Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
29. črc 2009

Dagina - Denisa má pravdu, někde se dokonce uvádí až do dvou let. Naši kluci už mají přes rok, takže pokud to nemají moc často, tak už to tak nehrotím, už jsem jim uvařila špenát sama🙂 Měli ho zatím jednou (po 3 dny). 😉 Ale u tak malého miminka, jako máš ty, bych radši byla zatím opatrná a zůstala u těch skleniček.
Kedluben jsem dávala (vařený s ostatní zeleninou), kapustu ne, sama ji nemám ráda, tak ji nevařím.

dagina
29. črc 2009

Ok, díky moc 😉 .
Mě už nějak dochází fantazie co malé vařit 🙂 . Zatím měla mrkev, brambor, brokolici, cuketu..., s květákem raději též ještě počkám..., prý se může i ředkvička, ale malá má atopák, a zrovna ředkvička se mi zdá taková "agresivní".

A jak to máte s masíčkem??? Asi normoš kuře z obchodu..., králika budeme mít od známých, ale zase né prošleho kontrolou, vadí to???

misutovo
29. črc 2009

Ahojte,

neviete ako je to so zavadzanim lepku ako alergenu? Na www.kojeni.net som nasla ze sa lepok moze od 7meho mesiaca a inde som zas nasla ze az od 9teho. Tak ako je to teda?
Kedy ste zacali davat mucne veci?

shaula
29. črc 2009

Dagina - dávám "normální" kuřecí a krůtí z obchodu.

Misutovo - s lepkem ti to nikdo neřekne, jsou na to různé názory - od 4 měsíců až po rok🙂 Záleží jen na tobě, jak se rozhodneš. Já začala dávat cca v 8 měsících.

markchina
29. črc 2009

Nazdarek holky, potrebuju poradit a nemam cas procitat vsechny stranky tohoto tematu, proto se obracim aktualne na vas. Koncime paty mesic, malymu mlicko zatim staci, ale uz od narozeni bojujeme s prdiky. Do 3,5mes. vubec sam nekakal a prdiky ho nenechaly vubec v klidu, az pak se to zlepsilo. Je to moc aktivni sikula, takze se uz ted stavi na kolinka a karasne se plazi, takze pres den je klidek, ale vecer to zas zacina. Ma neklidnou noc, kde mi place ze spani, sviji se, ma uplne tvrdy brisko a hlavne umorne place, vetsinou z neho vylitne pekna rana, ale bolenicko pokracuje dal. Konci to nekdy nad ranem, kdy vetsinou kolem 6h. rano vstavame, pak uz je zas dobre, protoze skotaci na brisku. Myslim si, ze se to s prikrmy zlepsi, alespon spousta lidi v mem okoli to tvrdi. Mate nektera podobnou zkusenost? Koupila jsem dnes cerstvou mrkvicku a chystam se zacit po lzickach, trosku se toho bojim, jak se k tomu muj maly plne kojeny bobisek vyjadri. Dik za vsechny tipy a rady.

shaula
29. črc 2009

Můžu potvrdit, že zavedením příkrmů kluci přestali plakat, takže na tom něco bude🙂

markchina
29. črc 2009

shaula, to rada slysim, uz bych taky rada zazila klidnou noc, nevadi mi v noci vstavat ke kojeni, ale to neustale probouzeni s vykriky kvuli bolesi, to uz je des.
I kdyz na druhou stranu je mi lito, ze uz nebudu plne kojit, ale zas si rikam, ze bych stejne kazdou chvili zala prikrmovat, takze to zas nevidim jako nejakou tragedii, jen pribude vice prace s chystanim.
Ale nechapu, ze pres den naprosta pohoda, i kdyz na 2h. usne a na noc to zacne. Pritom na slozeni me potravy to nema zadny vliv, to uz mam overene, uzivame probiotika, taky zadne zlepseni, proste u nas selhalo vse, aspon ze pres den mame klidek.

misutovo
29. črc 2009

Shaula,

sme zacali s maskom, dnes prvy krat v mnozstve 1lyzice. Dalsi tyzden dame 2 davky atd len neviem, ci stale davat to mnozstvo 1pol lyzice az kym nedosiahneme pocet 6 porcii za tyzden alebo sa ma zvysovat mnozstvo hned. Alebo ako je to?
Dakujem.

shaula
29. črc 2009

Misutovo - to ti taky neporadím, já maso dávám od oka 😀 Nikdy jsem to neměřila ani nevážila.

Markchina - to musí být náročné, naši plakávali spíš odpoledne a jak večer usnuli, tak se budili jen na jídlo. Ale taky nám nic nezabralo - probiotika, masáže, Sab Simplex, nahřívání, cvičení, rektální trubička, všechno k ničemu. Trošku pomohlo Baby Calm. Tehdy mě to vůbec nenapadlo, ale dneska zpětně přemýšlím, jestli neplakali spíš hlady - my s tím kojením byli vždycky na štíru, ze začátku skoro nic a hodně jsme dokrmovali, ve třech měsících jsem dokrm odbourala a jen kojila (dokrm jsem nabízela, ale odmítali ho). Tak fakt nevím, jestli to byly jen prdíky nebo i hlad... I když si říkám, že kdyby měli hlad, tak vezmou to UM... Nicméně fakt je, že po zavedení příkrmů to přestalo 😅

markchina
29. črc 2009

shaula, nam taky trosku zabral baby calm, ale to jsem zjistila, az jak jsem ho vysadila, jinak jsem myslala, ze nezabira nic 😉 . U nas to byt z hladu nemuze, to vim jiste, protoze kolikrat nechce uz ani to prso a mlicka je fakt dost. Navic to napnuty a tvrdy brisko mluvi samo za sebe, kdyz brzy rano masiruju, tak strili jak o dusi, fakt rany, v noci to nejde, bricho ho boli a pri masazi place jeste vic. Kdyby to bylo z hladu, tak jsem nejspis rada, protoze by to vyresila nejaka kase, takhle fakt nevim co mam delat. ☹

shaula
29. črc 2009

No to se těžko radí... Vůbec jsem tím nechtěla říct, že má možná Tvůj Vojtíšek taky hlad, to ne, když má tvrdé bříško, tak je problém jednoznačně jinde. Myslela jsem tím jen to, že u nás sice příkrmy pomohly, ale nevím, jestli na bříško nebo na hlad 😀
Možná zkuste ještě rektální rourku, ale to nevím, jestli pomůže. Každopádně posílám povzbuzení a držím palce, ať se to s příkrmy spraví!!! 🙂

martinaxyz
30. črc 2009

Ahojte baby...

chcem sa opýtať, či ste sa stretli s prikrmovaním od 8 týždňa?...nám to kázala dr., máme začať s mrkvovou štavou...malý nieje kojení a má už 6kg, vraj preto ho môžem už dokrmovať...

barmborka
30. črc 2009

martinaxyz nesetkala 😖 Připojuji se k názorům,že pokud kojíš tak příkrmy až po ukončeném 6 měsíci je možno kojit plně i déle pokud to miminku stačí,stejně tak u miminka na UM příkrmy klidně až po ukončeném 6.měsíci.Jinak u dětí na UM se začíná po ukončeném 4.měsíci pokud mu UM nestačí a vypije více jak 1000ml. Já osobně bych se toho držela 8-i týdenní miminko je moc malinké na cokoliv jiného než na mlíčko. 😉

martinaxyz
30. črc 2009

barmborka- ja som toho istého názoru 😉 ...

chelen
30. črc 2009

Ahoj dievčatá, chcem sa spýtať, aké finty používate na malé, aby otvorilo pusa. Moja malá začala tento týždeň odmietať papať a len čo zbadá lyžičku, zatne pusu a otvárať ju násilím nechcem, aby som jej to neznechutila. Na začiatku som čítala, že dieťa klamali cumlíkom, to mi príde ako dobrý nápad, ale ak máte lepší poprosím 🙂

tin007
30. črc 2009

martinaxyz to, ze dieta moze zacat byt prikrmovane, ak dosiahlo 6 kg je stara "povera" a som nesmierne prekvapena, ze v dnesnej dobe este nieco take lekar/pediater povie. urcite by som neprikrmovala, um staci babu az do 6. mesiaca. a dr. nema co kazat 😠 , ona moze iba doporucit. mozno by stalo za tvoje zvazenie zmenit pediatra

alias313
30. črc 2009

martinaxyz joooj od 8tyzdna??juuj to skoro..to som ja ani nepocula my sme teraz zacali od 4m a aj to sa niekde berie ze skoro, aj ked sme na UM. niekto vravi ze od 4m,5m,6m-ked je babo na um...ale skor ako od ukonc.4m si to vooobec neviem predstavit..

martinaxyz
30. črc 2009

ja si myslím to isté, že stačí od 4mesiaca...a aj tak idem začať od 4mesiaca...
alias- a čím si začínala, s kašou alebo šťavičkami?

funy
30. črc 2009

ahoj kocky,
tak moj maly bude mat onedlho 7 mesiacov a okrem mliecka nic nespapa.
skusala som vselijake finty ked odmietal lyzicku. na prst a tak, ale nic.
ochutna este ako tak, ale potom uz nechce.
pit nechce tiez, len mm.
snazi sa mu na obed vzdy ponukat, ale aj tak je to len boj a nakoniec len neporiadok, nespapa nic.
takze asi treba na to pomalicky.

annamary
30. črc 2009

idem sa opýtat lebo na obed davame zeleninovu kasu, vecer ryzovu kasu a na desiatu by sme chceli zacat davat ovocnu kasicku. Neviete mi poradit ako to mame davat 😕 ci nastruhame jablcko a mrkvu alebo ako inac na obedik davame už aj kuracie masko. Kojený nie sme. A este sa chcem opýtat nevie mi niekto poradit ako uvarim ryzovu kasku na veceru aby sme ani to nemuseli kupovat. Robil to volakto?

evulinkab
30. črc 2009

Holky, jen jsem se vás chtěla zeptat...malej má skoro 7 měsíců, papá hrozně pěkně, je jedlik, chutná mu a nemáme žádné problémy jak s papáním, tak s kakáním🙂Ale chtěla jsem se vás zeptat-co všechno muže miminko od 7 měsíce jíst?Dávám mu zeleninku, měl už i maso kuřecí a telecí.Ale nevím, co mám začít dávat dál???Jestli muže těstoviny, vločky, luštěniny a popř. jaké...A co jogurty?..Mám totiž doktorku, která mi nic moc neřekne, dala mi nějakoou brožurku, ale ta je určená pro děti od 4měsíce, takže ta je mi ted už taky na nic.Díííky

shaula
30. črc 2009

Evulinkab - podívej se sem: http://www.kojeni.net/prikrmy.php

danu
30. črc 2009

aleachim • Dnes o 13:44
Ahoj holky,

vím, že již tu obdobná diskuse je, ale hledat v tolika příspěvcích kdy a jak postupovat při zavádění příkrmů u nedoklubátek, je nad moje síly.

Mám 6měsíční holčičku, která se narodila o 6týdnů dříve. Doktorka mi doporučila začít s příkrmy už teď, což se mi moc nezdá. Nemělo by se začít taky až při korigovaném věku? Další věc, které mě mate, že nevím, jakou konzistenci podávat a zda dávat nějaké šťávy nebo jako přísun tekutin stačí jen kojení.

Děkuji za rady.

shaula • 2d • Dnes o 13:50
Aleachim, v zavádění příkrmů u noedonošeňátek není žádný rozdíl, maximálně tak v tom, kdy chceš začít. Naši kluci jsou o 4 týdny dřív, ale nikdy jsem to tak nebrala a s příkrmy začala v šesti měsících (a týdnu). Ohledně toho co a jak podávat se podívej sem: http://www.kojeni.net/prikrmy.php

andyalukasek2008 • 1d • Dnes o 13:58
S příkrmy se má obecně začít v momentě, kdy dítěti nestačí 1000ml mléka denně. Pokud máš pocit, že kojo stačí a malá prospívá, klidně můžeš dle mě ještě měsíc počkat. Jinak začni třeba vařenou mrkvičkou. Na tekutinky bych také se zavedením příkrmů zvykala. Jinak nezačínej ovocem, mimi pak může zeleninku odmítat.

misutovo
30. črc 2009

Ahojte,

rada by som sa spytala na avokado, v tabulke pisu ze sa moze podavat. Potrebjem trosku spestrit malej jedalnicek, lebo vela toho zo zeleniny nemozme. Vraj je pomerne dobre znasane. Mate niektora skusenosti? Davali ste? Alebo aky mate na to nazor?

berenika39
30. črc 2009

annamary, tohle všechno zvládá jíst tvoje 4 měsíční mimčo? tvoje lékařka ví, že dáváš všechno najednou a už ted? nevím, nechci zas nějak přemoudřele radit, každý to dělá po svém, a momentálně se doporučuje výživa mlékem do půl roku, pokud UM, tak dejme tomu o měsíc dřív jde přidat zeleninu, ale pak po měsících -ovoce, kaše vůbec a nebo kolem sedmého, osmého měsíce. přetežuješ mu zažívání, nepoznáš, pokud by měl na něco alergii nebo mu dělalo problémy, nespěchej... 😉

alias313
30. črc 2009

martinaxyz je to rozhodnutie na tebe, ale kludne mozes zacat s prikrmamy neskor, ako tu uz baby spominali. V 4m, 5M ci 6m...ja som zacala ked mal 4m. ja mu teraz len pomaly po troske naobed skusam. teraz mavame trosku mrkvicky, uz prvy tyzden, potom druhy skusim brokolicu, treti karfiol, stvrty zemiacik...a od 5 budem zase kombinovat zeleninku a asi okolo 6m budem skusat ovocie.mne malinky pekne papal lyzickou prve dni, aj vecer kasicku ryzovu aj naobed mrkvicku, ale ma zdravotny problem-ma razstep podnebia-nastastie len stredovy, ale vsetko co papa mu ide do nosa, preto doktorka povela, ze kym mu to nespravia-co bude v 7 mesiaci, tak len vsetko riedke,mohol by sa zadusit z hustym tak ja teraz robim riedku kasicku, riedku mrvku a len cez cumlik. Ale inak mi pekne papal lyzickami, velmi mu to chutilo a faaakt aj dobre islo 🙂 len ked si kychol pri papani vsetko mu vyletelo nosom...

berenika39: ryzova kasa je urcena pre deticky od 4m, neobsahuje ani lepok a praveze nezatazuje zaludok, nam ju doktorka od 4 m velmi odporucila, lebo maly sa posledny tyzden v noci zacal budit od hladu, tak vecer dostava tuto kasicku, ziadnu inu len ryzovu, ktoru mu urobim v jeho mliecku a prespinka zase celu noc.

monika77
30. črc 2009

maminy chcem sa spýtať, ak nášmu drobcovi nechutia zemiaky, teda natlačili sme do neho nejakých 10 lyžíc, nemám ho už viac nútiť však? ako ste to vy riešili? chvalabohu zajtra už začíname s ďalšou zeleninkou, dúfam že to bude lepšie, lebo ten zemiak odmietal aj s mrkvičkou ☹

fridininka
31. črc 2009

monika77: můj malej ze začátku taky brambory moc nechtěl. Tak jsem to dělala tak, že jsem dala mnohem více mrkvičky a jen malinko bramboru. Když jsem potom přidávala další zeleninu, např. květák, tak jsem brambor dala stejně jako mrkvičky a zase jen trošku květáku. A dobrý, zabaralo to 😀

dagina
31. črc 2009

Maminy prosím vás, je nutné podávat do zeleniny i rýži atd??? Popřípadě kdy a kolik???? Chystáme se na masíčko, tak možná ještě před ním?????

Shaula, kolik prosím tě dáváš masa cca na jednu porci. Já si vždycky vařím na ty 4 dny napřed (buď mrazím nebo zavářím. Vážit to snad nemusím 😅 . Díky

moda08
31. črc 2009

dagina - sice nejsem shaula 🙂 ale je to zhruba jedna polévková lžíce masa