Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
27. čer 2011

@werry Ja jsem se vcelku ridila dle doporuceni na kojeni.net
maso kupujeme chlazene, uvarim, vzdycky jsem nasekala na jemno, nikdy to nemel mixovane s vodou. Skladovala jsem porci masa bud v tvoritkach na led, pozdeji v malych sklenickach po prikrmech. Ryze se muze hnedka od zacatku, nejlepe klasicka dlouhozrnna (ne celozrnna, nebo indianska nebo neco podobneho). Nektere deti zvladaji ryzi polykat primo, jine se davi (nas pripad..). Kdyz budes ryzi mixovat, tak pridat hodne vody nebo dat malo ryze, silene to houstne. Maso se nekde doporucuje 6x tydne polevkovou lzici + 1x tydne zloutek. Me osobne tolik masa prijde neprirozene, od zacatku jedeme v cca 2x tydne maso + 1x tydne zloutek (pozdeji cele vajicko). Od cca 8m jsem zacala vyuzivat hojne domaci hovezi vyvar na ruzne omacky a polivky, taky doporucuju, skvele to dochuti. Zeleny hrasek jsem davala od cca 7m mrazeny. Uvarila jsem ve vode a pak propasirovala pres hrube sitko, aby ty slupky nenadymaly. Od 8m jsem mixovala vcelku i se slupkama, od 9m ji cely hrasek. Kukurici taky tak od tech 7-8m. Je treba to vyzkosuet, kazde ditko nadyma neco jineho. Samoze na zacatek staci troska, at to malou nerozerve 😉
Jeste k priloham, muzes od zacatku jako prilohu pouzit treba i pohanku, jahly, za chvilku i ovesne vlocky, kus kus, testoviny.

berenika39
27. čer 2011

@werry maso - nevím, jak se to má 😀 , ale já kupuju jen chlazený, mě se to mražený zdá pak podezřelý 😝 . Uvařila jsem vždycky kus masa, nadrobno nasekala, nebo namixovala, dala do těch nádobek na led, když to zmrzne, vysypeš si kostičky do pytlíku. Pak jsem do příkrmu vždycky dala jednu, dvě kostky..ale já to maso moc nějak netlačila- měl ho třikrát týdně, a to ještě ne vždycky. A vyrostl z něj totální masožrout, který by za klobásu vyměnil i svůj oblíbený bagr🙂))
Rýže je fajn, může se od začátku, bud rozvařit hodně na měkko, nebo mixnout, ale z toho jsem tedy měla takový bláto, to se mu nelíbilo, jedl ji od začátku celou, polykal to🙂

svatule
28. čer 2011

ahoj holky, mám dotaz, malá se začala v noci budit, tak počítám, že to je hlady, včera jsem zkusila poprvé kaši, ale jen řídkou do láhve, moc nevypila, v noci se zase vzbudila, nemáte nějaký trik, jak na to s kaší, nechci ji dělat hustou a proto jí dávám z lahvičky, uvidíme jak dneska, jestli vydrží, nebo ne...Zoubky jsem zatím nenašla, tak si opravdu myslím, že má hlad, vypije v tu noc dávku mlíka a spí dál

dana3262
28. čer 2011

@svatule ja myslim, ze to vubec nemusi byt hlady. Nas se budil i po hodine a chtel mlicko, ale hlad nemel. Budi se casto?

svatule
28. čer 2011

@dana3262 budí se jen jednou za noc, tak právě nevím, jen mě zaráží, že doteď spinkala celou noc...

werry
28. čer 2011

@svatule ahojky, tak to si na tom ještě dobře, nám se malá budí už asi 2-3 měsíce tak 4x - 7x za noc 😒 utiší ji jen kojení, nevim jestli má hlad, nebo je to jen zvyk, že u prsu usne...kaši jsme taky zkoušeli, ale po lžičkách - flašku nechce, žádný efekt to stejně nemělo, jestli sem jí dala nebo ne, vyšlo to stejně, tak už ji nedávám, po těch lžičkách toho stejně moc nesnědla, jak je to řídký a nechtěla sem ji tím zatěžovat, to bych ji krmila hodinu, takže to, že se budí jednou za noc - to bych vůbec neřešila, co já bych za to dala!!! 🙂 😀

alushka
28. čer 2011

Ahoj holky, myslim, ze uz se to tady resilo, ale nejak to nemuzu najit. Od kdy se prosim davaji jogurty? Od ukonceneho 8.mesice? nebo 7. mesice? Mooc dekuji🙂)

svatule
28. čer 2011

@werry tak určitě si nemůžu stěžovat 🙂 ale od uk.3.měsíce nekojím a malá hezky spinkala a teď se začala budit, je fakt, že vypije mlíko a spí dál, ne že by byla vzhůru dvě hodiny a fakt se vzbudí jen jednou, ale i tak bych nerada, aby jedla o dávku mlíka navíc...dneska jsem jí dala kaši řídkou a do lahvičky, pila, tak pak dám vědět, jak dneska spala

chrenkovae
28. čer 2011

ahojte maminky môžem sa spitať čo všetko už môže jesť 10mesačne babenko?Vopred dakujem za odpovede 🙂 A ešte sa spitam čo tak davate na večeru nech su dobre zasitene

werry
28. čer 2011

@svatule může to být i růstový sprut

svatule
29. čer 2011

@werry tak se vzbudila zase, měla hlad, vypila celou dávku a hned usnula a vzbudila se až v 8, takže už dostala ovoce...možná že fakt má spurt a zase se to srovná, ale evidentně se nebudí "z nudy", tak uvidíme, kaši ale dneska zase udělám

andelka
29. čer 2011

U nás se spaní dost mění, jako mimčo se budil 3x za noc, kolem 3měsíce jen 1x, kolem 5měsíce co 2hodiny, pak do 10měsíce 2-3x za noc, potom 1x a od roka spí celou noc. Do roka jsem kojila i v noci když se vzbudil. Hladem to asi nebylo, vzhledem k tomu jak se ty intervaly měnily, ale nechtěla jsem na to hřešit, vyřvat v noci není můj styl, při kojení většinou usnul, tak jsem to neřešila. Teprve po 1 roce jsem mu ani v noci nedala, když už se vzbudil a po 14dnech uznal, že před 5h se opravdu nevstává a mlíčko ani jiná zábava není, takže už spí celou noc a vstává mezi 6-7h. Kaši jsem začala dávat v 9měsících, ale jestli pomohla nevim, pochybuju. Ale bylo vidět, že v tom věku už na noc něco potřebuje.

@chrenkovae na večeři dávám mléčnou kaši. Co může jíst - záleží o co ti jde? Tak samozřejmě jako i dřív - zeleninu, tu už skoro všechnu snad, co tě napadne po trošce vyzkoušej, přílohy (brambor, rýže, těstoviny - normální nebo kuskus, pohanka), pečivo, jogurt, sýr (eidam, ementál, termizovaný), máslo, různé ovoce, různé druhy obilných kaší...nějak mě víc nenapadá 😅

chrenkovae
29. čer 2011

@andelka Dakujem velmi pekne si zlatunka.No zeleninku mi moc nechce akurat len zemiačiky to by jedla stale 🙂

svatule
29. čer 2011

@andelka já taky nevím, zda ta kaše pomůže, ale zase si říkám, že tím, že už jí hezky zeleninu+maso a ovoce, pije šťávy, tak že už ta kaše je zase změna, včera jí chutnala, dělám do UM rýžovou, ochucené dávat nechci, tak jsem sama zvědavá, jak to bude dál, dokud jsem kojila, tak mi to nepřišlo to noční buzení, ale po UM mě to překvapilo, hlavně když by se mělo dodržovat to dávkování. Sice mi dr říkala, že tlustá není ale i tak, nerada bych jí zadělala tukové buňky

andelka
29. čer 2011

@svatule to dávkování je orientační. Kamarádka má chlapečka skoro 9měs. a taky se budí v noci na mlíko(UM). Asi to potřebuje, je ve vývinu 🙂 Ochucené taky nedávám, ve většině je cukr, aromata.. a malej to nevyžaduje, ani to nezná, že, tak je spokojenej s tím co má 😀 Na začtku jsem dávala rýžovou a kukuřičnou a chutnalo mu. Teď už dávám různé.

@chrenkovae no, já mám z příloh taky nejradši brambory 😅 zeleninky je teď hafo, tak zkoušet, třeba jí něco nebo nějaká kombinace zachutná. Teď malému jede brambor s cuketou. 🙂

svatule
29. čer 2011

@andelka ona mi dr říkala, že zatím můžu dát více mlíka, že má váhu akorát, tak snad to bude v pořádku, taky jí nechci dávat ochucené, rýžová mi do začátku přijde ok, no uvidíme, jak to bude dál, třeba má fakt jen spurt, eventuálně nějaký zoubek 🙂

andelka
29. čer 2011

@svatule obojí je možné 😉 jé, koukám taky Ostrava 🙂

svatule
29. čer 2011

🙂 jj a dlouho bude

zuhur
29. čer 2011

@michamicha prosím tě, chtěla jsem se zeptat jak děláš tu DM nemléčnou kaši s vodou? Jde mi o poměr, protože se mi to nedaří odhadnout 😅

vrabcek154
29. čer 2011

ahojte dievcata, zacinam s prikrmami, mrkvickou, kolko mam dat malinkej, ja uvarim dve mrkvicky, teda udusim,je to lepsie, a ona by spapala vsetko a potom aj mliecko si da

stvura
29. čer 2011

@vrabcek154 no kedze je len 4.5 mesacna, tak zhruba tych 100-120g, viacej nateraz nie...postupne to mozes zvysit na 250g...
@chrenkovae skusala si dat i nejake kombinacie co sa napr. tebe nezdaju, ale detom chutia? Ja davam malej aj masko, zemiak, jablcko alebo davam masko, hrusku a pastrnak...vela kombinacii co som si myslela ze jej bude chutit jej nechutilo, no cca za 2 mesiace sme sa vytrenovali a teraz spapa naozaj vsetko.
@svatule po siestom mesiaci dieta v noci spracovava zazitky, takze sa moze budit castejsie...pripadne i rastovy spurt okolo siesteho mesiaca moze zapricinit ze je dietatko hladnejsie...inac ked to tak napises, tak mi vsetky mamicky co dojcime v noci asi kazdu hodinu, dve len v tichosti zavidime... 😀 🙂 {boze, ja dojcim kazdu hodinu momentalne 😵 }

sorela
29. čer 2011

Ahojte, chtěla jsem se zeptat přibližně kolik by mělo vypít ml Um 8m dítě, když sní k tomu asi 150 ml jogurtu?

michamicha
29. čer 2011

@zuhur já to dělám od oka 😀

berenika39
29. čer 2011

@zuhur dělala jsem dlouho nemléčnou Sinlac, do vody. dala jsem míň kaše, nechala odstát, pak když tak dosypala, ono to nejdřív vypadá řídké, tak člověk sype a sype...a pak je to moooc.

svatule
30. čer 2011

@stvura to já nechci provokovat 😀 já vím, že je normální vstávat, jen, že s tím UM je to trochu jiné a zarazilo mě to, ale malá se stejně budí i po kaši, tak jí dám pauzu a ještě počkám 🙂

alex1983
30. čer 2011

Ahojte baby, idem si k Vam po radu. Skor je to otazka na tie ktore koja. Moja mala bude mat o 5 dni 9 mesiacov , kojim a davam prikrmi. No vyzera to asi takto: rano mliecko, desiata jogurt al.chlebik s Lucinou, potom zasa mliecko, na obed nejaky masovo zel. prikrm, okolo 14tej mliecko, olovrant vyzivka s piskotami a potom uz len mlieko. Po kazdom prikrme musim dokojit, lebo z azdeho spapa asi tak 5 lyzic a zeleninka jej nesmakuje vobec. Ako vyzera jedalnicek Vasich drobcov? Mam zvysit pocet prikrmov al. zatial stacia 3 ? A v noci som hore nonstop aj 6-7x 😝 Ja ozaj nechcem kojit az do maturity mojej dcery, date mi nejake rady? 😀

alex1983
30. čer 2011

Ahojte baby, idem si k Vam po radu. Skor je to otazka na tie ktore koja. Moja mala bude mat o 5 dni 9 mesiacov , kojim a davam prikrmi. No vyzera to asi takto: rano mliecko, desiata jogurt al.chlebik s Lucinou, potom zasa mliecko, na obed nejaky masovo zel. prikrm, okolo 14tej mliecko, olovrant vyzivka s piskotami a potom uz len mlieko. Po kazdom prikrme musim dokojit, lebo z azdeho spapa asi tak 5 lyzic a zeleninka jej nesmakuje vobec. Ako vyzera jedalnicek Vasich drobcov? Mam zvysit pocet prikrmov al. zatial stacia 3 ? A v noci som hore nonstop aj 6-7x 😝 Ja ozaj nechcem kojit az do maturity mojej dcery, date mi nejake rady? 😀

alex1983
30. čer 2011

Ahojte baby, idem si k Vam po radu. Skor je to otazka na tie ktore koja. Moja mala bude mat o 5 dni 9 mesiacov , kojim a davam prikrmi. No vyzera to asi takto: rano mliecko, desiata jogurt al.chlebik s Lucinou, potom zasa mliecko, na obed nejaky masovo zel. prikrm, okolo 14tej mliecko, olovrant vyzivka s piskotami a potom uz len mlieko. Po kazdom prikrme musim dokojit, lebo z azdeho spapa asi tak 5 lyzic a zeleninka jej nesmakuje vobec. Ako vyzera jedalnicek Vasich drobcov? Mam zvysit pocet prikrmov al. zatial stacia 3 ? A v noci som hore nonstop aj 6-7x 😝 Ja ozaj nechcem kojit az do maturity mojej dcery, date mi nejake rady? 😀

renatka100
30. čer 2011

@alex1983 ja som zacala davat pred vecernym kojenim, cca o 17-18.00 ryzovu kasu zarobenu s vodou a mala sa budi uz iba 2-3 krat za noc 🙂 🙂 🙂 Predtym bola hore aj 5 krat.

pe
30. čer 2011

ja mam ten isty problem ako alex, ako keby som citala o mojej dcere, moje mliecko by pila stale, ale ked ma papat prikrm, tak vymysla, nechce sediet na stolicke, zje ledva par lyzic... vecer davam rozne kupne kasicky, ale budi sa aj tak niekolko krat za noc, mam pocit, ze ju z nich iba boli brusko, rozmyslam, ze jej zacnem pripravovat krupicu z normalneho kravskeho mlieka... ale zatial som si na to netrufla... myslite, ze raz bude den, ked zacne normalne papat???

mobilo
30. čer 2011

my máme to isté...okrem mlieka do syna dostať niečo iné je koľko krát nemožné 😠 😠 😠 😠 on ani ústa neotvorí a sem tam do neho dostanem niečo naberačkou z panadolu ale to len trošku...ale on je veľký baculko má 8 mesiacov a 11 kíl v noci sa budí tiež veľa krát ale podľa mňa nie kvoli hladu . Ide mu veľa zúbkov tak si myslím, že preto nechce utešujem sa 😀 😀 😀 😀 ale nezamýšľam sa nad tým nejak extra priberá, je zdravý, tak čo viac chcieť? aj dokt. hovorila, že ho nemám nútiť keď nechce, že on keď bude chcieť tak tie ústa otvorí
pe určite bude deň keď bude papať pekne neboj 😉 😉 😉 😉 😉

pe
30. čer 2011

ved to si hovorim aj ja, ze ona vie najlepsie, co potrebuje, a mozno je to tym cudnym pocasim, a mozno tiez idu zubky, tak budeme len trpezlivo cakat a zatial varit a vyhadzovat 🙂