Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

stastnevydatam
8. led 2011

@dana3262 hmm, to avokado je dobry tip, asi by sme zacali s nim.. aj ked mame moznost papkat domace vajicka.. ake mnozstvo avokada davas na jednu porciu? a davas ho len ciste? alebo s kombinaciou s niecim? a od kedy by si chcela davat zltky a maso?

stastnevydatam
8. led 2011

a odkial cerpate info ohladom prikrmov? je nejaka dobra stranka? bo na nete je toho kvantum, ale kvalitna??? ja mam doktora tlka a s prikrmami si musime poradit sami...

dana3262
8. led 2011

@stastnevydatam ja jsem precetla nejake knihy. Libila se mi kniha od P.Forta 'Aby detem chutnalo'. Vsechno jsem si dala dohromady a ridim se citem. Avokado davam uplne mekke a jen tak samotne, ale ne vic nez pulku (s tim, ze jeste tak 1/3 popada kolem 🙂 )maso a vejce bych chtela zacit od 18m, ale vidim to na driv, spis od 12m. Nedavam pravidelne davky. Maly nekdy ji hodne, jindy v podstate vubec. Kdyz nechce jist, tak o to vic kojim. Ted uvazuju o yogurtu. Asi zkusim kozi, napoprve.. 😕
Zavarila (jsme na tyden na horach) jsem malemu krasne zeleninove presnidavky (bataty, cuketa, brambor, mrkev, jablko-kvetak a brokolice mu moc nejedou) a uz druhy den je bojkotuje, pekne me to toci, ze se s tim delam a on na to prdi 😠 😀

radka.m.
8. led 2011

ahoj stastnevydatam-pokud sháníš fakt dobré info ohledně prvních příkrmů,mrkni na kojeni.net,jsou to stránky,které vede přímo erudovaná laktační poradkyně a všechny rady a doporučení,co tam najdeš má hlavně podložené dlouholetými výzkumy a různými studiemi,její rady mají hlavu i patu 😉 ,najdeš tam přehlednou tabulku ohledně prvních příkrmů-co a kdy začít,jaké potraviny se nesmí,jaké naopak můžou a také tam má on-line poradnu,kam můžeš přímo jí napsat dotaz,najdeš tam i databázi otázek a odpovědí 😉 ,jinak ke knize Fořta-ta kniha není zrovna nejnovější a jeho názory jsou extrémní a hlavn to jsou většinou jenom jeho názory a komentáře,ne podložené studie,nebo názory třeba asociace pediatrů,nebo podobně,zkus mrknout na ty stránky,hodně holek se tady podle nich řídí a strašně si je taky vychvalují 😉

dana3262
8. led 2011

@radka.m.
@stastnevydatam
Uznavam, ze se podle Forta ridit uplne neda, ale ve vetsine ohledu ma pravdu (bohuzel) a po precteni jsem si uvedomila dost veci. A prirucky typu: tohle muze dite od x.mesice, tohle od y.mesice nejsou na miste protoze kazde dite je jine. (Nenarazim na odkaz, ktery uvedla @radka.m. protoze tam jsem jeste nebyla.)

radka.m.
8. led 2011

dana3262-ono taky záleží na každé mamině,jak moc strikně bere ty tabulky,jsou maminy,které tabulkují,ale jsou i maminy,které to berou tak,že tabulky jsou jenom orientační 😉 ,jinak paní Mrázková posuzuje každou maminu individuáln a hlavně má dlouholetou praxi a bohaté zkušenosti,jinak já osobn si myslím,že p.Fořt až tak pravdu nemá,protože jeho názory nejsou vtšinou ničím podloženy a přece jenom pokud já třeba mám nčemu věřit,tak to musím mít taky nčím podložené,abych se podle toho mohla rozhodnout,jinak ješt před 2lety,když jsme tápali v příkrmech,tak bych řekla,že p.Fořt má taky v plno věcech dobrý názor,ale podle nejnovjších výzkumů o alergii a stravě dětí si ted myslím,že je třeba úplně vedle,ale to je zase věc každé z nás,k čemu se spíše přikloní,protože to jsou zcela odlišné názory na výživu,i když ty nejnovější jsou dost podložené,tak nevím 😉

sussanah
8. led 2011

@stastnevydatam jj urcite taky doporucuju http://www.kojeni.net/prikrmy.php ma to moc hezky a prehledne popsano 🙂

mimi21mimi
8. led 2011

Mne sa nepaci, ze skoro vsade je pisane, co deti mozu a co deti nemozu od 6.mesiacov - pre tie nekojene si to asi mam vycucat z prsta... resp je to malicko. :-/ Takze davam viac menej "odhadom" ale zatial nemam pocit, ze by som jej uskodila.

sussanah
8. led 2011

@mimi21mimi ale on v nicem az tak zasadnim rozdil oproti kojenym-nekojenym neni, ne? 😕 POkud jste zacali prikrmovat driv, tak proste bych ty tabulky o fous driv posunula, ale tak abych se tem vetsim alergenum vyhnula a srovnala se s kojenyma detma kolem cca 8-9m 😉

mimi21mimi
8. led 2011

@sussanah ved prave, ja som zacala na radu dr prikrmovat po 4 mesiacoch, pretoze mala mi vypije na jedenkrat 90-120 ml mlieka a viac nechce... a neviem si to zrovnat, ci jej niektorymi potravinami neublizim.

sussanah
8. led 2011

@mimi21mimi ja myslim, ze ty potraviny co jsou do toho cca 8m jsou v pohode. Tj ja za sebe bych jela tak, ze vhodne od 6m bych davala cca 5-6tydnu (to by mala mela cca 5,5m) a potraviny vhodne od 7m davala dalsich 5-6tydnu (coz by mela mala 7m, potom zaradila potraviny od 8m a s tim vydrzela az do srovnani s tabulkama. V drivejsim podavani bych se ja osobne vyvarovala napr jogurtu (obecne zakysanych mlecnych vyrobku), syru, lusteninam, cibule, okurka, paprika, rajcata apod. Ale to jsou vsechno veci az dobre po 8m (spise pozdeji). Takze napr kdyz se kouknes na ten odkaz, co jsme tu davali, tak bych brala v pohode vsechno co je vhodne od 6m a 7m (mozna s masem bych u male jeste 1-2tydny pockala).
Tak bych to udelala asi ja 🙂

radka.m.
8. led 2011

souhlasím se sussanah,je to úplně stejné,je jedno,jestli je dítě kojené,nebo na um,ty doporučení jsou v dnešní době stejné pro všechny a pokud ti prcek prospíval,tak bylo i zbytečné začínat s příkrmy,mohla jsi si ušetřit práci 😀 ale pokud jste už začali,jak píšeš,tak postupuj,jak ti poradila sussanah 😉

mimi21mimi
8. led 2011

@sussanah dakujem za radu... nikde tam nepisu ako to je so zelenymi luskami, nevies nahodou?

@radka.m. my sme viac menej zacat museli, lebo nechce moc um

sussanah
8. led 2011

@mimi21mimi s temi bych asi chvilku pockala, ja zacala prikrmovat v maleho 5,5m a lusky a zeleny hrasek jsem davala od cca 7m (lusky pomixovane a hrasek propasirovany bez slupek). Asi bych s nima pockala do tech 6m 🙂

andelka
8. led 2011

@janulka21 já jsem kdysi hodně kupovala ty zelené BIO, je to od Olmy, ale nemá to to nej složení, tuším že je tam nějaké zahušťovadlo, tak už je nekupuju. Hollandie má složení OK.

jankabr
9. led 2011

@cicimon aha a proc ne UM? Mne to zajima, protoze jsem svemu prckovi zacala davat kase jen s vodou a na stridacku UM i kdyz jinak stale plne kojim - hlavne proto, ze vecer uz mlicka bylo min a ja chtela aby neplakala a byla spokojena..

mimi21mimi
9. led 2011

@sussanah dakujem, pockam, ved nemam sa kam ponahlat. 🙂

dana3262
9. led 2011

@radka.m. Mrknu na to. Jinak, co se Forta tyce, nenapada me nic, co by se zmenilo. Davat detem lepek driv-nechci se podle toho ridit, ze dlouhodobe kojeni zpusobuje kardiovaskularni poruchy-nechci se podle toho ridit..jinak me nic nenapada. Zase kvalita zeleniny a masa se urcite zhorsila/zhorsuje, od toho uz se musim odpoutat, jinak bych se asi pomatla 😅
Ted nejak nemuzu do maleho nacpat zeleninu. Chce jen kasi (kukuricnou nebo ryzovou) ryzove chlebicky a krupky. To neni zadne jidlo.. ☹ Nemate nejakou radu? 😒

cicimon
9. led 2011

@jankabr no pride mi to zbytocne davat UM ked je len kojena..

@dana3262 moja ma teraz tiez take obdobie, ze obed velmi nechce, dnes tiez az 3 lyzicky.... pritom desiatu a olovrant spraska jedna radost... snad ju to skoro prejde

dana3262
9. led 2011

@cicimon je to bida. Uz 3 dny sni jen tak 3lzicky zeleniny, ale kase, krupek a chlebicku se hlasite dozaduje 😒
Nevim, jestli bych ho nemela nechat, at ma hlad, ze by to pak snedl.. Nechci ho zaplacavat samou moukou... ☹

cicimon
9. led 2011

@dana3262 ja nedavam chrumky - teda tie kukuricne nechce , kasu ma na olovrant a chlieb este neje.... a medzi jedlami neje nic, len vodu pije

dana3262
9. led 2011

@cicimon nas ma ty krupky (ryzove, kukuricne, pohankove) uplne jak nejakou svatost. Chlebicek ji ryzovy a mel bezlepkovy (doma upeceny), ale druhy den uz se moc drolil a byl jaksi dusivy, tak uz ho nebudu davat. Delam mu fenyklovy caj nebo pije vodu, ale vypije tak 0-80ml za den (coz je podle vseho malo, ale kojim tak 8-10x za 24h, tak snad je to ok).

dana3262
9. led 2011

Co maji vase ditka vylozene rady? Ze je videt, ze jim to chutna? 🙂

sussanah
9. led 2011
sussanah
9. led 2011

@dana3262 no ja bych teda asi pritvrdila, pokud s chuti si same krupky a chlebicky apod, tak bych mu je dala na svacinu, ale do obeda nic a pokud nebude zeleninu, tak dalsi jidlo taky az na odpo svacinu. Ale ja jsem tvrdak. Maly to zkusil jen parkrat, jakoze bude jist jen to super dobre, co mu chutna, ale vyjasnili jsme si to 🙂 Jakoze taky obcas dostane jen tak neco na chut (stejne jako my si vezmeme), ale zaklad jsou jidla v danych intervalech.
Taky si totiz nemyslim, ze zrovna ty krupky jsou super zaklad jidlo, jak pises, je to proste mouka, at uz kukuricna nebo ryzova 😉
Jinak nas v te dobe mel hrozne rad zeleny propasirovany hrasek s bramborem a hovezim masem a taky cervenou repu s pohankou. A pak hlevna teda dyni hokaido, ale ted neni sezona. V podstate to bylo vsechno trochu nasladle, takze asi proto to v nem tak mizelo 🙂

dana3262
9. led 2011

@sussanah ja, jelikoz jsem zvykla dojidat, jist vsechno a nemlsat v dobe normalniho jidla, tak mam takovy nazor jako ty, ale partner je neuveritelne vybiravy a velmi casto mlsa, takze by mu nejradsi daval same dortiky atd 😀 tak budu muset udelat nejaky kompromis. Zitra se vracim z hor a jedu k nasim, tak mu udelam nejakou zeleninu. Mozna ho uz jen omrzely ty zavarene presnidavky, ktere jsou furt stejne i kdyz si myslim, ze tak male dite nepotrebuje moc pestrou (druhy zeleniny a ovoce) stravu. Tak uvidime. Doma pak zkusim ten hrasek 😉

dendy03
9. led 2011

Ahoj maminky malá ma 5,5 mesice takze taky zaciname s prikmama. Vanaska je teda z prikmu nadsena, fakt mi papa uzasne takze ani lzicka neni problem, silene se trepe radosti aaz ji tu lzicku dam do pusinky a ona spapa ty dobrotky🙂 1. den jsem zacla od 1.lzickou od Hami mrkev Tu sklenicku jsem rozdelila na 3 davky. Nejdriv malinko 2.den vice a 3. den nejvice. Dnes jsme dali brokolici a taky uspech. Takze ted to mame tak ze rano v 9h kojim kolem 11h vypije 90ml UM jak vstane tak kolem 12.30h jsem dala ten prikrm( mensi 1/3 ze sklenicky Hami brokolice) a cajik. Za pul hodky se chtela dosytit UM to vypila 90ml. A na vecer mi vypije 300ml, ale na 2x.A behem dne mi vypije tak 200ml caje. Myslite ze uz mam davat i ovoce a kase??? A kdy ji to tak asi mam davat. Bojim se at neco neuspecham. Mam dost citlive brisko a trpi silene kolikama.

sussanah
9. led 2011

@dana3262 no ten tvuj za az tak maly neni 😉 Jakoze kdyz mel muj tech 6m a zacinali jsme, tak mu to bylo uplne jedno, byl schopen jist jedno jidlo v podstate cely tyden. Ale tak kolem 10-11m si uz zacal vybirat, co mu chutna a co ne a rozhodne od roku uz treba neni uplne odvazany z jidla z predchoziho dne apod, takze ja uz spis varim jen na jeden den, stejne jime uz hodne podobna jidla. Taky uz zacal byt i vice vybiravy co se chuti tyce, takze ja bych toho vaseho zas tak moc nepodcenovala, zvlast pokud mel to same cely tyden 😉

sussanah
9. led 2011

@dendy03 no pokud ma citlive zazivano, tak s kasema urcite nikam nespecej, nekterym detem to dela vylozene zpatne na zaludek, je to pro ne hure stravitelne. Podivej se na http://www.kojeni.net/prikrmy.php je tam hezke shrnute povidani o prikrmech vcetne toho co a kdy zhruba davat. Obecne se zavadi jedna porce jidlo po mesici, tj. pokud jsi ted zacala davat zeleninu, tak dalsi porci (napr to ovoce na svacinu) dej az tak za 3-4tydny.

dana3262
9. led 2011

@sussanah taky me napadlo, ze uz mu to leze krkem 🙂 mel teda 2 druhy (smes zeleniny a smes zeleniny s cervenou cockou- 😀 fakt vyber). Zas jsem si ale rikala, ze diky tomu, ze jsme zacli s prikrmama az po 9.m, ze je vlastne na urovni 8.m a ze nema narok si vybirat, ale asi cim je starsi, tim si driv zacne vybirat..chudak..tak ma mlicko no, to je zaklad 😀
Takze zmlsanek jo?..si na nej doma posvitim 😀 😀 mu uvarim dobroty, ze nestaci zirat!