Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

gabika7706
4. srp 2010

@latvia vdaka za link, nepoznam z tam zobrazenych vyrobkov ani jeden 😕

latvia
4. srp 2010

@hathor1231 sunku nedavam vobec, jedine ked su robim zapekane toasty so sunkou a syrom, tak zje trochu,a to davam klasicku sunku, inac mu na chleba nedavam.

@gabika7706 to su ceske vyrobky,ale tusim budu niektore aj u nas, este som nekukala co predavaju u nas 🙂

latvia
4. srp 2010

ja som sebe kupovala tu LE&CO sunka pro deti, ale nejaky rozdiel som v nej nevidela, slana rovnako,mozno zlozenie trochu ine,ale v celku rovnake s klasickou sunkou

@gabika7706 celkovo by som dietatu kupovala asi morcaciu a kuraciu sunku, kvalitnu, nejaku drahsiu, lacnejsie zvacsa mavaju v sebe vela sajrajtu

hathor1231
4. srp 2010

@latvia pokukam este v shope. takze hlavne nech su tam neni dusicnany a este nejake E co by tam nemalo byt?

latvia
4. srp 2010

vydrz, pohladam ktore sajrajty tam nemaju byt (popravde neverim ze ich tam nenajdes 😉 )

hathor1231
4. srp 2010

@latvia tiez som jej skusila dat z kuracich prsicok sunku (tu zjem aj ja) a kukala som na zlozenie aby tam nebol dusicnan a aj mlieko lebo aj to tam vie byt pridane...

hathor1231
4. srp 2010

@latvia ked uz to v tom organic bolo co som ti dala,tak to uz lepsiu ani nenajdem 😅

tatiana1985
4. srp 2010

@gabika7706 precitala som asi 1-2strany dozadu, vidim ze velmi nemusis pribinaka 😀 😀
..mozes mi napisat preco??? preco je "zly"?
...len tak na okraj, znama ho dava svojmu babatku uz od 3mesiacov a este sa chvali ze:Uz musim velke kupovat, maly tie male balenia spraska raz-dva 🙂 dakujem 🙂

natalia777
4. srp 2010

ahojte kocky, vidim ze uz ste vtom zabehane, tak ja tiez prosim o radu, ci moze toho pribinacika moja mala ci nie??? jogurty ako sabi a zvolenske jej velmi chutia 🙂

latvia
4. srp 2010

V praxi sa používa klasická dusičnanová zmes, ktorá sa pripravuje zmiešaním čistej jedlej soli s 3% dusičnanu sodného alebo draselného.
Dusitanová zmes sa používa na rýchle solenie mäsa z dôvodu jedovatosti dusitanu. Zloženie je nasledovné: 94,0 % NaCl, 0,5 až 0,6% NaNO3, ostatné prísady (cukor, škrob) 1 - 1,5 %, 4% voda.
Okrem týchto soliacich zmesí na zlepšenie konzistencie a väznosti vody sa pridávajú polyfosfáty, ktoré zvyšujú rozpustnosť bielkovín.

E252 Dusičnan draselný Konzervačná látka Stabilizátor farby údenín. Nájsť ho možno v údeninách a najrôznejších mäsových výrobkoch. Je nevhodný pre astmatikov a alergikov. Môže zapríčiniť lapanie po dychu, malátnosť a bolesti hlavy. Je potencionálne karcinogénny. Je nevhodný pre deti do 3 rokov. Zaujímavosťou je, že sa využíva taktiež v pušnom prachu a výbušninách. Je to potencionálne karcinogénna látka. Mení sa na dusitan a môže byť príčinou methemoglobinémie u novorodencov.

E249 Dusitan draselný Konzervačná látka. Stabilizátor farby údenín. Používa sa tiež pri výrobe slaniny, sušených mäsových výrobkoch a mäsových konzerv. Nájsť ho možno v údeninách a mastných výrobkoch. Je nevhodný pre astmatikov a alergikov. Môže zapríčiniť lapanie po dychu, malátnosť a bolesti hlavy. Je potencionálne karcinogénny. Je nevhodný pre deti do 3 rokov.

E250 Dusitan sodný Konzervačná látka Stabilizátor farby údenín, používa sa pri nakladaní mäsa. V mnohých krajinách je zakázaný. Zapríčiňuje hyperaktivitu a iné nepriaznivé účinky. Je potencionálnym karcinogénom. Je lepšie sa mu vyhnúť.

E251 Dusičnan sodný Konzervačná látka. Stabilizátor farby údenín. Používa sa pri výrobe niektorých druhov mäsových výrobkov, rybích výrobkoch (napríklad šproty, udené slede) a tvrdých a polotvrdých syroch. V mnohých krajinách je zakázaný. Zapríčiňuje hyperaktivitu, bolesti hlavy, negatívne kožné prejavy a iné nepriaznivé účinky. Je potencionálnym karcinogénom. Je lepšie sa mu vyhnúť. Mení sa na dusitan a môže byť príčinou methemoglobinémie u novorodencov.

latvia
4. srp 2010

@tatiana1985
@natalia777 pribinak - zlozenie nevhodne pre deti do 1. roka lebo : tvaroh, kopec konzervantov a pridanych latok....to uz ked niekto chce dat nieco na styl pribinaka, tak radsej lipanek,aj ked i ten je tvarohovy.... dieta to sice nezabije,ale vysoky prisun bielkovin( z tvarohu najma) moze poskodit funkciu obliciek

suzane91622
4. srp 2010

a mne by ste mohli poradit,mám 6 mesačnú dcéru a chcem sa opýtat či už može jest banan,a na pribináčika je ešte asi skoro,nie??zatial papá polievočky,kašičky,výživy s piškotami alebo marína keksom..dakujem za odpved

latvia
4. srp 2010

@suzane91622 piskoty (vajecne) by som nedavala, marinu zlozenie nepoznam,ale zbytocne sladke pre tak male babo, jasne ze tym dietatu neskodim vo velkej miere, ale este to nepotrebuje poznat.pribinak do roka nie.banan a ostatne ovocie mimo tropickeho citrusoveho ovocia moze 🙂

natalia777
4. srp 2010

@latvia ale tie sabi a zvolenske su v pohode hej??? takze tie tvarohove radsej nie.......ale zaujimave ze som dnes kupila vyzivu, ze jablkova s tvarohom 😅 tu moze??? od 6 mesiacov

evca35
4. srp 2010

ahojte, občas vás čítam, i keď je tu toho veľa a mala by som od začiatku ... 😀

@natalia777 ty už dávaš jogurty ??? Ja nad nimi ešte ani neuvažujem ani nad pribináčikom ...

natalia777
4. srp 2010

@latvia a este jedna otazocka preco sa tie piskorty neodporucaju? je to kvoli tym vajciam? moja uz mala zltok aj v prikrmoch a nespozorovala som ziadnu reakciu, takze????

hathor1231
4. srp 2010

ten pribinak musi mat dobru reklamu ked tak huufne ho chcete davat detom 😀

uz len to,ze je tam tvaroch- nevhodny. lebo patri do kategorie "soft cheese" ktore mozu obsahovat bakterie lebo su neni z pasterizovaneho mlieka. akoby ste dali dietatu zrejuci syr...

Cheeses such as Brie, Feta, Camembert, Roquefort, and Bleu Cheese are amongst those called "soft" cheeses. These cheeses are typically not cultured and in many countries, are not made from pasteurized milk; they are made from raw milk.
Products made from raw milk may carry a bacteria called listeria.

natalia777
4. srp 2010

@evca35 ja uz davam lebo mne bolo povedana ze v pohode mozem.....najprv som davala len zopar lyziciek teraz mi uz dost spapa asi tak tristvrte kelimku.....viem ze jedni hovoria, ze nie druhi ze ano......ale tak jej to chuti velmi a papa to uz zopar dni kazde rano......

ale tak toho pribinacika ani tvarohove nebudem davat

latvia
4. srp 2010

@natalia777 hej,viem ze take vyzivy su. tvaroh ako potravina nieje zla, ide o to, ze ak je dieta na mliecnej strave, neodhadnes prisun bielkovin, lebo tvaroh ma bielkovin vela, preto sa radsej nedoporucuje, aby nadmerny prisun bielkovin neposkodil oblicky.
uvediem priklad :
ak das rano mlieko, potom ovocie s tvarohom, potom maso+ zelenina, potom ciste ovocie a vecer dajme tomu kasu s ovocim, nemalo by to byt v podstate zle riesenie.
ak ale rano das mlieko, na obed zase mlieko, vecer a v noci mlieko a rupnes do toho este pol flase tvarohu, tak to velmi priaznivo na oblicky neposobi 😉
sabi,zvolenske, resp.akykolvek plnotucny jogurt je v poho

tatiana1985
4. srp 2010

@suzane91622 mozem sa opytat ake polievocky papate???moja je cca tak isto stara, ale polievocky nedavam..na obed zeleninu ano+ovocny prikrm..ako tie polievocky papate??vdaka 😉 😉

@latvia dakujem za odpoved 🙂

natalia777
4. srp 2010

@latvia dakujem velmi pekne 🙂

gabika7706
4. srp 2010

@tatiana1985 pribinak okrem toho, ze je plneny dusikom, obsahuje tvaroh - do roka viac ako nevhodny, cukor, zelatinu a co ja viem co este. Myslim, ze toto male deti vobec nepotrebuju papat.

hathor1231
4. srp 2010

oprava- tvaroh 😀

@tatiana1985 ja robim polievky tak,ze si dam cerstvu zeleninku alebo aj masove varit bez dochucovadiel a ked je to makke,tak odlozim do misky pre nu a ostatok ochutim nam 😉

tatiana1985
4. srp 2010

@gabika7706 oki 😉
@hathor1231 aha..my asi len zeleninovu lahku polievocku mozeme?

gabika7706
4. srp 2010

@natalia777 piskoty obsahuju okrem mnozstva cukru cele vajicko, teda aj bielok, ktory je velmi velkym alergenom, preto by som s piskotami bola opatrna.

latvia
4. srp 2010

ja som dnes robila malemu polievku : brokoli+cukina+spenat+zemiak+cervena cocka+pangas - z kazdeho trocha, povarit 30 minut, na konci supnut trosku masla/oleja a ide sa za tym zabit 🙂 rozpucim zeleninu dusitkom na zemiaky,poliavka je taka hustejsia, nie sama voda

hathor1231
4. srp 2010

@tatiana1985 ak este nemala maso,tak ano. ale na masko mate este cas,ci? ako dlho uz prikrmujete? mozes urobit aj pre nu v malom hrnceku ako ked robis prikrm a nechat viacej vody. ja to robim len tak ako predjedlo ze jej zoberiem z nasej neochutenej a rozmixujem, za tym ma este svoj normalny prikrm....
ked uz robim polievku nam,tak odlozim aj jej, ona uz prosto vidi,ze jeme a chce to iste,tak hlavne preto 😉

latvia
4. srp 2010

@tatiana1985 neviem ci kojis,ale ak ste na UM tak je vyborna kombinacia zemiak+mrkva+odmerkaUM,rozmixovat na mliecnu polievku, da sa to pit aj cez flasu 😉

tatiana1985
4. srp 2010

@hathor1231 no moja je na zelenine na obed uz mesic a tyzden... masko uz mala tiez, spolu s brokoli...
ale vy uz mate rok,,,vasa je uz slecna 🙂 moja na obed zelenina a este moje mlieko si pyta..asi jej budem muset zvysit davky ... 🙂 vy uz 2 chody na obed?

@latvia to maslo/olej sa supne v kt.obdobi od zavedenia zeleniny??? 🙂

suzane91622
4. srp 2010

@tatiana1985 no začínala som iba s mrkva+zemiak,postupne som pridávala brokolicu+cukinu,teraz som jej začala varit zajačú polievku,mesko som vymixovala s mrkvou a vývarom,a papá pekne.Tiež som jej robila brokolicovú so zemiakom rozmixovala a pridala mliečko aké papáva,mala to ako mliečnu polievku,a nevieš kedy sa može dat ten banan,aké ovocie ste už papali??