Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

nensy
30. bře 2008

tak to jsi ani neřekla že už jíte a co dobrý

pomfrita
3. dub 2008

ahoj holky, kolik by asi mělo sníst půlroční mimčo za den??My jsme začli před 14 dny s příkrmy a moc to do něj neleze, tak nevím, jestli má dost. Přestala jsem kojit přes den (kojím jen večer, v noci a brzo ráno) a dávám Sunar (ten mu taky moc nejede) nebo malinový Sunárek (taky nic moc) - nemá moc rád flašku.. 😖
Takže ráno tedy kolem půl 7 nakojím, pak sváča (spíš pokus o ní) kolem půl 10 - docela jedl rozmačkaný banán, ale jablko totálně odmítá (myslím ve skleničce - přesnídávku) - dnes jsem mu dala jablko s medem (též přesnídávka) a musela jsem mu do toho rozdrtit hero sušenku, aby to aspoň ochutnal a přesto snědl jen asi čtvrt skleničky, vypil 30ml sunaru a usnul 😝
*oběd mu celkem jede (zeleninka ve skleničce) - nejradši má mrkev, brokolici, květák (sní i celou malou skleničku a k tomu tak 80ml sunaru)
* pak ovocná sváča - viz dopoledne - hrůza
* pak jede s taťkou na procházku a vrací se v 18hod - vypije 140 sunaru
* pak kolem půl osmé kaše (ta mu jede - sní skoro celou)
*21hod - kojení a pak spí až do rána - tedy poslední dva dny, tak abych to nezakřikla 😨
Ježíš, to je zmatený dotaz...tak znovu:
1/kolik má za den sníst a vypít - jak rozdělit do denních dávek?
2/jo a taky by mě zajímalo, jestli se vám dětičky taky hrabou při jídle v puse, v misce..atd. Já už nevím, jak ho mám krmit, on toho půlku vyhrabe z misky nebo z pusy, patlá to po sobě, když mu držím ruce, tak řve... 😕 Bryndák nepomáhá, vždycky to má úplně všude, že ho musím osprchnout 😝

Omlouvám se za pomatený a sáhodlouhý román 😔 , předem díky za rady 😉

terrezka
3. dub 2008

pom - ahojky. no koukám že co se týče kojení a UM ste na tom podobně jen mě zaskočilo že už dáváš příkrmy když kojíš 😲
no mě totiž dr řekla že mám počkat tak ještě minimálně 14 dnů s příkrmama a s kaší. chtěla jsem jí dát už kaši aby líp spala 😠
co se týče toho sunaru hele je možný že mu nejede prostě ta značka. já začla přidávat UM přesně v pátým měsíci (měla jsem málo svýho) a samozřejmně Nutrilon a ten nechtěla - odvracela se a hodně mi toho vyblinkala (mě to teda i samo o sobě srďánkovalo...) tak jsem zkusila bebu od nestlé a moc jí šmakuje 😝
myslela jsem že se začíná se zeleninou a třeba každej den lžičku. hele říká se že každá lžička je úspěch tak nezoufej!
a prej děckám víc šmakují ty kupovaný přesnídavky že jsou jako sladší a to jim samozřejmně víc jede.....
radila si se s dr????

eva265
3. dub 2008

Pom - ja zkousim prikrmovat uz 2 mesice a mam jeste mensi uspech nez ty. Nejdriv trvalo nez pochopil, k cemu je lzicka. To se naucil na ryzove kasi Hami. Kdyz ji snedl 20-30 ml, tak jsem zkusila zase zeleninu, ale vic nez par soust nesnedl. Kdyz na zacatku krmeni parkrat otevre pusu, tak to pokladam za obrovsky uspech. Lzicku mi hned chyta a vyndava z pusu, do jidla strka prstiky a patla to vsude kolem, pri tom nic nesni, rve, strka si do pusy vsechno jine nez lidlo...presne jak pises. Jediny co sni je krupavy "chleb". Dneska jsem pred nim zkousela jist jablko a dala jsem mu kus, aby me napodoboval, protoze vcera tak chvilku jedl. Moc ho to nezaujalo. Ale kdyz jsem vyndala ten chleb (uplne novy druh, ktery nikdy nemel, takze neznal ani obal), tak po nem hned rukama vyjel a zacal ho jist.

Na osmimesicni kontrole jsem se ptala doktorky, co s tim mam delat. Pry nemuzu delat nic jineho nez zkouset. Jeji vnucka pry v zivote nesnedla zadnou zeleninu a ovoce a je zdrava. Radili se kvuli tomu i s nejakym odbornikem, ale na nic neprisli. Takze preju pevne nervy.

nissanek
3. dub 2008

pom - tak my přikrmzjem už ty dva týdny a za tu dobu jsem se dostala na celou skleničku příkrmu v poledne (125g), a zbytek pořád kojím.

a že se hrabe v puse, to naše malá taky, ale já jsem jí místo bryndáku omotala kolem krku plínu, takže má ruce podní a když si začne hrabat do pusy, tak toho většina zůstane na plíně. Ty malý bryndáky jí dám až bude mít naučené zaklady stolování a etikety 😀

...no ale mě stejně přijde, žes to přikrmování vzala šmahem...přestat kojit...sunar...příkrmy...sušenky...kaše... a to za 14 dnů, možná jestli to neni důvod, že Franta z toho takový vykulený 😅 ...no nevim...

terrezka
3. dub 2008

pom - niss má možná pravdu.... třeba je to na něj fofrem....

lendy1
3. dub 2008

pom, holky mají pravdu 😉 , mrkni na kojeni.net a začínáme s příkrmy-tam je vše popsané co kdy dávat, jaké potraviny, jídelníček, kolik čeho, kdy jíst...atd. a většinou se začíná jedním (většinou zeleninkou) a až po cca 3 týdnech se přidává ovoce nebo kaše. Mít 2 sváši, kaši a oběd po 14dnech příkrmů není moc dobré-my na tento systém najeli až někde v 8.měsíci a začala jsem přikrmovat před 6.měsícem. Sušenky dostává až teď.
Stejně tak jako s tím Sunarem, většinou to chce pomalu dítě zvykat na změnu, takže nejdřív změnu mlíčka nebo zavádění UM a pak po pár dnech začít s příkrmy. Jestli mu nechutná Sunar, zkus jiná UM (Bebu, Nutrilon...)
A ta velká plínka jak píše nissanek je pro začátek přikrmování úplně ideální, postupně to bude lepší. Do misky jsem mu zatím nedovolila šáhnout, řekla jsem mu vždy: ne, ne, ne a neustále to opakovala. Ve straším věku už ty děti rozumý slůvku ne, takže teď už se o to vůbec nepokouší a když, tak stačí říct ne a stáhne ručičku z misky.

Mrkni na to-to je z toho kojeni.net:
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_postup.doc
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

elektrona
3. dub 2008

Tak já se chci taky zeptat - před cca 14 dny jsme začly s příkrmy, dávám zatím jen "k obědu" zeleninku - tedy ty skleničky od Hami nebo Hipp 125 g a jinak jen kojím. Už čtvrtý den příkrmování snědla v pohodě celou skleničku na posezení - s chutí a bez ošklíbání. Takže jí to takhle dávám od té doby furt. Dám jí pak cucnout čaje, ale to moc nechce, vypije stěží 10 ml. A dokojím. Ale připadá mi, že ani o to mlíko moc nestojí. Tak jsem dneska zkusila "nedokojit" a v pohodě vydržela až do dalšího kojení - tedy 2,5-3 hoďky. Myslíte, že jí opravdu zatím těch 125 g zeleninky (s bramborem nebo rýží) stačí ? Máte stejnou zkušenost ? Ona mi totiž naše Luci přišla vždycky taková žravější, tak se divím 😕

lendy1
3. dub 2008

elektrona, stačí ji to 😉 . Ona ta zeleninka mimčo zaplácne víc než mlíčko a pokud jste začali před 14dněmi, tak to je teď pro malou ideální porce. A pokud sní skleničku a už ti nepláče, že by chtěla ještě, tak ji to stačí. Až ji to nebude stačit, tak se ozve, uvidíš 😉
A že ti nepije po obědě, z toho si nic nedělej, zřejmě to nepotřebuje, obzvlášť, když kojíš. Náš David taky nechtěl pít, začal až někdy ke konci 8.měsíce, dřív jsem do něj občas dostala pár lžiček čaje, ale s velkým zapřením.

elektrona
3. dub 2008

Lendy, díky za uklidnění 😉 . Na tebe jsem spoléhala, považuju tě za odborníka 😵

lendy1
3. dub 2008

elektrona, to néééé 😀 To je zatím jen praxe a spousta načteného 😀 😉

pomfrita
5. dub 2008

Ahoj holky, díky za rady 😉
terezka: vy jste mladší, proto vám doktorka radila s příkrmy počkat - my máme 6,5 měsíce a přes 8kg 😅
a co se týče značky UM, tak je ten náš prďola taky docela vybíravý - beba ne, nutráč moc ne, až teď slavíme úspěchy s lactum baby od hero 😉
evka: s tou lžičkou je to fakt boj, ale zeleninku s ní papá, jen to zatracené ovoce ne....jo a napadá mě-zkoušela jsi dát přesnídávku do flašky? dnes jsem to zkusila a docela papá i ovocnou 😕
nissanek,lendy: dobrý typ s tou plínou 😉
jinak si nemyslím, že bych to vzala šmahem, možná jen trošku 😔 - já kojím ráno, večer a přes noc + během dne, když mě ukecá....a s příkrmy jsem začla jedním druhem zeleniny, za tři dny další, pak dokojit...přesně jak píšete...no a po osmi dnech zeleniny jsem přidala k sváče ovoce a poslední čtyři dny dávám na večer kaše (ta mu jede) a holky, pozor!!!! Fandík ty poslední čtyři dny spinká celou noc, přes den je hrozně spokojený a krásně přibírá!!! 😀 😀 😀

nensy
5. dub 2008

ahoj nám jsou 4 a půl měsíce nelinka nám krásně papá přesnídávečky a polívky ty s kuřecím masem jí moc nechutnají ale má ráda rýži s mrkví nebo s bramborem.přesnídávku má nejraději banánovou s jablíčkem od hera.kašičku jsme skoušeli jednou tu zatím nedáváme není potřeba mi pěkně přibíráme.s flašky pijeme akorát mlíčko bebu hipoalergení jinak přesnídávky a polívky papáme na lžičku a pěkně jde nám to máme radost jenom nám nechce pít čejíčky 😅

denousek
7. dub 2008

holky tak pokracuju zde .....jestli teda tady jeste nekdo je a nejdete me... ☹

denousek
7. dub 2008

chjooo...jste me nikdo nenasli....tak ted nevim zda mam teda zacit kasickama ci mrkvi ale asi teda mrkvi at pak nechce jen sladky...

lendy1
7. dub 2008

deny, mrkni na ten odkaz výš-tam je vše jasně popsáno 😉 když si to pročteš, budeš v tom mít jasno

začni zeleninkou-mrkev, brambor, cuketka

denousek
7. dub 2008

diky lendy 🙂

lendy1
7. dub 2008

deny, je to fakt takový manuál pro všechny, co začínají s příkrmy. Já z toho ze začátku taky byla vedle, ale stačí ti vědět, co a jak dávat a zbytek příjde sám. Fakt to není taková věda, jak se zdá 😉
Určitě bych dávala ze začátku skleničky, jelikož se na těch pár lžiček na začátku nevyplatí s tím dělat a pak až začne jíst víc, tak mu zkus i vařit.
Ale třeba u špenátu je ve skleničkách i smetana, pro děti od 6.měsíců je tam rajče, koření, sůl...atd.
Kašičky střídáme, aby měl nové chutě. Za začátku jsou vhodné rýžové, můžeš mu koupit neochucenou a dát do toho trošku ovoce (banán, jablíčko, hrušku)
ovoce dávám čerstvé co seženu v obchodech, co momentálně ne, dávám ze skleniček.
Stejně tak jako u zeleniny a některé masa, co jsou ve skleničkách kolikrát ani v obchodech v nějaké super kvalitě nevidíš. Takže je fakt dobré to střídat, hodně koukat na složení skleniček a čerstvost toho, co kupuješ v zelenině na vaření.

denousek
7. dub 2008

no......zacnem mrkvickou jak prestoupime na nutros 2 a je to...a mam mu to proste dat misto obeda nebo co...??proste jak zacnem s nutrosem 2 tak mu tak za tyden nebo co zacnu davat mrkvicku misto obedovyho krmeni..ale toho asi moc nesni co.mam mu to pak dat jeste dopapat nutrilonem?

lenkazdenek
7. dub 2008

Deni,my papkáme zeleniku už hezkých pár dní a na 2 jsme přešly až dnes 🙂 jinak já začínala tím,že jsem ji dala v poledne před nutrilonem 2lžičky mrkvičky a šoupla ji lahvičku,další den zas,ale touž brblala že chce ještě a tak snědla dkoro půl lahvičky a zas zapila mlíkem,teď hravě zvládne celou skleničku od hami nebo 3/4velký z dm a dám ji ještě mlíko na zapití,někdy už ho ani nechce ,spíš chce jen čaj
Holky od příštího týdne jsem rozhodlá vařit malý sama,zatím ji vše moc chutnalo,akorát po květáčku měla kapku bolení(to jí chutí nejvíc ☹ ) takže květák nedávám ale v receptech jsem se setkala s instantní rýžovou moučkou,nevíte kde se dá sehnat ?

denousek
7. dub 2008

je leni tak to nevim..no tak zacinam mrkvickou,finisch!!tak dekuji za rady

dendisa
10. dub 2008

Ahoj,
skoro dva týdny jsem jí nedala vařené, ale jenom skleničky, a když jsem pak přimíchala do skleničky vařené, ani to nepoznala. Dva dny měla tenhle mix, dneska prvně jenom vařené a sice jí po každé lžičce natáhlo, ale snědla toho dost (méně než skleničkového, ale dost).
Nebudu jí dávat domácí brambory, maximálně přimíchám skleničkové, protože z těch je mi schopná se poblít. Až bude bez problému jíst domácí, zavedu i kobzole. Dřív ne. Dokonce jsem slyšela názor, že brambory se mají dávat až od 10. měsíce. Je fakt, že je Linda snáší hodně blbě. Co si o tom myslíte?

kalo
10. dub 2008

dendisa: my jsme brambory taky snášely dost blbě...když jsem jí je dávala poprvé, tak jsme pak prořvaly celé odpoledne, jak ji bolelo bříško. Teď už v poho..malá už jí naprosto všechno a bez problémů. ...
....Ale nevím...taky mi moc nešlo do hlavy, proč dávat brambory jako první příkrmy a ještě aby to byl základ jídla...

.Brambory jsou poměrně náročné na trávení i pro dospělého /škroby/ natož pro kojence. Mě se to vždy hrozně příčilo a dávala jsem jí je minimálně. Taky jsem dřív jedla podle makrobiotiky a tam jsou brambory naprosto "zakázané" /i rajčata/...prostě lilkovité=špatně. No, teď už brambory dávám, když všude píší, jak je děti potřebují...už je větší (ale sama je nejím 😀 )
....Jestli si někde četla, že se mají dávat až od 10měsíce, tak bych s tím souhlasila, jestli máte citlivé bříško...

megee
10. dub 2008

ještě jsem se chtěla zeptat na ty příkrmy mám dávat 1. týden mrkev, 2.týden mrkev a brambory, 3. týden mrkev brambory a maso, tak jsem se to aspon dočetla v různých letáčcích, ale co dávat potom? třeba květák a brambory nebo tak nějak? a pak to střídat? holky poradte prosííím jsem z toho fakt blbá...

lendy1
10. dub 2008

megee, dávej jeden druh cca 3 dny kvůli reakci na alergii, pak můžeš zkusit přidat něco k té předešlé zelenině nebo zkusit nějakou novou. Nemusíš celý týden dávat jeden druh 😉

Maso se dává až daleko déle, ne ve 4.měsíci.

Projeď si toto, tam vše zjistíš 😉
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_postup.doc
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

ze začátku můžeš dávat: špenát (ale ne moc), brambor, mrkev, cuketku, květák, brokolici, nevím, jestli na začátku se může i kedlubna.

lendy1
10. dub 2008

dendisa, k bramborům: já když dám malému jen rozmačkané brambory, tak to taky nechce a plive to. Když mu z toho ale udělám kaši s UM, tak by se po tom mohl utlouct 😀

megee
10. dub 2008

no mě právě dr. řekla že i maso, ale radši ho teda dávat nebudu, takže vždy tak po 3 dnech dát novou zeleninu a pak to třeba i kombinovat...a kdy začít s ovocem?

megee
10. dub 2008

lendy tak to je jak já taky brambory nemusím ale brmborovou kaši tu zbužňuju 😀

lendy1
10. dub 2008

megee, zkopíruji ti něco z těch odkazů, osobně jsme dávali maso až po měsíci od zeleninky:

• Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, teprve po 3-4 dnech se přidá další druh zeleniny. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, šlo by snáze poznat, o kterou se jednalo.
• Až si dítě zvykne na zeleninu (zhruba za 2-4 týdny) je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso, zpočátku asi 20g (1 polévková lžíce).
• Stejným způsobem se postupuje i u druhého příkrmu – ovoce. Také se postupně několik dnů zkouší jeden druh. Zpočátku se ovoce loupe a krátce podusí (až na výjimky, kupříkladu banán).

Doporučení pro jednotlivá období života dítěte

6. – 7. měsíc (to je pro kojené dítě, když se začíná s příkrmy od 6.m., pokud se začíná dřív, tak toto období je tak 5-6m)

• Dítě v tomto období prochází tzv. senzitivní periodou, kdy je připraveno přijmout novou potravu – příkrmy.
• Začíná se zeleninovým příkrmem v poledne, případně kaší večer (nejlépe nemléčnou kaší, která se rozmíchá v MM nebo UM, které jsou dítěti dobře známé, ale je možné použít i mléčnou kaši, která se míchá ve vodě).
• Stále kojte dítě dle jeho potřeby. Jak se bude zvětšovat množství příkrmů, tak budete kojit méně často a kratší dobu, ale mateřské mléko bude stále velmi důležitou součástí stravy.
• Množství příkrmů postupně zvyšujte, až za 2-4 týdny nahradí celou jednu mléčnou dávku (ať už MM či UM). Tato dávka by měla být 150-200 ml zeleniny (větší jedlíci i 250 ml). Některým dětem trvá přijmutí příkrmů ještě déle, proto můžete této dávky dosáhnout třeba až za 2 měsíce.
• Nový druh zeleniny zkoušejte vždy po 3-4 dnech. Nová zelenina se může podávat samostatně, případně s již nějakými vyzkoušenými druhy – je možné vařit hustější polévky, pyré nebo zeleninové kaše.
• Zelenina, která je vhodná pro začátek: mrkev, brambory, brokolice, cuketa, okurka, špenát (nepodávejte často a ve velkém množství, je velkou zásobárnou dusičnanů,ideálně by měl být do konce 2. roku života podáván jen z výživ ve skle, kde je hladina dusičnanů přísně kontrolována), pastiňák, fenykl, dýně, červená řepa, zelený hrášek.
• Ideální je bio zelenina, může být i mražená (bio zeleninu nabízí prodejny zdravé výživy, ale také již mnohé supermarkety – např. Interspar aj.). Mraženou bio zeleninu nabízí firma Ardo a lze ji koupit ve většině hypermarketů. Používat můžete samozřejmě i ne bio zeleninu, jen dbejte na to, aby byla čerstvá, kvalitní, bez vad a plody nebyly příliš velké. V případě nákupu mražené zeleniny by měla být zelenina v sáčku sypká, případně po promnutí v rukou by se měla rozpadnout na menší části. Velké zmrzlé hroudy mohou signalizovat, že zelenina již byla jednou rozmražena a znovu zmražena.
• U kořenové zeleniny je vhodné ze začátku vykrajovat středy (které obsahují nejvíce dusičnanů), je nutné ji řádně omýt, nejlépe kartáčkem, případně ostrouhat.
• Zeleninu ideálně duste v páře (zachová si tak největší množství vitamínů), případně povařte do měkka (není nutné v kojenecké vodě, pokud máte kvalitní vodu z vodovodu).
• Do zeleniny přidávejte trošku kvalitního rostlinného oleje (nejlépe olivového), případně malý kousek másla – pro lepší vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.
• Kaše jsou ze začátku vhodné rýžové, kukuřičné (neobsahují lepek), po 6.-7. měsíci také ječmenné, ovesné a další. Můžete používat i kupované nemléčné či mléčné kaše – jsou obohaceny vitamíny a minerály, kterých může být v dětské stravě nedostatek. Plná dávka kaše je stejná jako u zeleniny – 150-250 ml.

7. - 8. měsíc (6-7 u nekojeného)

• Zhruba za 2-4 týdny po zavedení zeleniny je možné začít podávat maso. Je důležité díky obsahu železa, které se lépe vstřebává z potravin živočišného původu.
• Maso podávejte libové, důkladně uvařené, velmi jemně nakrájené či nasekané – kuře, krůta, kachna, husa, hovězí, jehněčí, králičí, telecí. Kupujte nejlépe chlazené maso, u mraženého nikdy nemáte jistotu, v jakém stavu bylo před zamražením.
• Ze začátku se podává nejdříve 1x týdně, další týden 2x týdně, další 3x týdně až se dostanete k frekvenci podávání 6x týdně.
• 1x týdně je vhodné maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem (vařit 10-15 minut, rozhodně nedávat naměkko či syrové, hrozí riziko salmonelózy a s ní spojených těžkých průjmů) – zpočátku stačí i půlka žloutku.
• Novou chuť (maso) přidávejte do již známých chutí (vyzkoušených potravin), dítě ji lépe přijme.
• Zařaďte druhý příkrm – ovocný (případně zeleninový, pokud jste začala kaší). Je možné ho podávat jako dopolední či odpolední svačinu (případně jako oběd, v případě zeleninového příkrmu).
• Vhodné ovoce pro začátek: hrušky, jablka, třešně, švestky, mirabelky, meruňky, hrozny, meloun, banán, avokádo, borůvky.
• Ze začátku je vhodné ovoce oloupat a krátce podusit ve vodě (kromě banánu a melounu), později již podávat ovoce čerstvé, není třeba ho tepelně zpracovávat, odslupkovávat do doby, než je dítě schopné sníst celý plod i se slupkou (obvykle až po roce věku). U banánu je vhodné odkrojit konce – zhruba centimetrové.
• Jako u zeleninového příkrmu zavádět nové ovoce postupně, po 3-4 dnech a na plnou dávku příkrmu se dostat za 2-4 týdny. Plná dávka je u dopolední a odpolední svačiny (což je obvyklá doba podávání ovoce) 100-200 ml.

6x týdně maso je dost, stačí obden 😉

megee
10. dub 2008

díky moc snad se s tím už nějak popereme 😀 naštěstí nemá problém s lžičkou dávám mu na ní kapky tak to snad půjde...