Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jespera
11. srp 2010

Maminy od ktoreho mesiaca sa mozu davat vlocky a smotanove kremy..dracik a tak..dcerka ma ukonceny 9 mesiac. 🙂

beruska24.9.
11. srp 2010

jespera - malé dávám jen pohankové vločky (do masozeleninového papáníčka). Smetanové krémy?? Myslíš něco na způsob pribiňáček, smetánek, lipánek apod. Pokud je budeš opravdu chtít dát, tak až po roce. Do té doby zkus bílý jogurt, typu Holandia, Activia....

bubelko
11. srp 2010

@aannggiie to mas tazke 🙂 vsade ti povedia trocha inak, takze ostava len skusat a zistit, ako dieta reaguje
ale ja pouzivam petrzlenovu vnat od 5 mesiaca a je v poho. od pol roka bazalku a nedavno som pridala drvenu rascu, tymian a rozmarin, taktiez ok.
ja mam napriklad hrozno napisane od roka, inde baby davaju skor. to iste so sosovicou, hrachom a fazulou. 😉 to iste jogurt, az od 11 mesiacov. najlepsie je precitat info a pouzit vlastnu intuiciu podla dietata. 😉

aannggiie
11. srp 2010

@bubelko no vidíš a já hrozno už dala....a hodně chutnalo 🙂
tak budu pomalu všechno zkoušet 😉

bubelko
11. srp 2010

@aannggiie 🙂

samuella2010
11. srp 2010

zjatra by som xcela mojho drobčeka prvý krat krmit prikrmami.čím by som mala začat?

katka888
11. srp 2010

@samuella2010
jeeee super otazka, my zaciname v pondelok, ale kedze sme cez vikend u svokrovcov, tak to vidim na velku nedelnu oslavu.
ja zvazujem uvareny, rozmixovany zemiacik nejake 3-4 dni a potom zase to iste s mrkvickou a potom zase o 3-4 dni nieco ine. tak nejak zacali vsetky sesterky a pod u nas v rodińe. niekolko dni to iste, aby si odchytila nejaku reakciu, alergiu alebo pod.
doktorka mi povedala ze jej uz mozem robit polievocky so zeleninou a maskom, nekorenene, neslane aj ovocie, ale niekde som citala ze ovocie neskor, lebo je sladke , aby si babo nezvykklo velmi na sladke, ze po sladkom mliecku radsej zacat zeleninkou

luciferova
11. srp 2010

ahojte,

moze moj maly liptom cierny caj? ma prehanky.. asi zuby.. ma dietu a ten caj mu chce babicka dat, neviem, ci moze...

romaroma
12. srp 2010

@luciferova slabší odvar po lyžičkách môže podľa mňa. ale aj čučoriedky sú skvelé na zastavenie, tak ak máš možnosť, tak daj, v akejkoľvek forme.

maryanna
12. srp 2010

@luciferova ahoj, no neviem neviem čierny čaj......ak má prehánky, tak ryžový odvar, mrkvový odvar, varená ryža, varená mrkva, banán taký zrelší.....

lin18
12. srp 2010

@luciferova na průjem jsem na doporučení lékaře dávala černý čaj už v 3. měsíci...ale Pickwick ne Lipton a jen tak pět lžiček denně...a neslazený

hathor1231
12. srp 2010

@luciferova ja som tiez chcela dat,ale nedala som. obsahuje vela oxalatov ako napr aj ine veci,co by sa miminkam davat nemali... ved si zober,ze sa nevyraba ako caj urceny pre deti. radsej kup detsky na travenie.
ja by som to radsej tiez riesila s ryzovym vyvarom, ja som jej davala ryza+hovadzina (ta nas zapeka)+mrkva. caj som jej davala kamilkovy na pretravenie.

Fruits
blackberries, blueberries, raspberries, strawberries, currants, kiwifruit, concord (purple) grapes, figs, tangerines, and plums
Vegetables
spinach, Swiss chard, beet greens, collards, okra, parsley, and leeks are among the most oxlate-dense vegetables
celery, green beans, rutabagas, and summer squash would be considered moderately dense in oxalates
Nuts and seeds
almonds, cashews, and peanuts
Legumes
soybeans, tofu and other soy products
Grains
wheat bran and germ
Other
cocoa, chocolate, and black tea

hathor1231
12. srp 2010

@luciferova ale podla tej tabulky by som nemohla davat ani malej sojove produkty ktorymi nahradzame mliecne 😀 zalezi to na tebe,ja by som nedala,zda sa mi silny a aby mal vplyv na stolicu,tak ho bude musiet vypit asi viacej... okrem toho caje pre miminka su ine ako caje pre dospelych, neprechadzaju takymi kontrolami a kvalita tiez nie je vzdy super...
kukni ci nekupis pre miminka na travenie

romaroma
12. srp 2010

@hathor1231 ale iné je dávať čaj dvojtýždňovému bábätku ako osemmesačnému

bubelko
12. srp 2010

@luciferova osobne som v pripade hnaciek doteraz vzdy davala varenu ryzu s mrvkou. vzdy zabralo 😉 cierny caj by som nedavala, lebo obsahuje tiez kofein, takze by ti nemusel spat.

hathor1231
12. srp 2010

@romaroma jasne,ze je,ale co sa tyka cierneho a zeleneho,tak je to ine. zober si kolko by ho muselo vypit aby zabral? to nie je o 1-2lyzickach...

latvia
12. srp 2010

olaaaa, cajovnice 😀 troska kofeinu oxalatov a pliagy detom nezaskodi 😉

latvia
12. srp 2010

@romaroma inac do cierneho caju sa odporuca aj stipka soli a stipka cukru, su to potrebne mineraly a latky na vnutorne prostredie, hnackami a vracanim sa stracaju, treba ich nahradit 😉

tygrous
12. srp 2010

Holky, vcera jsem si u Dr.na nastence cetla o zavadeni prikrmu a psali tam, ze maso se ma varit zvlast a pak samotne uvarene maso pridat k zelenine...ze se u deti nepouziva ten masovy vyvar... Nevite, proc? Ja vetsinou varim vse spolecne😅

bubelko
12. srp 2010

@tygrous netusim preco je to tak a ani som to nikde necitala, ale tiez maso varim zvlast a potom ho pridavam do zeleniny a tak pomixujem, pripadne pridam vodu zo zeleniny. ked varim vyvar pre nas, tak nezberam penu pocas varenia, ale po uvareni zlievam, tak mozno je to prave kvoli tej pene, co vznika. to je ale len moj odhad 😉

romaroma
12. srp 2010

@latvia teda, tak to urobím (bodaj by som nemusela!)

@hathor1231 ale veď postupne v priebehu dňa, po lyžičkách, určite zaberá.

hathor1231
12. srp 2010

nam teda gastroenterologicka povedala na nahradenie probiotika pre deti. myslim,ze je to zbytocny experiment, bylinky maju vela vedlajsich ucinkov. naco takto experimentovat ked staci pomoct so stravou a nejakym odporucenym cajom pre deti? netvrdim,ze mu to zarucene ublizi,ale je to prosto zbytocne. radsej by som siahla po harmanceku co je aj vyroeny v kvalite potrebnej pre deti

hathor1231
12. srp 2010

tu som nasla clanky,ked sa z casu na cas odporucaju- velmi slaby cierny caj
http://www.najmama.sk/clanok/224819/caje-cajiky...
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=55184

ale ked uz ho fakt dat,tak radsej do cajovne a kupit sypany. nie tie ostatky vo vrecuskach zmiesane zo vsetkym... 😒

beruska24.9.
12. srp 2010

Z počátku jsem vařila maso zvlášť, namixovala, připravila balíčky do mrazáku.
Od chvíle, co malá zvládá kousky, vařím maso se zeleninou společně a přiznám se, ten šum na povrchu nezbírám. Na škole jsme se učili, že to jsou sražené bílkoviny, takže vlastně to nejcenější z masa.
A jednou se sousedka zmínila, že vnučka (tedy už školou povinná) nechce jíst maso a Dr. řekla, že to nevadí, že stačí vývar z masa.

hathor1231
12. srp 2010

@beruska24.9. tiez mam akosi zafixovane,ze vyvar je to najlepsie 😅 tak ako kuraci vyvar pri chorobe.
ja varim vsetko spolu,masko pekne chyti chut a tiez zeleninka od maska...

beruska24.9.
12. srp 2010

hathor - také mi přijdou ta papáníčka chutnější od doby, co vařím vše společně. Občas bych to nejradši snědla sama 😀

vivien6
13. srp 2010

baby co odporucujete tak na veceru pred spanim ? okrem mlieka a kase...

zuziatko
13. srp 2010

Ahojte

koľko mäsa sa dáva na jednu porciu príkrmu ??

leelo
13. srp 2010

@zuziatko ahoj, podla mojich info je to 30-35g maska na porciu.

maryanna
13. srp 2010

@vivien6 ver alebo nie na spanie je najlepšie mlieko....kaša je ťažká a tvoja malá je maličká na iné veci....poznám deti ročné čo pred spaním vypijú mlieko a krásne spia celú noc (predtým o 6 večerali nejaký chlebík)......my tiež len mlieko...mlieko ukľudňije, dobre sa po ňom deťom spí....🙂 chceš aby ti malá spala celú noc alebo prečo sa pýtaš?

@zuziatko dávka je 20-35 g, v závislosti koľko príkrmu máš (ak ti zje 250 tak treba mesa 35, ak zje ledva 100 tak stačí ta menšia dávka)