Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

hathor1231
4. srp 2010

@tatiana1985 moja uz zmasti aj 8prikrmov denne 😅 ale ja jej davam mensie davky- u nas je normalna 150g a len na noc mi zje 300g
vraj maso 6-8m morka a kura a potom od 8-10m prasiatko, krava a 10-12m ryba. vsetko sa berie ako protein,takze ak das maso,tak uz nedavaj v ten isty den rybu alebo vajco. ja davam 5x v tyzdni maso, 1x vajco a 1x rybu.

latvia
4. srp 2010

@tatiana1985 tuky celkovo nemusia byt vobec ( v materskom alebo umelom mlieku je dost tukov na vstrebanie vitaminov zo zeleniny), ale celkovo mozes pridat par kvapiek uz pri zelenine

gabika7706
4. srp 2010

@suzane91622 ovocne prikrmy by sa mali dat az po 3-4 tyzdnoch od zavedenia zeleninovych

tatiana1985
4. srp 2010

@suzane91622 no moja miluje uvarene jablka...uz sme skusali vsetku klasiku....
hrusky dako extra nechce...
banan jej tiez nechuti...
broskyna ani nevravim...
no a slivky vobeeec 🙂
uz som to aj skusala vsetko toto ovocie zamaskovat do jej oblubeneho jablka, no ale..aj tak sa netrha za tym ovocim 🙂 .zeleninu mi spapa plnu davku na obed...a s ovocnym prikrmom sa trapime 😅

@hathor1231 no plna davka som niekde postrehla je 150-200nie???

suzane91622
4. srp 2010

@tatiana1985 a ako mám pripravit tie jablka,normálne ich mam uvarit vo vode???a potom si ich vymixovala??moja malá spapá 150ml polievočky

gabika7706
4. srp 2010

@suzane91622 nie je potrebne ovocie detom varit, ja len natruham a papame cerstve 🙂

hathor1231
4. srp 2010

fuuu,som to poprekladala a natukala...

4-6m
ryza,jacmen,ovos, avokado,jablko,banan,hruska, dyna, sladky zemiak, strucikova fazula
ziadne mliecne,ani proteiny-maso,vajco

6-8m
k predoslemu pridas:
marhule,mango,nektarinky,broskyne,slivky,tekvica,
mrkva,hrasok,petrzlen, kuracina, morcacina, tofu, cisty plnotucny jogurt

8-10m
dva predosle plus:
lan, graham, multi-grain, psenica, pecivo,
cucoriedky, melony, visne, brusnice, datle, figy, kiwi, papaya
spargla,brokolica,karfiol,baklazan,biele zemiaky,cibula,paprika,por, zltko, hovadzie a bravcove, natural sunka, niektore druhy syrov-nie soft cheese

10-12m
plus:
cestoviny,cerealie,citrusove a bobulove ovocie, artycok, kukurica, spenat, rajciny, uhorka, cervena repa, cele vajco, ryba, od ukonceneho 12m na pitie plnotucne mlieko a vsetky soft cheeses az po 12m!

tatiana1985
4. srp 2010

@suzane91622 no ja nakrajam a dam zovret 5minut..viem ze sa to nemusi, mne sa zda ze to malej viac chuti..niekedy jej dam aj cerstve, niekedy varim 😉 😉

hathor1231
4. srp 2010

@tatiana1985 zalezi od veku a apetitu 😉 ved aj na presnidavkach to vidno- pre male su 120g a pre vacsie 190g a potom 250g

hathor1231
4. srp 2010

@suzane91622 ja som zozaciatku vsetko aspon trochu nechala v pare 😉

hathor1231
4. srp 2010

koniec konikovaniu 😀 idem na kuchynu a vyhadzat pracku lebo vse som z kufrov hned do pracky hodila take ukrcene to bolo... bru noc 😵 nech detuse spinkaju celu noc 😵

cicimon
4. srp 2010

baby mate niektora skusenost so zavaranim vyzivy? jablkovej plus nieco? moze sa to zavarat bez cukru - teda nepokazi sa to bez cukru?

tatiana1985
4. srp 2010

@hathor1231 a dakujem 🙂 bruuu

bubelko
4. srp 2010

@hathor1231 no ja som porovnala ten tvoj preklad s mojim odporucanym jedalnickom a je to uplne ine 🙂 odkial si to prekladala?

gabika7706
4. srp 2010

@hathor1231 osobne mam vyhrady voci tomuto jedalnicku 😉 tofu, sunka, cibula, kiwi, citrusove ovocie, rajciny, vajicko, artycok,

erikasadek
4. srp 2010

@gabika7706 sunka vonku a nasa sunka s aneda porovnat ciste masko uvarene a nie zmes svinstva ako u nas.. 😝 😉
articoka je uzasna vec pre deti .. 😉 len unas neznama.. 😉

hathor1231
4. srp 2010

http://www.wholesomebabyfood.com/solids.htm

kazdy ma v niecom vyhrady,ja tiez mam a tak robim podla seba,ako mi to vedomie a svedomie kaze a ako to vidim na malej... vsetko ostatne beriem ako orientaciu,nikde nenajdes sablonu a tiez krajina ma rozlicne kriteria,tak ako ani lekari sa nezhodnu na uplne vsetkom... a hlavne je to len a len na dietatku ako to zoberie! nato je matka aby videla,ci mu robi uplne zakladna potoravina ako napr. ryza problemy ale vpohode zvalada spenat!

@gabika7706 keby si videla,co tu obsahuju presnidavky pre 4m+ mimca,tak voci tomuto urcite nemas vyhrady ale beries to ako rozumny cas 😅 vsekto okrem tofu,kiwi a artycoku bezne obsahuje presnidavka pre deti od 4m+...

ja som tiez malej doteraz nedala vela potravin, ci uz preto,ze som opatrna alebo ich jednoducho nepouzivam vo svojej kuchyni...

gabika7706
4. srp 2010

@erikasadek ja artycoky poznam a milujem, ale je to dost alergizujuca potravina a preto sa mi zda nevhodna pre rocne dieta.

hathor1231
4. srp 2010

v tom 4-6m to na konci moze vyzerat ze je tam vajco odporucene. zle som to tam dala- prosto ziadne mliecne vyrobky alebo proteiny ako je maso a vajicko 😉

gabika7706
4. srp 2010

@hathor1231 ale to aj na Slovensku su taketo presnidavky, vhodne od 4.mesiaca a mne sa krizia oci, ked citam zlozenie 😉 My sme alergici, takze ja na toto davam velky pozor.

hathor1231
4. srp 2010

@gabika7706 jedina co som jej kupovala bola zemiak+mrkva 😀 😀 😀 to bolo prve mesiace jedine co som mala z tych ich sirokeho vyberu aj doma 😀 inak len ovocne zakladne...

hathor1231
4. srp 2010

tak podruhe,bruuu 😵

bubelko
4. srp 2010

@hathor1231 ja nemam vyhrady, len ma to zaujimalo, pretoze presne ako vravis: iny kraj, iny mrav 😉
napriklad tu sa vseobecne strukoviny odporucaju az od roka, maso uz od prvych prikrmov (hydina, telacie), chlebove korky na zutie od 6mesiacov, lepok tak isto 😉 jonas sa napriklad za chlebom ide utlct 🙂
jahody, maliny od 8mesiacov, spenat tak isto 🙂
a od roka mozu deti v podstate vsetko co my, akurat menej solene a korenene. 🙂

gabika7706
4. srp 2010

@hathor1231 dobruuu 🙂

erikasadek
4. srp 2010

@gabika7706 vsetko je alerguzujece ver mi v inych krajinach sa normalne pridava detom bez problemov.. 😉
toje ako ryby u nas je to neskoro tu sa dava skoro bez problemov.. 😉

gabika7706
4. srp 2010

@bubelko no my sme zatial lepok nezaviedli, starsia jedla az okolo roka, ale pohravam sa s myslienkou, ze skuuusime, lebo pazros to je riadny. 300 g ovocia na desiatu plus ryzove burizony neochutene a este dokojime...obed ani nehovorim 🤐

gabika7706
4. srp 2010

@erikasadek ano, to viem, ale co je pre France alebo Spain domace, pre nas je "exoticke" - s nadsazkou povedane.

erikasadek
4. srp 2010

@gabika7706 😉

bubelko
4. srp 2010

@gabika7706 ja prikrmujem uz od 4,5 mesiaca, pretoze sa jonas pri kojeni uz len vrtel a hladel na nas ked sme jedli. zatial neohrdol nic, zjedol vsetko. ma teraz 3 prikrmy denne - ovocie na desiatu, masovozeleninovy prikrm na obed a kasu na veceru. plus je kojeny a ked boli tie horucavy, tak mi vypil 4 flase ovocnehu caju denne. ale aj sa potil a cika vela. teraz, ked uz nie je tak teplo, tak pije toho caju menej.
chlieb zuje velmi rad, aj detske keksy. ked potrebujem, aby mi sedel v kociku, tak mu strcim nieco z toho do ruky a je to 😉

gabika7706
4. srp 2010

@bubelko tak my sme zacali s prikrmami, ked mal 6,5 mes (chcela som od ukonc.7., ale kvoli dovolenke sme skoro zacali), tiez krical a mlaskal, ked sme my jedli, ale neviem si predstavit, zeby som zacala s prikrmami tak skoro ako vy. Keksiky su pre mna nulova vyzivna hodnota pre dieta, ak ma nieco "prazdne" zut, moze pohankove, ryzove alebo kukuricne chrumky nesolene 😀 O caji netusi, co to je, je kojeny na poziadanie, trosku vody na dovolenke v Turecku vypil, ale malicko, teraz ma po ruke vzdy pohar s vodou, hra sa s tym, nieco si aj cucne, ale aj tak sa viac-menej len kojime aj ked je smadny.