Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

endel
24. čer 2008

Ahojte,
chtěla jsem se zeptat jestli jste s jahodama, malinama a rybízem čekaly až do toho roku jak se doporučuje nebo jste dávaly už dřív? Malý má osm měsíců a máme plnou záhrádku tak my příjde škoda čekat až na další léto.

luucia
24. čer 2008

endel, já sem dala jahody už v 8 měsících, nejdřív sem zkusila jednu a počkala sem. Žádná reakce nebyla, tak je ted dávám běžně 😉 maliny sme zkusili dneska poprvý 😉 taky mi bylo líto, abych jí je nedávala, když jich máme plnou zahradu

lenkazdenek
24. čer 2008

já dávám jahodový a malinový přesnídávky,vždy 3-4 dny čekám na reakci a dobrý,ale čerstvý jsme ještě nezkoušely 😔

endel
24. čer 2008

Holky, díky hned jdu jednu trochu povařit do večerní kašičky 😀

ivulinda
25. čer 2008

Tak to zkusím tak i když se říká,že se děti s toho mužou osipat

alca22
25. čer 2008

Ahojky, chtěla bych se zeptat kdy je dobré začít s příkrmy když jsme plně kojeni. Jestli od půl roku nebo můžu začít dřív. A čím začít a kdy, jestli ráno nebo odpoledne

svoma
25. čer 2008

Ahoj,když jste plně kojeni,tak až od šesti měsíců,začíná se zeleninou,většinou mrkví,zkraje dáš jen tak tři lžičky a tak tři dny za sebou,abys zjistila,jestli se neosype.Když vyzkoušíš všechny druhy zeleniny,tak můžeš začít kombinovat a přidávat brambory,rýži a zhruba po měsíci přikrmování najedeš i na maso.A zeleninka se má dávat k obědu,takže zhruba kolem poledne,jak ti to vyjde podle jeho režimu. 😉

alca22
25. čer 2008

díky za radu 🙂

svoma
25. čer 2008

nemáš zač 😉

vendy01
25. čer 2008

Ahoj, chci se podělit o naše zážitky s příkrmy. Začali jsme zhruba před měsícem( těsně před 6. měsícem,byl plně kojenej). Jsem z toho pořád jelen, ale jednou se normálně jíst musí naučit 😀 My jsme začali nejdřív zeleninkou v poledne, docela baští, ale většinou nesní úplně celou skleničku, tak 3/4. Večer dávám kaši (bohužel z flašky), ale to dlabe jako divej. V noci mi pořád moc nespí, je hroznej závislák na prsu, takže v noci ještě ucucává cca 3x. Dopoledne buď jen kojím nebo dostane trochu kaše. Odpolední ovocnou přesnídávku zkouším, ale to zatím moc nechce, šklebí se a plive. Kolikrát se mi zdá, jestli ho moc nepřecpávám. Cvalíka z něj fakt udělat nechci 😀
Myslíte, že něco dělám fakt blbě? Vím, že každý si to dělá podle sebe, ale ráda si nechám poradit od zkušenějších. Diky 🙂

hanab
25. čer 2008

Ahoj,
chtěla bych se zeptet, co dáváte jako třetí příkrm. Někdo píše druhou dávku ovoce - třeba s jogurtem, někdo zase večerní kaši. Malá má 8 měsíců, ráno kojím, pak ovoce, oběd zelenina s masem a pak už jen kojím. Když dám večer kaši, tak malá spí stejně dlouho jako když kojím, no někdy vstane i dřív.
Prosím napište i nějaké recepty, už nevím, co vymýšlet.
Moc děkuji.

lenkazdenek
25. čer 2008

vendy no tak my jsme na příkrmech od 5 měsíce a máme to podobný až na to že tý zeleniny s masem sní víc a ovoce taky celé 😅 ,přibírali jsme asi 500g tak taky nevím jestly to není moc 😅

ivulinda
25. čer 2008

leni my taky hezky přibirame,a taky nevím jestli to neni moc...meli jsme asi necelé kilo za měsíc 😉

lenkazdenek
26. čer 2008

Ivi,kilčo za měsíc 😅 ty jo to jsme naposled měly ani nevím kdy 😅 my přibíráme tak nják furt těch půl kilča

minea
26. čer 2008

Vendy01, začala jsem přikrmovat taky před měsícem. Hezky jí polední zeleninu a sní necelou skleničku (poslední 3-4 lžičky dojídám). Trochu bojkotovala doma vařenou mrkev a květák, ale když jí to přimíchám do půlky skleničky, tak to v pohodě sní. Ovoce jsem zavedla až tento týden - zatím jablíčko, strašně se šklebila a říkala, že je to kyselý 😀 . Asi tak za týden začnu s masem/žloutkem. Kaši budu dávat až od osmého měsíce.
Jedu podle skvěle zpracovaného manuálu laktační poradkyně Jiřiny Mrázkové:
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

vendy01
26. čer 2008

Minea,tak to jste na tom skoro stejně jako my 🙂 taky zkouším dávat odpoledne jablíčko, někdy si dá a druhej den to zas plive..ale to vychytáme 🙂 myslím, že jedlík je dobrej 🙂 díky za ten odkaz, je to pěkně přehledný a srozumitelný. Chci se ještě zeptat, kolik tekutin vám dítko kromě kojení ještě vypije.. Filípek totiž kromě mlíčka skoro nic nechce, trošku čajíku, ale myslím, že mu to ode mně zatím stačí. Babičky pořád raděj šťávičky šťávičky... 😉 Já to do něj nechci zbytečně cpát, ještě když to je sladký, zdá se mi to zbytečný....

marcim
26. čer 2008

Ahoj,
Vendy jsme na tom s dětmi asi stejně.Taky dávám zeleninku na oběd a ovocnou přesnídávku.Maso a žloutek nechám asi ještě trošku později.S tím pitím.....Můj malej má vlastně tekutiny z 99% z kojení.Sice mu teď v těch vedrech občas dám takový ten hrníček s pítkem,ale to občas jenom zadudlá a má mokrou pusu.Na množství tekutiny v hrníčku to není ani moc znát.Když nejsou vedra,ani ten hrníček pořádně nechce.Asi mu kojení stačí.Občas mu taky zkouším dávat pít z normální skleničky a jde to dobře.To vypije víc.Cca 50 ml/den...,ale to musí mít ooobrovskou žízeň.
A co dávat pít?Doporučují se dětské čajíky....ovšem ty se u nás nechytají.Šťávičky jsou podle mě zbytečně sladké a myslím,že si toho sladkého ještě za celý život užijí,tak proč s tím začínat tak brzy.U nás se chytá jedině obyč.voda.Taky když se tím poleje,tak nejsou všude fley.Kupuju balenou kojeneckou.
Jestli nechceš dávat šťávičky,tak se obrň.Ono je to zažité,že dětičky sotva začnou trošku jíst už MUSÍ mít skoro všechno jako dospělák,nejlépe pořádná flákota masa s omáčkou,a pít jedině čaj a šťávu.U rodičů docela bojuju s tím,že jsem hrozná matka a nic broučkovi nedopřeju a chudinka pije jen holou vodu 😀 😎

lu777
27. čer 2008

ženy, mám dotaz:
čím nastavujete kupované skleničky? já jsem mu teď koupila něco bio od Alnatury, co bych asi jinak nevařila (kukuřice, dýně) a přidala jsem mu tam bramboru, aby to nebylo tak tekuté (jinak by se hlásil na jídlo dřív) a taky abysme ulevili peněžence, že 😅

jen si říkám, že pak má bramboru každý den.. je to ok? nebo co jiného bych mu tam mohla přihodit? 😕
jednou jsem dala mrkev a to jsem zahustila rýžovou moučkou a to mu jelo.. 😕

jak to děláte vy?

jinak maso ještě dávat nechci, mysllím, že má ještě čas (nemluvě o slabším žaludku, takže si myslím, že má dost co dělat s tou zeleninou a Nutrilonem 2)

díky 🙂

vendy01
27. čer 2008

Marcim, tak s tím pitím jste na tom opravdu stejně.. Já cejtim, že mu to stačí, znám ho přeci nejlíp jako máma, ale tlaky z okolí..no děs 😝 . Tchánovci bydlej hned vedle, tak si to dokážeš představit 😉 Otazky typu: Copak jsi dneska papal a bumbal Filípku? 🙂 Samozřejmě zvědavá babička se oklikou ptá malýho, aby to nevypadalo, že mě hned kontroluje 🙂 Snažím se to přecházet... 🙂 🙂 😉

minea
27. čer 2008

Vendy01, nestresuj se "šťávičkama", vycházej z toho, že generace našich rodičů/tchýní dělala vesměs všechno špatně, protože nebyly informace 😎 , nemůžou si teda dělat nárok na to, aby radily. Já zatím pití nedávám, MM pokryje tekutiny až do 10. měsíce. Nabízím často prso, malá si dá někdy třeba jenom tři loky (přední mlíko na žízeň), ale jinak mám stejný postoj jako marcim - až se k tomu rozhoupu, dostane čistou vodu ze skleničky nebo z hrnečku s pítkem. Lahvičku moje dcera nikdy neuvidí, to je jistý 😀 😀

marcim
27. čer 2008

Lu - Já kupuju tu jemnou dýni a je super.Malej mi po ní dobře bobečkuje.Na zahuštění dávám,jako ty,vařenou bramboru nebo rýžovou krupičku nemléčnou.většinou použiju tak 1/2 skleničky,a někdy ani to ne, a zbytek si dám do tvořitka na led (kostičky) a zamrazím.Pak už jenom vyloupnu kostičku a přidám k vařenému.

Vendy,Minea - já to s tou vodou taky nepřeháním.Spíš jenom v těch vedrech,že si svlaží pusinku.On se malej stejně nenechá ošidit o prso. 😀

A jako člověk,který je s děckem 24 hod. si dovolím říct,že vím,co ten můj chlapeček asi chce.A když si myslím,že pro něj něco není dobré,tak to určitě děla nebudu i kdyby se všichni stavěli třeba na hlavu 😀 Chce to pevné nervy a stát si na svých zásadách.
Co vím od mamky,tak to měli s rodiči stejné.Taky jim do toho kecali....a třeba mi budeme stejné a naše děti se kvůli tomu budiou zase zloibit na nás 😀 😀 😀
Jenom perlička...známí se snažili malému v 6.měs.nacpat karamelovou zmrzlinu 😠 ..nedala jsem se 😵

lu777
27. čer 2008

Marcim: ok, tak to asi budu prostě střídat, brambora nebo ta rýž. moučka

díky 🙂

vendy01
27. čer 2008

Holky jsem ráda, že máte stejný nazor 😉 Jinak s tou zmrzkou to je dobry, ja našemu Filípkovi jen ze srandy dala k pusince Míšu a to jsem neměla dělat, líznul si a chtěl ještě. 😀 😀 To by mu šmakovalo 😉

lenkazdenek
27. čer 2008

já deávám dýňovou celou,malá my pozře jedině s tím bramborem a fenyklem,nebo s rýží,samotnou ne 😒
Jinak holky,já teda nevím,moje máma ,nebo i tchýně malý spíš přinesou njákou dobrou přesnídávku nebo příkrm ,kaši takže u ás s tímhle problém není 🙂

lu777
27. čer 2008

no tak u nás babičky bohužel nic nenosí.. takže i když pojedu k nim, tak se spoléhám radši jen na lahvičky, bůhvíco by mi nabídly...
bratranec mi posledně nabízel (jsem se ptala co budeme moct ze zahrádky až za 2 týdny přijedeme):
"fazole, řepu, ředkvičky"

🤐 🤐 😲

😀 😀 😀

holt je vidět, že dítě nebylo v rodině dvacet let!

marcim
27. čer 2008

Lenkazdenek - zááávist 😅
Moje mamka si dá ještě říct,ale druhá babička ví všechno nejlíp,ona přece měla 3 děti a tak to musí vědět,ale že to bylo před 40 lety to je jiná věc 😵 Ale to patří asi do jiné diskuse...
Jinak samotnou dýni mi taky nesní,teda ani jsem to nezkoušela,spíš ji přidávám k vařenýmu.

verdik
27. čer 2008

ahoj holky, tak já jsem taky začala před dvěma dny s příkrmy, začli jsme mrkvičkou od hippu, ta mi připadá docela chutná a sladší než od hami, a Adámkovi to chutná, tak snad nám to půjde tak pěkně dál
co se týká těch tekutin, jak jste tady psali, já taky plně kojím, ale malý měl před týdnem bojkot kojení, odmítal prso, teď už je to trošku lepší, dr mi říkala , že mám už dávat i čaj v těch vedrech, ať aspoň něco pije a večer jsme zkoušeli kašičku 2X a šmakovala mu, ale teď si zas dal říct s pitím u prsu, tak kaši jsme odbourali, jo a dávám čajík-fenyklový
holky jaké se vám osvědčily ty kašičky na noc , když kojíte???PŘEJI KRÁSNÝ VÍKEND A SPOUSTU KRÁSNÝCH DNŮ 🙂

jankax
27. čer 2008

ahoj holky, me maly prikrmy vubec nechce. Jednou jedinkrat mi snedl asi 20ml - tudiz vse co jsem mela nachystano, ale vetsinou nesni vubec nic. Takze stale plne kojim.
Zatim na to asi neni pripraveny ale zajimalo by me jestli tady ma nekdo podobny 'problem' a popripade jak dlouho vam trvalo, nez mimca zacaly normalne jist? 🙂

marcim
27. čer 2008

Občas udělám rýžovou nemléčnou od neslé do svého MM a přidám trochu přesnídávky a to by mi mohl utrhnout ruku i se lžičkou,jak mu to jede.Ale často to nedělám,protože má po tom trošku zácpu.Koupila jsem taky mléčnou rýžovou banánovou od Hami,když zrovna není MM,ale je strašně sladká,tak to 2:1 ředím právě čistou rýžovou,Většinou večer po koupání ale kojím.
Spíš ty kašičky nechávám,až budeme moct klasické obilné.
Mě se teda nezdálo,že by ho kaše nějak víc zasytila,než kojení.Spal úplně stejně.Tak nevím.Dr. mi tvrdila,že bude líp spát.....a nic. 😅

janula2008
27. čer 2008

Marcim, tos mi neco s tou tchyni pripomnela 😉 . Ja mam porad na taliri, ze ma draha polovicka uz v pul roce bastila jelita a za rohem namaci Simci dudel do zmrzliny, na minule navsteve do ni chtela rvat slehacku, nastesti jsem se hnusne koukala 😢 .Radsi no comment.