bezva, nosim ho jeste ted obcas a to ma 11kg 🙂

p69majka
10. lis 2010

@vivien6 aha, tak to my tak 600ml priemer, viac určite nie. Asi jej to stačí. No malá ešte spinká, tak som rada, že už tretí krát nebude,lebo zase by ma bolel chrbát. Ona si zase lúbi pospať. To som aj rada. Zato keď je hore, sama sa moc neprehrá a tvoja? Ja ju nosím vo vaku aj po sediačky v takej polohe ako klokan a keď ju začne klátiť, len si ju posuniem do ležata a nohy nechám trčať vonku, lebo, keď ich má vnútri v tej kolískovej polohe, tak hrozne kope a jeduje sa, ale s nohami vonku spokojne zaspí. No môžem si s ňou aj sadnúť, ale položiť ani za svet. 😉

sussanah
10. lis 2010

@p69majka klidne muzes dat tu kasi, jestli chces, ale nedavala bych ji na svacinu dopoledne, to by ji mohlo hodne zasytit a nechtela by ti potom obed. Proto se dava na dopoledni svacinu vetsinou ovoce, po nem lepe vyhladne na obed 😉 Jinak my mame taky Filipa a taky ma reflux 😅 Takze on se vzdycky hrozne prejedl, pak polovinu vyblil a pak nic nechtel ☹ Ted uz je to lepsi, ale taky se mu obcas jeste podari vyhodit cast obeda. No snad se to spravi, nez se ozeni 🙂

janicka006
10. lis 2010

@sussanah prosím tě jako koukám hodně sem přispíváš,tak asi víš i spoustu věcí🙂)))Chtěla bych se zeptat,kdy se vyřazuje jedna-první dávka mlíčka???Je to jedno která????Máme UM .MOc díky za odpověď🙂

p69majka
10. lis 2010

@sussanah no a čo tí Filipkovia sú rodení refluxáci? 😉 Určite sa to spraví. Malému sa ale z refluxu vyvinula aj bronchiálna astma. Malé deti grckajú a starším sa strava, ktorá sa vracia do pažeráka, usádza na prieduškách a a spôsobuje takéto respiračné ťažkosti. A aby nebolo toho dosť ,tak má aj eozinofíliu ako ja a to je alerg. podklad, síce nikto nevie na čo je alergický, ale je a berie na to stále antihistaminiká. No on je taký môj malý narkoman ☹. Ale po tom piatom roku sa dosť zlepšil a nebýva tak často chorý. Dúfam, že malá alergička nebude. No teraz sme mali Augmentin a sa vysypala ako Filipko. No samé radosti 😉. A Ty stále dojčíš alebo máte AR mlieko?

boruuvka
10. lis 2010

@janicka006 jestli můžu odpovím i já. Pokud jste na Um, tak se může začít už od ukončeného 4 měsíce. Začíná se zeleninou k obědu - nejčastěji mrkví (třeba první lžička mrkev - ve skleničce). Doporučuje se jeden druh zeleniny tak 3 dny a pak zkusit další a další a pak kombinovat. Nejdřív ti sní pár lžiček, takže ho to nezasytí, tak dokrmíš UM, a až ti sní celou dávku, tak 150 - 200g, tak nemusíš dát zapít UM, ale třeba čajíkem - záleží na tobě.

janicka006
10. lis 2010

@boruuvka Jsi moc hodná,jen jsme se blbě pochopily 😀 ..my už se přikrmujeme dávno,taky nám bude zítra 7m 😉 ,ale jedná se mi to,kdy vyřadit první dávku mlíčka...Malá pije 5 x denně cca 150-180 ml UM mlíčka...ale teď mi nějak to odpolední začala bojkotovat.A tím mě vlastně napadlo,od kdy se vyřazuje mlíčko z jídelníčku a nahrazuje se něčím jiným...

boruuvka
10. lis 2010

@janicka006 já jsem si říkala, že na první příkrm už jste docela starý 🙂 No počkej, vždyť příkrm má být místo mlíčka, ne? Po 7 měsíci už můžete mít takovýto jídelníček -ráno mlíčko, dopoledne ovoce, v poledne masozeleninu, odpoledne jogurt, večer kaši nebo mlíko. Nějak nerozumím tomu, jak můžete mít ještě 5krát mlíčko 😉

janicka006
10. lis 2010

@boruuvka my máme ráno(6:30) mlíčko,dopo(10:00) taky,k obědu si dáme zeleninku(13:00) a za půl hoďky tak 90-120 mlíčka,pak jdeme hajat a odpo si dá přesnídávku(16:00)(ale tu moc nemusí,tak se v tom jen tak porejpá-je na slaný,sladký jí moc nejede)takže dostane ještě mlíčko,ale o to právě poslední dobou už moc nestojí,takže s bídou vypije tak 60-90 no a večer(18:30-19:00) před spaním vypije 180,teď poslední dobou i 210-220ml.Tak jsem si říkala jak teď dál....

boruuvka
10. lis 2010

@janicka006 já bych zkusila dát dopo v 10 ovoce a vynechala po obědě mlíčko a dala ho až v těch 16 hodin. Ale uvidíš co ti napíše sussanah 🙂

janicka006
10. lis 2010

@boruuvka A ovoce v jakém stavu????A jaké???Nemá ráda banány...

boruuvka
10. lis 2010

@janicka006 jablko, hrušku, zkusila bych i švestku a různě kombinovat - já to dávám syrový.

janicka006
10. lis 2010

@boruuvka a je to úplně syrový a nebo to jen tak něcháš přejít varem???

pata31
10. lis 2010

ahojte, baby, chcem sa spytat, od kedy mozem malej davat sunku? lebo som jej dala ochutnat a velmi jej chuti, ona mi moc vela nespapa, tak som rada, ked jej nieco chuti 😅

boruuvka
10. lis 2010

@janicka006 já to dávám syrový, ale přejít varem tomu určitě neuškodí 😉

cicimon
10. lis 2010

@sussanah dik, dnes aj vcera som jej dala bezvajecne cestoviny do jedla, ale zjedla malo, ona je celkovo vrabec... tak potom dalsi tyzden skusim tie vlocky

andelka
10. lis 2010

Ahoj holky, sem tam si to tu pročítám už nějakou dobu, měla jsem z příkrmů trochu vítr, nejradši bych rok jen kojila a pak dávala všechno 😀
No, Daník má dneska půl roku, už 5 dnů dáváme mrkvičku (bio skleničkovou), baští pěkně a rád, pak ještě dokojuju. Chci se zeptat na trávení, jaké máte zkušenosti, jestli je to normální nebo co dělat jinak.
Jakmile jsme začali v poledne dávat mrkvičku, skončila vaječina a kaká mrkvičku 😔 potíže s tím nemá, že by se nějak kroutil, nebo se nemohl vykakat - ale první den to vypadalo úplně stejně jako to, co snědl, další dny už je to tužší konzistence, ale pořád mrkvička. Tak nevím jestli toho nejí moc, nebo se mu to špatně tráví, nebo jak by to vůbec mělo vypadat. Je to takové eklhaft, ale mám první mimčo a je to fakt změna, na vaječinu jsem byla zvyklá, půl roku kojení a teď novoty.

cicimon
10. lis 2010

@andelka ta mrkvicka v plienke je normalna, potom tam najdes aj z inej zeleniny, co das 🙂

p69majka
10. lis 2010

@janicka006 ahoj. máme skoro rovnako staré deti a chcem sa ťa spýtať, že vy spíte za deň len jeden krát? S tými príkrmami: 8:00 mlieko tak 120ml, okolo 10:30hod ide spinkať /spí cca dve hodiny/, 12.00-12.30 mäsovo zel. príkrm, 14.30 ide spinkať /vypije 60ml mlieka pred spaním/, 15.30-16.00 ovocie/strúhané jablčko s banánom alebo výživa/, 18.00pospí 1/2 hodku ako kedy, 19.00 90 ml kaša do fľašky alebo lyžičkou, 19.30-20.00 ideme spinkať 60ml mlieka niekedy. Medzitým trošku čaju, tak 50ml denne. v noci 2krát po 120ml mlieka, alebo po 90ml mlieka. 🙂

ija1
10. lis 2010

@andelka - ahojky, nam rikala sestra u doktora mrkev max 3 dny a pak vymenit za jinou zeleninku, pac mrkev je na protiprujmovou dietu........takze muze nektery deticky zacpavat 🙂, nam zase nesedi brokolice, ale zboznuje zahradni zeleninu (hami) a pastinak (bio - z DMka - myslim Alnatura?)

vivien6
10. lis 2010

@andelka my papame mrkvu kazdy den a nemala este nijake problemy.... a tiez ma nekedy oranzovu stolicu.. ja by som radsej vyskusala cerstvu mrkvu skusit nez z flasticky..

vivien6
10. lis 2010

@sussanah no my mame taku klokanku... stale sa tam zmesti sme jej to zvecsili... len tam moze sediet tvarou ku mne a to sa jej nepaci... tak preto tam nechce byt... ale v najblizsej dobe skusim s nou vyjst aj vonku mozno sa jej tam zapaci a bude tam sediet lepsie ako doma 😉
@p69majka neboj aj ona sa rozpapa.. ja by som to neriesila... papa pekne a hlavna vec ze pribera...s tou kasou neviem je to na tebe mojej to pomaha si myslim aby bola sytejsia.. ale kazde dieta je individualne...a ktomu hraniu ked mala Lilli asi 5-6 mesiacov to bola katastrofa.. nepohrala sa vobec sama nemala som na nic cas ..ked sa uz zacala plazit tak uz to bolo lepsie ale nie o vela... poplazila sa 3 minuty a znova bola nepokojna..ale teraz sa uz plazi dviha sa takze aj tak neni pokoj 😀 ale uz ju polozim na kobercek dam jej hracky ku nej a pohra sa uz pekne...ale potom ma zasa hlada kde som a uz pocujem ruky jak jej tlieskaju o zem a ide kumne 😀 a ktomu babyvaku ked bola malinka tak som chodila s nou vonku a ked zaspala a som prisla domov a spala este tak som ju rozopla a pomaly polozila na postel okamzite bola hore 😀

maryanna
10. lis 2010

@pata31 ahoj kvalitnú šunku morčaciu, kuraciu už môžeš🙂

pata31
10. lis 2010

@maryanna diky 😵

sussanah
10. lis 2010

@janicka006 no ja myslim, ze ti tvoje naprosto krasne rika, ze odpo mlicko uz proste nepotrebuje 😉 byva dobre stridat prikrmy a mlicko, ale kazde mimco je jine a kazdemu sedi neco jineho. Obecne misto jednoho plneho prikrmu o jednu davku um mene, ale jak uz si to potom rozdelis je vice mene na tobe. Nepisu ale z vlastni zkusenosti, ja kojim, ale taky jsem v podstate dala, jak chtel a sam zacal odmitat mliko, kdyz uz mel dost a taky jsme nejprve rusili to odpo kojeni, asi jak byl najezeny z obeda. jinak ovoce pokud zaradis poprve, tak je dobre kvuli alergiim prevarit a potom uz muzes syrove, pokud nebude reakce. Ja se snazim davat jen sezoni, coz uznavam, ze ted neni zadna vyhra, takze asi spis jen jablka, hruzky, muzes zkusit i svestky 🙂

sussanah
10. lis 2010

@vivien6 urcite se ji venku bude libit vic 🙂 Ale bacha, at si s klokankou neodrovnas zada, ono to nositko je nejen ergonomicke pro dite, ale se i mnohem lepe nosi rodicum 😉