Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

paulla
28. kvě 2010

s jogurtem vydrž do 8. měsíce, v 6. měsíci je to celkem brzo

bubelko
28. kvě 2010

my sme zacali s jogurtom, bielym, okolo 9teho mesiaca. ale niekde sa pise, ze jogurty az po roku, tak neviem, ci sme aj my neboli nejaki skori 😕

leelo
29. kvě 2010

@bubelko myslim, ze ste skori neboli. mne vcera ci predvcerom odpovedala annag na otazku kedy ml.vyrobky kojenym detom, ze s prvymi prikrmami sa postupne mozu zavadzat. postupne, teda v malych davkach, kt.zvysujeme v case. mozeme a nemusime zavadzat... ine je, ked niekto hned da cely jogurt

majdula
29. kvě 2010

Ja se snazim drzet rad z kojeni.net a prvni bily jogurt jsem tedy zkusila az v necelych 9 mesicich. Ale prcek byl do 6 mesicu plne kojenej, nekojene deti obecne mohou zacinat a zacinaji s prikrmy o neco driv, takze i s jogurty...

xkacatkox
30. kvě 2010

přesně tak, u kojených dětí, je vše později, ale přesto nám naša Mudra nutila jogurt od začátku, ale na mě si nepřijde, jsme laktační poradkyně, ale štve mě, že lékař, a dává špatné rady 😢

ivkaivka
30. kvě 2010

neviete ktory biely jogurt je najlepsie? Znama mi radila kupovat z agra-vraj je najlepsi...no neviem, resp. s ktorym je najlepsie zacat, ja stale otalam, este som jogurt nedavala

jasminet
31. kvě 2010

ja davam zvolensky smotanovy, biely. ziadne ovocne.

ewana73
31. kvě 2010

no my sme mali na vikend uz kuracinku so sladkym zemiakom a ceketou a celkom chutilo 🙂

bubelko, ja uz prikrmujem mesiac ale ten olej som zatial nedavala,by ma zaujimalo,ze aky,ci slnecnicovy alebo olivovy? inak niekde som tu aj citala,ze sa davat nema.. 😒

este ma zaujima,ci uz mam davat zltok ?

leelo
31. kvě 2010

@ewana73 my davame repkovy. tu sa to tak odporuca. asi kvoli neutralnej chuti, tu olivovy nema.
zltok mozes davat. ja davam kazdy den maso. tiez na odporucanie dr. tu zltok moc nevedu...

erikasadek
31. kvě 2010

@ewana73 praveze naopak jednana cajova lyzicka; sa ma dat oleja cisteho lisovaneho na studeno.... je to dolezite deti v tomto veku potrebuju , viac ako my dospely..
repkovy je vlastne najbohatsi na omega 3 😉 😉 ani zltok tu s aneodporuca pred 1 rokom. 😉
ale tu je to inak ako na slovensku to uz si volte podla vasho uvazenia;. ale ked uz zacat tak len 1/4 v tomto veku so zltka, nie cele to je vela.. 😉

ewana73
31. kvě 2010

erikasadek , jedna cajova lyzicka na aku velku porciu ? to sa mi zda nejako vela ..

leelo
31. kvě 2010

@erikasadek ano, to som zabudla podotknut - kvalitny, lisovany za studena...
vidim, ze u vas je to podobne ako tu. konecne sa necitim ako nejaky experimentator 😉

erikasadek
31. kvě 2010

@leelo hej je to tu podobne; 😉 tak vidis nie si sama.. 😉

leelo
31. kvě 2010

@ewana73 mne dr. odporucila 2-4 cl, teda cca 8g na plnu porciu, co je nejakych 150-200g.
nie je to vela, ked si predstavis dolezitost omega3. navyse vitaminy zo zeleniny su rozpustne v tukoch

bubelko
31. kvě 2010

ewana: repkovy. olej sa dava kvoli vstrebavaniu vitaminov. ja davam okolo 1cl na cca 500ml stravy. vyjde mi to na 3 avent pohare ked varim, tie davam bud do chladnicky, ak ich spotrebujem do 3dni alebo do mrazaka na neskor.
tu sa zltok odporuca od 6teho mesiaca obcas namiesto jednej porcie masa a cele vajicko od roka. ja som ho miesala so zemiakovou kasou k spenatu. maso sa odporuca 2-3x do tyzdna.

erikasadek
31. kvě 2010

na jednu porciu...
😉
vela??
dieta v tomto veku potrebuje ovela viac ako ty. 😉 nie prazene olej maslo, ale len s false cajova lyzicka nie je vela,
prispieva to hlavne na tvorbu mozgovych b 😉 niek a podoben pretoi je to potrebne..
net 😉 ucneje s toho ver mi.. nie prazene.. 😉
sranda je ze sa vam zda jedn amala cajova lyzicka vela oleja, ale maso davate vo velkom neprimerane; 😅
tiez jedna cajova lyzicka masa v tomto veku, co je tych 15g ni eviac 😉 viac znamena zataz bielkoviniva, a a dlhodobo , potencional na obezitu/... 😉 😉 ..

ale zvysok je na vas..

ewana73
31. kvě 2010

a mam teda pridat olej az na konci,do hotoveho jedla,po uvareni? resp. ho pridat pocas varenia?

leelo
31. kvě 2010

@ewana73 do hotoveho.
ja by som aj prijala, keby sa z toho priberalo. moj syn spraska zakazdym do tych 200ml, odhadom, ale ze by to bolo na nom vidno... 😉

erikasadek
31. kvě 2010

@ewana73 do hotoveho .. zamiesaj v miske; 😉

leelo , u nas podobne 😉

ewana73
31. kvě 2010

diky vam za rady 😉

matelko1
31. kvě 2010

ahojte.
ja sa len chcem opytat,ze v ktorom mesiaci ste zacali davat prikrmy.moji chlapci maju 4 mes.nekojim,papame nutrilon HA1.
dr mi povedala,ze uz mozem zacat a s vyvarom zemiacik a mrkvicka.nieje to skoro?

bubelko
31. kvě 2010

matelko1: ja napriklad davam tiez prikrm uz od 4,5 mesiaca, hoci sme kojeni. tiez po porade s lekarom a poradkynou pre mamicky, hoci sa odporuca kojit cisto do 6 mesiacov. nekojene deti mozu zacat s prikrmami od 4 mesiaca bez problemov, nie je to skoro.
len zacni len jednym - bud zemiakom alebo mrkvou a potom, po par dnoch, pridaj to druhe, aby si videla, ako ti chlapci zareaguju, 😉

olienka12
31. kvě 2010

@matelko1 ahoj,my sme zacali prikrmovat na 16tt teraz uz papame jedna radost zeleninky,ovocie,kuracie,kralicie,a kasu 😉 presli sme z HA Beby na obycajnu a upravilo sa aj travenie,kakanie ... nelutujem,ze sme zacali s prikmami tak skoro,babo je spokojne a ja tiez 😉

erikasadek
31. kvě 2010

@olienka12 😕 😅

asarik
31. kvě 2010

Ahoj - chtěla bych vás poprosit o radu. Malému je osm měsíců - přikrmujeme od 6 měsíce - pořád jsme se ale nedostali na plnou obědovou dávku. Max bylo asi 120 ml - od té doby ale spíš klesáme - někdy tak 3-5 lžiček, nebo třeba i nic. Kdy jste přestali dokojovat? Mám dojem že místo jídla čeká jen na kojení... zkusila jsem mezi oběd dát alespoň hodinu, ale hrozně ji proplakal.....Poradíte?

uankab
31. kvě 2010

asarik, nasa Magdalenka ma za par dni 9 mesiacov a spapa max. 100ml... a sme na troch prikrmoch denne, okrem toho jej nedavam nic, iba ju kojim... ak ti pekne pribera, tak to neries, mliecko je pre nich este stale to najdolezitejsie, prikrm je len doplnok... oni sa rozpapaju, neboj 😉

sussanah
31. kvě 2010

@matelko1 Ahoj, ja si myslim, ze to brzo je, asi bych jeste pockala. Neumim si ani predstavit, jake to musi byt chystat vsechno to mlicko pro dvojcatka, musi to byt zaprah, ale prikrmy si stejne zpocatku moc nepomuzes. A taky az jim bude treba 5m nebo 5,5m, tak budou i vic vnimavejsi a sikovnejsi a i to papani jim pujde ze zacatku lepe. Kazdy ma na zacatky krmeni jiny nazor, nekdo zacne ve 4m nekdo treba az po 7m, to je holt na kazde mamince Ja jsem pro to, ze se nema nic uspechat, mne prijde 4m proste hodne a zbytecne brzo. Ale jak rikam, je to tve rozhodnuti.

bubelko
31. kvě 2010

asarik, ja som prestala dokojovat asi po tyzdni. ale zeleninu papame po obede okolo polstvrtej a ovocie rano - medzi rannym a obednym kojenim. ovocia spapa 180ml a zeleniny 140-160ml, ako kedy. od buduceho tyzdna zacneme s masom, tak to skusim presunut na obed a kojenie na olovrant, takze uvidim, ake zmeny budu potom 🙂

sussanah
31. kvě 2010

@asarik no my jsme nikdy poradne ani nedokojovali, malemu nechutnalo to michat 😅 Takze jsem davala jidlo spis po kojeni asi 30min, potom prodluzovala intervaly a zvysovala davku. A mas pocit, ze ti vylozene nechce jist, ze mu nechutna? Zkusila jsi treba mu dat trochu mlicka do jidla, ze by toho snedl vic? Jinak asi neporadim, nemam s vic zkusenost 😔

matelko1
31. kvě 2010

susanah ja som si tiez myslela,ze je to skoro,ale moja dr povedala,ze uz mam zacat.
@olienka12 a ked si zacala prikrmovat,tak kolko si dala tu prvu davku,kolko ml.