Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sova33
22. zář 2011

@abika26 Ahoj, souhlasím s @ivkaj , já jsem začala přikrmovat, když malému bylo přesně 6 měsíců. Teď je mu přes osm a jí krásně (ťuk ťuk 🙂 ) Není vybíravý, sní celý bílý jogurt nebo přesnídávku, k obědu těch cca 150 - 200g podle toho, co to je a jakou má náladu. Takže můj názor - pokud můžeš kojit a malý netrpí hlady, užívej si to 🙂

ined77
22. zář 2011

@ninouche 🙂 ..ahoj...já bych to ''naslano'' nějak neřešila 😉 .
náš malý začal nějak normálněji jíst chleba a rohlíky až okolo 2. roku a to dostával převážně ke snídani.
ráno mléčko,na dopo svačinku měl jogurt stejně jako vy, pak masozeleninový obídek, od 1 roku i s polévkou, odpoledne ovoce a večer kaše nebo polévka.k té jsem mu pro zpestření dávala do ručky kousek chlebíku či rohlíku 😉.

@abika26 🙂 ...souhlasím s holkama 😉 .
ještě se nakrmíš do aleluja 😵 .

ined77
22. zář 2011

@ninouche 🙂 ..ještě teda u nás frčely kukuřičné křupky, ty jsou nesladké 😉 ,ale zase se o nich nedá mluvit jako o svačince 😀 .

daisy14
22. zář 2011

Dotaz - když dáváte na svačinku ovoce, třeba přesnídávku, kolik Vám toho sní? Párkrát jsem zkusila dopolední ovocnou přesnídávku místo mlíka, ale měla pak moc brzo hlad☹ resp. toho mlíka se nechce vzdát. A jogurty dáváte jaké množství?

ivkaj
22. zář 2011

@daisy14 ovocné svačinyk mi sní mezi 120-150g, jak se mu chce. Jogurt sem teď zkusila půlku kelímku (teprve začínáme) a taky se netvářil že by s tím měl problém. A kojím pořád - lahvičky mi sabotoval (spíš nevěděl co s nima) a tak se teď chystám vyzkoušet tréninkové hrnečky a pítka.

imzadi
22. zář 2011

@daisy14 ahojky, snime cca 120 g ovoce, obcas zahustene susenkami...jogurt sni maly kelimek activie...

jankadudova
22. zář 2011

Holky, dyne s bramborem a da se tam dat nejake maso nebo myslite ze se to nehodi? A tu repu samotnou nebo s necim? Nechci placat zbytecne, kdyz by to treba nabylo ono...🙂 dekuju

weri1
22. zář 2011

@jankadudova určitě i s masem...mě dr řekla že když dítko jí, je jedno jaká kombinace

weri1
22. zář 2011

holky jinak se malej rozjedl až po roce.... 😉

jankadudova
22. zář 2011

@weri1 co znamena rozjedl? Ja mam nekdy radost, jak Maxik sni celoiu sklenicku, ale kdyz se vytasim s necim, v cem jsou brambory a jejich chut neni "utlumena" nejlepe mrkvi, tak se sklebi a chce mleko. Tak me nekdy ta dobra nalada opusti 😒

weri1
22. zář 2011

@jankadudova že začal jíst, do té doby byl převážně na MM

weri1
22. zář 2011

@jankadudova ale sní tak max do 150g ani někdy to ne...pořád mu nejvíc chutná MM 😀

nyya
22. zář 2011

ahojki babenky...mi sme akurat v sobotu zacali s presnidavkami a mliecnou ryzou..a malemu chuty len teraz posledne tri dni vzdy vecer mi placka a je aj napapani a aj mliecko uz mal...tak neviem co to moze byt ci to moze byt to ze mu davam papat aj rano,obed a troska na veceru ale vzdy len troska...alebo to moze byt nieco ine...skor mi ten plac pride ako keby ho zubky boleli ale neviem poradte mi???a ako ste vy krmili vasich drobcekou??dakujem...

radlinka
22. zář 2011

@nyya ahooj, my sme zacali tiez, ale mrkvovou stavou, kt. som mu odstavila, tak sme skusali pekne po lyzickach a teraz zaciname zeleninovym prikrmom mrkva + zemiak, uvareny na makko a rozmixovany ako polievocka...dame do flase, co vypije tak vypije a co nie dokrmim mliekom. Davam mu to iba na obed. Podla mna zacinas najprv zeleninovym prikrmom, potom ide masko, ovocie atd. A sledujes ako ti nato reaguje, ak negativne tak pockas, kym sa to opat upravi a skusas znova ale neskor o par dni myslim.
Podla mna mliecna ryza je az na neskor...mali by ste zacat obedmi a nie predjedlom - pripadne vecerami, je to moc skoro 😕 😕 😕 Podla mna ho z tej mliecnej ryze boli brusko, nevladze to stravit tak preto ti place. Moze ist aj o zubky, tie sa tiez tlacia. Vyhod cele balenie, je k nicomu, pripadne odloz. Skus zacat mrkvou, zemiakom, brokolicou a postupne o trosku viac do flasky, ak sa nevyhadze ani nepokaka ani brusko nebude bolet, tak mozes pridat o nieco viac, pripadne inu zeleninku co je odporucena pre taketo male deti. 😉 😉 😉

svatule
23. zář 2011

ahoj holky, mám dotaz ohledně koření-kmín, majoránka, oregano-od kdy myslíte, že je možné dávat, malá má 9,5 měsíce, jí vše v pohodě, zatím nesolím, nekořením, nesladím, ale říkám si, že třeba do brambor by možná trošku kmínu chtělo dát...

jankadudova
23. zář 2011

@svatule Ahoj, kmin dat muzes, samoztrejme primerene a mlety. S ostatnim korenim bych byla opatrna, pokud mimi basti, myslim, ze zatim neni treba. Zkratka bych do roka tu stravu nijak "neprikraslovala" 😉

tygrous
23. zář 2011

@svatule tak kmin jsem zacala pouzivat hodne brzo, do brambor urcite mozna uz od 8.mes... A majoranku, saturejku, bazalku, pak jeste horalku (susena zelenina) asi nekdy okolo 1.roku...

svatule
23. zář 2011

@jankadudova
@tygrous holky díky, ten kmín dávat začnu, uvidím, jaks e na to bude malá tvářit, ještě mám dotaz ohledně bílku, samo zatím nedávám, od kdy je možné začít, je rok už dostačující?

tygrous
23. zář 2011

@svatule já testla bílek asi týden před 1.narozeninama, abych věděla, jestli je ok a můžu udělat dort z piškotového těsta nebo piškotů...

svatule
23. zář 2011

@tygrous a snesl to v pohodě? já malé občas dám piškoty, bezlepkové, do ovoce, na první narozeniny chci taky udělat dort s jablkky a piškoty a jogurtem, tak uvidíme 😉

tygrous
23. zář 2011

@svatule Jojo, snesl to v pohode. Ja do te doby nedavala zadne piskoty, tak jsem to potrebovala zkusit prave kvuli tomu dortu. A dort pak byl jogurtovy s piskoty a bananem a mandarinkami. (H. mel alergii na mliko, tak jsem nechtela moc riskovat pripadnou reakci na ten bilek driv nez to bylo nutne),

ivkaj
23. zář 2011

@nyya jak už tu někdo psal, možná bolí malého bříško z toho, že to nestráví. A opravdu je lepší začít jednodruhovou zeleninou. Říká se, že když prcek jako první ochutná sladké, tak už potom zeleninu nebude chtít. A zoubky většinou provází i teploty, slintání a tak. Ve čtyřech měsících mi to na zoubky přijde brzo.

andelka
23. zář 2011

@nyya to vypadá fakt na problém s trávením, ve 4měsících by měl teprve pomalinku koštovat mrkvičku k obědu, hodně pomalu a opatrně. A jinak přes den jí přesně co? A má mateřské mléko nebo umělé? A z čeho děláš tu mléčnou rýži?
Já jsem v synově 6,5měsících zkoušela na noc nemléčnou kaši, protože se často budil, ale nezabralo to, spíš právě naopak, zdálos e mi, že ho trápí bříško. Tak jsme kaše posunuli až na 9měsíc. Pro takové malé miminko je to blbě stravitelné, i to ovoce. Nemá na to připravený zažívací trakt, v tomhle věku by měl ideálně pít jen mlíčko.

veveruna
25. zář 2011

@ined77 Ahoj, no máš to teda fakt těžký. Ale možná bys mohla zkusit nestláckou kaši Sinlac, která je pro alergiky a je z karobu. Používá ji moje švagrová pro malého (je mu 15 měsíců) a dělají s ní super bašty. Dokonce i pečené bramboráčky nebo takovou tříbarevnou zapékanku - kdyžtak jukni na kojeneckavyziva.cz.

veveruna
25. zář 2011

K danému tématu: My jsme začali s příkrmama docela brzo - malý byl na Bebě. První dny jsem byla ráda, když snědl jednu dvě lžičky. Každopádně jsem začínala, jak už tady holky psaly, se zeleninkou - mrkev, brambor... Ovoce až vlastně nakonec. Ale co jsme začali dávat docela brzo, byly nestlácké kaše -jako první jsem dávala rýžovou. Bolení bříška se nám docela vyhýbalo - asi to bylo i těma probiotikama, které jsou jak v Bebě, tak v kaších - vlastně jsem vybírala jen ty, které mají probiotika 🙂 Jo a trampoty s příkrmama a jak na ně jsou hezky popsané na kojeneckavyziva.cz (tam jsem vlastně našla vždycky všechno a ještě i nějaké novinky z výživy dětí) 🙂

daisy14
25. zář 2011

Máte tipy na mňam kaše? Baštíme nemléčné rýžovou a rýžovo-mrkvovou od Nestlé a mě už nebaví🙂 Zkoušeli jste někdo banánovou na dobrou noc nebo osmizrnou?

yellowbanna
25. zář 2011

@daisy14 U nas mivala nejvetsi uspech Hami Ovocna na dobrou noc 🙂 Neni tak sladka jako ty ostatni, ale taky neni bez chuti. Dobry jsou i kase z DM

knedluska
26. zář 2011

@daisy14 - my banánovou od Nestlé měli a byla teda hrozná. U nás frčí kaše od Hippu. 😉

ivkaj
26. zář 2011

Mamči, jaké dáváte ovoce? Přijde mi, že jablko, hruška, banán jsou už moc fádní. Myslíte, že můžem po ukončeném 8.měsíci zkusit třeba broskev, švestky, blumy, trošinku jahod?

cicimon
26. zář 2011

@ivkaj slivky mozes ale jahody az po roku... darmo, take male deti maju ten jedalnicek obmedzeny a so zimou to bude ste horsie