Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
31. kvě 2010

@matelko1 to co povi dr, nemusi byt jedine spravne. A obzvlaste co se tyce kojeni a prikrmovani kojencu.. ale to je muj nazor 🤐 jinak ja zacala ani ne po ml, ale spis po lzickch, jakoze poprve jedna cajva lzicka. potom 2, pak jsme asi 14 dni byli na 3 atd.

maryanna
31. kvě 2010

matelko, ono čím neskôr sa začne tým lepšie, deti na UM kľudne aj po piatom mesiaci.....netreba sa ponáhľať, ale ty už sama vieš že koľko pije mlieka, a či mu stačí alebo nie, tak ak tak pokojne začni, mrkva, zemiak alebo iná zelenina, uvariť mixovať na kašu a na lyžičke dávať.......ja keď som začala tak prvé tri dni sme jedli len málo, pár lyžičiek a na 4tý deň už plnú dávku asi 200 ml a teraz papáme tak 240 ml

maryanna
31. kvě 2010

aa susanah má pravdu, dr sú odborníci na zdravie ale častokrát o správnej výžive nemajú ani páru, preto treba hľadať ajiné zdroje nielen čo povie dr...

sussanah
31. kvě 2010

@maryanna wow za 4 dny na plne davce? Tak to mas teda maleho zrouta 😉 My se na plnou davku dostali az tak za 3-4 tydny a to jsem si rikala, jako neni sikovny 🙂

maryanna
31. kvě 2010

susanah, on je taký papoš že čo mu dám všetko zmastí a predtým keď sme začínali tak za 200 príkrmu vypil ešte 200 mlieka.....lebo pišťal a plakal...lebo on je strašný mliečkar, i mlieka veľa popije.......dnes sme jedli takkým som nabrala tak len mrnčal, dostal lyžičku oka a zas mrnčal kým som nabrala:D alee vôbec na to nevyzerá mamá 65 cm a 6800 g......a už pomaly 5 mesiacov:D

lily1983
31. kvě 2010

ahojte, to len čumím maryanna, naša má 11 mesiacov, a 7,4 kg. chodime na pravidelne kontroly, lebo uz aj sestričky sa čudovali, no papá tak akurát, len v poslednej dobe my zacala stagnovať pri obedoch, všetko zje, len proste ten obed..je sice pravda, ze som prestala uz konečne mixovat, lebo uz mame 6 zubkov, tak vie ako tak žut, ale take ze hrach, alebo sosovica, to vôbec nechce. napina ju.tak som to uz aj pasirovala, cez sitko, ako my tu niekto super poradil. ale uz by som jej konečne rada zacala varit, normalne polievky, take zahustene s kukuričnou mučkou, alebo s krupicou, nejaky privarok, ci perkelt..aj dnes mala zahustenu s krupicou, mňamkovu polievočku, a nič. som zufala, ale myslim, ze to ma len take obdobie, budem skusat, a varit asi aj tri jedlá za deň 😅

maryanna
31. kvě 2010

lilly no to má naozaj veľmi málo kg....to ja hovorím že môj je chudý:d lebo v jeho veku večšinou cez 7 majú všetky:D
a k papaniu ono môže byť že je také obdobie, treba stále ponúkať, a raz sa to zlomí.....

bubelko
31. kvě 2010

lily> nas lukas dodnes privarky nezje a polievku len hovadziu alebo slepaciu s rezancami. tekvicovy privarok len ak je k tomu maso 😀 este obcas tekvicovu alebo brokolicovu kremovu polievku ale to len v zime. hrach len gulicky ako priloha spolu s mrkvickou... 🙂 raz za cas to vzdy znova skusim, ale zatial ziadna zmena 😉
co sa vahy tyka, tak je trocha lahsia, podla tabulky by mala mat o cosi viac, ale zatial by som si z toho tazku hlavu nerobila. mozno je to naozaj obdobie (aj ja som ako dieta v 3 rokoch nejedla nic ine len slane tycinky a kakao a tu som). ak sa to nezmeni, urcite ti pediater povie, co a ako 😉

lily1983
31. kvě 2010

dakujem za nazory 🙂 nerobim si s z toho až tak ťažku hlavu,len neviem, že či jej to nechutí, čo jej varim, musim to nejako spestriť.no a dnes to nevyšlo 😔
maryanna dufam, že sa to zlomi raz 🙂
bubelko podľa tabuliek to je dolu, viem, len ona už od narodenia je na tom takto, nepriberala uplne perfektne.

zornicka11
31. kvě 2010

ahojte,chcem poprosit skusene mamičky o radu,chcem začať dávať mojmu malému kašu na noc, lebo sa mi často budí,mal teraz 4 mesiace.ešte ho kojím ale dávam už aj umelé mlieko.ked mu dávam nutrilon, tak kaša musi byt tej istej značky alebo ako je to.dakujem za rady

zornicka11
31. kvě 2010

môžem napr.kašu nemliečnu kašu nestle pripraviť so sunarom??

europa8
31. kvě 2010

@zornicka11 ,pokial davas Nutrilon,tak davaj kasu od Nutrilonu alebo nemliecnu kasu s mliekom Nutrilon.Len pozor na zbytocne ochutene a sladene kase,je este dost maly...Ja som davala od Nutrilonu-první kaše-ta jedina je bez cukru a co sa tyka nemliecnych,bez cukru su jedine Nestle.Pokial by mu chutilo,najlepsie je kupit obycajnu kukuricnu,ryzovu alebo psenovu kasu v Bio predajniach a zarobit ju s mliekom.

latvia
31. kvě 2010

zronicka, nechces najprv skusit zvysit produkciu vlastneho mlieka? skus napisat annag do jej temy, poradi ti ako na to....ak by to nepomohlo, zvysila by som davku umeleho mlieka. kasa ti nie vzdy zaruci lepsi spanok babatka.
ke duz sa rozhodnes pre kasu, tak mozes aj ine znacky, nemusi byt nutrilon

johanka.
31. kvě 2010

ahojte, rada by som sa spytala, ci aj niektorej z vas slo tak tazko zavadzanie prikrmov. Uz dva tyzdne sa snazim a nic, co sa mi podari jej vpasovat do ust, to potom zbieram z podbradnika, nohavic, zeme...uplne vsetko, ani za nechet toho nezje. Neviem, ci robim niekde chybu, alebo je to v norme, ze tak dlho odmieta. Skusala som uz mrkvu aj zemiak, aj MM som primiesavala, aj vodou riedila, nic nezabera. Tak rozmyslam, ze skusim ovocie, mozno jej to lepsie zaberie. Ak nie, tak po dalsom tyzdni asi skusim jogurt... Uz sa bojim, ci jej jedenie tak celkovo nesprotivim.

latvia
31. kvě 2010

@johanka. 😀 tak priprav sa na to ze takto to budes mat este par mesiacov 😉 😉 😉 mizive precento deti sa rozpapa pekne po mesiaci, nieto po 2 tt 😉 tak len veeeela trpezlivosti, stale skusaj skusaj, nemen rychlo veci, pekne postupne trpezlivo, dlho kojene deti (tie optimalne kojene do 6 mesiacov) su hrozne slabi papkaci, hlavne ked este maju k dispozicii MM 😉 tak sa tym netrap, ked bude Miska hladna, spapa toho viac. fakt to potrva par mesiacov, nikam sa neponahlaj 🙂

johanka.
31. kvě 2010

vdaka latvia za ukludnenie, to som rada, ze nakoniec je problem len moja naivita 😔 Dost som uz zacala byt nervozna, ked kade-tade citam, ako niekomu deticky pekne papaju mrkvicku uz v 5 mesiaci, pripadne prave pocuvam svokru, ze co vsetko uz oni v 4 mesiaci davali a ako to deticky pekne papali... som sa citila ako totalny neschopak. Tak teda to ovocie predsalen odlozim.

latvia
31. kvě 2010

😉 jaka naivita? kazda chce aby mu dieta papalo jak z reklamy 🙂 a pribuznych nepocuvaj, tvoje dieta nehladuje, nechudne, nejaci cely den aj noc, tak nemaju dovod do teba rypat.ty si matka a ty vies co je pre dieta najlepsie.niekto zacina prikrmami skor, niekto neskor, pokial to nieje pred 4.mesiacom tak je to relativne ok. s rozumom a mierou, babatka si vypytaju ked budu chciet. ovocim v podstate nic nepokazis, traviaci trakt babatka je uz vyvinuty, len nemusis mat tolke zhony ze co jej bude chutit.zachuti jej vsetko, postupne

icerna
1. čer 2010

🙂 ahojte
johanka. tak moja mala papala pekne od 5ho mesiaca,co nam kazala doktorka a po 3tyzdni sa rozhodla,ze bude strajkovat a od vtedy mi neotvara pekne pusku. vonku mi spapa od hipp vyzivu ovocnu a doma ani bohovy poriadne,tiez len par lyziciek zeleninky ☹ neviem co sa stalo,uz skusam vselico,nechcem jej to tiez sprotivit. tak sa neboj ze si ´v tom sama,je nas vela 😉 a svokra si urcite nepamata na tie zaciatky z detmi. Ved to by svokra nebola,keby nemala komentar ku vsetkemu,no nie 😅 bez urazky 😅 😉

ewana73
1. čer 2010

johanka neboj sa u nas je to podobne,my sme tiez tak zacinali,dokonca maly aj zvracal na zaciatku,potom sa ako tak zacal papat.teraz je uz na prikrmoch vysse mesiaca,spapka na obed asi tak 70 gramov to ked mu navarim a zamrazim do tych flasticiek napr.od hippky tak na jeden obed asi pol flasticky 🙂 . stale je popri tom "plne" kojeny,takze si az tak tazku hlavu nerobim.bud.tyzden ideme k doky na poradnu a som zvedava kolko vazi ale moj odhad asi okolo 7kg.no on je asi po mne,ja mam pri 162sm 46 kg uz dlheeeee roky.a mala som aj pred porodom aj teraz po porode sa mi to vratilo. 😀 a moooozem zjest naozaj cokolvek a nepriberiem ani za bo.. aj keby som chcela. tak myslim,ze moj maly bude po mne,on je nas taky chrustik malicky .. 😀

miau
1. čer 2010

johanka
myslim ze vela deticiek zacina tak ako ty pises - my tiez 😉
ale ku podivu jej velmi zachutilo jablcko - spapa mi uz na posedie 160g jablka 😀 mrkvu samu o sebe uvarenu tiez nechcela, tak som jje ju nastruhala surovu s jablkom a bolo dobre

ja skusam vsetko tie 3 dni, ked nechuti odlozim ked chuti tak papame, vzdy sa snazim vyztihnut kedy ma dobru naladu a urobit jej z papania aj taky milsi zazitok, vzdy jej daco rozpravam - napr. ze lzicka je lietadielko a letiiii letiiii do pusnky a podobne "somarinky" - malej sa to paci, smeje sa a tym padom aj otvara ustocka 😉

johanka.
1. čer 2010

jeej, baby, vdaka, ste strasne zlate, tak vidim, ze je to u nas uuuplne v norme, tak uz som podstatne kludnejsia. Ja len, ked som napriklad aj u annag na blogu citala, ako sa pekne pridavaju jednotlive zlozky do stravy, co vsetko stihne babatko ochutnat, po mesiaci nabehneme na dva chody... tak som bola dost mimo, ze mi vsetko, ale absolutne vsetko vypluva. Asi som si mala uvedomit, ze prax je naozaj niekedy hodne daleko od teorie 😀

miau, dobry napad to miesanie jablcka s mrkvou. Ak jej bude chutit jablko, tak mozem postupne to jedlo stale viac a viac preklanat k mrkve, a snad aj k tej mrkve sa tak dopracujeme 😀 Tak poskusam nove sposoby, nove miesta a tak.

ewana73
1. čer 2010

johanka. u nas napr. ide najviac mrkva,musim mu ju davat skoro ku vsetkemu,inac mu to nechuti .. hm aj v tomto je asi po mne ,ja by som mrkvu jedla aj na kila 😀 ,tak obycajny zemiak to ani nepozrie iba ak tak sladky aj to len trosicku ,a k mrkve ma naaaajradsej brokolicu uvarenu na pare 🙂 inak malo co mu chuti,zatial ani kur.mäsko velmi ale ked ho zaujem pri tom tak spapa 😀 . no a z ovocia napr.ma rad velmi hrusku a broskynku.jabko a markula nic moc,to mu je kyselkave,to vypluva. a uz vobec nchce napr. tie flastickove cmajzy kde je kadeco ine primiesane tie mäsove absoluuuutne .. takze varim sama doma,pekne si to zamrazim a mam na viackrat.cez vikend som napr.urobila kur.mäsko s cuketou a sladkym zemiakom. no a vcera som mu pridala do toho mrkvu a dnes dam na miesto mrkvy brokolu 😉 .

uankab
1. čer 2010

johanka, nasa magdalenka zacala viac papat az ked mala skoro 8mesiacov... zo zaciatku presne ako ty pises, par lyziciek a bolo, dokonca boli dni ked ani to.. ked mala 7mesiacov, spapala tak 30-40mil, v osmych okolo 50-80 a teraz mame za par dni 9 a spapa okolo 100ml, ... tak neboj 😉 , ale presne ako ty som bola z toho nestastna... pokial pribera, tak je vsetko ok 😎 .. ved papat budu cely zivot, tak naco to unahlit 😉

maryanna
1. čer 2010

ahojte, no ako vás čítam tak som prekvapená že niektoré deti vám papjú celú dávku až okolo 8 meho mesiaca alebo ako.....pozerám že to len my sme takí papoši.. 😒

pavlici
1. čer 2010

Ahoj, tak Kubik ma prikrm dneska 6. den. A kdyz nema v puse lzicku s jidlem, tak rve na cele kolo, staci mu tam dat plnou a je klid. Ted mame cca 7,5 kg a 65cm. Tak jsem zvedava, za jak dlouho bude jsit jen zeleninku, protoze mi prijde, ze i po zelenince (a to ji nedavam malo) vypije jeste plno davku mleka.

bubelko
1. čer 2010

maryanna> jonas zje posledny tyzdne rano 180ml ovocneho pyre a po obede 140-160ml zeleniny. a to ho povazujem za zleho jedaka. lukas jedol totiz tak ako tvoj,ak nie aj viac. cistej zeleniny bez zemiaku bol schopny zjest 2 avent pohare. ked som pridala zemiak, tak menej, ten je predsa len sytejsi. 😉
takze neboj sa, nie si sama 😉

maryanna
1. čer 2010

pavlici, môj tiež vypil poplnej dávke mlieko ale asi len prvý týždeň aj niečo, poto sa naučil že obed sa je lyžičkou a mlieko ku tomu nepatrí....neboj, ak pýta daj, ono sa to časom upraví..a koľko zeleniny papáte? môjtiež piští ked nemá v ústach..:D

maryanna
1. čer 2010

bubelko:D jeej, no to hej, môj zje z všetkého asi rovnako kňokolo 230 plu mínus len rozdiel je v tom že napr po ryži so zeleninou vydrží dlhšie nejesť, keď má len čistú zeleninu tak je niekedy sklr hladný ak po mlieku (predsa mlieko je sýtejšie)

natalia777
1. čer 2010

ahojte baby, chystam sa zacat s prikrmami mojej dcerky ale nemam ani ponatia ako a kde zacat a s cim......viem ze ste to tu uz urcite rozoberali ale nemam popri nej casu citat 😅 ja ju este kojim ale ona je taky papkacik tak nevidim problem v tom 😅 viete mi dat nejake dobre tipy?? diky 🙂

maryanna
1. čer 2010

@natalia777 ak kojíš tak pokojne vyčkaj, zbytočne ju zaťažíš, ak však chceš tak www.kojeni.net, v časti príkrmy máš postup aako sa to zavádza teraz, klasika začína sa zeleninou, omesiac sa pridáva mäso a ovocie, zelenina sa uvarí a mixuje na kašu ..veď pozri tam to máš a ak budeš mať nejaké otázky napíš...ak nemáš čas čítať tak napíšem ti v skratke do ip