Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zuhur
31. bře 2011

@apollo11 to znám taky, nedávno jsem našla zeleninu namatlanou na podprsence 😅 Večer, když mu dávám kaši tak ho krmím opravdu jen v té podprsence 😅
@em_ka budu zkoušet dnes poprvé, tak jsem zvědavá

simkat
31. bře 2011

@em_ka My budeme maso zkoušet zítra. Su zvědavá, jak mu to bude chutnat. Sní docela dost zeleniny, pomalu 200g, tak uvidime, jak mu zachutná maso 🙂

karolina969
31. bře 2011

@apollo11 Jojo, tak to přesně znám 😉 Ty dětičky si jsou tak podobné. Náš malý má kolikrát víc na sobě než v pusínce. V poslední době tomu jídlu moc nedá. Nevím, co se stalo, tak hezky papkal, pak rostly zoubky, tak to chápu, že nechtěl ani otevřít pusinku, to jsme byli vesměs na mlíčku. Ale teď sní max. ovoce a kaši, ale zeleninku si vybírá, jde mu jen pastinák ze skleničky a špenát s králíkem taky ze skleničky.

marianas
31. bře 2011

Ahojte. Viem,že sa to tu viackrát spomínalo,no nechce sa mi to hľadať. Ako pripravujete baklažán? Zdá sa mi,že v rúre, no neviem ako presne. Dnes sme jeden kúpili na skúšku, chcem to vyskúšať. Ďakujem za rady.

zuhur
31. bře 2011

@simkat tak o tom já si můžu nechat zdát. Rekord máme 125g a to ještě jen párkrát. Ale přijde mi, že už by to maso dostat měl, tak třeba bude masožrout 😀
@karolina969 u nás jednoznačně vede kombinace brambory, cuketa a květák - to když navařím tak zbaští vše.

simkat
31. bře 2011

@zuhur a jak dlouho už přikrmuješ? my sme začali přesně v ukonč. 6m.

zuhur
31. bře 2011

@simkat zeleninku dostal pár dní před ukončeným 6. měsícem, ale papal málo, takže jsem čekala až ty svoje dávky trošku navýší. Jo jinak maso teda dnes fakt neprošlo 😀

em_ka
31. bře 2011

@zuhur takze problem s masom nema len moja dcera 🙂

zuhur
31. bře 2011

@em_ka to určitě ne, uvidím. Dneska měl maso poprvé, takže věřím, že časem zachutná 😉

simkat
31. bře 2011

@zuhur Taky budeme zitra zkoušet maso, tak doufám, že mu bude chutnat... 🙂

marianas
31. bře 2011

No, dievčence, žiadne nápady a rady na prípravu baklažánu / lilku? Zdá sa mi, že niekto písal, len tak ho dať do rúry na pečenie, poprepichovať vidličkou a upiecť domäkka. Poraďte, prosím.

stvura
31. bře 2011

@marianas ahoj, no ja baklazan robim pre seba ako natierku...tvojmu malemu ju mozes spravit troska upravenu a zmiesat s cestovinami, je to tiez dobre...baklazan + cukina + medvedi cesnak + osupane alebo susene paradajky, troska oleja z paradajok alebo ak nie je v susenych olivovy tak odkvapkas a das troska olivoveho... Pokrajat na drobnucke kusky, udusit do makka a zmiesat s cestovinami. Podava sa studene. Pre seba si tam mozes dat klasicky cesnak a cibulku.
Este je dobry baklazan uduseny zmiesany z cottage syrom, troska kyslej smotany alebo jogurtu. Moj maly to strasne jedol...

apollo11
1. dub 2011

Prosím @sussanah @andelka (omlouvám se za haló 😉 ) nebo někdo, kdo se ve výživě vyznáte.. Potřebovala bych se ujistit, jak je to s mléčnou dávkou kolem těch 10m. Na kojeni.net jsem našla 600ml/den do roka, jinde zase 300-400. Tak jak to je? (řeším to jen kvůli tomu, že špunt mi to komplikuje s kojením a UM tekuté taky nechce, takže je každý ml k dobru) Díky!

andelka
1. dub 2011

@apollo11 myslím že se většinou doporučuje těch 500ml kolem roka. Taky řeším jestli má dost, když kojím jen 3x. A u kojení netuším kolik vypije. Takže jsem taky četla na kojeni.net jak se to řeší, když mimi nechce pít UM a většinou se radilo, že se má nabízet, ale po tom roce že už se to nemusí tak hrotit, když to prostě nejde, že se to dá nahradit mléčnou kaší, jogurtem, kefírem, sýrem, že už je prostě větší výběr mléčných výrobků. A na vápník je dobrý ten Reisdrink.

apollo11
1. dub 2011

@andelka ☹ tak to asi nedá. Ona se totiž nechá nakojit jen 1x v noci, pak má nějakej ten jogurt a asi 200ml UM v kaši, to dlabe hezky. No asi budu muset ještě chvíli odsávat, protože mm si z hrnečku dá moc ráda (ale z prsa už ne 🤐 ). Jsem doufala, že by mohlo celkově stačit těch 400, ale mohlo by to být málo. Ty dva měsíce to nějak vydržíme a pak už to bude zase o něčem jiném. Jinak 3 koja za den máš úplně v pohodě, to s jogurtem a tak určitě stačí.

andelka
1. dub 2011

@apollo11 Tak dva měsíce to pro jistotu ještě vydrž a pak už to bude myslím stačit. Já právě i proto si chci ještě kojení nechat, abych nemusela řešit pití UM z hrníčku.

apollo11
1. dub 2011

@andelka Hlavně ty děti pak UM už třeba nechtějí, když ho neznaly předtím. On je to taky dost velkej rozdíl v chuti, tak se ani nedivím. A Lučina a takový ty věci se můžou taky až od roka? Sice nevím, jak bych jí to dala, chleba ještě nejí.. A chci zkusit ten reis, jsem zvědavá. Danymu to chutná?

tereziee
1. dub 2011

Ahoj holky chci se zeptat kdy muzem zacit s prikrmy?? 10.4. bude maly mit 4. mesice a ve 3.mesicich vazil 7kg dekuji za vase nazory a rady 🙂

tereziee
1. dub 2011

a jeste jsem chtela dodat ze maly je od 5.tydnu na UM

paveronika
1. dub 2011

Maminky poradíte mi??Malému jsou 4,5měsíce jsme na UM dnes mu budu dávat třetí den mrkvičku docela baští nebo se alespoň snaží moc mu to nejde. 🙂 Chtěla jsem se zeptat zítra bych mu chtěla dát mrkev+brambor v tom budem pokračovat další dva dny ale jak dál??Mám tu i brokolici až jí vyzkoušíme samotnou, můžu zase s bramborem??A jaké další druhy zeleniny zkoušet??Docela se v tom ztrácím 😒 Zatím tedy dávám kupované skleničky ale tak za měsíc bych chtěla vařit,tak by mě ještě zajímalo jak je lepší uchovávat??dočetla jsem se že některé dáváte do tvořítek na led(přijde mi to jako dobrý nápad) a někdo mrazí rovnou v kelímkách??Tak nevím co je lepší??Ještě se zeptám zdá se mi že malý má po té mrkvi tužší hovínko dnes tlačil a nic, vyčetla jsem že dát švestkovou štávu jak ředit??a jakou značku??Děkuju moc

andelka
1. dub 2011

@tereziee začíná se mezi 4. a 6.měsícem, u nekojených většinou kolem 5.měsíce. Ten čtvrtý měsíc je nejdřívější termín a měl by platit jen když miminko nepřibírá nebo má hlad i po zvýšení dávky UM o jednu.Pokud je na UM spokojené, pěkně spinká a přibírá, může se klidně počkat do 6měsíce. Není kam spěchat.
@apollo11 Lučina s emůže tuším od 8měsíce. Ale já ji taky nemám kam mazat. Dany mi teprve teď začal jíst kukukřupky do ruky. Myslím že rohlík ani chleba by mu moc nejel, je to slané a s droždím, není na to zvyklý. Reisdrink mu dávám do kaše, z hrnečku pije čaj a vodu. Ale je to nasládlé, tak většině to chutná, musí se zkusit. Třeba napřed ředit.

andelka
1. dub 2011

@paveronika tu brokolici nemusíš dávat samotnou, když bude tolerovat mrkev s bramborem, tak ji můžeš přidat k mrkvi nebo bramboru. 😉 Samotná není nic moc. Dál jsem zkoušela - pastinák, květák, dýni, cuketu,batáty, pozdějc se může červená řepa, špenát, zelené fazolky, hrášek, ještě mě napadá fenykl, patizon...a jsem v koncích 😅
Já mrazím jednodruhově do formiček na led a pak vyndavám podle potřeby kombinace. Uvařit k tomu brambor, batát, kuskus, rážovou kaši, pohanku apod. zabere minimum času.
Mrkev staví obecně, takže ej to možné. Změkčuje hruška a švestka - měla by být čistá a neslazená. Já ji nepoužívám, tak značku nevím.

tereziee
1. dub 2011

@andelka děkuji...pribira hezky a vecer spinka i tech 6h v kuse a zatim zvysovat davku nemusime jen vecer mu dam vic aby dyl spinkal

andelka
1. dub 2011

@tereziee tak to vůbec nemusíš spěchat. UM je pro děti to nejlepší, nemusí se jim tak brzo zatěžovat tělíčko jídlem. Je to spíš lobby výrobců kaší a skleniček, aby to maminky kupovaly co nejdřív. Opravdu jim nic neuteče. Četla jsem, že poslední dobou se doporučuje nedělat rozdíl mezi dětmi kojenými a nekojenými a pokud opravdu není důvod jak jsem psala výše, tak bych s tím souhlasila. Normálního jídla se ještě nají až až.

andelka
1. dub 2011

@paveronika Teď sjem četla že Hami by měla být neslazená. Ředění bych já osobně dělala tak 1:3, kdyžtak zvýšila dávku podle potřeby, kdyby to nefungovalo. Mám doma od Hipp a tam cukr je. Ale i nez něj je to dost sladké, prý.

tereziee
1. dub 2011

@andelka no duvod neni tak dekuji z radu

lussy666
1. dub 2011

ahojte, ja sa chcem poradit...dcerka ma 8 mesiacov, kojim..papa celkom pekne...chcem sa spytat - chcem jej zacat robit kase, napr. pohankovu, ci z kukur. krupice, ci ako sa to presne vola...len neviem - to mam urobit s vodou? vela mlieka sa mi nepodari odsat ci odstriekat, tak neviem, ako na to....

andelka
1. dub 2011

@tereziee není zač 🙂 Je to krásnej bumbrlík 🙂

andelka
1. dub 2011

@lussy666 jo s vodou. Dělala jsem to tak 3 týdny. Pak mi přišlo že mu to nestačí, že s mlíkem nebo něčím jiným by to bylo výživnější, tak dělám obden z UM a Reisdrinku. Ale jde to i normálně s vodou. MM jsem taky neměla dost.

lussy666
1. dub 2011

@andelka velmi pekne dakujem za odpoved.... ono ani nejde o to, ze nemam dost mlieka, len uz ide akosi tazsie von, ako na zaciatku 😉 to som odsavala veselo, teraz uz len sem tam sa podari.... ale asi si to aj tak myslela, ze si nemela dost odsateho..
inak napadlo ma este - mozno sa to bude zdat ako blba otazka vam, co sa v tom vyznate, vopred sa ospravedlnujem 🙂 - cisto teoreticky - ked budem kojit napr. do dvoch, dva a pol roka...je potrebne potom davat este UM? a kravske? je mlieko vo veku napr. nad tri roky dolezite?
neberte to ako nejaky extrem, o to mi nejde, ja sama mlieko milujem:D, pytam sa cisto zo zvedavosti.....