Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

michalag
1. lis 2010

@lensam podla mna robis chybu!!!, ale je to tvoje dieta ..... malemu zatazujes zbytocne organizmus ...... kebyze ja kojim tak kludne zacnem nieco aj po 6+ a nie takto skoro 😉 ..... ja nechapem kam sa niektore tak ponahlaju s prikrmovanim

lensam
1. lis 2010

@michalag miska1981baby skúste mi odpovedať na otázky a neriešte problémy, ktoré neexistujú 🙂

lensam
1. lis 2010

Myslela som si, že sa tu rýchlo dostanem k odpovedi na svoju otázku. Zopár mamičiek sa aj ozvalo, ale riešili úplne iné veci ako ma zaujímali. Takže za tú dobu som si už vyhľadala odpoveď na inej internetovej stránke.

uankab
1. lis 2010

@lensam , s prikrmami sa fakt neponahlaj, druhy chod sa odporuca pridat az po mesiaci od zacatia prikrmov - resp. kazdy mesiac sa odporuca pridat jeden chod, cize v 10 mesiacoch uz mas 5 chodov... ja viem ze su najlepsie popri dojceni, cize ak mamicka uvazuje v 4 mesiaci o zacati prikrmovanim UM, je lepsie zostat na MM a zacat s prikrmami... ale mate fakt kopec casu 😉 ... ale ak mas kopec mliecka, niet dovod...
k tvojej otazke, vyskusaj co bude pre vas fungovat... my sme napr. zacali najskor olovrantom (po obednajsom spanku) a potom som pridala desiatu... skratka pridaj dalsi chod podla toho ako ti babo spinka, ono to teraz nie je az take podstatne ze co to je, casom sa to upravi samo... 😉

sussanah
1. lis 2010

@lensam zavadi se obvykle obed, potom desiata, olovrant, vecere, snidane. Obvykle byva odstup cca 1mesic mezi zavadenim jednotlivych porci jidla. S tim, jak jsi tady uverejnila ten clanek, tak to je rozhodne pravda, ze je dobre zavadet prikrmy behem kojeni a pokud se predpoklada brzke odstaveni, je dobre nektere alergeny predstavit drive. Pod pojmem drive se ale mysli napr 2m, tj ve 4m se zavede lepek, ale treba ne celer a mleko, ktere se doporucuje od roka. Tam je riziko, ze alergen nebude kojenim "neutralizovan", protoze je proste na ten vek a vyvoj traviciho traktu prilis silny. Samoze to neni zakon, ty jsi matka a je to tve rozhodnuti! Kazdopadne ten clanek ale rika, ano muzete prikrmovat drive, ale nerika, ze se ma nahrazovat mlecna davka pevnou stravou. Pro dite veku 4m je opravdu velmi zasadni a nejdulezitejsi slozkou potravy mleko (UM ci MM). I kdybys uz kojit nemela, tak radeji UM, v tomto veku by to s jednim prikrmem melo byt cca 800-1000ml.
Nezlob se na ostatni holky, urcite te nechtely urazit nebo cokoliv, ony to fakt mysli dobre 😉 🙂

denis19
2. lis 2010

@lensam kde jsi si našla ten postup príkrmu, už když ho máš Ty 🙂 dikas.....jinak delej jak ty myslíš a hotovo 😀 na koníkovi nestojíš pred soudem,ale mela by jsi stát pred práteli...... 😕 hezký den.

lensam
2. lis 2010

príkrmy - každý krok trvá mesiac:
-najprv sa dáva mesiac na obed zelenina - začína sa mrkvou a k nej sa po 3 dňoch pridáva ďalšia zelenina, vždy po jednom a sleduješ reakcie
-po mesiaci pridáš k obedu mäso a ďalej rozširuješ sortiment zeleniny, k tomu pridáš ovocné príkrmy na desiatu - jabĺčko, hruška - vždy iba jedno ovocie samostatne
-po mesiaci pridáš večernú kašu
-nakoniec ovocný olovrant
-a raňajky

denis19
2. lis 2010

@lensam dikas...jen já teda nejak tu kaši dala jako první,ale jen pridávam kaši do mléka jednu lžyčku,aby bylo hustejší...návod to dovoluje, tak snad to malá prežije 😀

lensam
2. lis 2010

@denis19 samozrejme, že to prežije 🙂 v podstate je to jedno. veď dieťa ti dá najavo, čo mu chutí.
Je jednoduchšie nerozhodovať úplne o všetkom sama a držať sa nejakých pravidiel, preto som sa aj ja pýtala.

cicimon
2. lis 2010

@lensam suhlasim s @miska1981 , ze naco prikrmovat uz od 17t aj napriek tomu, ze nejake studie povedia, ze od toho tyzdna sa moze...pre kojene deti je fakt naj od skonceneho 6mes

a dalsi chod olovrant/desiata

gabriela_michaela
2. lis 2010

@p69majka No my sme boli doteraz len na MM, ale kedze mam uz malinko a dam jej ho na olovrant tak uz na veceru nezostava, tak davame tyzden UM, vcera mi vypila 100 ml, potom sa este trosicku dotlacila MM a zabuvala na prsku. To bolo okolo siedmej vecer, potom sa zobudza okolo druhej v noci, kedy kojime a potom vydrzi do rana asi do pol siedmej... Takze to mozem byt rada, ze spinka aspon takto, co? 🙂

lensam
2. lis 2010

@cicimon a ty odkial vies, ze od 6teho je to najlepsie? podla mna najlepsie to vie to babo. nasi rodičia nam davali hocico ochutnavat, dojcena som nebola a zdrava som. nemam ziadne alergie. takze zase az tak by som to na tvojom mieste neprezivala, ak vsetky maminy nejdu podla teba. a svet ide dopredu, studiam sa treba prisposobovat. inak budeme stat na mieste. a ponahlam sa aj preto, ze nemam na zavadzanie prikrmov 3 roky cas. chcem ist skorej do prace

garonka
2. lis 2010

@lensam to čo bolo pred 29 rokmi sa teraz porovnavať neda 😉

lensam
2. lis 2010

@garonka a s cim by si to chcela porovnat? ja mam taky pocit, ze dnesne deti, o ktore sa maminy staraju viacej ako kedysi, su chorlavejsie, maju vacsi vyskyt alergii, tak to mozno nie je to najidealnejsie

kaja73
2. lis 2010

@lensam S tymi alergiami a chorobami maš pravdu.No ja si myslim, že to je nasledok prehnany povinnych očkovani-nie starostlivosti mamičiek.Mnohe sposobuju s odstupom času alergie, hlavne potravinove , poruchy pozornosti,imunity, dokonca autizmus.V zahraniči sa už o tom vedu važne debaty a povinne očkovanie už v mnohych vyspelych krajinach ani nie je -nemecko, rakusko, anglicko, irsko atd.Takže ta starostlivost o detičky do ktorych imunity sa umelo tlačime je na mieste.

vivien6
2. lis 2010

@p69majka 😉

katkabg
2. lis 2010

@lensam mas pravdu

lensam
2. lis 2010

@katkabg dakujem. snáď vás tu bude s týmto názorom viacej. len z vlastnej skúsenosti viem, že baby čo mi dajú za pravdu napríklad so skorým začiatkom prikrmovania mi radšej napíšu súkromnou poštou s dodatkom, že nechcú aby sa tu na ne všetky maminky vrhli ako sa zle starajú o svoje dieťa 🙂 to je čo? a potom si tu niekto ide robiť názor na základe vašich príspevkov, keď polovica sa ich bojí vyjadriť verejne 🙂

vivien6
2. lis 2010

@lensam ja suhlasim ze prilisne oddialovanie prikrmov neni moc dobre... aj my sme zacali skoro. nieco pred 5 mesiacom.. ale ja som jej zacala davat len kasicky.. ale myslim ze v 4 mesiaci je este fakt skoro..si napisala ze chces ist rychlo do roboty... to ti nikto nebere...ale zacat kvoli tomu dusit zaludok tvojho dietata si nemyslim ze je to najlepsie..mesiac sem mesiac tam... a aj ekd uz prirkm.. oukej... ale tak nie take potraviny co by sa nemali detom davat ani od 8 mesiaca... nemala by si porovnavat co bolo predtym a co teraz.. predtym nebolo nieco take ako UM... neboli nejake poradne pre mamicky kde im pediatricky vysvetlili rizika toho a toho produktu....nebol nejaky internet kde si mamicky mohli pozriet nejake studie atd... takze to neni moc dobry priklad...

katkabg
2. lis 2010

presne tak ani ja som neni taka ze teraz musis presne od desiateho alebo presne od tretieho...napisem vam teda co uz ochutnala moja bambulka.... mlieko kravske,milaciky,jogurty,maslo,fazulovau polievku,salam,syry,zeleninku hocijaku,skoro vobec nevarim special pre nu lebo ked navarim ano moc nechce...ona hamka od ukoncenia siesteho mesiaca vsetko to co ja samozrejme nedavam masne rezne a tak.ale polievocky vsetky co sa daju navarit aj teple jedla...no hocico...a pribinacky a taketo veci papame od siesteho mesiaca...a sme silny ako valibuk a ani raz nebola chora... tuk tuk :D vela piskot kukukur.chrumiek...niak zvlast som nesledovala lepok,a kravske mlieko ochutnala a pije ho dodnes ale vo forme zakvaseneho mlieka od 7 mesiaca:DDD

denis19
2. lis 2010

No devčata, nevysvetlili našim mamám možná tolik pediatrici a nebyly poradne a podobné veci,ale byli jsem podstatne zdravejší a to co bylo dobre pred 29 lety, je určite i dnes, neboť žaludek a imunita človeka se od té doby, podle mne, nijak nevyvinula, jen možná ta imunita, jak se snažíme vše sterilizovat a antibakterizovat je v háji......@lensam má pravdu....a i odborníci na neonatologii mne doporučili príkrmy od 4 mesíce, ať je odolnost organizmu vetší..... 🙂 a to i s lepkem!

katkabg
2. lis 2010

ja myslim ze to prilisne pedantstvo skodiii a bodka moze sa na mna hnevat kto chce co chce...niekedy ani neviem o com je rec ked sa zacne rozpravat o pohankach a tak...ja ked som v bulharsku ani neviem ako sa to vola...proste papame co je a to nam velmi chutiiiiii :d

sussanah
2. lis 2010

@lensam kdyz pises, ze je treba se divat na aktualni pruzkumy a je treba jit dopredu, tak kdyz si das tu praci a vyhledas si, co je nejaktualnejsi doporuceni, tak je to do 6m jak kojene tak deti na UM ciste mlecna vyziva. Je to ale proste jen doporuceni, ne zakon. A to jak to bylo kdysi pred 30lety? Uplne stejne jako dnes. Byly matky, ktere sve deti krmily od 3-4mesicu klidne i svickovou a pak byly matky, ktere krmily deti od cca 6m a zacinaly polivkama, mrkvi, zeleninou stejne jako dnes. Je to stejne, pred 30lety nikdo nikde nepsal, davejte diteti ve 4m cokoliv, je to jedno. Cimz nechci samozrejme rict, ze budes diteti davat svickovou, to byl je priklad ruznych extremu 😉
To, ze detem, kterym se kdysi davalo kde co bez ohledu na jejich vek a rikas "prece zijeme", no ano zijeme, ale je tady spousta alergii, extremni narust celiakalie a cronovy nemoci, o spatnych stravovacih navycich nasi populace se ani netreba rozepisovat 😉 Nerikam, ze je jedina spravna cesta, jen je potreba vzit v uvahu to, ze dozrani traviciho traktu miminka proste svym brzkym nastupen do prace neurychlis tak ci tak

sussanah
2. lis 2010

@katkabg jen pro informaci, pohanka je tradicni ceska obilnina, v staroceske kuchyni hojne pouzivana, stejne jako ovesne vlocky a podobne 😉

vivien6
2. lis 2010

aj ja si myslim ze pedantstvo skodi.. ja som dala tiez malej uz ochutnat vela veci...mafin,kukur.chrumky papame,piskoty,rezen uz ochutnala atd... ale nemyslim ze by to bolo vhodne od 4 - 5 mesiaca...a teraz sa alergie a problemy nepreukazu... ale povecsinou ked su deti vecsie... to je to iste ako s choditkom... teraz mamicky nepouzivaju pred tym to bolo normalne..a kolko ludi ma problemy s chrbatom a s nohami.. takze z jedlom je to iste..

sussanah
2. lis 2010

@katkabg tak to se super, ze mala pri tom vsem, co ji davas nema zadnou alergii 🙂 Nemyslim to zle ani sarkasticky, ale vazne. Ale kdyz proste parkrat zazijes neco jako prudkou alergickou reakci pouze pri doteku pokozky maleho ditete s mlekem, tak si proste uz potom pozor u sveho ditete das. U nas v rodine (v sirsi rodine, tj tety, sestrenky atd) je spousta alergii, at uz zminovana alergie na BKM, celer, celiakalie, crohnova choroba, cokolada a pak hromada alergii na rostliny (jakoze respiracni) a na ruzne leky. Tak se potom nemuzes divit, ze jsou matky jako ja, ktere si daji setsakra pozor, kdyz zaradi kravske mleko atd. 😔

lensam
2. lis 2010

@vivien6 kto ti povedal, že malému dávam čosi nevhodné? začali sme úplne štandardne mrkvou a po troch dňoch vždy pridali ďaľšiu zeleninu, zatiaľ zemiak a brokolicu, dnes petržlen
sussanah sviečkovú nedávam, ale keď sa nad tým tak zamyslíš, tak trošku upravenú sviečkovú omáčku môže dostať medzi prvými jedlami. mrkvičku s petržlenom...zeler by sa ževraj nemal a k tomu mäsko, samozrejme bez smotany. Len si tak úplne nie som istá, či všetky ochorenia, ktoré trápia našu generáciu sú z príkrmov, ktoré mamičky zaradili o dva mesiace skôr, alebo kvôli všetkým fastfoodom čo sme počas života požrali. sa zamysli nad tou hlúposťou.

sussanah
2. lis 2010

@lensam nezlob se, ale opravdu nemas duvod na me utocit. Ja jsem neutocila na tebe, cekala bych stejny respekt i z tve strany 🙄
Kdyz jsme u te svickove (byl to spatny priklad), tak falesnou svickovou malemu davam asi tak od 7m, vcetne smetany od 9m 😉 samozrejme bez soli, koreni a knedliku. Taky jsem nepsala, ze je vsechno kvuli nevhodnemu zarazeni prikrmu, ale je to taky zaklad pro stravovaci navyky, ktere zrovna se stravovanim ve fast foodech maji hodne co spolecneho. Proste kdyz se bude malemu diteti (opet mluvim obecne, aby to nekdo na sebe nevztahoval 🙄 ) davat hodne brzo a casto sladke veci, nemuzeme se potom divit, ze bude mit rado a bude vyhledavat sladke i v dospelosti, coz mu casem muze vest ke zdravotnim komplikacim.
Proste a jednoduse se nekterym detem nestane vuuuubec nic, bez ohledu na to, jakym zpusobem budou stravovany a prikrmovany, nektere deti si muzou odnest dusledky na cely zivot. Ale jak uz jsem psala, ja mam bohuzel v rodine pripady alergii a videla jsem jejich prubeh, tj. jsem opatrna, protoze proste nevim, do ktere skupiny deti bude patrit muj syn..

katkabg
2. lis 2010

@sussanah hih ja ani neviem ako sa vari z toho nieco...ale dikes :D

yellowbanna
2. lis 2010

@p69majka no, jak jsem "vycetla" s masem se ma zacinat az tak cca 3 tydny po zacatku se zeleninou...tak proto, myslim, ze ma jeste cas, navic je Tonik narozeny v 35 tt, takze jsme vlastne s prikrmama zacinali driv 😉 zkusim to teda pomixovat...a maso kupujes normalni nebo nejak hlidas bio?