Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

poupe
22. srp 2007

ahoj,zeptam se,mame zacit s prikrmem,mudr rekla zeleninove polivky,chvi zacit s mrkvi,uvarit mrkev a jeste neco?,trochu oleje?

raculka
22. srp 2007

zevi,mapris- já řepu zkoušela,ale bohužel mu nejede ( zkusila jsem to i zamrazit a dát po pár dnech).Už si moc nepamatuju jak dlouho jsem jí vařila,ale nebylo to dlouho.Jen vím,že jsem jí oloupala 😅
A takhle je to s mojí pamětí teď pořád 😠
No uvidíte,zkuste,třeba budete úspěšnější.Jinak upřímně přiznávám-mně to taky nechutná ani nevoní 😕

jita2
22. srp 2007

poupe,
nemusíš mastit vůbec ze začátku, třeba o něco později kapku olivového oleje do jídla, je to výborný, když má třeba problémy s kakáním 🙂

lenchita
23. srp 2007

já jsem řepu vařila neoloupanou a asi hodinu - to někde psali - a po té hodině byla tak akorát. Nebyla to ale moc velká řepka, spíš malá. Julince taky nějak zvlášť nejela, ale v té době jí nějak zvlášť nejelo nic, tak to teď zkusím znovu, už se chválabohu trochu rozjedla 😉

jo, míchala jsem ji s bramborem a myslím, že ten poměr mohl být víc řepy a míň bramboru, ona je ta řepa sama o sobě celkem sladká, ale ten brambor z toho udělal takovou divnou kaši, já ho dala totiž asi dvakrát tolik, co řepy...

makelka
23. srp 2007

ahoj, holky narazila jsem u nás na pravý Řecký jogurt, který je dováženej přímo z Řecka, myslíte že bych s ním mohla začít? Jakej používáte vy? Ten řeckej je totiž oproti našim aspoň pořádně hustej a bez všech těch náhražek

makelka
23. srp 2007

My jsme včera zkoušeli červenou řepu a taky jsem ji vařila asi hodinku plus mínus a Tobimu moc chutnala, ale ono zase co tomu našeho prďolkovi nechutná 😀

Holky už dva měsíce přikrmujeme, mám začít s dopolední sváčou? a co na ni dáváte? třeba právě ten jogurt a s čím?

jo a jaký maso dáváte, my zkoušeli králíka a kuřecí a co ještě? 🙂

macu.k
23. srp 2007

Já dávám dopoledne jogurt - buď activii nebo hollandia - buď s nějakým ovocem (nejlepší je s banánem nebo jablkem) nebo s troškou přesnídávky nebo i samotnej.
Zkoušeli jsme králíka, kuřecí, hovězí, telecí, krůtí. Ale u nás moc zájem o obědy neni... 😒

akcul
23. srp 2007

poupe:
Olej by se měl do příkrmů přidávat kvůli vitamínům rozpustných v tucích. Ty se jinak neuvolní. Já dávám malé od začátku do jídla panenský olivový. 🙂

mapris
23. srp 2007

macu.k
taky máš problém do něj něco přes oběd nacpat??? Mně už dochází trpělivost. Posledních pár dní sní pár lžiček a konečná, nevím co s tím :o((

zevina
23. srp 2007

makelka, jogurt by měl být s živými kulturami (hollandia, bio od Olmy, aktivia) ty jsou čisté bez éček 😉 a jak píší holky s ovocem, přesnídávkou, dětskýma sušenkama...
maso můžeš jakékoliv libové (snad jen vepřové se moc nedoporučuje) kromě vnitřností a uzenin

poupe, pár kapek oleje se má dávat, buď ten olivový, ale někomu může způsobit alergickou reakci nebo kvalitní slunečnicový 😉

poupe
24. srp 2007

Diky za odpovedi,a davali jste caj nebo stavicky na zacatku prikrmu nebo staci kojeni?

tiki
24. srp 2007

My dáváme čaj, možná by teda kojení stačilo, ale Zdíša je po hrnečku jako divá, teda po tom mojim, ten její jí příliš netankuje. A fakt se z něj naučila pít, já jí ho přidržuju a ona si sama dávkuje do pusinky, občas to skončí na klíně, to když moc rozkolísá hladinu 😉 , ale polyká statečně. My totiž pijeme nejčastěji nesladké bylinkové čaje, tak jí klidně ten svůj nabídnu.

zevina
24. srp 2007

poupe, zpočátku určitě kojení postačí (pokud nejsou extrémní vedra) dokonce by mohlo pokrýt potřebu tekutin asi až do 8-9 měsíců, než jí větší množství tuhé stravy 😉
ale osobně bych ti radila pomalu zkoušet nějaké pitíčko nabízet, protože ti ho může zpočátku odmítat, tak může trvat než přijdete na to, co vám vyhovuje a taky z čeho, spousta dětí má ráda i holou vodu, což je taky dobrá varianta 😉

poupe
24. srp 2007

zatim ji dobre,tak snad pujde i to piti,zacnu s pitim az od 6,7 mesice,diky

makelka
25. srp 2007

Holky mám ještě dotaz, malýmu bude 8.měsíců, co všechno už může jíst, co máte vyzkoušený. My zatím jíme jen zeleninu, maso, brambory a rýži no a ovocný přesnidávky, chceme začít s jogurtem, ale zajímalo by mě, jestli je ještě nějaká varianta 🙂

mapris
25. srp 2007

makelka,
já dávám jogurt ráno, tak kolem půl 8mé. Dopolední svačinu vůbec nedávám. Moje maminka totiž tvrdí, že na oběd se mají děti nechat trošku "vyhladovět" že by pak nejedli. Ale teď má Terka průjem, takže dávám ráno mlíko. No, my jsme sice zatížný alergií, takže dávám všechno opatrně. Jogurt by se měl začít od ukončeného 8. měsíce, a nejlépe bílou activii a nebo hollandii. S ovocem nebo s přesnídávkou. Ono do roka se toho moc "měnit" nedá, to pak až většinou v roce, se může dávat pomalu všechno.

holky, vařili jste někdo pohanku?

kamhajek
25. srp 2007

Mapris: já dát Ondrovi v půl osmé a pak až oběd na dvanáctou, tak mě určitě sní i s vlasama 😀

makelka
25. srp 2007

mapris - díky, tak nějak jsem si to myslela, ale říkala jsem si jestli třeba není ješět něco co jsem přehlídla 🙂

jinak já dopoledna zatím kojím, takže to mi problém nedělá, Holandii jsem dneska koupila, tak to zítra prubnem 😉

jo a ještě jsem se chtěla zeptat? děláte domácí přesnidávky? jestli jo, tak jak uděláte ovoce, aby nebylo tolik kyselý, jako jsou teď skoro všechna jablka, malej mi domácí přesnidávky nechce papkat, jen kupovaný ☹ no a do jogurtu můžu dát i tu kupovanou ne?

mapris
26. srp 2007

makelka,
podle mně do toho můžeš dávat i kupovanou. Já jsem dělala domácí tak, že jsem uvařila třeba jablko a hrušku - a přidala jsem tam kaši - Terka rýžovou nemohla, tak jsem koupila od Nestle - Dobré zažívání-spokojené spaní - a to bylo trošku sladší. Akorát Terce se po tom zhoršil atop, takže chvíli ještě s normálním ovocem počkám ...

raculka
26. srp 2007

mapris- a zkusila jsi třeba od hami nemléčnou rýžovou ? Nám moc chutná nemléčná od sunarky- buď pšeničná s ovocem nebo s cereáliema.Taky od nestlé osmizrná je moc fajn(ale dost drahá).Já už vyzkoušela snad všechny nemléčné kaše na trhu. 😀
Ještě se tě chci zeptat-nevíš,jak dlouho by se měla podávat ta nemléčná kaše+ HA mléko??Myslíš,že když zatím malej neměl žádné alergické projevy,že bych mu mohla začít dávat normální mléčnou kaši? (myslím z prášku-kravské mléko mu dám až kolem tří let).Myslím,že už by se nějaké alergické reakce projevily,když už jsem mu zkusila dát i jahodu,nekterinku,rajče..a zatím ťuky ťuk...😉

tiki
27. srp 2007

Holky, ja jsem ted nadsena z objevu uskladnovani prikrmu - mozna, ze to pouzivate a je to znamy trik, ale mne to proste uplne oslnilo, tak se chci podelit 😀 :
Kdyz rozvarim a namixuju nejakou zeleninu nebo ovoce, naleju to do takoveho toho ledovace do mrazaku, zamarazim, druhy den z neho vyndam jednadvacet malych kosticek, ktere dam do pytlicku, zase vratim do mrazaku, a pak jenom vyndam prislusnou kombinaci (mrkev + cuketa, mrkev + repa, hruska na pridani do kase apod.). Zatim mame jen male davky, tak staci tak dve kosticky, brzy asi budeme muset davat vic 🙂 . Ale je to fakt desne jednoduche, strcim to do varne sklenicky do vody, ohreju a je to...

zevina
27. srp 2007

makelka, od osmého měsíce můžeš zařadit i těstoviny, do roku zatím bezvaječné a lepek se taky už může (někde se uvádí od 6.m, jinde až od 8.m, my ho zaváděli až později) takže třeba kousek pečiva a ovoce 😉

jita2
28. srp 2007

tiki,
to je určitě super, no a až bude papat víc, tak to můžeš zamrazovat do plastových kelímků, jak dostáváš třeba v supermarketu salát. 🙂

poupe
28. srp 2007

Ahoj,mam dotaz,vy co kojite,zacala nektera driv s prikrmy,pred 6 mesicem,jak se doporucuje?

mapris
28. srp 2007

raculka,
no, já právě zkoušela tu od hami, a Terka se mi po ní budil s brekem. Vyzkoušela jsem i dětskou krupičku, a taky nic. Pak jí vyhovovala od Nestle nemléčná - pro dobré sny - ta se dělá s h.a. mlíkem. Ale po tý se taky začala budit. Tak jsem s kašema přestala. Teď máme Bebu 3 h.a., a ta je sytější a vydrží po ní dýl. No, mně dětská i kožní říkaly, že tu h.a. kaši dávat co nejdýl, ale my už jsme alergický reakce na potraviny měly, takže já jí budu dávat co nejdýl. Pokud ale neměl malej na nic reakci, tak bys možná tu h.a. ani dávat nemusela. Prý do roko minimálně, ale to by se chtělo zeptat asi dětský doktorky.

tiki
:o) Nejznámější a nejpoužívanější způsob, ale já to nedělala, protože nemám dávkovač :o))

mapris
28. srp 2007

kamhajek,
ale ty malyho kojis ne? 😉 Terka ma UM a ted co jsem koupila to silnejsi, tak ma vecer 240 ml a pak v noci tak kolem 1 jeste 210. No a ted jsem davala brzo rano jeste mliko, ale zpatky se vratime k tomu jogurtu ..

majka07
28. srp 2007

ahoj holky, mám na Vás prosbu, mudr nám řekla, ať začneme s příkrmem ve velkým 😀 páč za 14 dní jsme nepřibrali a schudli 5 dkg, Maju mám od začátku na UM, chtěla jsem se zeptat, když jí dám třeba od hami mrkev s bramborem a sní dejme tomu půl skleničky, mám ještě zkusit dát mlíko a nebo za jak dlouho? Já se zapomněla zeptat 🙄 Maju si o jídlo neřekne, ona by nejedla hrozně dlouho, tak bych ráda věděla, jak to bylo např. u Vás. Díky 😉

kamhajek
28. srp 2007

Majka07: mě přijde, že na příkrmy máte ještě chvíli čas. Děti většinou po zavedení příkrmů přibývají méně.

raculka
28. srp 2007

majka-musím říct,že mě překvapuje,že ti DR příkrmy doporučila celkem brzy.Ale tak snad ví co dělá,já jsem jen matka amatérka 😅
Co se týče příkrmů-tak na začátek se doporučuje dát příkrm a ještě dokojit.Takže s UM by to asi mělo být podobně,zkus jí ještě třeba po jídle dát trochu mléka.
U nás to je naopak-malej když je hladovej,začně pobrekávat,cpe palec do pusy,takže celkem snadno poznám,kdy má hlad.A je to docela často 😀

raculka
28. srp 2007

mapris-já tu bebu 3 H.A. teprv objevila dneska,tak jsem zvědavá,jestli nás nezasytí víc,ale já jí dávám stejně jen do kaše na noc-jinak pořád kojím.
A zkusila jsi rýžovou nemléčnou? Nebo rýžovou krupičku od nestlé? Ty nám taky nedělají problémy.A sunarka je mňam 🙂 .Ale tvoje malá je asi náchylnější. 😒
Já si občas nejsem jistá,jestli teda ještě držet HA nebo ne.Dětská to moc neřeší.To mi říkala moje alergo,ať to dodržuju.A je celkem přísná.A naše dětská mi naopak připadá taková,že je všechno dobrý a z ničeho nedělá vědu. 😕