Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kaselka
8. únor 2011

OK, vyskúšam tú basmati. Myslím, že práve ona je aj v tom recepte od výrobcu. Kde ju kupuješ? Normálne v nejakom hypermarkete ktorý nájdem aj u nás? 😀

kaselka
8. únor 2011

@fatima30 Ahoj, ja nedám dopustiť na špeciál časopisu Mama a ja. Volá sa: Výživa detí od narodenia do školského veku. Stojí 2,70 € a kúpiť by si ho mala v novinových stánkoch, príp. na webe časopisu Mama a ja. Má 114 strán. Mám ho doma podľa mňa je tam úplne všetko o výžive, ako zavádzať prvé príkrmy, prehľadná tabuľka od ktorého mesiaca - ktoré potraviny - ktoré nie, kedy lepok, o dojčení + receptíky 🙂. Všetko je to rozdelené na tematické celky, dojča, batoľa, predškolák, školák. Ak si ho kúpiť určite nebudeš ľutovať, ja sa v ňom "hrabem" stále 😀

fatima30
9. únor 2011

dakujem,uz som rozmyslala o nom,len som nemala moznost prelistovat aby som vedela,ci sa oplati 😀

janulka21
9. únor 2011

Holky, prosím poraďte mi. Jak mám uvařit červenou řepu? Koupila jsme malou čerstvou. Mám jí dát třeba na pařák celou neoloupanou? Nebo jí oloupat, nakrájet na kostičky a zase podusit na páře? A co hrnec od tý barvy? Četl jsem, že se má dát na půl hodky do trouby celá neoloupaná, ale já to chci udělat malé k obědu tak to asi v té troubě ne? Díky moc

andelka
9. únor 2011

@janulka21 já myslím oloupat a nakrájet na kostky. Barvu to asi nějakou pustí, tak radši do hrnce co ti nebude líto. Já mám taky koupenou a chci dělat 🙂

brisilda
9. únor 2011

@kaselka fiha a da sa to este kupit? alebo to je uz stare vydanie?asi sa dnes zastavimv nov. stanku 😀

slavkah
9. únor 2011

ja myslim, ze by to slo i udelat neoloupane a oloupat po uvareni, ale zase kosticky budes mit driv hotovy, ja ji varivam casto a hrnec od toho umyt jde, ale bordel v kuchyni je z toho solidni 😀

janulka21
9. únor 2011

Díky 🙂) Máme novou kuchyn tak jsem zvědavá co od tý řepy hned zadělám a nepůjde to dolů 😀 To se pak asi p... 🙄 , ale co bych pro malou neudělala 🙂 odpolko písnu jak to dopadlo 🙂

@andelka Ty jí budeš dělat taky dneska? A s čím? Jen s bramborem?

andelka
9. únor 2011

@janulka21 dneska ne, dneska máme masovej den, bude sklinka. Ale v pátek asi jo, to máme brambor se žloutkem + nějaká zelenina, tak k tomu dám tu řepu. Hlavně musím předtím nastříhat Irmu na separačky, jinak to nevyperu z plíny 😅 A udělám ji všechnu, mixnu a dám do mrazáku.

sussanah
9. únor 2011

@janulka21 ja ji delala tak, ze normos oloupala, nakrajela na kostky a varila zhruba stejne dlouho jako brambory. Barva sice pusti, ale normlane se to umyje, i z linky, neni to vubec problem. Horsi je to s bryndakama a trickama, par jich flekatych mame 😀 Vzdycky jsem pomixovala a smichala uz jen s prilohou (testoviny, ryze, pohanka), pripadne s masem. Oblibena kombinace je i s jogurtem, ale na to jeste mate cas. Jinak pozor, repa hoooodne barvi jak moc, tak stolici, tak at se neleknes, ze ma ve stolici krev (ja se tak poprve docela kvalitne vydesila 😅 )

kaselka
9. únor 2011

@brisilda ahoj, určite áno toto by malo byť vydanie nové. Veď sa skús spýtať vo viacerých stánkoch ak ho nekúpiš hneď v tom prvom. 😉

sussanah
9. únor 2011

@andelka jo a z plin se po teda pere uplne pekelne 😠

andelka
9. únor 2011

@sussanah no snad Irma a žlučák by to jistily. 😅

sussanah
9. únor 2011

@andelka spis ta irma, me teda z te repy pokadil jen jednu plinu a tam teda ani zlucak nezabral 😅 Ale fakt je, ze jsem to nestihla dat odmocit, byli jsme zrovna mimo domov.

bubelko
9. únor 2011

@sussanah sice s plienkami problem nebol (pampers) ale podbradniky boli z repy v tahu a ak to kvaplo na body - tak tiez 😀

evlyn
9. únor 2011

@janulka21 řepu jsem oškrábala, nakrájela na kostičky a šupla do hrnce (nerez) uvařit - umýt se to normálně dalo, nejdýl to vydrželo na rukách. Ke konci vaření jsem k tomu šupla ještě kousek jablka a mrkve, pak jsem to celý mixnula. A řepa je prozatím nejoblíbenější - přidávám do ní ještě podle potřeby maso, jako přílohu třeba kuskus nebo povařený ovesný vločky - malej nemá rád brambory.
Jinak další "terno" je u nás pečený lilek se sladkým bramborem - celý lilek a brambor omýt, propíchat vidličkou a buchnout do trouby na cca 45min (peču mezi 175-200st), potom obojí oloupat, jde to skoro samo a buď pomačkat nebo rozmixovat. Je to dobrý i s kuřecím masem, přidávám i kousek uvařenýho jablka (mám jich ještě spoustu domácích) - malýmu stačí jeden lilek a větší brambor (batát) na dva obědy - sní tak cca 200-220g.

bubelko
9. únor 2011

@janulka21 tiez som ju pred varenim osupala, nakrajala, pridala zemiak a pripadne mrkvu a bolo hotovo. a pridala som troska drvenej rasce. chutilo to potom aj mne, ked bolo treba dojest 😀

evlyn
9. únor 2011

@andelka tak to teda u nás s plínkama žáden velkej problém nebyl - většinu chytla separačka (popolini viskózová) a to co prosáklo bylo jenom jemně narůžovo a šlo dolů žlučákem. Možná to bylo tím, že v té řepě bylo ještě i to jablko a mrkev - řepa tvořila tak půlku toho "maše".

andelka
9. únor 2011

@sussanah takže vytahuju Irmu a jdu stříhat 🙂 bryndáky mám omyvatelné, takže v poho.

sussanah
9. únor 2011

@evlyn kde kupujes sladke brambory? A neni ten lilek po tom upeceni horky? Ja ho prave nechavla vzdycky rozkrajeny vypotit a az pak udelala v pare, ale tohle zni uuuzasne. Blby dotaz, asi normos trouba, ne na horkovzduch, ze?

janulka21
9. únor 2011

Holky díky moc a Andelko tobě i za info, že se to dá zamrazit 🙂 Jsi mě předběhla 🙂
@evlyn Parádní receptíky, díky 🙂
Jdu vařit tak jsem zvědavá co z toho nakonec bude 🙂) Co tam přidám atd. 🙂)

sussanah
9. únor 2011

@evlyn to mozna bude ono, ja delala repu cistou jen s pohankou nebo testovinami a to jsou potom naloze, ze i nocnik musim poradne drhnout 😀
@bubelko nojo, my jsme ty silene alternativni matky 😉 😀 No bodycek mam par takovych odrovnanych, ale alespon jsem je doma pouzivala prave na takove super obedy. Ted jsem ale nejak nevychytala navstevu, maly byl vyoblikany a vrhl se na svestkovou buchtu 🙄

janulka21
9. únor 2011

@bubelko Taky dojídám a pak si připadám jak popelnice, protože si jdu udělat jídlo i pro sebe 😀

janulka21
9. únor 2011

Jo a ještě jsem se chtěla zeptat, když třeba rozeberete skleničku tak přidáváte olej před ohřátím nebo až po? Já před, protože když ho přidám po ohřátí tak mi to jídlo přijde jak samotný olej. A dávám na výslovnou radu doktorky olivový olej Jsem jí říkala, že jsem dala slunečnicový asi 2x a pak taky řepkový a ona výslovně, že ne, jedině olivový. Vím, že jste to tady už řešily, jen jsem chtěla přidat názor naší mudr.

bubelko
9. únor 2011

@janulka21 do kupovanych som nepridavala ziaden, do domacich som kvapla podla toho ako som zohrievala, ked na pare, tak pred zohriatim, ked v mikrovlnke tak po zohriati 😉

@sussanah 😉

evlyn
9. únor 2011

@sussanah batáty snad občas mívají v Kauflandu, ale už jsem na ně tam tak měsíc nenarazila. Kupuju je v Tescu - konkrétně v Praze na Zličíně - stojí cca 50,- za kilo, ale malej ( a nejenom on 🙂 ) se po nich může utlouct. Normální brambory mi jí jen ve stopovém množství schovené třeba v dýni nebo v mrkvi... Troubu mám horkovzdušnou, ale ani normální si myslím, že by neměla být problém, mamka lilek peče i v normální troubě. Hořkej teda určitě není, malej ho jedl i samotnej s kuskusem.
Jak lilek tak ta řepná směs snáší zamrazení a obojí dojíždím taky - a to jsem řepu nesnášela už od školky. Musím letět už to tu kníká a řve hlady...

ja.na81
9. únor 2011

ahoj vsem, zase sem vstupuju se zacatecnickym dotazem 😉 Kdyz prikrmy samy varite, mate nejake super moderni pristroje (jako treba ten parni varic a mixer v jednom od Aventu nebo Babycook) nebo proste v hrnci s pouzitim treba "paraku na knedliky" a pak umixovat tycovym mixerem? Jde mi o to, zda investovat do nejake te drahe vymozenosti nebo ty penize radej vydat za neco jineho 😉

sussanah
9. únor 2011

@evlyn nojo vy v Praze.. V brne jsem teda bataty nevidela, ale zkusim pohledat. Jakoze my horkovzduch mame, ale ja tak nejak porad nevim, kdy ho mam dat a kdy mam pect normos 😅 Ale ten lilek urcite vyzkousim jak pises, uz se tesim na leto, az zas ude pekna zelenina 🙂

bubelko
9. únor 2011

@ja.na81 osobne som si vystacila s parakom, hrncom a ponornym mixerom 😉 myslim, ze s kludom mozes investovat do niecoho ineho 😉

piacere
9. únor 2011

prosím vás, malý mi odmieta čisté ovocie... môžem mu do výživy primiešať nemliečnu ryžovú kašu? 😕