Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sova33
11. říj 2011

@jitka213 S tím lepkem je to pravda (názorů je spousta), já bych spíš řešila cukr apod.

tanja61
11. říj 2011

@bejata no mi mame tiez rovnaky problem maly ma 8mesiacov a tiez mi spapa len 3-4lyzicky ale na poradni mi povedali ze musi papat lebo na jeho vek potrebuje prijmat viacej kalorii 😒 nepribera podla grafu za 6tyzdnov pribral len 60dkg tak povedali nam ze musim vynechat jedno kojenie na obed a nedavat mu aj keby bol hladny aby pochopil ze musi jest aj ine co si o tom myslis?a tiez nechce poriadne otvorit usta a ked otvori jazykom vysunie naspat to jedlo 😀 snazim sa robit riedke prikrmy skusala som polievky,kupovane v skle,kasicky,varim kazdy den ale vyhadzujem lebo to nechce tak uz neviem co robit ☹

hojda
11. říj 2011

@sova33 Jenže na cukr alergie není, jen závislost🙂

jankadudova
11. říj 2011

@hojda Ahoj. Jen chci rict, ze sice na cukr neni alergie tak typicka jako celiakie - coz neni alergie, ale nesnasenlivost. Ale cukr bych tedy hlidala vic nez pozorne. Protoze tech malych diabetiku pribyva, je to mizerna nemoc co te omezuje cely zivot a nekde to ten duvod jiste ma 😉

bejata
11. říj 2011

@tanja61 práve dnes mi začal malý celkom dobre papkať. Vyšli mu práve horné zúbky a začalo sa to akosi riešiť samé. Ráno spapal celkom dobre raňajky a to až tak, že nežiadal hneď na to kojenie, potom po desiatej som mu dala cuckať pred spaním, na obed som ho nekojila aj keď spapal (podľa mňa málo), ale neplakal a akosi mu stačilo, dve hodinky na to mal olovrant a následne kojenie... aby zaspal (podarilo sa) a potom si dal kašičku na večeru a kojenie na noc 🙂 Takže ja som spokojná. Tanja, ja si myslím, že to príde aj u teba samo, nechať plakať chlapca pre to, aby jedol príkrm, to by som ja nerobila. Možno mu tiež idú zúbky ako môjmu, držím ti palce, aby sa to čoskoro dalo do poriadku.
Robím mu jedlo trošku redšie a doslova som mu to niekedy vylievala do pusy pekne z kraja, ale dnes pusu sám otváral 😀

tanja61
12. říj 2011

@bejata no neviem cim to bude ale drobec dneska zjedol cele ranajky uvidim co bude s obedom 😀 aj ja si myslim ze su to zubky on este nema ani jeden ale kuse vsetko dookola a je nervozny tak to prikladam zubkom 😉 no ani ja si nemyslim ze nechat dieta plakat od hladu je to najlepsie riesenie ale podla lekarky on ma 8mesiacov tak uz musi jest a treba mu ukazat ze ma na vyber aj ine jedlo ako mlieko tak neviem 😉

imzadi
12. říj 2011

ahoj holky, co mate zhruba stejne stare prcky kolem 8,5 mesice, uz jste zkusili dat kukurici, porek nebo rajce? uz bych to chtela vyzkouset...tak jestli mate nejake zkusenosti🙂 dik

lucy222
12. říj 2011

@imzadi rajče jednou omylem ve skleničce 😅
Jinak už jíme bílou Holandii a kousky - dnes jsem prvně dala chleba s máslem a dobrý 😵

lucy222
12. říj 2011

@imzadi on je nějaký důvod proč kukuřici ne? 😕

imzadi
12. říj 2011

@lucy222 prave, ze rajcata jsou ve sklenickach a vsude se pise, ze kukurice, porek a rajce az od devateho mesice...

super za ten jogurt a kousky, jste sikovni 🙂)

jeste k te zelenine, uvitala bych nejake recepty na porek, a tak🙂

lucy222
12. říj 2011

@imzadi no, jak jsem psala- rajcata jsme dali jednou omylem - byly v nějaké skleničce od Allnatury/Babylove...a malá O.K...No a co se kukuřice týče, tak to moc nechápu-bo kukuřičná kaše se může už od 4.měsíce tuším... 😕
Jogurt - ale jen Hollandii 😅 Nj, jdeme na to postupně. A kousky- zatím jen těstoviny, sušenky v jogurtu, ten chleba, polévka s kousky (s krupkami)...
recept na porek . neporadím...
Jak to máš prosím s kojením? Kolikrát za den/noc?

imzadi
12. říj 2011

@lucy222 zkusim zitra ten porek s bramborem...no a kojim uz jen rano, vetsinou nejak po pate...pak uz proste prso nechce, takze davam jeste rano jednu flasku s UM, odpoledne jogurt a vecer tekutou kasi do flasky...

a holandie super, si do ni muzes dat ovoce, susenky a tak...

lucy222
12. říj 2011

@imzadi Za tu holandii jsem moc ráda. 😵
na zítřek držím palce 😉
Jinak u nás kojo v noci (mezi 4.-5.hodinou), pak ráno+UM, pak se přitulí ještě přes den před spaním a večer před nočním spaním+UM. My máme "prsomila" 😅

duracelko
12. říj 2011

neviete mi poradiť či môže 6 mesačné dieťa ryžové burizony neochutené ked je to len čistá ryža?? ja som to dnes skusila dat malemu rozmočene v dojč.vode a velmi mu chutila...

knedluska
13. říj 2011

@imzadi - já jsem zrovna v úterý poprvé vyzkoušela rajčata, udělala jsem takovou parodii na rajskou. A úplně v pohodě. 😉 Jo a ještě dělám parodii na svíčkovou, protože ta naše malá můra už tu zeleninu jíst nechce. Kukuřici ani pórek jsem zatím nezkoušela. A je fakt, že ani netuším, jak bych jí to upravila.

imzadi
13. říj 2011

@knedluska a jak delas ty svoje parodie?🙂 ja treba nasla: Špenátové listy omyjte, odstraňte z nich řapíky a natrhejte je na menší kousky. Pórek nakrájejte na drobno. Vše uvařte s pár kapkami oleje nebo kouskem másla do měkka. Zhruba v polovině vaření přidejte kuskus (podle potřeby dolejte vodu) a dovařte do měkka. Po uvaření přimíchejte k pokrmu bílý jogurt.

nebo

Brambory a pórek nakrájíme nadrobno a dáme vařit do vody. Když zelenina změkne, polévku rozmixujeme a vmícháme kousek másla. Do ještě horké polévky nasypeme pohankové vločky a necháme asi 10 minut nabobtnat. Již nemixujeme.

bejata
13. říj 2011

@tanja61 No čo, ako pokračujete? Už sa malý rozpapal? Podstatné je stále núkať, ja mu vždy niečo pripravím a keď nechce, tak to vzdám a nakojím...
Kojenie máme večer od 19:00 a niekoľkokrát v noci, potom ráno okolo 07:00 hod. a asi tak tri až štyri krát za deň. Ale to niekedy nie je ani kojenie, ale skôr také pocuckávanie pred spaním a na ukľudnenie. Je to veľa?

@imzadi Ja som varila kukuričku v zeleninovej polievočke spolu s mrkvou a hráškom. Potom som to prepasírovala, aby tam nemal šupky a pridala nadrobno nakrájané mäsko a kvapku oleja. Spapal pár lyžičiek 🙂 Plánujem urobiť aj také niečo ako rizoto a vymixovať. Pórik som dávala so zemiakom, paradajku ešte nie.

knedluska
13. říj 2011

@imzadi - Svíčková - na kapce oleje orestuju mrkev a petržel, zaliju vodou a dám vařit kousek masa. Když je to měkké, trošku zahustím moukou s vodou ( dr. říkala, že můžu ), provařím a nakonec dám sladkou aktivii.A nakonec propasíruju. 😉

Rajská - na kapce oleje mrkev a petržel a rajčata z konzervy, zaliju vodou, přidám maso, uvařím doměkka. Zase zahustím a provařím. Sem jsem přidala malinkato cukru, protože to bylo kyselé po těch rajčatech. A nakonec propasíruju.

Nevím, jestli je to tak správně, ale malá to jí a dělá u toho mňam. 😉

imzadi
13. říj 2011

@knedluska jeee, mnam jo?🙂 moc dik, zkusim to...

natty9
13. říj 2011

Ahoj holky, prosím o radu, mám 9.měsíční holčičku, stále ji kojim, od ukončeného 6.měsíce jsem začala s příkrmy, celkem bez problémů, sice to žádný velký jedlík není, ale dopo ov.jogurt, oběd masozelenin.příkrm jen skleničky, svačinka ov.přesnídávka, tak půlku, ale chtěla jsem ji dávat k 1.večeři kaši, ale tu mi bohužel odmítá, už jsem jich celkem dost vyzkoušela, tak ji kojim a na noc také kojení. Myslíte, že když kaši nahradím menší masozel.skleničkou - 125g, tak se nic nestane, když bude mít za den dvě skleničky?
Jinak mi nechce pít ani UM.

andelka
13. říj 2011

@natty9 nevadí. to se stává že děti nechtějí na večeři kaši. Tak většinou mají zeleninku s přílohou nebo pak už pečivo s něčím. Ale jestli se v noci nebudí, tak jí může stačit i mlíčko jenom a s kaší se dá počkat.

natty9
13. říj 2011

Děkuji za radu, zkusím tu skleničku. Právě že se v noci budí klidně i 10x, jen si cucne a spinká dál, ale je to spíš zlozvyk než hlad.

andelka
13. říj 2011

@natty9 tak zkus. Ale to buzení vypadá fakt na zlozvyk. Možná nechce kaši protože ví, že bude celou noc jíst 😅

anehap
13. říj 2011

Myslím, že by to vadit nemělo - pokud to bude chtít ale ona sama...u nás to bylo podobný - taky jsem ještě kojila(a kojím stále večer před spaním), tak jsme měly ráno kojení, pak asi za hodinku ovocnou přesnídávku, v poledne masozeleleninu, po odpoledním spaní jsem kojila, pak kolem páté, šesté měla jogurt a večer před spaním kojení. Jenže nepřibývala moc, tak mi dr. poradila, ať zkusím večer kaši, tu ale moc nechtěla(zkoušely jsme Nestlé, Hipp), tak jsem zase přestala a nechala jí večer jen to kojení(hlady se ale nebudila, spala celou noc) a když měla rok, zase jsem kaši zkusila - ale jinou - z DM, a ta jí chutná - a od té doby ji má každý večer. A nebo má ráda i trojzrnnou nemléčnou kaši z DM, tu dělám v UM z DM - bio. Jinak UM taky moc nechce, jediné to z DM, ale zkouším(chci už s kojením přestat) a postupně pije víc a víc.....

natty9
13. říj 2011

Můžu se zeptat, co je to ta kaše z DM, já zkoušela od Hami a Sunarku, ale neměly úspěch. Taky jsem už zkoušela v noci UM, ale bohužel.

anehap
13. říj 2011

@natty9 je to jejich značka Babylove Bio - mají příchuť ovocnou(ta je myslím od 4. měsíce) a banánovou(od 6. měsíce, tu má malá nejradši). Možná jí vadí ta příchuť, tak zkus tu trojzrnnou rozmíchat v UM(ta je bez příchuti), třeba jí to bude chutnat. A pokud ne, tak chvilku počkej a zkus později - jak píše andelka, můžeš zkusit i pečivo a nebo nechat jen to kojení. Záleží, jestli dobře přibývá. A u nás šlo nejlépe odbourávat kojení přes den, a teď má jen to večerní, ráno pije UM, ale jen max 150 😒 ALe v 9. měsících měla ještě jedno kojení i v noci 😉

andelka
13. říj 2011

@natty9 jinka my taky máme kaše z DM, nemléčné jáhlovou, 3zrnnou a od Alnatury 4zrnnou a chutná mu i ta ovocná mléčná DM. Napřed jsem dělala kaše do Reisdrinku nebo UM Babylove, no a teďka už do normálního mlíka. Dala by se udělat ta nemléčná kaše do mateřského mléka, když je kojená. U nás to nešlo, neodstříkala jsem nikdy tolik.
Hami i Sunarka jsou slazené, třeba jí vadí to.

Dany byl v 9měsících kojený 5x denně, z toho 2x v noci. Taky šlo líp odbourat kojení přes den, noční a večerní byly poslední.

bejata
13. říj 2011

@natty9 Skús uvariť krupicovú kašičku. Ja som párkrát urobila detskú krupicu v UM (viem, že sa UM nemá variť, tak som ho len maximálne zohriala a krupičku rozpustila), pridala som čerstvo na jemno postrúhané jabĺčko a malo to veľký úspech.

natty9
13. říj 2011

děkuji za rady, zkusím ješte tu kaši z DM, jestli ji bude chutnat, jinak počkám na 10.měsicni prohlídku až pujdem k doktorce a poradím se s ní. zatím ješte zůstaneme u kojení,ale právě že to žádný cvalda není, v 9.měsicich má kolem 7,5kg, tamyslela,že by po kaši mohla něco přibrat.

l

anehap
14. říj 2011

@natty9 tak mně malá začala po kaši přibírat líp - v 9 měsících měla necelých 8 kg, v roce 8,80, takže taky nic moc - na to, že se narodila a měla 4,20. Nejvíc přibírala jako plně kojená do půl roku, pak se to zpomalilo, ale to je normální - hlavně, že ti přibírá, i když málo 😉 Je dobrý, že kojíš....