Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mamina01
14. kvě 2009

My sme zacinali po 6tom mesiaci s Bebou HA (maly je alergik) a s kuskami ovocia (banany, pomackane jablcka). Postupne to fajn zabralo, maly sa velmi rychlo adaptoval 🙂

dada134
14. kvě 2009

Díky,holky za info!
Berenika39:To je sranda,že se tak potkáváme 😵
Prvně se hlavně zeptám na názor naší dr.,jdeme tam na druhou hexu,to budou mít 4 měsíce (opravdu to letí jak blázen ☹ )Děti jsou hlavně k večeru jak nenajezeni,jinak to jde.Myslela jsem začít nejdřív za ten měsíc, na kojeni.net jsem si vytiskla rady,tak teď to prostuduju.

mikulka
14. kvě 2009

Ahoj holky,

tam jsem se dens ptala dr., zda mám začít dávat stravu s kouskama, a prý ještě ne. Malý ještě nemá zuby. Ale kvůli tomu to asi neříkala? Od kdy se tak dávají kousky?
Jinak ty kukuřičné křupky dávat mohu, tak už je mám koupené 🙂 😉

Taky mám přidávat do zeleninky ovesné vločky. Holky, jak se vaří?

andtka
14. kvě 2009

Holky, někde jsem tady četla recept - mňamka z banánu, rozdrcených sušenek a nevím, jestli to bylo z jogurtu? Nemůžu to najít.

Jinak my máme 8,5 měsíce 6 zubů, ale kousat zatím moc neumíme, když dám malému sušenku, ukousne si velký kus a pak se dáví.

lucia1004
14. kvě 2009

Mikulka, prekvapuje ma, ze mozes davat ovsene vlocky (lepok), ved kvoli zabraneniu celiakie sa lepok smie davat az po ukoncenom osmom mesiaci, nie? ale normalne ich daj na dve hodiny do vody a potom ich povar, kym nie su rozvarene a bud pomixuj alebo popuc vidlickou.

shaula
14. kvě 2009

Lucia, na lepek jsou teď strašně různé názory, někdo říká po 8. měsíci (tak jsem začala i já), někdo od 6., někdo až po roce, a dokonce jsem slyšela názor dát lepek jako úplně první (ve formě obilninové kaše) - to mi ale přijde moc extrémní. Ale když jsem se na to ptala doktorky, tak říkala, že smysl to má, protože celiakie je prý vrozená nemoc, nikoli získaná (kromě jakési přechodné formy), takže čím dříve se na ni přijde, tím lépe.

Mikulka, kousky obecně od 9. měsíce, to prý jsou děti nejlépe ochotné je přijmout, ale je to strašně individuální. Prostě je třeba to zkusit (ale 7 měsíců mi ještě přijde brzo). Bavili jsme se o tom ve cvičení kojenců, lektorka říkala, že to, jestli je na kousky už dítě zralé, poznáme podle stolice - když jsou v ní nestrávené zbytky kousků, tak ještě na to zralé není. Rozhodně ale velmi měkké rozvařené kousky tak, aby je mohl případně roztlačit dásněmi.

mikulka
14. kvě 2009

lucia, to mne nenapadlo, že v ovesných vločkách je lepek. Tak je zatím dávat nebudu, chci začít s lepkem nejdříve v 8. měsích.

shaula, aha, takže kousky až v 9. měsících, tím líp. Takhle to rozmixuju a je to hned. pak budu muset asi mačkat vidličkou?

shaula
14. kvě 2009

Mikulka, já zatím taky mixuju, ale jen to tím mixérem proženu, takže je to tak nahrubo. Mačkat vidličkou mě nebaví🙂 Trvá to strašně dlouho a některé věci rozmačkat nejdou (např. kukuřice). Koupila jsem si i lis na brambory (vypadá jako takový velký lis na česnek) v domnění, že tím budu lisovat i zeleninu, ale ouha, nejde to, menší část sice proleze, ale zbytek mi leze vrchem ven, je to na prd☹ Do budoucna budu asi nejradši krájet na malinké kousíčky. Nebo máte někdo jiný nápad?

holly1
14. kvě 2009

shaula, ten lis na brambory funguje jen na hodně horké brambory, tak možná zkus tu zeleninu lisovat vařící. Já bych potřebovala poradit, kdy můžu do zeleninky přidat rýži? Ta je bezlepková, tak snad už ano? Papáme zeleninku zatím asi 14 dní.

shaula
14. kvě 2009

Holly, ano, rýže se může hned, stejně jako pohanka, jáhly.

shaula
14. kvě 2009

Jo a díky za tip na ten lis, vyzkouším.

suziad
14. kvě 2009

Od kedy mozem dat malej do ruky rohlik, som jej len tak podala a moc jej chutil, nejedla ho, len ho olizovala a zuzlala, ked som jej ho zobrala tak chudinka sa rozplakala.

saska.t
14. kvě 2009

kocky - co sa tyka lepku v najnovsich vyskumoch je kojene deticky v 5-6 mes. zavadzat (MM ich chrani pred reakciou) nekojene 6-7 mes. no ale je to na kazdej z vas....
Ovsenne vlocky sa odporucaju ak ma babo problemy s kakanim uz po skoncenom 6 mes. napriek tomu ze obsahuju lepok ale len minimalne

suziad- ak mas zavedeny lepok tak rozok moze ak nie mozes pomaly zavadzat a tym padom dat aj rozok, aj ked mne sa to zda skoro, ale je to len moj nazor 😉 este mesiac by som pockala 😀

shaula
14. kvě 2009

Suziad, podle toho, od kdy chceš dávat lepek. Ale nejsem si jistá, jestli ho už teď ocení jako jídlo (možná ano, ty ji znáš líp), myslím, že ho bere spíš jako hračku. Dala bych spíš až tak v 8 - 9 měsících. Moji 9,5 měsíční kluci se jím skoro udusili, jak si nacpali do pusy velký kus, tak na to pozor.

suziad
15. kvě 2009

Holky mate pravdu, nasa dr. hovorla ze lepok najskor po 7m. Tak este pockam, nic jej neujde 😉 .

mikulka
15. kvě 2009

suziad, nejprve se doporučují kukuřičné křupky, nesolené. U nich nehrozí zaskočení, u rohlíku jo. Radši bych ho ještě nedávala.

zuzula20
15. kvě 2009

Ahojte kocky,
potrebujem poradit. Mne sa mala vcera vecer vysypala - po celom tele ma take drobne vyrazky. Je to alergia na nejaku potravinu? Co s tym mam robit? Mala aj pred par dnami horucku, ale neviem ci to s tym suvisi. Dr povedala ze to mohlo byt zo zubkov (lenze tie uz ma prerezane).
Poradte mi prosim.

mirri
15. kvě 2009

holky,taky bych potrebovala poradit.
vcera vecer jsem si pripravila zeleninovy vyvar,musim ho dnes nechat prejit varem,nez ho dam malemu nebo staci jen ohrat?
zuzula-bohuzel,ja neporadim ,nemam zkusenosti.....

shaula
15. kvě 2009

Zuzula, může to být alergie, ale spíš bych sázela na šestou nemoc, my ji prodělali právě teď. Už jsem ti na to odpověděla v diskuzi Vysoké teploty, tak si to prosím přečti tam, nechce se mi to psát znovu🙂

Mirri, to by mě ani nenapadlo🙂 Stačí ohřát (samo pokud jsi to měla v ledničce).

mirri
15. kvě 2009

shaula diky,jasne ze to bylo v lednici.. 😉 dala jsem to do avent sklenicky a ta nevim,jestli by vydrzela to prevareni.uz se mi jezily vlasy,ze bych to musela dat ohrivat jeste do neceho jineho..(chybi mi male hrnce,jeste jsem nestihla koupit) 😔

mikulka
15. kvě 2009

mirri, pokud máš takové ty kelímky od Aventu, tak ty vydrží vše, mrazení, vaření, sterilizaci. Jsou k tomu určeny. Já než do nich dám jídlo, vysterilizuji je. 😉
A pak ohřívám ve vodní lázni tak 5 min, pořád s tím pyrém míchám...

evitkamalicka
15. kvě 2009

ahoj mamky, maly ma 7,5 mesiaca...mozem mu uz urobit ovsenu kasu?

petka80
15. kvě 2009

evitko, určitě můžeš, ale buď z UM nebo z vody 😉

evitkamalicka
15. kvě 2009

petka chcem urobit s vodou

evitkamalicka
15. kvě 2009

a viete mi aj poradit ako ju urobit?

shaula
15. kvě 2009

evitka - pozor, oves obsahuje lepek, takže můžeš, ale jen pokud ho už dáváš. Recept máš na této stránce o pár příspěvků výš, stačí se podívat.

zuzik_p
15. kvě 2009

Ahoj maminky, ja mam opet zacatecnicky dotaz...Po 4 dnech mrkvicky se zitra chystam dat brambor. Da se take varit v pare nebo musim klasicky ve vode? Myslela jsem, ze mala te mrkvicky moc nesnedla (casto prska), ale dnes jsem nasla v plinecce kousky mrkve a par tuzsich bobku 🙂

petka80
15. kvě 2009

shaulo, vidíš, to mě nenapadlo s tím lepkem. Ono vlastně oves neobsahuje lepek, ale něco jiného (myslím, že avenin), ale to je hodně podobné lepku a většinou, když má někdo alergii na lepek, tak má i alergii na tenhle avenin. Teda to je moje laické vysvětlení.... 😀

zuziku, určitě můžeš brambor vařit v páře, ale chce to pak hodně naředit vodou nebo MM/UM, protože je takovej suchej......

shaula
15. kvě 2009

Petka - no vidíš, to zas nevím já, s tím aveninem. Četla jsem, že oves obsahuje lepek (bylo přímo napsáno lepek), tak mě ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Nicméně já jsem si to sama taky neuvědomila, ale kousek výš na stránce to naťukla Lucia1004 🙂

petka80
15. kvě 2009

shaulo - no vidíš 😉 Já mám taky oves v hlavě zaškatulkovanej jako bezlepkovej a on vlastně prakticky vzato není.
No ale myslím, že evitka už by to klidně mohla zkusit, tu ovesnou kaši.
A to mi připomíná, že už asi týden se chystám vařit ovesnou kaši a ještě jsem se k tomu nedostala........ 😀