Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mapris
9. črc 2007

blongie,
ty už přikrmuješ? Není to trošku brzo??? Vy jste na UM? No, začátky jsou vždycky těžký. Mně to terka taky nechtěla a dělala jsem jí to řidší. Chtělo by to umělou a takovou hodně zahnutou lžičku a dávat to pěkně na patro. Oni jak jsou zvyklý na prso nebo na lahev tak nevědí co s tím.

mapris
10. črc 2007

holky, chci se zeptat. Terka ma rano ve 4 a pak kolem 8me mliko. Od jakeho mesice se uci na nejakou snidani? A co jim rano davate???

kamhajek
10. črc 2007

Mapris: tak to je dobrý dotaz, jsem zvědavá jaké mají holky zkušenosti.

mapris
10. črc 2007

kamhajek,
no, tak už je jí 8,5 měsíce a za chvíli bude potřeba uvažovat o něčem. Otázka je, že nějaké normálnější snídaně asi až bude mít zuby. Teda, zatím máme dva 😀

jita2
10. črc 2007

mapris,
my dáváme jedině mlíčko na snídani 😉 Zatím nemám potřebu jí něco jiného dávat 🙂

mapris
10. črc 2007

jita
a v kolik máte mlíčko? Počítám že ve 4 jako my a pak?

zevina
10. črc 2007

mapris,
já bych 4 hodiny vůůůbec nenazývala ránem, to je ještě hluboká noc 😅 takže bych to ani nepovažovala za snídani, my jsme sice kojení, ale v principu je to podobné, k snídani mlíčko a to je podle mě čas, kdy se hrabem z postýlky a z pyžámka, což je u nás až kolem 9. takže i ostatní jídla máme posunutá 😉 ale když se i vzbudí v noci nebo brzy ráno, cucne si a vzápětí vytuhne, tak to jako jídlo nezapočítávám 🙂

raculka
10. črc 2007

Ahoj holky,
o té snídani taky poslední dobou přemýšlím.Mám pocit,že už mlíčko nestačí.Nakojíme brzy ráno a kolikrát za hodinu už je protivný,že mu jdu dát jogurtík s ovocem a hned je v pohodě. 😉
Klidně bych už zkusila třeba pečivo se sýrem(byl nám rok),ale nějak si zatím nedovedu představit,jak dlouho by to krmení trvalo. 😅
Zatím dám pečivo jen občas na žužlandu.

Jinak se pochlubíme-před týdnem se mi povedlo ho naučit na nemixované obědy,tak snad už bude pěkně papat kousky.Ze začátku se povztekával,ale neustoupila jsem a po pár pokusech už sní pěknou porcičku.

Můj dotaz k přesnídávce.Píšete tu o nějaké včelce.ZAtím vůbec netuším,která to je.Není od firmy DEVA? Tu jsem kupovala nedávno v TEscu asi za 9 Kč a malej jí snědl docela s chutí. 🙂

mapris
11. črc 2007

zevina,
já tu 4tou hodinu taky nenazývám ránem - my máme mlíko v 8 a ptala jsem se jiti, kdy oni 😉 .

raculka,
s tím mixováním si mně uklidnila, já si teď říkám, jestli bych už neměla dávat méně mixovanou, ale máme jen dva zuby a zatím mi nic jinýho nejí, takže budu ještě chvíli mixovat.

jita2
11. črc 2007

mapris,
už to měním.....dnes a včera snídani měla....páč jsem mlíko dávala až fakt k ránu, tak aby zas hned ráno neměla znovu mlíčko, tak jsem jí dala tmavý rohlík s lučinou a moc jí to chutnalo, tak jsem ráda. 🙂

raculka,
já jsem jí dávala ten tmavý rohlík, ale vždycky jsem ten kousínek namázla lučinou a dala jí do pusy a paráda 😉 A ta Včelka Máje je od HELLO.

akcul
11. črc 2007

Ahoj holky,
v neděli začneme s příkrmy, tak jsem se vás chtěla zeptat, jestli jste ze začátku dělaly každý den čerstvou zeleninku? Vím, že by se to mělo, ale než se to asi naučí, tak mi toho moc nezbaští, tak si neumím představit, že jí budu každý den strouhat centimetr mrkvičky... 😒 Známá mi radila, že si toho udělala víc a pak to dala do tvořítek na led a zmrazit. Každý den pak vytáhla jednu kostičku, rozmrazila a obídek byl hotovej. Můžete mi prosím poradit, jak jste to dělaly vy? A nebo když jste kupovaly skleničky, může se taky nechat načatá v lednici? Všude píšou, že se to má hned spotřebovat. A mám malou na poprvé nechat ať sní, kolik bude chtít nebo jí dát jen trošku na ochutnání? Děkuju za rady! 🙂

dashak
11. črc 2007

akcul, to je super nápad s těmi tvořítky 🙂
Jinak na výživách píšou, že po otevření uchovávat v lednici a spotřebovat do 48h 😉 Ale možná jak které

honzi
11. črc 2007

Prosím můžete mi poradit od kdy jste začaly dávat nemixovanou stravu. Honzík má osm měsíců a zatím mu všechno mixuju do hladka, včera jsem zkusila rozmačkat vidličkou a vůbec to nechtěl, všechno po mě plival a hrozně se šklebil, přitom mixované jí krásně.

jita2
11. črc 2007

honzi,
určitě se šklebil proto, že je zvyklý pouze na hlaďoučkou stravu, pokud už má aspoň pár zoubků, tak by měl pomaličku začít, asi budeš muset začínat pozvolna, on nejmenších kousínků, můžeš to dál mixovat, jen ne úplně do hladka, ale sem tam nějaký kousek tam nechat a postupně zvykat, někdy to jde velmi pomalu 😉

honzi
11. črc 2007

děkuji za radu 🙂 , už má čtyři zoubky, tak bych měla zkoušet, dávat mu ty kousíčky, právě vařím zeleninku, tak to zkusím, snad to bude lepší než včera

zevina
11. črc 2007

Akcul,
ty ledové kostičky si tu už někdo moc pochvaloval 🙂 pro začátek, kdy ti toho malá moc nesní, je to bezva, já jsem od začátku vařila a vařím 2 porce, jednu slupne hned, druhou v uzavřené skleničce dám do lednice na zítra, uchovávat by se nemělo jídlo víc jak 24h u kupované skleničky jak píše Dashak max 48h, ale v tom případě by se nemělo jíst ze skleničky, ale porcičku vždy přendat na misku, aby se jídlo nekontaminovalo slinama a nezačaly se tam množit nějaké potvůrky 😉

zevina
11. črc 2007

honzi, my mixujem doposud 😅 ale jen maso, ne úplně do hladka a když už mám mixér zašpiněný, lupnu tam i zeleninu, ale tu tam nechám jen tak proběhnout, takže něco je jemné, něco kousky a ještě si nechám hromádku zeleniny, kterou jen pomačkám vidličkou, zamíchám a výsledná konzistence je hodně podobná kupovaným skleničkám pro větší děti 😉

mapris
11. črc 2007

akcul,
já jsem ze začátku kupovala hipp, Terka má dispozici na alergii, tak jsem dávala hipp s označením A - pro alergiky a taky kvůli reakci. Pak až když snědla víc, tak jsem to začala vařit a vařím na dva dny. No a ty skleničky - jak píšou holky - spotřebovat do druhého dne.

honzi,
no, my máme zatím zoubky dva, a chtěla bych taky pomalu učit na ne úplně hladkou stravu. Zatím se mi to podařilo s těstovinama - ty totiž úplně nerozmixuju, ale zas jí to udělám řidší a zatím to jí. Tak pak budu pomalu zkoušet mixovat míň i jinou zeleninu, ale asi fakt po troškách.

akcul
11. črc 2007

Holky,
moc vám všem děkuju. Já přemýšlím, že ze začátku taky nějakou tu skleničku koupím. Hlavně abych viděla jakou to má mít správnou konzistenci, než se pustím sama do vaření. 🙂 A mám teda malé dát co sní? Nebo jen nejdřív ochutnat a víc třeba až druhej den? Bojím se aby jí nebylo nějak těžko, když doteď zná jen mlíčko...

lottie
11. črc 2007

taky jsem se zrovna chtěla zeptat na mražení, já bych nejradši udělala všeho hromadu a mrazila 🙂 ale s přesnídávkou nebo kaší to asi nejde, nebo jo? a ten masozeleninový příkrm doma uvařený, by se nedal mrazit v nějakých mističkách?
a ještě: dostala jsem vzorek, hami první lžička mrkev a je v tom rýžová mouka 😲 můžu to dát napoprvé? asi radši čistou mrkev?

johanda
11. črc 2007

lottie, já mrazím hlavně maso. Rozmixuju, nebo propasíruju a zamrazím do takových těch nádobek na led. Před obědem vždycky jednu porci vydloubnu, rozmrazím a přidám k čerstvé zelenině

mapris
11. črc 2007

lottie,
já to nemrazím. Nějak se mi to nelíbí, když to rozmrazím. Koupila jsem si takový malý mixer a jsem názoru, aby to dítě mělo čerstvý - mně by taky nechutnalo, kdybych měla všechno ohřívaný z mrazáku, kromě knedlíků 😀. Jinak ona ti toho ti toho moc nesní, takže uvidíš sama, mně Terka snědla tak 5 jejích malých lžiček a byla jsem ráda.

lottie
11. črc 2007

dík, já si akorát neumím představit, kde na to budu brát čas, strouhat jabka, mixovat mrkev 😉 vařit maso. a ještě se zeptám, když už tak teoretizuju, dáváte to mao fakt 6*týdně? mi to připadá až moc 😒

dashak
11. črc 2007

lottie já maso 6xnedávám 😉

a dělala jsem jídlo čerstvé, protože mám parní nutriční centrum, pak jsem to mixla a když zbylo, tak jsem to dala do ledničky a měla to další den.

Maso mám vždy na malé kousky a orestované a pak to píchnu do krabičky do mražáku a přihodím to pak k té zelenině do nutr. centra.

A jinak takovou zeleninu jako brokolice, květák, hrášek si udělám na malé porce a dávám zamrazit, pak si vždycky akorát vytáhnu množství jaké potřebuju

zevina
11. črc 2007

akcul,
obvykle se doporučuje začít 1-2 lžičkami, postupně po 2 lžičkách zvyšovat, je možné, že ti bude hezky jíst hned napoprvé, ale obvykle ty začátky bývají obtížnější, je to přece jen pro dítko najednou příliš nových dovedností, které si musí osvojit 😉 pak písní jak vám to jde 🙂

lottie,
když je to první lžička, tak to asi bude v poho, sama mám zkušenosti s kupovanýma až později, jednodruhové jsem vařila, protože máme domácí výpěstky 🙂 ale rýžová mouka je bezlepková, v tom bych problém neviděla.

Vím že některé holky tady taky nejdřív vařily a pak mrazily větší várky, ale pak od toho upustily, páč to bylo takové rozblemtané 😝 a nebo zavařovaly, v tom je odbornice Jíťa 😉 ale pokud vím, tak už většinou vaří, obvykle na 2 dny, to je takový ideál a neboj, moc času to nezabere, páč to stejně vaříš všechno v jednom hrnci, jenom hážeš postupně podle tvrdosti 😅

zevina
11. črc 2007

skleróza 😅 maso 6x týdně dávám, u dětí je to jinak než u dospělých, obsahuje spoustu látek nezbytných pro správný růst organismu, je pro ně opravdu důležité 😉 ale jsou maminky, které tohle přesvědčení nesdílí a určitě jim taky vyrůstají zdravé děti, je na nich, aby jim tyto složky obsažené v mase dokázaly plnohodnotně nahradit

raculka
11. črc 2007

mapris-s tím mixováním si opravdu nelam hlavu,vidíš našeho lenocha,že teprve v roce začínáme s kouskama(a to už má 6 zubů) 😉 ale určitě to chce i trošku pevné nervy,ze začátku se vztekal,ale po pár dnech si zvykl 🙂

jita- taky jsem zrovna dneska zkusila chlebík s lučinou na kousky,moc mu chutnala,tak jsem ráda,že máme zase o další druh sváčy navíc.Kdybys měla další tip na zdravou svačinku,budu moc ráda 😎

A pro holky co se týče skladování a vaření- já moc nemusím sama zmrazené jídlo,takže malému vařím většinou obden a druhý den holt nemá čerstvé,ale ohřívané.Někdy toho uvařím víc,takže to zamrazím a pak použiju když se někde zdržím a nemám čas na vaření.A občas dám i tu sklenku-spíš při návštěvách atd.Jak píše zevi-vařím většinou vše v jednom hrnci.Maso si vždycky čerstvé dám po kouskách na mrazák a pak jen uvařím ten kousek se zeleninkou,přidám přílohu,trošku oleje a je to...Ale stejně to nějaký čas zabere... 😠

jita2
12. črc 2007

lottie,
já jsem zmrazovala do takových mističek, jak dostaneš třeba v hypernově salát 😉 To všechno jde. 🙂

zevi,
ty mluvíš jako kniha 🙂

Naše malá maso miluje, myslím,že ho 6x týdně máme, včera jsem ji třeba dávala kousky kuřete a to zajídala bramborovou kaší, ona prostě z ničeho nic začala kousky jíst sama. Maso jí nijak nedrtím ani nemačkám, teda když to mám ve směsi, tak jo, ale když jí dávám maso zvlášť, tak normálně celé malé kousky masa a pěkně to rozkouše, i s těmi šesti zuby 🙂

Raculka,
naše malá má radši jídlo čerstvé než mražené, přitom byla zvyklá jíst mražené hodně často, ale nikdy ho nesní tolik, co čerstvého, tak se postupně radši přikládním k čerstvému 😉

akcul
12. črc 2007

Moc vám děkuju. No, sama jsem zvědavá, jak nám to půjde. Začneme mrkvičkou, tak uvidíme. 🙂 Určitě se potom ozvu, jak jsme to zvládli. 😉

zevina
12. črc 2007

jita, já už přes měsíc vyhlížím šestý zub, tak se budu těšit až vyleze, třeba taky prcek vezme na milost kousky masa 😀 😀 dělám si naděje že se konečně zbavím otravného mytí mixéru 😅

a včera jsem ve městě kápla i na máju hruškovou, tak se těším až ji ochutnám(e) 😀