Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

maryanna
6. črc 2010

@kasyma ahoj, no môžeš nechať do druhého dňa len lepšie je nechávať to čo zvyšilo tak že v ňom nebola už olízaná lyžička so slinami, teda odobrať vopred....ale pokojne nechaj.....
no my sme na UM tiež a prvý týždeň môj zjedol za zeleninou (plná dávka 200 ml) vypil 200ml mlieka.....proste mlieko má rád a reval kým ho nedostal..ale potom si zvykol..takže pohoda, keď nechceš dať hneď mlieko za príkrmom tak počkaj 10 minút a kľudne daj....nemusí byť plná dávka ale koľko vypije....a pokojne mlžeš dávať príkrm tak že po 2,5 hodine ako by malo ísť mlieko tak dáš mrkvu a za tým doplniť mliekom...nemusíš dávať tak že hodinu pred mliekom.....napr my už dva mesiace jeme zeleninu bez mlieka (keď dieťa papá plnú dávku tak už by nemalo pýtať mlieko) ale teraz posledné dni mu dávam za zeleninkou trochu mlieka (60 ml) lebo ide spať tak aby sa mu lepšie spalo, mlieko aj ukľudňuje a onho má veľmi rád......
ja mám rozostupy normál podľa toho aký je haldný ale cca 3 hodiny (po ovocí kratšie vydrží) po mlieku najdlhšie....a vychádza to tak že papáme 5x mlieko (aj s nocou) a dvakrát príkrm....

beruska24.9.
6. črc 2010

kasyma - pokud jsi dávala (krmila) malou přímo ze skleničky, tak to vyhoď nebo dojez. To už neskladuj. Množí se tam bakterie 😝
Pokud si odebereš ze skleničky čistou lžičkou jen část, zbytek můžeš nechat do druhého dne v ledničce v uzavřené skleničce.
Někdo dá papání a vzápětí dá mlíčko. Já dávala tak půl hodiny před mlíčkem papání a po té půl hodině jsem dala mlíčko. Brala jsem to tak, aby si malá nezvykla, že když nesní papání, tak hned dostane mlíčko. Tak trochu macecha 😀
Jinak u nás trvalo přibližně 2 měsíce, než se malá rozjedla a už nepotřebovala mlíčko po papání. I teď jí každé 2-2,5h. menší porce, ale vyhovuje jí to tak.

suzane91622
6. črc 2010

dievčatá z bokolice robíte polievky alebo nA NEJAKÝ INÝ SPOSOB,MALÁ MA 5 MESIACOV A DOKTORKA VRAVELA ABY SOM DÁVALA BROKOLICU...

maryanna
6. črc 2010

@suzane91622 ja normálne ako karfiol, teda, odrežem hlúbiky keďže nafukujú , hlavice umyjem dám na kúsky malé a uvarím....a robila som ju s ryžou, malému chutila...alebo len tak so zemiakom alebo inou zeleninou.....ale napr môžeš spraviť takú akoby hustejšiu polievku s tým že keď to bude uvarené pomixuješ a potom pridáš mlieko ktoré pijete (napr nejakých 40 ml) závisí podľa objemu príkrmu...a budeš mať mliečnu brokolicovú polievku..

pia22
7. črc 2010

@suzane91622 to je dost skoro zacat s brokolicou, kedze je to dusicnan. Co uz mate za sebou?

maryanna
7. črc 2010

@pia22 v podstate každá zelenina obs dusičnany a brokolica ich nemá veľa resp sú najmä v hlúbikoch takže aj preto ich treba odrezávať......

erikasadek
7. črc 2010

ja osobene som zacinala so spenatom, carotkou, zemiak, zelena fazulka... zlta fazulka....; a kalerab.., tekvica...
neskor brokolica, karfiol, a jhrasok....
a ine
do vsetkoho som vzdy daval mletu razku. aj kvoli chuti, ako aj ze zmeirnuje, nafukovanie u kapusty a hlubevej zeleniny.......

elvira
7. črc 2010

Ahoj maminky,

už měsíc malý baští k obědu zeleninový příkrm. Kdy se má začít s druhým příkrmem?
Možná už to tu zaznělo, ale nechce se mi probírat tolika příspěvky.
Předem díky. 😉

suzane91622
7. črc 2010

no začínali sme so zemiakom a mrkvičkou,potom som pridala kaleráb.to som jej robila mixované polievočky,papala aj kašičky sunárky banánové,tie jej velmi chutia.potom presnidávky jablčkové tie moc nechcela striasalo ju to 😀 a chcem vyskúšat tu brokolicovú polievku...tak uvarím brokolicu,zemiak vymixujem a pridám mliečko 30ml??ja neviem či je skoro na brokolicu,ale ked mi to doktorka kázala,tak hádam može 😅

lucikatn
7. črc 2010

Elvira sice my este len s prikrmovanim zacneme o par dni ale uz som sa na vela veci informovala... viacero ludi a aj nasa lekarka vravela ze s druhym prikrmom treba zacat az ked ten prvy prikrm uplne nahradi mliecko. Ked drobec spapa taku porciu ze uz nebude potrebovat dokrmit mlieckom. Tak snad som pomohla 🙂

elvira
7. črc 2010

lucikatn - díky, takže ještě máme čas. 😉

maryanna
7. črc 2010

@elvira ddruhý príkrm teda ovocie sa zavádza tak 3-4 týždne od zeleninky....
@suzane91622 áno ako píšeš, brokolica sa môže v pohode medzi prvými zeleninkami

pia22
7. črc 2010

@lucikatn dovolim si s tvojou lekarkou nesuhlasit😉 My papame prikrmy uz 4 mesiace a neexistuje mnozstvo prikrmu, po ktorom by maly nepytal mlieko normalne na termin. Pytala som sa na to pediatricky, povedala ze je to normalne, ze je takych deti vela.
Tak papame stale kazde 3 hod. UM a 2x denne prikrm.
@suzane91622 tak to ste uz papali kadeco, v pohode skuste tu brokolicu, ono sa vlastne vsetka zelenina pripravuje rovnako, takze si s tym coho kolko dat vobec nelam hlavu🙂

maryanna
7. črc 2010

@pia22 súhlasím, sú deti čo vyžadujú za príkrmom mlieko, keďže predsa mlieko je mlieko a treba im ho dopriať..môj teo už dva mesiace za jedlom mlieko nechcel, resp som nedávala ale teraz som zaviedla že dávam trošku mliečka za zelenninou, predsa len mlieko ukľudnňuje lepšie sa mu spí a je kľudnejší lebo on má mlieko rád....moja sestra keď bola mini stále za každým jedlom mlieko pila...proste taká bola a j teraz má veľmi rada mlieko a má 17 rokov.....treba mliečko deťom dopriať......zo začiatku mi teo za plnou dávkou zeleniny vypil 200 ml mlieka....a bol spokojný, potom si odvykol

elvira
7. črc 2010

pia - a odkdy jste zavedli ten druhý příkrm?

pia22
7. črc 2010

@elvira priblizne o 1,5 mesiaca od zaciatku

andy80
7. črc 2010

Tak já u obou dětí jsem nahradila mléko dávkou zeleniny. Od první lžičky. První jsme dávali mrkvičku, jen tak 3-4 lžičky a mléko jsem podala až za hodinu, čím více děti jedly zeleninu, interval mezi zeleninou a mlékem se prodlužoval až jsme se dostali na to, že mlíčko bylo po třech hodinách od zeleniny. Další příkrm /ovocný/ jsme začali dávat u obou dětí měsíc po prvním příkrmu. Jinak jsme postupovali tak, že ze začátku jsme dávali jeden druh zeleniny vždy tři dny, kdyby byla alergická reakce, abychom věděli na co, tzn. první tři dny mrkev, další tři dny bokolici, pak jsme začali přidáva brambory a další druhy zeleniny, vždy po třech dnech nový druh.

klara.t
7. črc 2010

V sobotu jsem začala dávat příkrm - mrkvičku. Mám k tomu dotaz. Nevím kolik mám malé dovolit sníst. Ona by snad snědla celou skleničku (tu malou). Když už v sobě měla asi půlku, tak jsem to zarazila a dokrmila z prsu. Ale moc jí to chutná a tahala si mou ruku se lžičkou dokonce do pusy. Snažím se, dát jí něco mezi třetinou až polovinou malé skleničky. Nebo čtvrtinu té větší skleničky. Víc ne. Nechci to přehánět. Kolik jí mohu dovolit sníst. Nebo kdy mám zvýšit dávku. Za týden, za měsíc??? Kdy může sníst celou tu malou skleničku?
Myslím, že i když jí sní, bude chtít i prso. Ona se mi od prsa odpojí sama jen v noci, jinak jí ho kolikrát musím vzít, protože už jen dudá. Nekrmím po 3 hodinách, ale tak po 2 hodinách. Mléka mám dost. Ale ona po 2 hodinách chce spát, takže jí před tím dám prso, to jí uklidní a usne. Jinak by neusla a nebo by se hned vzbudila hlady.
Poraďte mi prosím, s tím množstvím příkrmu.

zuzik_p
7. črc 2010

Klaro, myslim, ze ji klidne muzete nechat snist celou sklenicku, jsou prtave. Opatrne prestante kojit, abyste mohla uz vynechat jedno kojeni.

maryanna
7. črc 2010

@klara.t ja si tiež myslím že pokojne koľkozje toľko treba dať hoc aj celú sklenku, ako som písala, my sme boli na plnej dáke (u nás 230 ml cca) na tretí deň.....
a keď tak aj cucnúť trošku mliečka, kojené deti väčšinou vyžadujú trošku cucnúť ale to aj závisí.....mne teo tiež pýtal mlieko, tak mu dám trošku....

nikush4
7. črc 2010

ahoj. mam jednu otazocku.. pred 6 tyzdnami sme zacinali s prvymi prikrmami.. ( lebo malej nestacilo UM bola stale hladna).. a tak sme uplne nahradili jednu davku z piatich zeleninkou..... lenze na vecer sme si zvykli davat kasu (kvoli tomu ze po mlieku sa mi castjesie v noci budila a po kasi mi prespala celu noc) . chcela by som jej zacat davat aj ovocny prikrm.. ale neviem ci potom nebude toho UM za 24 hod malo... mala papa 5 krat denne z toho teda raz zeleninku a raz kasu..a keby som pridala este aj ovocie tak by UM vyslo len na dva krat denne.. je to v poriadku alebo by som mala este pockat?? po pripade mate nejake ine riesenie?? 😎

nikush4
7. črc 2010

este doplnim ze na jednu davku vypije 200 ml UM

andy80
7. črc 2010

@nikush4 děti kolem půl roku /pokud jsou na UM/ mají vypít kolem 500ml mléka, takže když jí dáš 2x 200ml + kaši + 2 příkrmy bude to v pohodě. Jinak kaše se také započítává do mléka.

andy80
7. črc 2010

Jinak u nás to kolem toho půl roku bylo tak:

ráno: 200ml mléko
dopoledne: ovocná svačinka
poledne: 200 mléko
odpoledne: zelenina
večer kaše nebo 200ml Nutrilon Extra (více sytící)

a chrupkali jsme až do rána. Malé nic nechybělo. Akorát to už chce začít mezi jídlem podávat vodu, čajík nebo šťávičku zředěnou z vodou na pití kvůli dostatku tekutin.

nikush4
7. črc 2010

aha to som nevedela ze kasa sa zapocitava do mlieka 🙂 dakujem za radu 🙂 ja som si myslela ze davam malej malo mlieka 😵

zabka4
7. črc 2010

hej baby ktore ste mi vraveli ze mala mi papa malo mliecka...bola som vcera na gastro a doktorka mi povedala ze jej mam davat mlieko rano potom presnidavku potom zeleninovy prikrm, opät presnidavku a vecer mlieko a v noci jej nemam davat ak vydrzi do rana....ze si ju mam naucit aby co najviac papala cez den...a povedala mi ze ju nemam zbytocne prepchavat mliekom, ze v prikrmoch su vsetky ziviny. zeje to kravina aby v jej veku vypila liter mlieka. vravela ze sa tych zvysnich niekolko sto ml mlieka co jej nedavam ani nema kam do jedalnicka zaradit...takze tak ako som ju krmievala bolo dobre, mala mi prospievala a nebola ani hladna...kazde dieta je ine a nemozem do svojho valit to co niekto dava svojmu

andy80
7. črc 2010

@zabka4 proto se začíná s příkrmy, protože litr mléka je pro dítě denní maximum a když mu přestává stačit, dávají se příkrmy. Mléko se potom nahrazuje právě zeleninou, později ovocem. Čím je dítě starší, snižuje se denní dávka mléka. Krm malou dle toho, jak si ona řekne, přeci nemá význam do ní tlačit víc, když nechce.

zabka4
7. črc 2010

hej len boli tu take nazory ze jej musim davat liter mlieka alebo aspon 800 ml denne...a absolutne som to nemala kam strcit to dalsie mlieko...vsetko ma tak rozplanovane ze uz nieco naviac nezje...je lepsie ked sa zena riadi svojimi pocitmi a nedava si stale radit od druhych 🙂

momin
7. črc 2010

@klara.t a proc by nemohla snist celou tu malou sklenicku? 😕

maryanna
7. črc 2010

ja si aj tak myslím že polročné dieťa má piť viac mlieka ako jesť príkrmov, mlieko obsahuje najviac potrebných látok a v polroku 500 ml je málo....aj a krabiciach UM je 800 ml.....polročné dieťa nemá mať jedálniček ako ročné decko.....