Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

blka
10. bře 2010

Iluss, tak to jo 😉

erinbrock
10. bře 2010

uzovicka souhlasim s Iluss - pokud je dite kojene muze se pomalu zacit po ukoncenem 6. mesici, u nekojenych bych zacala v 9. 🙂

tu flasku s brckem taky zkusim - protoze pije zatim take jen ze lzicky - dobry napad - diky... jo flasku s dudlikem vzal do pusy kdyz jsem mu do ni dala kasi jinak ani za nic a zadnou - jen si s ni hraje... 🙂

meckat
10. bře 2010

môj malý tiež nechcel piť nič zo žiadnej fľaše, tak mu dávam po lyžičkách, alebo ho učím z pohára, aj tak som kdesi čítala, že od 6 mes. sa má učiť na pohár. Z lyžičky mi pekne vypije, z pohára trochu - sem tam sa zakucká. Beriem to tak, že mám o starosť menej s odúčaním sa od fľaše a od cumľa, lebo ani ten nepozná. Uvidíme, čo bude, keď budem chcieť prestať kojiť ☹ A pije len čistú vodu...

uzovicka
10. bře 2010

erinbrock a iluss dakujem, vy sa vzdy ozvete a poradite, je to od vas mile, ze si najdete popri detickach cas. myslite, ze ochutene nestle kase moze papat 7mesacne babo?nezda sa vam ten med a susienky v nich take umele? Ci sa len zbytocne obavam? Chcem si dat radsej poradit od skusenych, ak toto obdobie uz mate za sebou 😉 😉

meckat
10. bře 2010

ja som začala s Hami a Sunarkou na dobrú noc v 6,5 mes. Potom som pridala k tejto kaše trochu Nestlé medovej, lebo som sa tiež trochu bála toho medu, ale bolo to v pohode. Takže som začínala pomaly, a mám aj Nestlé mrkvovú, ale nemliečnu - robila som ju so svojim mliekom - v poho. Treba skúsiť. Tiež som si vravela, že kašu nechcem veľmi dávať, ale ponuka je široká, a hlavne, keď bol chorý, tak nič iné som do neho nedostala.

iluss
10. bře 2010

erinbrock: no moje malá ty flašky právě taky pořád jen okusovala a nevěděla, že z nich má sát. Takže mám doma velý množštví flašek různých druhů a je mi to na nic. S tím brčkem si taky nejdřív hrála, chvilku ho okusovala, pak do toho foukala a dělala bublinky, no a nakonec to vtáhla dovnitř a zjistila, že saje vodičku 😉 na začátek je nejlepší dát tu flašku úplně vrchovatou, aby jen maličko vcucla a už to teklo 😉

meckat: já jsem jí taky zkoušela dávat pít z hrnečku, ale byla potom celá zlitá. A když potřebuješ někam jet, tak je lepší flaška, ta se přece jenom nerozleje.

uzovicka: já jsem s kaší začínala až po sedmém měsíci ( když už jsem měsíc přikrmovala zeleninou). Zpočátku (asi 14 dní) jsem dávala rýžové kaše bez příchutě a pak jsem dala už i s příchutěmi. Nejvíc nám chutná meruňková (ostatní mi přijdou strašně moc navoněné). Ale malé to je jedno, ta zbaští všechno 😉

uzovicka
10. bře 2010

Iluss, ja neviem,preco mi lekarka kazala davat kase na vecer tak skoro, nemal maly ani 6mesiacov, cca 5 a pol. Asi preto, ze sa v noci neustale budi, myka ruckami, kope nohami, zacne plakat, ani na prsniku sa neupokoji. Trva to uz aj 2 mesiace. Kasicky odvtedy davame, chutia mu velmi, nevie sa dockat, ale neustale nocne budenie aj kazduhodinu sme tym nevyriesili vobec. Co to moze byt, hmm? 😕

meckat
10. bře 2010

mám tiež doma kopu všelijakých fľašiek a už som sa rozhodla, radšej vydržím s lyžičkou - hocikde - to mi je jedno a fľaškovo-cumľová epizóda pre mňa skončila.....

iluss
10. bře 2010

uzovicka: většina doktorek je ze "staré školy" - když se dítě v noci budí, tak radí dejte kaši, dítě má hlad. Ale je fakt, že mě se malá zpočátku po kaši budila ještě víc jak dřív. Asi měla po té kaši větší žízeň. Tak tu kaši dávám teď nejpozději v půl šesté. Takže to noční buzení se kaší nevyřeší.
Noční buzení může mít spoustu důvodů, u nás to jsou například zoubky. Malá se mi budila 1-2x za noc a jakmile jí rostou zoubky, tak se budí klidně i 6x za noc.

meckat
10. bře 2010

iluss - u nás to isté

petra.a
11. bře 2010

mozno sa tu uz o tom kecalo, ale precitat 375 stran je pre mna nerealne 😀 .
Zacali sme uz tiez prikrmovat, prvy den to bol teda fakt zazitok...myslim ten pohlad, ze co mu to trepem do pusinky. Prikrmy uz davame 13 dni a papame uz mrkvicku, zemiacik, cukinku a dnes sa vrhneme na dalsiu zeleninku. Ale malemu papanie hrozne zachutilo a vzdy ked jeme my, tak sa nas pozera s takym pohladom, ze aj on chce. Vcera vecer manzel vzal domacu vyzivu (mrkev a jablko) a zacal ho tym krmit a on spapal skoro cele sklicko. Neviem ci to teda bol dobry napad, lebo som citala, ze s ovocim sa ma zacat az niekedy po mesiaci a svokra co robila tu vyzivu, tak ju zrejme aj osladila. ALe ked zbadal, ze ide papat, tak to bola obrovska radost a konecne bol vecer aj klud...maly si v pohodicke odpocival 🙂 Takze mi je jasne, ze mu moje mliecko uz ani zdaleka nestaci a chce papat normalne. UM toho vela nevypije, to sme uz skusali. Nemate s tym niektora skusenosti, ked si babo doslova pyta papat? Co mu mam davat?

kveluse
11. bře 2010

blko, děkuju, teď už to asi nechám, ale přidávat další příkrm zatím nebudu.

kveluse
11. bře 2010

petro, první holčička byla taky takový jedlík, nemohli jsme před ní ani polknout slinu. Ale já bych ti rozhodně radila vydržet a postupovat pomalu.

beruska24.9.
11. bře 2010

Po poradě s Dr. jsem začala u malé s příkrmy (teď má 5,5 měsíce). Domácí zeleninu nemáme, tak jsem zkusila mraženou mrkev. Ta mi přišla taková gumová 😝 tak jsem vyzkoušela domácí bramboru naředit UM - takovou ´´bramborovou kaši´´. Pak jsem zkoušela mrkev ze skleničky (musela jsem jí nejdříve koupit). Malá sice pořád neví co se lžičkou, ale vždy alespoň něco málo zkončilo v bříšku (jinak většina všude kolem). Dnes jsem zkusila do mrkve ze skleničky namíchat domácí bramboru a to mi vyloženě plyvala 😒 Když jsem chtěla odpoledne zkusit jen samotnou mrkev (což byla asi chyba zkoušet podruhé v jeden den) malá mi u toho začala plakat. Tak jsem to vzdala. Teď nevím, jestli mám zítra zkusit něco jiného, nebo pár dní počkat 😕 Bojím se, aby zase nezačala plakat, abych jí to třeba neznechutila. Můžete mi někdo poradit???

mystique
11. bře 2010

Beru první tak 3 dny dávej samotnou mrkev, pak třeba samotnou brokolici. Začíná se jednodruhovou zeleninou. Hlavně nenuť. Ty první dny je i 3 lžičky uspech. Pak pokračuj třeba mrkev + brambora, brokolice + brambora.
Všechno zkoušej pomalu a když ji to bude chutnat pokračuj. Pokud ne tak zkus zase něco jiného a pak se vrat k tomu co ji nejelo. Ze začátku jde jen o seznámení s chutema a lžičkou.

mystique
11. bře 2010

My ze začátku začínali s mrkví ze skleničky, ale jak snědla 1/2 skleničky mrkve začala jsem vařit, aby nebyla navykla na skleničky a dnes baští uplně v pohodě - mrkev, brambory. brokolici, špenát, pastinak, kedlubnu.

iluss
11. bře 2010

já jsem taky začínala mrkvičkou a ředila jsem jí zpočátku mlíčkem. Samotnou mrkev mi nechtěla jíst, tak jsem do ní nejdřív dala hodně mlíčka a postupně jsem ho ubírala a po pár dnech baštila krásně.

beruska24.9.
11. bře 2010

mystigue - já myslela, že když zkusím jeden druh, tak pak do toho můžu zamíchat jeden další nevyzkoušený a zase 3 dny dávat.
Jinak co se skleniček týče, tak můžu vyzkoušet jen sunárek mrkev a sunárek kukuřice s bramborami. Ve všech dalších je rýžový škrob (nebo moučka) a my musíme s rýží počkat kvůli možné alergii (musela jsem rýži vypustit z jídelníčku ještě když jsem kojila - malá pak příšerně blinkala).

erinbrock
11. bře 2010

Beruska - uplne v pohode staci par lzicek napoprve - dej zase tu mrkev - zkus vystihnout dobu kdy je dobre naladena - neni jeste hladova - zkus na kline nebo v sedatku...me ze zacatku chtel jen na kline..a zkus u toho delat blbiny - ochutnej, ze je to dobre a tak, nebo normalne naber na prst a nech si ho ocumlat nebo na dudel...proste zkousej...par lzicek 2-3 na zacatek staci...nenut - pokud breci ...odloz na zitra...muze to byt taky moc teple nebo moc studene a nebo moc huste...🙂 drzim palecky

beruska24.9.
11. bře 2010

iluss - když já měla pocit, že ta skleničková 😀 mrkev jí i celkem chutnala. Jinak předtím samotnou bramboru jsem zkoušela ředit mlíčkem (UM) ale to jí moc nechutnalo.

erinbrock
11. bře 2010

beru - jj ja taky vyzkousela jeden druh a pridala po trech dnech druhy...nedavala jsem samotne...samotny brambor je nic moc 🙂

beruska24.9.
11. bře 2010

erinbrock - s tou dobou to je právě složité. Malá vstává ráno kolem 6h. (někdy řádí už od 5h.), pak usíná až kolem poledního (tak max. na hodinu), občas si zdřímne kolem 17h. (někdy také ne) a koupu v 18.30 (tak si to vyžádala 😉 ) a jde spát. Už jsem zjistila, že jako oběd jí učit nemůžu, tak jsem to zkusila posunout na odpoledne, něco jako svačinu.
Posadím si jí do autosedačky, sednu si proti ní, dělám kraviny jak šílenec 😀 😝 ochutnávám, říkám jak je to moc mňam mňam a ta malá potvůrka 😀 z toho má ohromnou legraci a místo aby jedla, tak se chechtá pusu od ucha k uchu. Na prst to nepůjde, má 2 zoubky a pořád si je nechává kontrolovat 😀 takže to pusinku také nezavře. S dudákem jsem to zkoušela, to ho zase pak nechce pustit 😖
Teplotu zkouším nejen ochutnáním, ale i tak, že si dám trochu na spodní část předloktí (prostě na tu citlivější kůži).
Tak budu zkoušet dál a uvidíme. Snad to jednou pochopí 😕 Pokud do té doby opravdu nezešílím 😀

comi
11. bře 2010

Maminky, už ste skúšali dávať detičkám, tie detské sušienky . Nám dr. zakázala papať obyčajné piškoty z dovodu alergie, tak som rozmýšlala, že mu kúpim tie sušienky, ale obsahujú lepok. Možu to detičky, náš malý má 6 a pol mesiaca
A ešte by som poprosila, ak máte nejaké dobré receptíky na polievočky od 6 mesiaca, lebo už mi dochádzajú nápady a z čoho mu to podávať či lyžičkou alebo z fľaši????

beruska24.9.
11. bře 2010

Mě Dr. řekla, že od 6.měsíce můžeme zkusit starý rohlík nebo kůrku chleba na žvýkání kvůli lepku.

mystique
11. bře 2010

Comi ja na ty sušensky zrovna dneska koukala. Nejen, že obsahují lepek, ale taky cukr a některé i mléko. Myslím, že v 6,5 měsících je to zbytečné dávat. Hlavně pokud máte riziko alergii.

mystique
11. bře 2010

Beru samotnou bramboru nedávej. To asi není pro ni nijak zajímavé. Ta mrkev je sladka. Naší male chutná i dýně Hokaido je docela sladká a chutná to jak kaše.

erinbrock
11. bře 2010

berusko - tak vidim ze ty v tom mas jasno 😀 a mala potrebuje jen tvou trpelivost...🙂) to pujde...
comi - lepek se od ukonceneho 6. pomalu muze - ale s tema susenkama bych pockala - jak rika mystique - kdyz moc chces neco tak kukuricne krupky - ty maji ve slozeni jen kukurici...a recepty - ruzne kombinuj zeleninu postupne pripadne pridej maso, zloutek, misto brambor ryzi - ty mas pocit ze ti dochazi napady ale prckovi je to jedno ...fakt 😀

beruska24.9.
11. bře 2010

Holky díky! Tak zase zkusím jen mrkev a když to bude bez pláče (v což doufám), tak další den zkusím mrkev třeba s brokolicí, když mi mrkev s bramborou plyvala. No a bramboru zase zkusíme až později.

erinbrock - občas mám pocit, že jsem tu trpělivost někde ztratila 😝

mystique - a tu dýni můžu už od začátku?? A povařím jí stejně jako jinou zeleninu, nebo co s ní? 😕 Nikdy jsem jí nejedla, ani nevím, jak vypadá 😖

erinbrock
11. bře 2010

beruska - jeste je dobra cuketa, tu uz aky muzete - prodavaji je normalne v albertu a tak akorat ze ted se ceny pohybuji kol 60-80 za kilo - ale je to taky sladoucke - k bramborum a mrkvi idealni...oskrabes a povaris... 🙂

jmisa
12. bře 2010

Dýni Hokaido jsem dávala od počátku, omyju ji, nakrájím na kostky a uvařím jako brambory. Neloupu ji, jen vydlabu semínka. Bohužel posledních 14 dní ji nikde nemůžu sehnat.