Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jindri
21. zář 2009

Ahoj, já dávám švestky tak, že nejdřív oloupu slupku, vypeckuju (vykostkuji 😀 nebo jak to bylo 😀 ), tak minutku od bodu varu povařím a rozmixuji. Přidávám k tomu tak 2 lžíce nemléčné rýžové kaše. Přeci jen švestky jsou dost projímavé. 😉

evinkaa
21. zář 2009

pajinka23: Já mám na teplotu Paralen Sus, takový sirup. V noci měla Natálka po odečtu 38,7 , takže jsem jí ho dala. Teď ráno teplotku vůbec nemá. Musím mrknout do tématu "první zoubky", co a jak. 😉
Za chvíli jdu zkusit dát malé ovoce, tak uvidím, jak jí bude chutnat. 😀
Švestky jsem malé dávala jen jednou, moc jí nechutnají. 😝 Napřed jsem je spařila, pak sloupla a rozmixovala.

evinkaa
21. zář 2009

Jo a ještě jsem se chtěla zeptat, jaké děláte ovocné svačinky pro mrňousky? Mně už nějak dochází fantazie, střídám pořád stejné ovoce a přesnídávky mi malá nějak nechce. 😝

kristinka.s
21. zář 2009

ahojte maminky, tak aj my sme zacali pred tyzdnom s mrkvickou. prve 2-3 dni to nejak celkom papala, ale teraz uz vobec nechce - max tak lyzicku, dve do nej dostanem. skusila som uz aj vyzivu ale ani ta jej nejde. zje max 1 lyzicku mrkvy a dost. ale skusila som jej to dat do flasky a odtial by to bola zjedla jedna radost - hadam aj s cumlom 🙂 ale lyzickou nechce.
ako ju na to naucit? aj vam to tak trvalo?

pimpa
21. zář 2009

kristi, asi len trpezlivost.....je to tazke, ale nevzdavat sa, uvidis, ze po par tyzdnoch zacne papat vzdy viac a viac lyziciek 😅

kristinka.s
21. zář 2009

par tyzdnov - no teda, som cakala, ze to pojde rychlejsie, taka som bola vytesena ako jej to dobre islo na zaciatku

pimpa
21. zář 2009

aj ja som bola vytesena, Patko ma papanie rad, ale ako zacali zubky rast, svrbi ho dasienko a s lyzickou sa uz nekamarati. Tak sa trapime...dufam ze ho to prejde a ze bude zase pekne papat. A to uz 2 mesiace papame prikrmy. myslela som ze v takomto case uz budeme pokrocili 😒

rimmel
21. zář 2009

kristinka moj od zaciatku papa dobre..a dost :D a s lyzickou...prosto ked nechce nechaj ho, ponukni neskor..ale but trpezliva a nedavaj mu namiesto toho flasu..keybze je dostatocne hladny, spapa aj z lyzicky.

susann11
21. zář 2009

AHojte holky, este sa len chystame na prvu mrkvicku (cakam, kym mu prejdu sopliky, nechcem ho stresovat este viac ako je), mam ale otazku tykajucu sa kasiciek. Snad mi to niektora vysvetlite. Mam taky problemik, neviem si odsat dostatok mlieka na zarobenie nemliecnej kase. Mam dat synatorovi nemliecnu kasu zarobenu s vodou alebo radsej rovno mliecnu? Nasa doktorka mi len povedala, ze mozeme zacat na noc s ryzovou kasou, hocakou. Co mi poradite? Dakujem

rimmel
21. zář 2009

ja sa s odsavanim teda netrapim! kojim plno a na varenie naozaj potrebujes iba trosku..ja nato kupujem UM a kasicky aj tak vela ryzove ci take nedavam skor tu zeleninu a ovocie, tam mliecko netreba.

borkax
21. zář 2009

Ahojte, citala som, ze po 8.mesiaci sa moze aj cervena repa a salat - myslim ten klasicky, zeleny. Mam dat surovu repu postruhanu a salat najemno pokrajany? poradite mi aj ako pripravit fenykel? pekne prosim, napiste mi aj odpoved na internu postu, nechodim sem velmi casto tak to nebudem musiet hladat. Dakujem vam velmi pekne.

pajinka23
21. zář 2009

Evinkaa tak potom napis ze ci mala papala..Ja malemu od zajtra zacnem davat aj karfiol 🙂 🙂 Tak som straaasne zvedava ci mu bude chutit 😲 😲 lebo sa mi tak zda ze ma velmi mlsny jazycek 😅 😅 Tak to je fajn ze ti mala uz nema teplotu 😉 😉 Ozaj a nema este ani jeden zubok???A hnacky ti nema??Lebo mojmu krsniatku ked rastol zubok tak hnackoval kazdu pol hodinku 😝 😝 😝

pajinka23
21. zář 2009

borkax mne doki povedala ze deti od stvrteho mesiaca mozu papat vsetky druhy zeleniny okrem zeleru 😉

evinkaa
21. zář 2009

pajinka23: Tak do dvou hodin odpoledne mi dnes malá snědla jen 100 ml mléka, víc nic. Teď jsem jí dala oběd, později, protože ho zaspala, tak snědla svoji obvyklou dávku 180 g, díky bohu. Už jsem měla strach. 😒 Teď si hraje pod hrazdičkou. Zoubek máme jeden a s tím jsme neměli nejmenší problém, vylezl bez křiku, bez teplot, bez průjmu... Ale teď je to hrůza. Uvidíme, jestli se ukáže nějaký další.
Já dávám už taky skoro všechnu zeleninu. Nedávám celer a ani zelí. Jinak už jsme zkoušeli patizon, petržel, mrkev, květák, brokolici, cuketu i červenou řepu. Ještě jsem nesehnala dýni a tuším, že se ještě může dávat fenykl a černý kořen, ale ten jsem také zatím nezkoušela. Z masa jsem zatím dala malé krůtí, ale moc jí nechutnalo. 😝 😀

shaula
21. zář 2009

Některé druhy zeleniny nejsou ze začátku vhodné, spíše až po roce - např. taková rajčata (potenciální alergen), paprika (těžká na trávení, i mně dělá problémy), už ten zmiňovaný celer, dále cibule, česnek, kyselé zelí. I s obyčejným zelím trošku opatrně, někoho nadýmá, tak bych ho radši nedávala dřív než tak v 8 - 9 měsících... Naši kluci ho měli až teď ve 14 měsících.
Pajinka - od 4. měsíce VŠECHNY druhy zeleniny?! Nesmysl - v tomhle bych ji rozhodně neposlouchala... 😉

berus222
21. zář 2009

baby, kedy mozem dat malemu vareny zemiak? lebo so zeleninou som nepochodila

shaula
21. zář 2009

Brambory hned mezi prvními příkrmy.
Ach jo, holky, kam všechny tak spěcháte? 😝

berus222
21. zář 2009

shaula, ja nikam, len som pod "natlakom okolia". vsade pocuvam, jak my sme uz jedli polievky v 4 mesiacoch a mrkvove stavy od 6 tyzdnov. tak som na protest skusila cez vikend lyzicku mrkvovej a jablkovej stavy a ee 😝

shaula
21. zář 2009

Okolí ať si trhne nohou, že se to tak dělalo před 25 nebo 30 lety ještě neznamená, že to tak musíme dělat i dnes. Je to tvoje dítě, tak ti do toho nemá kdo co kecat 😉

tin007
21. zář 2009

susann11 ak normalne kojis a nechces sa trapit s odsavanim, zarob normalne kasu s prevarenou vodou, podla mna by si zbytocne maleho ucila na um, cize na bkm - hoci stiepenu (robim to presne tak isto, nie zeby som neodstriekala dost, ale zbytocne by som si zvysila laktaciu a to mohlo viest ku zbytocnym problemom - zapaly, podrazdene bradavky, nocne vstavanie, mimovolne vytekanie mlieka...)

tin007
21. zář 2009

berus222 ak ti maly prospieva (hlavne primerane pribera) a je jedno ci je na mm alebo um, staci ti zacat s pevnou stravou (teda zeleninkou) od ukonc. 6.mesiaca. fakt sa nikam neponahlaj a na "natlak okolia" mozes zareagovat velmi prihodnou vetou: Dakujem, zaujimave, porozmyslam. 😀 K nicomu sa tak nezavazujes a ten kto ti dal radu bude mat pocit, ze ako dobre poradil.

pajinka23
21. zář 2009

evinkaa tak aspon trosku spapala 🙂 🙂 to je fajn...Tak skus zajst k dokimu ak jej nebude chutit papat aj dlhsie 😉 ale podla mna je to ten nezbedny zubok 😀 😀 moj mali spapal zase vsetko co som mu dala 🙂 🙂 on je taky mali papkacik a od maminky mu chuti najlepsie 😅 Dufam ze som to nezariekla 😒 klop klop

pajinka23
21. zář 2009

shaula opravujem sa, 🙂 nie vsetky druhy ale napr:mrkva,zemiak,kalerab,karfiol,petrzlen,spenet,brokolica,cvikla,spargla atd...Samozrejme ze by som malemu nedala napr:paradajky,papriku,zeler,redkovku a tak dalej 🙂 🙂ale to uz si kazda maminka zisti co je vhodne pre babo z roznej literatury,netu a podobne 😕Shaula a ty si kedy zacala dokrmovat???Ja so zacala min.tyzden a idem pomalicky postupne try dni prve mal len cistu mrkvicku,potom som pridala trosku ryze uvarenej rozmixovala na pire a mali sa toho nevie dojest,normalne by mi aj tu lyzcku s tym prehltol 😀 😀chuti mu velmi papat,potom neskor mu chcem skusit karfiol tak uvidim ako to pojde dalej ci mu bude rovnako chutit ako do teras 🙂

pajinka23
21. zář 2009

Baby a pre tie ktore kojite 😉 😉 😉 Kojte cim najdlhsie a ked je babo spokojne nieje treba dokrmovat,,mm je to najlepsie co moze mat na papanie mm sa nic nevyrovna..ja keby som kojila tak tiez nezacnem tak skoro z dokrmom no bohuzial mne to s kojenim nevyslo ☹ ☹

veronika81
21. zář 2009

berus, ak ti malý priberá a prospieva ako má, tak sa ozaj nemáš kam ponáhľať. Neviem či dojčíš alebo ste na UM, ale ak ste na UM, tak ešte nemusíš a hlavne ak ti to nechce. Načo ho zbytočne nútiť 😉
Malý keď mal 2 mesiace tak do mňa išla svokrina sestra (a tá už naozaj neviem čo sa stará 😝 ) že malému treba šťavičky, čajíček a čo ja viem čo ešte..hádam aj segedín 😀 😀 Iba som povedala, že nedávam ani dávať nebudem a koniec!! 😎
Začali sme teraz pred pár dňami, malý má 9 kg, takže mliečko mu evidentne postačovalo. Bol dojčený.

shaula prosím ťa, opýtam sa teba.. koľko druhov zeleniny môžem najviac zmiešať do jedného príkrmu? Alebo to nie je obmedzené? Samozrejme nemyslím 10-15 druhov 😀 ale napr. 3-4 druhy môžem? Zatiaľ papá mrkvu so zemiačikom.

rimmel
21. zář 2009

shaula prepac ale prosim ta to odial beries ze napr cibula ci rajciny ci papriky! ci ine sa nemaju az do roka??!! uplna blbost prepac ;) nastuduj si najprv a potom tu rad

pajinka23
21. zář 2009

rimmel tak od kolkeho mesiaca moze paradajky???

pajinka23
21. zář 2009

lebo ja som tiez citala ze az od roka 😲

berus222
21. zář 2009

este sa kojime. maly ma 4 mesiace a cez 8 kg, takze mu chuti. 😀 len v noci sa mi zda, ze mu uz nestaci, lebo je hore kazde 2 hodiny. ☹ preto rozmyslam nad prikrmom. este som rozmyslala nad robenim kasiciek na noc z materskeho mlieka, ale nemam ho dost.

pajinka23
21. zář 2009

berus kasickou na noc nemozes nic pokazit 🙂