Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kisska
1. čer 2009

curadlo ja som davala odzaciatku krabicove, zacinala som bezlepkovymi - ryzova, kukuricna s ovocim alebo aj bez. Musis vyskusat, ktora bude malemu chutit, my sme vyskusali vsetky, kym sme zistili favoritky... inak obcas sa stalo, ze dva krat zjedol kasu bez problemov a na treti krat ju nechcel 😉 a asi je dobre casto striedat, aby maly nemal kazdy den to iste... a priprav ich podla navodu - ten sa lisi na kazdej kasi. Baby ti urcite poradia aj ako urobit dobru domacu kasu - bez lepku, pridaneho cukru a pod 😉

ifilipkova
1. čer 2009

Curadlo, máme 9měs dvojčátka, oba byli kojení tak jsme přikrmovali od 6měs dokončených, začali jsme zeleninou, pak masem, po měsíci jsme dávali kaše, první nemléčné rýžové (míchají se s mlíkem), brzy poté už všechny i lepkové míchané s vodou... nevím zda máš kojené mimčo pokud ano lepek je dobré dávat dokud kojíš, líp se to snáší, jestli ne, tak postupně, zkoušeli jsme Hami, HIPP - chutnali nejvíc... (pozor na krupici, ta je až od 3 let) s ovocem jsme začali až jako 3.příkrm po kaši... kaši dáváme cca v 5, pak před 8 kojím a pak spát... takže klidně jim dávej kaše... jestli chceš mám perfektní info od jedné paní netu (4 soubory), pošli mi interní zprávu s e-mailem a já to přepošlu (platí i pro ostatní samozřejmě), mějte se hezky, Iva

surynka44
1. čer 2009

Ahoj všem maminkám, moc vás zkušené prosím o radu. Tři dny jsem dávala malé mrkvičku, další tři přidala brambor, dnes to bylo třetí. Malá hrozně pláče a nemůže se vykakat. Co s tím? Měla asi třikrát v plínce bobek, který ji vyloženě držel u zadečku, teď už to byla "hromádka",ale hrozně u toho plakala když ji tvořila. Zítra jsem ji chtěla dát brokolici. Tak nevím jestli mám nebo nemám? Co pomáhá na zácpu? Děkuji moc za rady.

kisska
1. čer 2009

surynka na zapchu pomaha cukina, spenat, vela tekutin, pripadne par kvapiek kvalitneho oleja do jedla. Ked ju tak velmi zapeka, nedavaj jej velke davky prikrmu, skusajte vzdy len par lyziciek. Zapcha byva znakom, ze babo este nie je celkom pripravene na prikrmy, ale ked pojdete pomalsie a opatrne, tak sa to casom spravi

ingulka
1. čer 2009

da sa kupit v obchode ryzova kasa so slivkami... skus je uvarit to...take riedsie a nech to vypije... slivky (svestky) maju schopnost upravit vyprazdnovanie criev...

veronikac139
1. čer 2009

surynka44 : mne Dr. odporucala jednu slivku odkostkovat, povarit, rozmixovat a dat jej zopar lyziciek ze to uptavuje tuhu stolicu. Ale este som to neskusala tak ti neviempovedat vysledok.

berenika39
1. čer 2009

ahoj, hipp má dobrou švestkovou šťávu,zkus, naředila jsem ji vodou, a celej den jí po troškách dávala. první příkrmy tohle dělají, neboj. a když nepomůže štáva, mají i přesnídávku švestka. Asi zatím máte jen zeleninu, ale určo by se nic nestalo, kdyby sblajzla jednu švestkovou? 😀 😀 😀 😀 Ta pomůže 100%. Lepší než čípky.

ingulka
1. čer 2009

ja som malej akurat vcera varila demikat (sa to tusim vola)... je to kukuricna kasa uvarena vo vode na hustu kasu... a potom som pridavala mlieko, aby to cele malo kasovitu konzisteniciu a nebolo to moc suche... mala to bastila jedna radost ;) a samozrejme je to bez lepku 😉))

ale kedze mame 9mesiacov, tak planujem jej v blizkej dobe uvarit aj klasicku detsku krupicu, ale vo vode a potom pridat mliecko (tak je to aj pisane na obale)... ale to je uz samozrejme s lepkom 😝

ingulka
1. čer 2009

ups... tak demikat sa to nevola 😢 som si nasla na NETe ze demikat je polievka z bryndze 😢 sorry

kisska
1. čer 2009

polentu myslis? 😉

smardik
1. čer 2009

ditka my zkoušeli i nutrilon extra a vůbec ho nezasytil, je na heru a chutná 🙂 a pije ho v pohodě, až dojde tak asi dáme suner 🙂, zkus fakt jié mlíčko, na příkrmy je Lukášek ještě malý a neboj nikam ti to neuteče, dočkáš se 🙂 všechno má svůj čas. my taky vyzkoušeli více mlíček: nutrilon nezasytil, nutrilon extra to samé, bebu mi odmítá pít, ze sunaru měl problém s prdíky a nakonec jsme vyzkoušeli hero a u toho jsme už zůstali 🙂

surynka44
1. čer 2009

Děkuji všem za rady. 😉 Zkusím zítra dát špenát a jen po pár lžičkách a taky zkusím tu švestkovou kaši, snad něco zabere.

surynka44
1. čer 2009

berenika39 zítra pro tu šťávu skočím, však to nebude pít naráz, jen tak po troškách, zatím dávám jen čajík od Hami pro celkovou pohodu a nebo kojeneckou vodu, ale s těma šťávičkama jsem stejně chtěla brzy začít. Kolik tekutin by teď cca měla malá asi vypít za den, když ji bude 6 měsíců? Moc mi toho totiž nevypije, tak max. 180ml za celý den 😲

zuzik_p
1. čer 2009

Ditka a berenika, presne tenhle problem ma moje kamaradka. Jeji syn pres den z prsa nechce ani za nic, muze kojit v noci. Ona pres den odstrikava, ma hodne mlika, v mrazaku ma uz slusnou zasobu. Pres den pije z flasky jeji MM, zadne UM. Ditka, ted uz je to asi jedno, ale kdyz jsi zacala pres den davat UM, odstrikovala jsi pravidelne? Je mozne, ze se zrovna v teto dobe snizila tvorba.
Surynka, 180ml je pro tak male mimi docela dost, rozhodne ji vice nedavej. A jak delas mrkivicku Ona totiz dost stavi, staci to zredit s vetsim mnozstvim vody. A potom zkus tu svestkovou stavu.

hancazivocich
1. čer 2009

jééé - moc prosím o radu - máme podobný problém jako surynka44. Kristýnka má od 6nedělí problémy s kakáním a prdíkama - chodila i 1xza 4dny s krví!! Pak jsme se převedly na NOVALAC - báječně to zabírá (nemůžu kojit - ztratila jsem mlíko už v porodnici - vysoká žloutenka, nechtěla sát a moje chyba byla - vpáčený bradavky, nechtěli mi malou přiložit k prsu, šílený stres. personál - nerada na to vzpomínám)....
Mno - malé je 4a půl měsíce. Ve 4 měsících 70cm!! a 7, 71kg. Přitom baští tak ve 2, 7, 12, 17, někdy znovu až ráno, někdy se tam vmáčkne ještě 5. mlíčko... Jenže - dr. zavelela od 4. měsíce příkrm. Já nechtěla, ale zkusila jsem... A jsme zpět... Zácpa, prdíky, sní to, ale je tak zabetonovaná, že dál odmítá jíst... Udělám velkou chybu, když ji minimálně do 5. měsíce ,,nebudu trápit"? Jsem absolutně zoufalá... Nebo musí mít tu zeleninu, nemůžem zkusit něco z ovoce?

zuzik_p
1. čer 2009

Hanco, je mi z toho gfakt smutno, co ty dr doporucuji ☹ nejsem odbornik, ale kristynka prospivala vice nez dobre, tak proc prikrmy. Myslim, ze udelas jedine dobre kdyz se vratite zpet k mlicku. Nejen kvuli zacpe, ale kvulli tomu, ze je to pro malou mlicko nejlepsi, na "normalni" stravu neni zdaleka pripravena!

smardik
1. čer 2009

hanci já bych se vrátila zpět k mlíčku a malou netrápila, krásně přibírá tak proč ji trápit, vrat se k mlíčku a zeleninu bych řešila nejdříve v 6.měsících

surynka44
1. čer 2009

zuzik_p: když měla Terezka střevní virozu nastrouhala jsem ji mrkvičku na jemném struhadle a uvařila, pak ji papala a záspa nebyla.Sice nekakala každý den až po čtyřech dnech, ale byla jen kojená,tak mi řekli,že to nemám řešit.Teď jsem ji dala tu od Hami. No možná jsem to měla naředit vodou, to mě nenapadlo 😲 musela jsem přestat kojit a jsem ze všeho nějaká vyjevená ☹ chce to čas. Zítra sfrknu pro tu šťávu a uvidíme. Ještě k tomu pití, to já si myslela,že mi vypije málo, myslela jsem že mají pít více, tak to je dobrý. Ona vypila těch 180ml tak dvakrát, jinak jen tak pocucává 😉

shaula
1. čer 2009

hanca - souhlasím se Zuzikem, příkrmy jsou u Vás ještě zbytečné, obzvlášť, když jí to dělá takové problémy. Klidně počkej do ukončeného 6. měsíce. Vždyť váhu má nádhernou! Moji 10měsíční kluci mají 7,3 kg!

Surynka - pokud myslíš 180 ml navíc kromě mlíčka, tak to je opravdu dost, až moc. Navíc dítěti do cca 8. - 9. měsíce stačí jen mléko, výjimkou jsou jen extrémně horké dny, tam je dobře nějaké tekutiny dodat.

surynka44
1. čer 2009

shaula jj, kromě mlíčka...ještě se tě zeptám, určo to budeš vědět. Když mi malá vypije třeba jen 90-120ml Um můžu ji to dát dříve když má hlad, nebo musím čekat min. 3 hodiny?? Byla zvyklá,že kojíme třeba co chvíli a teď co jsme na UM docela bojujeme ☹ a já ji nechci nějak ublížit ale taky ji nechci snad trápit hlady!!!

zuzik_p
1. čer 2009

Surynko, tak jestli se kupovane produkty redi s vodou, to nemam tuseni, ale myslim si, ze spis ne. Ja mela na mysli cerstvou mrkev, aby z toho byla vodovejsi kasicka, pokud ma problemy se zacpou.

surynka44
1. čer 2009

zuzik_p, asi ne 😠 příště ji ji jednodušše uvařím, možná to má právě z toho 😖

shaula
1. čer 2009

Surynka, tak v tomhle si ale jistá nejsem🙂 My jsme UM jen dokrmovali a to navíc jen na začátku, takže tady nemám zkušenosti. Nicméně pro skoro půlroční mimčo se mi to zdá jako vcelku malá dávka, to mi kluci stáhli ve dvou měsících... Takže je podle mě logické, že má hlad dříve. Ale říká se, že UM se tráví déle, takže aby neměla v žaludku ještě zbytek toho starého... No nicméně ale hladem bych ji netrápila, pokud má očividně hlad, tak bych jí dala. Ale jak říkám, jen s UM nemám zkušenosti, tak radši ještě počkej, co ti napíšou ostatní.

surynka44
1. čer 2009

Uvidím, jestli někdo napíše. Určitě je to málo, ale je fakt, že nepláče až když má fakt hlad a někdy se stane, že je to právě dříve jak za ty tři hoďky. No uvidím jak půjdem na 6m prohlídku jestli mi nezhubla,nekojím teprve asi 3týden. 😒

hancazivocich
1. čer 2009

surynka - záleží na UM - nám třeba nevyhovovala BEBa - hlad moc brzy, blinkání a betonáž.... 😝 Jak říká známá - pokyny na krabici si přečti, ale nehrotit!! Pokud máš o jedno, dvě krmení víc - budou dny, kdy to zase ,,stahnete". Třeba my : podle krabice můžeme - hahaha - 180 - 210 ml + 6 - 7 odměrek 5x denně. 😕 Jenže musíš brát, že občas to nevytáhne vše... Mno - malá tomu docela odpovídala, než přišel ten pitomej příkrm... Teď mi jíst odmítá - dospěli jsme do stádia, že teď jí to cpu.. 😅 Když zabrečí po 4,5 hod, tak já celá natěšená letím a....nic... ☹ Krucinál - blbá doktorka a já jsem blbá, že jsem ji poslechla... Hm - ta váha - je šílená, vím, dr. nás furt kárá - ale jíst 4 - 5x denně - ani mi 200nevypije - to jí jako nemám dávat jíst - nebo co?Asi kvůli tomu ten příkrm - podle mě mi nevěřila a myslí si, že její váhové příbytky zastaví... Zastavila vše - hlavně střeva! 😝
Jinak Surynka - kvůli nekojení já byla absolutně na špagát.... A každej mi to dával sežrat. Je tlustá - to máš z toho, má prdy, to máš z toho, když jsem mohla já, proč nemůžeš ty... 😖 Dospěla jsem do stádia, kdy jsem myslela, že.......... Fakt - dneska už se nesměju tomu, že na porodnici nejsou kličky u oken.. A prosím - neodsuzujte ty maminy, co nekojí - nikdy nevíte, proč!! Mně je z toho zle ještě teď...
Jinak Sury... kámoška taky nekojí - její ,,malej" papá - haha - 8-9x za 24hod mlíčko... Počkej - mrknu do mobilu.. Jo - mlíčko +kaši + přesnídávku - že má furt hlad a ve 4 měs. měl 6,20! Jak je to nespravedlivý! ☹

surynka44
1. čer 2009

hancazivocich:Já to nesu docela blbě,že jsem musela přestat, ale to je život,malá totiž nechtěla žádnou flašu,tak jsme dlouho bojovali,nakonec asi 12 přijmula,ale papá fakt hrozně málo. Když čtu jak krmí tvá kamarádka,tak jsem maličko klidnější 😉 bála jsem se,že kdybych ji to dávala moc často tak ji ublížím.Vím,že se to déle tráví,ale když mi vypije tak málo, tak to určitě netráví 3 hodiny.Myslím,že se ani nedočkám toho co píše "krabice" měla by papat až 230ml. Dávám ji Hami. Za pár dní budu přecházet na 2 tak snad to zvládne. No půjdeme na tu prohlídku tak uvidím jestli hubneme. Jsem z toho na mrtvici,že tak malo papá, jinak je ale spokojené miminko. Myslím,že kdyby měla hlad určitě bych to nějak poznala. Když totiž konečně chce papkat pláče až ji slzičky tečou. Tak Ti přeju ať malá začne pěkně papat a díky za rady, pomohlo to. 😎

ssllaavvkkaa
1. čer 2009

ahojte a prajem pekny vecer 🙂

ja som asi jediny zastanca tezy, ze existuje slabe mlieko - maly jedaval kazdu hodinu a pol, tak som sa rozhodla prikrmovat UM - dr. nam to schvalila, kedze aj priberanie a hlavne maleho pevnost bola taka nijaka
MM zial pije viac z flase odsate ako priamo z prsnika, alebo ho pouzivam do nemliecnej kase

pre mna je vsak dolezite, ze spevnel - je tomu len mesiac co drzi hlavicku

s UM najprv Bebou, teraz Nutriolom prisiel problem s kakanim - pomohol obcas teplomer - zial nezabrala ani slivkova stava ani baby calm - zistovala som u dr. ako postupovat - dostala som radu - dat ovocnu vyzivu

ked som u nej zistovala ci bude chciet potom zeleninu, tak mi odpovedala, ze riesime teraz jeho kakanie
musim uznat, ze mala pravdu - s vyzivou - niekedy dvoma lyzickami - niekedy polovickou z flasticky sa kakanie upravilo

smardik
1. čer 2009

syrunka malý má 7 měsíců a už tak 2 měsíce mi pije 150 a víc ne a měl by 210 nebo 240 ted si nejsem jistá a nechce se mi jít dívat a přibírá, mám rozumného dr. a on sám řekl dítě si samo vezme kolik chce takže tak. Jediné čeho s ní více je čokoládová kaše 🙂 té je schopný i těch 210

shaula
1. čer 2009

Tak jsem se koukla na ty stránky, co tu dávala Kisska (babetko.rodinka.sk), a porovnala jsem si to s www.kojeni.net. V základních věcech je to stejné (rajčata, ryby, sója, tvaroh, atd.), ale docela mě tam zarazily velké rozdíly mezi doporučovanou dobou zavádění u některé zeleniny a ovoce, navíc např. broskve na Babetku píšou od 7. měsíce a zároveň od roka, tak si vyberte🙂 Ale je to tam taky vcelku hezky zpracováno, i když tabulka z www.kojeni.net mi přijde přehlednější.

hancazivocich
2. čer 2009

sury - jestli tě to uklidní, tak malá přibývala i po týdnu na 80 - 100 - max!! Prostě má jednou za čas takový nepapavější období...Hm, kamarádka nám poradila probioptické kapky... Sice pálka, ale hlásím, že pomohly!!!! Prosím - plná plína 😀 Mno a není to taky třeba tím, že jí ta strava nechutná? Nevím...kámoška s malým docela experimentuje - už ví, co ho aspoň trochu zasytí... Je rozdíl zasytí a chutná!! Jé - o dudlíkách na flašky - to je druhý story! Malá pije jen z MAMu - a ten je teď problém sehnat. Aspoň u nás... 😠 Protože je placetej.... Kulatý mi nevezme - zkoušela jsem asi 5typů. Vzdala jsem to... Z něčeho se vůbec nenapije, něčím se dáví, prej musí se naučit na jiný typ... Proč? Já už to nelámu. Ty dudle, co máme, tak snad vydrží... Kámoši mě zásobují - už ví, co sháním, tak občas někdo zavolá, že ho koupil, jestli ho eště potřebuju (nebo i kámošky)
shaula - tuším, že broskvová je dokonce psaná do příkrmu od 4. m., ale to se mi nezdá...Nebo jsem se sekla? No právě, že mám strach, že když dám ovoce, tak nebude chtít zeleninku... Ale když ji předtím jedla asi 10dní?