Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vodni
25. kvě 2012

Ahoj, prosím o radu. Syn má 8,5 měsíce. Oběd maso+zelenina, večeře kaše, svačina ovoce. Průběžně křupky. K obědu a večeři toho sní celkem hodně. Co se snídaní? Zatím kojím, ale zdá se mi, že má málo. Zkoušela jsem jogurt, ale dopadlo to zatím neslavně (opakovaně maximálně zhnusený výraz vždy zakončený velkým prsknutím obsahu pusinky na maminku 😝 ). Občas mi ukradne rohlík a celkem ho spořádá dost. Co ale na něj? Může už třeba lučinu? Nebo spíš, co jiného se na snídani dá dát?

sova33
25. kvě 2012

@vodni My jsme přešli na kaši ke snídani a k večeři zeleninu+přílohu (už bez masa). Ona se ta kaše k večeři obecně moc nedoporučuje. Jogurt mi náš prcek jí krásně, ale co třeba zkusit ho postupně přidat do ovoce? Např. strouhané jablko a do toho pár lžiček jogurtu, aby si zvyknul. Nebo zkusit jiný druh jogurtu, některé jsou dost kyselé, tak to dětem moc nejede 😉
S lučinou nevím, já osobně jsem s ní čekala, protože mám pocit, že je tam sůl. Ale nechci tě nějak zmást.

terinda
26. kvě 2012

@jarkalada na cestách ohřívám skleničky v restauracích 😉

aemmi
26. kvě 2012

@jarkalada já mám tohle: http://www.ku-z-el.cz/kuchynka/termo-nadobi/ter...
Do terénu, přírody je to fajn 🙂

aemmi
26. kvě 2012

@vodni já občas dávám rohlík nebo chleba s máslem - rohlík na kolečka, chléb na kostičky, sama si to bere do ruky, takže si při tom i procvičuje motoriku, ale tohle samokrmení je trochu zdlouhavý a je pak řádně upatlaná 😅 máslo je pro děti vhodný a důležitý, tak bych ho zatím dávala klidně denně a pak třeba tu Lučinu, Cottage, žervé, ale s tím bych asi ještě počkala...

aemmi
26. kvě 2012

@vodni a nebo zeleninové a luštěninové pomazánky, jak psala na minulé straně @katyxq, to se mi celkem líbí, ale to budu dělat asi taky až po tom roce, ted bych to ani nemohla ničím ochutit a zase mi přijde divný mazat na chleba jen samotnou rozmixovanou čočku 😉

vodni
26. kvě 2012

@aemmi Díky! Kolečka rohlíku už jí taky bez problémů, zatím jsem nemazala, měl prostě tak tři, čtyři než jsem se najedla já a pak mu dala mlíko

victoriad
26. kvě 2012

@moe ta piskotka obsahuje tak malo bielka, ze mu ju kludne mozes dat, to oliznutie neublizi...ja som dala trosku do presnidavky a sledovala reakciu, ked to bolo OK, dala som trosku chlebika nadrobeneho do prikrmu, neskor ovsenne vlocky...netreba sa toho bat...ved aj v pecive je vajce 🙂 skus aj bezvajecne cestoviny...co sa tyka zeleza, daj do prikrmu zltok, najprv stvrtku, na druhy krat polku atd...vzdy 1x do tyzdna....ako dlho davas uz zeleninovy prikrm? Po mesiaci mozes zaviest uz aj masko....

katyxq
26. kvě 2012

@moe @victoriad Při alergické reakci nejde vůbec o množství!!!! (Ježkovy voči, tohle už začínají být nebezpečné rady). Čili pokud není otestovaný bílek ani pšenice, piškoty bych nedávala (navíc nechápu, kdo vymyslel, že by to měla být vhodná strava pro miminka).

jarkalada
26. kvě 2012

@katyxq já se teď zeptám úplně blbě, jestli neva 😀 Piškoty taky zatím nedávám, jen tak mně tedy napadlo, že když se dá např.ten zmiňovaný piškot - a nic z toho nebude - může to znamenat, že tedy není alergický/a na ten bílek ani na pšenici? Asi jsem teď za blba 😕 😀

katyxq
26. kvě 2012

@jarkalada Jo, trochu tak nějak (jen mi to přijde jako riskantní postup) ... jen by se ty piškoty musely dávat tak pět dní po sobě, protože reakce může být zpoždená až o dny a leckdy se navenek projeví až po určitém snědeném množství. Celiakie se třeba odhalí až s plnou dávkou lepkové např. pšeničné kaše, ale ona celiakie a jakákoliv jiná alergie nemusí propuknout hned, může se spustit až za pár let. Taky je třeba odlišovat mezi celiakií (alergií na lepek) a alergií na pšenici (alergii na její jiné bílkoviny než lepek), při alergii na pšenici se může ječmen a žito, při celiakii ne.

jarkalada
26. kvě 2012

@katyxq tak souvisí teda příp. alerg.reakce s konzumovaným množstvím nebo ne? Já teď 3 dny po sobě dala do ovoce nebo přesnídavky cca 40g /už uvařených/ ovesných vloček. Nevím, kolik tedy mám dát, aby se to příp. projevilo.
Píšeš, při plné dávce. Zrovna včera jsem zkusila koupit obilnou kaši s lepkem-tzn. že jim udělám jejich obvyklé množství /cca 180ml/ - pár dnů po sobě a uvidím, ne?
To je pak těžký, když např. tu celiakii můžem dostat až později. To už člověk jí, co ho napadne, žádné 3 dny po sobě - to se pak asi těžko odhaluje

dana3262
26. kvě 2012

@katyxq nevíš, jestli existuje alergie na zito?

katyxq
26. kvě 2012

@jarkalada Jde o to, že nejdřív může dojít jen k senzibilizaci organismu, navenek se nic neděje a po nějaké době (dny, měsíce, roky konzumace dané potraviny) se teprve objeví alergická reakce. Jinak pokud už organismus reaguje alergicky (a to může klidně při prvním podání potraviny napřímo dítěti, protože k senzibilizaci dochází už při těhotenství a kojení), tak na dávce alergenu nezáleží. U mojí malé se alergie na BKM projevila už při plném kojení, prostě reaguje hodně silně a stačí k tomu i jen ty nanogramy bílkoviny kravského mléka, které přecházejí do mateřského mléka.
U zavádění lepku jde právě o postupné pomalé navozování tolerance (ale reakce může být i při tom malinkém množství) a test reakce na lepek se udělá kolem 8.-9. měsíce plnou porcí lepkové kaše 5 dní po sobě (kdyby reakce byla se spožděním dnů, tak abysme poznali, že je na lepek), kdy se samozřejmě k jídlu nedává nic jiného nového.
@dana3262 Alergie může být na cokoliv, jsou i alerrgici na rýži, v poslední době narůstá počet alergiků na banán (to souvisí s tím, že alergie jsou častější na to, co často jíme).

katyxq
26. kvě 2012

@jarkalada ONo to odhalení celiakie v dospělosti - příznaky jsou i dost nespecifické a když jsme byli my miminka, tak se s nějakým zaváděním lepku nikdo nepáral a reakce snadno ušla odhalení 😉.

victoriad
26. kvě 2012

@katyxq neber to tak tragicky preboha....pisem len vlastnu skusenost na zaklade rad od doktorky...ale rada jej tvoju info posuniem....

katyxq
26. kvě 2012

@victoriad Kdo nemá tu zkušenost, že se mu např. po jedné malinkaté kapce kravského mléka (manželova blbost, hodně pak litoval, že víc nemyslel) dítě několik dní svíjí bolestí, kaká hleny a krev a začne ublinkávat a trochu se osype, tak nepochopí 😒. Opravdu nikomu takovou zkušenost nepřeju, proto radím tak, jak radím.
A ohledně alergií by značná část pediatrů potřebovala dovzdělat, doporučila bych jim knihu od českého nejlepšího alergologa Martina Fuchse Alergie číhá v jídle a pití 😉.

kachen
26. kvě 2012

@jarkalada Maji vetsinou v hypermarketech. Bezne ho beru v Globusu. Je v zelenym obalu 😉 A rozdil kvality je fakt poznat.

katyxq
26. kvě 2012

@kachen S tím naprosto souhlasím - konvenční kuře ja takový stěží osvalený chcípáček s poloprůhlednou kůží a rozbředlým masem, po upečení suché. To bio je podstatně zmasilejší, prst do masa zabořit nejde, kůže je hezky tučná a pevná a maso po upečení šťavnaté a moc dobré i bez koření (a to není potřeba přidávat další tuk).

romcovaklarka
26. kvě 2012

Ahoj holky, kolik dáváte v roce masa do příkrmů? Jak často týdně a jakou porci za syrova? Podotýkám že nemůžeme mléčné výrobky. Díky moc za rady.

kachen
26. kvě 2012

@katyxq Prosim te, netusis,jak je to se zazvorem?Pro deti, samozrejme. Mam v planu delat dynovou polevku a pouzivam do ni i zazvor.

katyxq
26. kvě 2012

@kachen Tak ty už máš celkem velké mimčo, asi bych to opatrně zkusila, nebo pokud z toho nemáš dobrý pocit, tak odeber pro malou část polívky před přidáním zázvoru 😉 a se zázvorem jí dej jen trošku a uvidíš, jestli jí to vůbec bude chutnat a jak bude reagovat.

kachen
26. kvě 2012

@katyxq Diky. Dam vedet, jak to dopadlo 😉

tadlen
27. kvě 2012

ahoj, chci se zeptat kolik dáváte gramů na cca jednu porci - oběda, ovocné přesnídávky a jogurtu ?Je nám 5 měsíců a sní toho poměrně dost - potažmo nevím jestli to tak má být nebo krmím hodně ev. málo....
skoro 180g oběd dalších 150g svačina - mixované ovoce, klidně 150g jogurtu II svačina., Večer 150ml kaše a ráno k snídani NUtrilon 150ml
Napište mi jak to máte ... Díky.

fifi284
27. kvě 2012

@tadlen my papkáme zatiaľ takto: raňajky 7:30 - 210 ml mlieka, desiata 11:00 - 180 ml mlieka, obed 14:15 - 180-190 gramov príkrmu, olovrant 17:30 - 180 ml mlieka a večera buď 180ml mlieka alebo kaša. Takže myslím, že toho tiež spapká dosť, no hladného ho nenechám a toľkoto mu chutí a je v pohode 🙂

cacika
27. kvě 2012

ahoj, myslite ze uvareny prikrm pre male babo sa moze odlozit do chladnicky a na druhy den pouzit? ci radsej zamrazit?

cicimon
27. kvě 2012

@cacika jasne, normalne mozes varit na 2 dni

tadlen
27. kvě 2012

@fifi284 díky !

aemmi
28. kvě 2012

Prosím, mám dva dotazy - co křepelčí vejce, dáváte je někdo a může je malá v 8 měsících?
A druhý - vím, že brambory nejsou vhodné k mražení, ale chtěla bych něco navařit do zásoby a hotový jídlo zmrazit ve skleničkách, máte někdo zkušenost, jak pokrm pak vypadá a jestli je to "jedlý"?

elana
28. kvě 2012

@aemmi křepelčí vejce neporadím - osobně bych je teda dala, mít je k dispozici, ale podložený to nemám; příkrmy z brambor já teda mrazím normálně a malej mi to jí, i konzistenci to má normální. Krom bramboru je tam plno jiný zeleniny, maso...takže ve finále brambor dělá tak 10% možná ani to ne, tak výslednou kvalitu extra neovlivní. I jsem to ochutnávala po rozmražení a bylo to nasládlý, ale jsem si téměř jistá, že to bylo tím, že tam byla i dýně (a jindy mrkev či kukuřice, případně všechno🙂). Jinak mrazit jdou i bez problémů jídla, kde je jako příloha rýže, kuskus, těstoviny, to mám vyzkoušený.