Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bubelko
9. bře 2011

@cezarka7 ja som zacala ponukat vodu zaroven s prvymi prikrmami, hoci bol kojeny. pri prvom som to nerobila a dodnes mi malo pije. tak som si povedala, ze pri druhom skusim napriek odporucaniam, ze kojene deti nemusia vodu, zaroven s prikrmami. a vidim rozdiel uz teraz. ale nezarucujem, ze je to tym 😉

andelka
9. bře 2011

@cezarka7 Já jsem začala nabízet vodu a čaj v tréninkové flašce MAM s měkkým pítkem, od 8měsíce, kdy jsem přidala třetí příkrm. do té doby jsem dost kojila, od 8měsíce máme dvě kojení vynechané, od 9měs. tři. Nejdřív nevěděl co s tím, pak mu to všude teklo, pak na to přišel ale vypil tak 50-70ml za den a dneska vypije během dne celou 160ml flašku. Prostě časem se to naučil. Kdyby nás čekalo léto, tak bych asi vodu dávala trochu dřív, ať v létě už 100% umí pít, ale v tomto období mě to nenutilo.

cezarka7
9. bře 2011

@andelka dakujem a aky davas prvy,druhy a treti prikrm?

andelka
9. bře 2011

@cezarka7 první byl v ukonč. 6měs /maso/zeleninový příkrm, pak za měsíc na odpolední svačinu ovocné pyré a za další měsíc na dopolední svačinu jogurt a naposledy v ukonč. 9měs. kaše k večeři.

sussanah
9. bře 2011

@cezarka7 taky jsem nabizela vodu na piti hnedka spolu s prikrmy, i kdyz jsem kojila. Podle me je lepsi, kdyz se to vezme pri jednom, navic syn odmital kombinovat jidlo a mliko, takze necim to zapit musel 🙂

julienka
10. bře 2011

odkedy mozem davat dcerke (o tyzden 7mesacna) jogurtiky od nestle,na ktorych je ale uvedene,ze su od 6. mesiaca,co sa mi zda ale trosku skoro...? a normalny biely jogurt odkedy?dakujem za rady

sussanah
10. bře 2011

@julienka uz jsme to tu jednou myslim resili, no uprimne, ja bych to nedala synovi ani ted, radeji mu dam bily jogurt s marmeladou 😉 Kdyz se kouknes na slozeni, tak teda znam lepsi veci, ktere dat 6m diteti (plnotucne mleko, cukr, boruvkove pyre, modifikovany kukuricny skron, zahustovadla (pektin), kyselina mlecna, jogurtova kultura, aroma)
Osobne bych to od 6m fakt nedala, nevidim duvod, proc ditku davat hnedka odmala cukr.. Radeji pockej 2-4tydny a dej normalni cisty bily jogurt (hodne se dava holandia nebo tusim nejake bily tucny z lidlu je dobry, jak tu nekdo psal). Obecne se dava jogurt od 8m, ja jsem davla asi od 7,5m cca 2x tydne, potom obden, od 8m davam kazdy den, vyhovuje nam to tak 🙂 A pokud budes chtit jogurt osladit, tak treba rozmackat banan, nastrouhat jablko, hrusku nebo pridat ovo vyzivu, ale zkus nejprve ciste bily, docela detem chutna 🙂

renny7
10. bře 2011

Ahojky holky, známá mi doporučila tuto stránku, že mi určitě poradíte 🙂 Chtěla bych začít s příkrmy a nevím pořádně jak na to .... Chtěla bych vařit, ale i kupovat skleničky. Nejdřív bych chtěla zkusit na oběd mrkev,ale udělat jí jako polívku, řídší , no prostě do lahve, dělala jste to taky některá takto??? Ale pořádn nevím jak... a nebo je lepší kašička na lžičku? A jak to připravujete? Jestli vaříte, tak kupujete normální zeleninu, nebo bio. My máme něco ze zahrádky, ale věčně to nebude... 🙂 Kdy začít s přesnídávkama???

julienka
10. bře 2011

@sussanah oki, dakujem za rady 😉 v podstate ma zaujimalo, ci uz mozem ukoncenym siedmym mesiacom zacat davat jogurtiky alebo pockat na ukonceny osmy. Tak este take dva tri tyzdne pockame 😎

andelka
10. bře 2011

@renny7 příkrmy rozhodně na lžičku, do flašky patří mlíko, čaj a maximálně kaše na večer. Lepší je udělat mrkvičku ve formě hladkého pyré. Já sjem teda začínala skleničkou, bio Alnatura, jedna vyšla natřikrát, nechtělo s emi vařit když jsem nevěděla jak bude jíst. Časem jsem si udělala mrkvičku do mrazáku a vytahuju po kostičkách. Kupuju bio mrkev v Intersparu nebo Globusu. Když vařím, tak mám ěnco bio a něco ne, používám mraženou kvalitní zeleninu a co se nedá sehnat, tak ze skleničky.
Přesnídávky myslíš ovocné? U těch bacha na přidaný cukr a příliš škrobů, nejlepší jsou ty kelímky 100% ovoce. dobré skleničky jsou od Sunárku, Babylove, Babydream - ty teda kupuju já. A ovoce se přidává obecně po 4 týdnech od zavedení zeleniny, nejlíp když už má jednu porci mléka nahrazenou zeleninou.

sussanah
10. bře 2011

@renny7 jeste doplnit andelku, koukni tady na stranky http://www.kojeni.net/prikrmy.php je to tam hezky obecne popsano. Urcite jsem taky za lzicku, moc nevidim smysl v ridke polivce do flasky. ditko se stejne z te lzicky naucit musi a vetsinou to az takovy problem nebyva, v tomhle je lepsi cim driv, tim lip.Pozdeji uz ma svoji hlavu a zvyky a ty se tezko odbouravaji 😉
Na zacatek (obzvlaste v tomto obdobi) je asi vhodnejsi sklenicka, po chvili, az se ti rozji a taky uz bude i na trhu vice zeleniny, tak jsem jednoznacne za vareni. Kdyz budes kupovat sklenicky, koukej se po slozeni, v nekterych je i od 6m sul, mleko, cesnek, celer, rajcata apod (spousta alergenu). U ovocnych bacha naten cukr, nekde byva docela ve velkme mnozstvi 😖

renny7
10. bře 2011

@andelka , @sussanah díky moc holky... ješt se zeptám, v čem to dáváte do mrázáku? A když načnu skleničku, tak do kdy se to má spotřebovat?-nebo je to tam napsané?? Jakou kvalitní maženou zeleninku???
A jaké složení cukru by mělo být a by to nebylo moc???

To je otázek 😀 😀 😀 😀 Pardon 😀 😀 😀

sussanah
10. bře 2011

@renny7 do mrazaku ted davam ve sklenickach od vyzivy, ze zacatku (uplneho) jsem vzdycky nakoupila kvalitni zeleninu, zpracovala na hladke pyre (napr 3 druhy) a dala to do tvoritek na led, ktere jsem predtim vyvarila. Tak jsem mohla dat malemu i pidi porce a mel to domaci. Potom jsem mela koupene klasicka mala pudla s vickem, stoji asi 15Kc, az jsem mela dost tech sklenicek od vyziv, zacala jsem mrazit do nich.
Sklenicka se ma vetsinou spotrebovat do 48h, uchovavat v lednicce, dele bych urcite nenechavala.
Mrazenou zeleninu kupuju bud albert bio nebo bonduele, vzdy jednodruhovou. Mrkev mrazenou kupuju jen bonduel spring carrot, je to ta baby mrkvicka vcelku, je vcelku chutove dobra.
Za sebe rikam, ze jakykoliv rafinovany cukr pro tak male dite je nevhodny v jakemkoliv mnozstvi 😉 Pokud budes chtit trochu prisladit, treba na zacatku nebo kasi, tak si radeji kup v lekarne Glukopur, je to jednoduchy cukr, ktery deti lepe zpracovavaji a navic neni to ta upne typicky sladka chut, kdyz se prida mala lzicka do zeleniny, spise to tu chut zeleniny zvyrazni.

renny7
10. bře 2011

@sussanah strašně moc děkuju 🙂 já přislazovat určitě nechci, ale myslela jsem v těch ovocných přesnídávkách, kolik tak by měli mít cukru, některý mi příjdou strašně sladký ☹
Tak v sobotu jdeme na to , tak drž palce 🙂 😀 😀 😀

sussanah
10. bře 2011

@renny7 urcite jsou i presnidavky bez pridaneho cukru, tusim ze hami dela hodne ovocne 🙂
Urcite budeme drzet palce, ale necekej hned zazraky. Za uspech se povazuji i 2 snezene lzicky 😉

renny7
10. bře 2011

@sussanah No jsem zvědavá 🙂 Na to Hami pak kouknu, mají hodně výrobků, tak ti musím pro studovat 🙂 Tak díky moc ahoj 🙂 🙂 🙂

andelka
10. bře 2011

@renny7 tak já doplním jen jak to dělám já 🙂 uvařím si větší množství zeleniny, pomixuju a zamrazím v tvořítkách na led. Až to zmrzne nasypu do sáčku a pak odebírám podle potřeby. Ve větších množstvích - celá sklenička - zatím mrazit nemusím, přílohu vařím čerstvou a tu mraženou zeleninu kupovanou taky dělám na daný den. Kupuju v Globusu mraženou(značku nevim, ale bio tam byla jen jedna - květák, mrkev, hrášek, fazolky), teď mám koupenou bonduelle květák, brokolice, mrkev. Mrkev kupuju bio normální čerstvou, pastinák dělám normální nebio, cuketu mám mraženou domácí, batáty mám normální, dýni ze skleničky - a to je myslím snad všechna zelenina co zatím jíme.
Cukry z ovoce nevadí, nesmí být na sklince napsané ve složení cukr. Hami vím že nemá cukr ve skleničce jablko, mrkev. Ale v jiných ho mají. Já hodně kupuju v DM nebo Rossmannovi jejich značky, tam cukr nebývá. A pak ty kelímky po 100g Sunárek, Hami, Hipp.
Palce držím 🙂

renny7
10. bře 2011

@andelka Děkuju moc 🙂 😀 😀 😀

mishad
11. bře 2011

@andelka andi, prosím tě, jak kupuješ ty 100 % kelímky, to když dáš Danymu ke svačince tak ho pak ještě dokrmuješ mlíčkem?Nebo jak to děláš? My máme například v 13 hodin obídek, pak v 16 hodin dám tento jeden kelímek a aby mi Nikolka vydržela až do půl sedmé, (kdy dostává mlíčko a jde se chrupkat), tak musím ještě hned dát mlíčko po tom ovoci, protože by jí těch 100g asi nestačilo, si teda myslím....A ještě jeden dotaz, dáváš Danymu takové ty sušenky od Nestlé?(jsou od ukonč.6 měsíce) Kujíí 🙂

julienka
11. bře 2011

@mishad ked mozem reagovat.. nám je ten jeden kelímok 100 % ovocia málo.... dnes spapala 1,5 kelímka. Už sa teším na leto, keď bude ovocia dosť, aby sme mohli kupovať na trhu a potom pripravím toľko a čerstvého, koľko nám bude treba 😉
Ináč mi vôbec nesedí, že po ovocí dať vypiť mliečko... veď to ani dospelák nezvládne (teda jeho žalúdok) :-P

piacere
11. bře 2011

@julienka ja vždy miešam... pol kupovaného kelímka + banán napr. 🙂

julienka
11. bře 2011

@piacere ja som robila tak zo zaciatku, ked mi velmi nechcela papat ciste ovocie, ze s kasickou, tak objem bol pekny 😉 ale teraz je nam tych 100g tak na "predjedlo" 😉)))

julienka
11. bře 2011

a baby, odkedy sa moze davat dietatku strava s takymi mensimi kuskami? ze nie zmixovana na kasu, ale napr. popucena? Az ked ma zubky alebo aj skor?

meo
11. bře 2011

@julienka menší kousíčky můžeš zkusit, ale asi se ti bude dusit, pokud nemá zoubky. Já jsem omylem jednou koupila s kouskama, byly fakt malinký a jelikož malá ještě nemá ani jeden zub, tak se mi dusila a plivala to ven. Takže furt mixuju, ale třeba ti to nějak rozmělní dásněma.

andelka
11. bře 2011

@mishad no, já k tomu kelímku většinou taky něco přidávám - buď banán, nebo trochu jablíčka (teď zkouším přidávat čerstvé strouhané, dřív jsem měla navařené pyré v mražáku a přidávala jsem ke kelímku to). Nebo dám jeden a půl a zbytek sním 😅 Musím skleničky a kelímky různě kombinovat,. protože taky - 100g je někdy málo a 190 zase moc. Tak dám jen část a druhý den musím něčím nastavit. Taky se těším na léto, až bude ovoce mňam. A dokojovala jsem asi 3x, minimálně půl hodiny po svačině, ale pak už neměl zájem, tak po svačině už nekojím. Sušenky nedávám vůbec žádné, nevidím důvod. Většinou je to z klasické pšenice a s cukrem. Dany to nepotřebuje. Ještě by to neukousnul, maximálně bych to rozdrobila do ovoce - tím jsem někdy taky nastavovala - ale drobila jsem tam kukukřupky.

@julienka záleží jak to bdue zvládat, Dany má 6 zubů, ale donedávna se mi z kousků a hrudek dávil, až teď zkouším dávat jen pomačkané a dobré. Ale ještě před měsícem by se mi udusil tím.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
andelka
11. bře 2011

@em_ka a jak dlouho jí zeleninku? Podle mně je ještě malinká, třeba je to na ni moc kyselé, nebo prostě k tomu ještě nedozrála. Já bych jí to asi nabízela ještě chvilku, pak udělala trochu pauzu a pak zkusila znova, někdy musí dítě zkusit jednu věc až 17x než ji přijme. A jaké ovoce jsi zkoušela? A co přidat jabko k mrkvičce?

julienka
11. bře 2011

@em_ka my sme nechceli spociatku ovocie... dala som jej tyzden, dva a teraz krasne papa 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
andelka
11. bře 2011

@em_ka já jsem taky zaváděla ovoce až po měsíci, ale to už měl Dany 7měsíců, to je taky rozdíl. Pár dní je ještě krástká doba, zkus ještě nabízet, vybírat sladší jabka - dáváš čerstvé nebo tepelně upravené nebo přesnídávky? Zkus různé možnosti a nespěchej na ni. Dětem se mění chutě 😉