Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

timea.ryan
5. srp 2010

@cicimon Ahoj Monika. Tak ako som ti pisala som zavarala bez cukru a nepokazilo sa mi to. Kombinovala som jablcko a hrusky 🙂

susanne5
5. srp 2010

@hathor1231 dik, nasa doktorka to odobrila vraj mozem uz zacat ked sa mi bue chciet ale ak by mu mlieko nestacilo tak prejst na umele ze toto je len o chuti a priprave na normalnu stravu , vraj to nie je od hladu , na to je mlieko.
pockam na signaly a uvidim , dakujem 🙂

bubelko
5. srp 2010

@gabika7706 ked bude lepsie hryzt, tak prejdeme na ryzove alebo kukuricne krekre (chrumky tu nedostat, takze to je pase). tieto detske ma kvoli tomu, ze sa mu v puse roztopia a tym padom je mensia sanca, ze mu zebehnu 😉 najradsej mu ale davam chlebovu korku.
ja som kojila na poziadanie do 4.mesiaca, potom som po dohode s pediatrom presla na prikrmy a trocha sme sa zrezimovali.
vodu nechcel a caj ma rad. a pritom nie je sladky. starsi zase caj nemusi a radsej vodu. pre mna je dolezity prisun tekutin v teple. 😉

hathor1231
5. srp 2010

@susanne5 tak mas ciste svedomie ak zavedies 😉 na zaciatok sa davaju len 2-3lyzicky na skusku. ja som zacala s cistou ryzovou kasou (100%namleta ryza,ziadne pridavaky) s MM,postupne som dala hustejsiu konzistenciu. a potom som zacala so zeleninkou,ked jej chutila,tak som presla na ovocie-deti vedia odmietat zeleninu bez chuti ak okusia sladucke ovocie... a po mesiaci na masko...
a ona ti ako povedala,ze mas potom prejst na UM ci som to zle pochopila 😕 alebo chces prestat kojit po 6m? zavadzat prikrm a kojit je to naj co mozes urobit lebo pomaha detom stravit nove co dostanu do bruska 😉 vraj aj lepok lepsie stravia...

my mame tiez alergiu-na kr.mlieko a plus sme na sugar free diete koli zubkom. ale nejako nehladim ci su to alergizujuce potraviny alebo nie, dam jej skusit, a potom sledujem,ci sa nieco ukaze. zbytocne sa stresovat nema zmysel,to by nemohla jest nic... a kym sa neukaze,ze je pre nas alergizujuca,tak nedavam nalepky alergizujuca... pravdaze jahody a cutrusove sme do roka tiez nedavali. ani teraz ich nedavam. sem-tam jej dam polovicu mesiacika mandarinky a jahody mi moc nemusi...

caj ani stavy nedavam, vseobecne sa berie ze za cajom treba vypit aj vodu lebo je sladky (ci uz prirodzene alebo ochuteny). malej je jedno,ma rada vodu. vynimocne jej dam ovocnu stavu alebo cajiku na ozivenie pitneho rezimu 😀 .

susanne5
5. srp 2010

@hathor1231 no ono to bolo tak ze ja som sa opytala ze teda ci yacat prikrmovat ked bude hladny ( ze nebude stacit MM a ona na to ze to nie je o hlade, ze v tom prip by som mudela prejst na UM ale je to len o priprave na normalnu stravu, ja chcem kojit co najdlhsie.planujem zacat mrkvickovym pyre , zeleninkovymi a potom ovocnymi, myslela som si ze kase idu az potom namiesto vecere...
ta alergia to ma mrzi my by sme mali byt v poroadku, ta sugar free dieta znamena ze nic neprisladzujes vsak? laebo nejete ani ovocie kvoli fruktoze?
ja som davala cajik ked boli horucavy, a ked mal teploty a len za stipku som prisladila na radu lekarky (aby toho vypil viac bo mal zapalene hrdielko a nechcel pit) takze hovoris ze cajikovanie nie je dobre. ja tiez len vodu v posledne dni toho caju ma uz pokrk 🙂

hathor1231
5. srp 2010

@susanne5 my si musime davat pozor na cukor celkove,koli tomu,ze sa jej nevyvinula sklovina na prednych dvoch zubkoch a su oslabene,preto chodime ku zubarovi castejsie aby bola pod dohladom a neurobili sa jej kazy... necukrim vobec,ani nesolim. ale ovocie davam normalne,len musim rozdelit aby nemala moc cukru naraz a teda neboli zubky dlho napadane, ale inak staci len neprehanat s cukrom, davat pit len vodu a cistit 2x denne,hlavne pred spanim...
ja som zacala s kasou lebo to ma podla mna najblizsie ku mliecku a zaroven konzistenciu prikrmu. ale to je kazdeho osobna volba. na slovensku som mala problem najst cistu ryzovu kasu,zbytocne vela pridavnych latok tam davaju 🙄
caj by nemal byt cely den ako jediny prisun tekutin. staci voda a hlavne po caji este viacej susi kedze nemoze zeleny co je najosviezujucejsi... a tiez s bylinkami to tiez netreba prehanat,su to male telicka...

hathor1231
5. srp 2010

@susanne5 a inak,radsej ani nedavaj ine tekutiny ako MM 😉 nech sa ti nezastavi mliecko ked bude na prikrmoch a este aj dostane ine tekutiny

janicka006
5. srp 2010

mohla bych se zeptat.....jsem v tomto úplný laik a přiznám se,že mám z toho docela strach,jak zavedení příkrmů zvládneme.....Budeme teďkončit 4 měsíc,takže bychom měli najet na příkrmy(nekojíme!!!)...ale já si vůbec nevím rady s čím začít...sice jsem se zavalila různýma letákama,knížečkama...ale všude píšou něco jiného....Navíc mlíčko máme Bebu1 a tu bychom dle letáku měli mít až do ukonč.6m..tak nevím,zda můžeme třeba nějakou kaši mít od jiného výrobce....jsem docela bezradná,zmatená a nějak mi v tomto nefunguje selský rozum a intuice...

barbora6
5. srp 2010

janicka006 - mala by si najskor vyskusat dat nejaku kasicku na dobru noc. a nepokazis ani to ked mu skusis rozmackat nejaky zemiak alebo bananik. kladne. moje baby maju ukoncene 4mesiace a uz som ich cely ten mesiat prirmovala kasickou, skusila som im dat aj zemiacik, ale najlepsie sa osvedcila krupicova kasa. kludne menusi to byt vobec tej istej znacky do toho mliecka

jasminet
5. srp 2010

@janicka006 ja by som aj napriek tomu, ze budete mat 4 mesiace s prikrmami este pockala (nevadi ze nekojite). vobec sa nie je kam ponahlat. a na kase mate skutocne vela casu. ak by si silou mocou chcela zacat, tak urcite zeleninou na obed. vacsinou sa zacina mrkvou, postupne sa pridava dalsia zelenina.
mlieko zatial urcite nemen, to je az do ukonceneho 6. mesiaca. tiez sme boli na bebe, ale hypoalergennej. prikrmovat sme zacali az v 5,5 mesiaci a mlieko menili az v polovici 7 mesiaca.

janicka006
5. srp 2010

@jasminet jedná se totiž o to,že prostě máme slečnu,která nějak strašně rychle roste..dneska jsme byli v poradně a ve skoro 4 měsících má 70 cm a 6,8 kg.Není tlustá,ale propstě na svůj věk strašně dlouhá.A poslední cca týden se nám stává,že se budí ráno ne v obvyklých 6-7 hodin..ale od 4 se vrtí,takže v 5 prostě chtě nechtě musíme mlíčkovat.Tak jsem myslela,že by jí třeba kaše navečer víc zasytila......
Jinak ale budu ráda,když s příkrmy začneme později..nějak aktivně se do nich nehrnu...

jasminet
5. srp 2010

@janicka006 nemyslim si, ze kasa je velka vyhra. nasa sa po kasi vrtela celu noc, velmi dobre jej neurobila. a mam pocit, ze ani vela detom co tu maminy pisu... 😅

janicka006
5. srp 2010

@jasminet aha 😕 ☹ .....tak ještě že to vím....sice se mi do toho nechtělo,ale asi si budu muset tuto diskusi hlouběji přečíst...Moc díky za tipy🙂)

blumka
5. srp 2010

@janicka006 moja Juli mala pred mesiacom 7900g a 74 cm 😉 a teda ja som zacala s prikrmami len pred dvoma tyzdnami 😉 nemas sa kde ponahlat..
pri starsej dcere mi kasa vobec nepomohla tak ako si clovek mysli...horsie spravila, lebo malu bolelo v noci brusko..tak odvtedy som kasu davala rano...
to ze sa ti mala budi nemusi byt len hladom 😉

bubelko
5. srp 2010

@janicka006 ja som mala podobny problem so starsim synom, bol dost velky a skratka uz mu mlieko nestacilo a hlavne ho uz tak velmi nechcel. tak som zacala po dohode s pediatrom davat prikrmy od ukonceneho stvrteho mesiaca. ak chces zacat, zacni zeleninou a potom pridaj ovocie a kase. ak mas pocit, ze je hladna, skus zacat zemiakom, viac zasyti ako mrkva (nazor mojej poradkyne a mne sa to osvedcilo). a ak chces kasu, tak ju nedavaj tesne pred spanim, ale skus ju dat skor. tak hodinu a pol pred tym, nez ide spat a pije um. 😉 u nas to funguje a malemu (ani jednemu) z kase takto nic nebolo. 😉

susanne5
5. srp 2010

@hathor1231 dakujem za rady, dnes nepil nic okrem mliecka.. cele popoludnie skoro kazdu hodinu sme sa krmili, dufam ze mliecka mam dost 😒

luala
5. srp 2010

@susanne5 ahoj, vidim, ze mas rovnako stare babatko, pisem tu lebo posledne asi 3 dni si prikladam malu velmi casto, co je asi kazdu hodinu cez den a v noci aj 4-5 krat.. neviem, ci jej prestava mm stacit alebo idu zuby, cakam na dovrsenie 6 mesiaca, aby sme mohli zacat s prikrmami. cajik a vodu pije uz asi mesiac a pol, odkedy zacali horucavy,.. mam jednu dobru tabulku - taku pomocku ako zacat prikrmovat, tiez sa zacina mrkvou a postupne sa zaraduje ostatna zelenina, poslem ti ju do IP.. tiez chcem kojit co najdlhsie ako ty, takze vam drzim palce a urcite UM nedavaj ako ti poradila doktorka, radsej postupne tie kase.. ja uz mam nachystanu kukuricnu - uplne obycajnu, takze v pripade nudze a velkeho hladu zacneme skor 🙂

gabika7706
5. srp 2010

@susanne5, @luala mate deti skoro v rovnakom veku, nemusia sa casto kojit len preto, lebo su hladne, kojenie nie je len o hlade...Mozno im idu zubky a takto sa ukludnuju.

aannggiie
5. srp 2010

@janicka006 kdyby si chtěla dát kaši tak dej rýžovou a ne krupičku.Nebo můžeš dát na večer do mlíka hodně zralý rozmixovaný banán 😉

hathor1231
5. srp 2010

@susanne5 neboj,cim viac budes kojit,tym viacej mliecka 😉 uzi si pocit,ze potrebuje teba a tovje mliecko 😵 potom to uz bude kazdodenne rozmyslanie co navarit nielen chlapovi ale aj dietatu 😅 a hlavne- budes jest ako posledna 😀 ja som si vzdy robila srandu,ze ked som bola tehu,tak jedla ako prva maminka a mala dostala az po nej a teraz najprv mala a ked sa postasti,tak aj mama nieco stihne 😀
ja som jej v asi 8m musela dat na vecer do kase UM lebo to jedavala 260ml a to som nemala sancu nadojit 😅 popri prikrmoch to uz nie je ono, straca sa. malej sa nechce lezat pri cici ked moze behat okolo a popritom zuzlat nieco ine 😅

s kasou na vecer u nas no problemmo, dame kasu a po 45min spinkame,spi mi do rana, minimalne tych 11h prespi 😵 skor si myslim,ze nekludny spanok sposobuje este neskorsie jedenie a nie kasa pred spanim, ved ani ja nemozem zaspat ked som prejedena. mimca sa snazia ukldnit pri dalsej falske a to je len zacarovany kruh 😒

mamicky co kojite, berte ohlad aj na to,ze miminka maju obdobia rychleho rastu,kedy potrebuju papat viacej ako inokedy a tiez obdobia kedy si vytvaraju viacej mliecka prave castejsim prikladanim. netreba castejsie kojenie brat hned ako znak,ze mu nestaci a uvazovat o prikrmoch 😉

lienka2
6. srp 2010

baby, potrebujem poradit.. s prikrmamy sme zacali takmer pred mesiacom, zo zaciatku po lyzickach, neskor sa krasne rozpapal a zjedol uz plnu davku.. a zrazu ako keby utalo, nechce 😖 pondelok zjedol polovicu, utorok uz ani tolko.. dali sme prestavku, vcera som zase ponukla, az dve lyzicky.. z prvej ho striaslo a po druhej strasny rev.. a pritom dostal to co uz jedol.. zatial sme mali mrkvu, zemiak, brokolicu a kuracie masko.. z cukety a kalerabu sa vysypal, tak sme vynechali.. na olovrant som skusila dat detsku vyzivu, tu mi zjedol aj ked bola bez cukru a teda kysla na moj vkus 😅 nechcem ho do prikrmu nutit, ale co s nim ma robit?

latvia
6. srp 2010

@lienka2 nic, trpezlivo ponukaj, ale netlac, ak pije aspon mlieko tak ho nenu.on ked bude fakt hladny tak sa zahryzne aj do stolicky 😉

hypo
6. srp 2010

ahojky holky, mam dotaz, zacaly jsme s prikrmama ale zatim bud kupovane nebo domaci jen mrkev + brambora, chtela bych takynecojineho ale nevim ty pomery? je na to nejaka prirucka? 😀 nebo neni nekde na netu kolik ceho se ma davat? nebo to davate od oka? diky

neumisa
6. srp 2010

@hypo : já se řídila pravidlem "přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně ..." 😉

latvia
6. srp 2010

@hypo 🙂 od oka, podla toho kolko ti zje. zeleninu davam fakt od oka,tam ani nieje dovod davat urcitu davku, papa sa dokedy dieta vladze 😀
mozes skombinovat petrzlen, mrkev,cukinu, brokoli, a vsetky ostatne druhy zeleniny ako sa ti len paci 😉 mne z toho obcas vznikol blivajz ( som sa pokusala zmiesat asi 6 druhov zeleniny 😝 )

hypo
6. srp 2010

tak pokud ji tim neodrovnam tak to snad budu taky tak delat :- a co jste davaly na rozjezd? 🙂

hypo
6. srp 2010

tak ja neco zpachtim 🙂 ovoce (presnidavky) mi zatim neji 😒

neumisa
6. srp 2010

@hypo mrkev, jablko, mrkev a jablko, brokolici, brambory, brokolici a brambory, banán - nejprve v tomto pořadí, posléze všechny možné kombinace mimo brokolice - banán, ta byla fakt nejedlá 😀

lienka2
6. srp 2010

@latvia ale nejde mi do hlavy preco zrazu nechce.. ked pekne papal.. 😖

latvia
6. srp 2010

@lienka2 🙂 lebo je to male dieta a jest ti bude hocako, este sa "natrapis" s prikrmami, tomu ver 😅 zacnu liezt zuby, nebude chciet skoro nic, potom zase nejake ine obdobie a zas budes stepovat okolo a itak toho nezje vela..... 😉