Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

cicimon
3. lis 2010

@zuzkat1 len tie "pokusne razy" povarim...teda cca 2-3dni a potom budem uz len struhat a pod

sussanah
3. lis 2010

@innes ono ty kupovane sklenicky s prikrmy se stejne nedaji poradne zasrobouvat, spis, se to jen tak trochu nasadi.

sussanah
3. lis 2010

@innes vetsinou se snazim do mesice spotrebovat, myslim, ze jsem mela neco max 2 mesice. Maso si ale hlidam, aby bylo do mesice spotrebovane, myslim, ze u zeleniny ty 2mesice nevadi

zdeniii
3. lis 2010

Ahojky, copak dáváte do kaše? Chci zkusit dát malé kašičku, jen obyčejnou z rýže zalévanou vodou, je na noc vhodné ovoce?

sussanah
3. lis 2010

@zdeniii ja bych klidne ovoce do kase primichala, je lehce stravitelne (taky pridavam). Kasi ale nedelej moc hustou, pro nektere deti muze byt kase samotna na noc tezka. Vyzkousej a uvidis sama, kazde dite reaguje trosku jinak

zdeniii
3. lis 2010

@sussanah tak jsem dala hrušku :_) moc jí to chutnalo 🙂

kramlinka88
3. lis 2010

ahoj holky, měla bych dotaz, moje kamarádka má problém se svoji dcerkou, má 7,5 měsíce a z ničeho nic jí přestala jíst ☹ papala už hezky zeleninku i ovoce, je kojená, ale prostě už cca týden do ní nemůže nic dostat kromě MM.
Nemáte s tím někdo zkušenost ??? 😕

lenocka23
3. lis 2010

@kramlinka88 moze to byt spojene so zubkami.. stava sa to.. inak mi nic ine nenapada..

luthien.k
3. lis 2010

@kramlinka88, to se stává docela často, když se klubou zuby, může to trvat i několik týdnů. Pokud nepozoruje jiné potíže, jako bolení bříška, nadýmání, průjem apod., tak bych to neřešila, kdyby to trvalo déle než 14 dní, tak bych se zašla ukázat pediatrovi. Kamarádky syn ve 13ti měsících celý měsíc odmítal jídlo (fakt jen zobal sem tam něco) a byl pouze na UM a v pohodě, i podle naší doktorky. Zuby vylezly a zase začal papkat 🙂

sussanah
3. lis 2010

@kramlinka88 jj souhlas s @luthien.k

p69majka
3. lis 2010

@zdeniii ahoj, ja dávam ovocie alebo výživku 🙂 .

kramlinka88
4. lis 2010

holky děkuju, už jsem ji to přeposlala 😉 Snad to budou opravdu jen zoubky a nic vážného 😉

domeli
4. lis 2010

Dávam tip na aktuálny Špeciál časopisu Mama a ja - Výživa detí od narodenia do školského veku. Je tam pekne v kocke prehľad k zavádzaniu príkrmov, doplnené tipmi a receptami. Ja ako prvomamina a 4-dňové "príkrmáčka" 6 mesačnej dcérky som sa tomu potešila. Takisto sa ale teším aj tejto téme, ktorej sa odteraz začínam venovať intenzívnejšie 🙂

lucy..
4. lis 2010

ahoj holky, nebala bych se toho pokud mimi prestane na chvilku papkat. Chce to proste cas....S prvnim synkem jsme zacli prikrmovat v 6-ti mesicich, slo to dost pomalu a po 14 dnech zacal zvracet - pry to byla dietni chyba a pak mi nechtel vubec tak 14 dni nic jen MM. V podstate v 8m jsme zacli nanovo, ale mrkvicku nemohl teda dlouho ani videt. Pak uz to celkem slo, ale i ted a to mu je 2,5 roku ma kolikrat dny, kdy ji velmi malo a to jako drobecek nevypada 🙂
S dcerkou jsme take zacli tak pred tydnem a zatim jen mrkev, brokolici a ted pridavam brambor, ale tvari se u toho take vselijak 🙂 Tak preji vsem hodne zdaru a hezky papkajici deticky 🙂

katherine27
4. lis 2010

Ahojte maminy 🙂 ,
opäť otázka a prosba o radu.
Zvažujem malému zaviesť lepok, je na UM - prikrmujeme od 4 a pol mesiaca.
Zatiaľ papáme:
UM
ovocie + pohánka, proso, amarant
obedik - mäsko / žĺtok/ + zeleninka + príloha
UM + jedna lyžica kaše - ešte len na zahustenie, nie je to kaša
UM

Budúci týždeň ideme to Tatier a potom by som začala teda dávať: pečivo, chlebík, bezvaječné cestoviny, ovsené vločky

Aké a koľko - pečivo, chlebík dávať? klasické biele? a chlebík zemiakový alebo?Aj niečo na ten chlebík? - toto všetko skôr na desiatu alebo olovrant, či ako raňajky?
A cestoviny? tie asi na obed..mám mu ich dať samé, len tak alebo s mäskom? mám ich brať ako prílohu?
Poradte mi, či už mu teda mám začať dávať lepok alebo počkať? a ako dávate vy.
Raňajky by mal mať ale ešte UM, nie?

Ďakujem. 😉

maryanna
4. lis 2010

@katherine27 ahoj, lepok akurát môžeš začať🙂

ovsené vločky do ovocia napr, cestoviny a čo sa týka chleba alebo rožka tak nie ako príkrm, ale len tak medzijedlo zobkať, žužlať.....
chlieb ako príkrm až tak od 10teho, teraz máte len dva príkrmy to stačí úplne....

a vo vašom veku len dva príkrmy, teda ovocie a zelenina, tak ako to máte , a ak tak od 8mehomesiaca tretí príkrm ak budeš chcieť...

katherine27
4. lis 2010

@maryanna aha, tak len na žužlanie a také jemné hamkanie...no tak to pečivo asi nebude jeho orechové..nemá rád ani chrumky..je to asi pre neho suché, tak som teda zvedavá ako zareguje na rožtek ☹
s tou kašou som tiež váhala, teraz len trošku nejakú dám, len aby mal mliečko akože hustejšie, ale kaša ešte nie..
Oki tak zavediem kašu a uvidíme čo bude s pečivom a cestovinou.. 😲
a do budúcna s tým pečivom, klasické, ano?
A ak by bola alergia na ten lepok tak ako sa to prejaví? nejaký výrážky, bolesť bruška..

maryanna
4. lis 2010

@katherine27 myslím že alergia tak že zvracanie, hnačky , bolesti, alee skús pozrieť na nete niesom si istá....pečivo klasické biele, aj tmavé, s tým že čím je dieťa staršie od roka atď má prevládať tmavé...
a lepok je aj napr pšeničné vločky, pohánkové, jačmenné....atĎ proste obilniny.....

katherine27
4. lis 2010

@maryanna Ďakujem za radu,som zvedavá na nášho gombíka ako zvládke ďalšie dobroty.
Pa pa 😉

p69majka
4. lis 2010

@katherine27 ahoj. Lepok sa zavádza skôr, teda mne lekárka kázala od 6.mes. Tiež máme UM. Ten jedálniček máte v poriadku. Neskúšala si dávať kašu lyžičkou? Začni ryžovou nemliečnou. Na raňajky nechaj stále UM. My máme ovocko na olovrant, lebo desiatu prespinká. 🙂

stipa
5. lis 2010

holky, chtěla jsem se zeptat, čím zahušťujete prckům jídlo? Respektive omáčku, chci udělat trochu i prckovi, aby to neměl pořád takové vodové. Bramborovým škrobem, že?
Jen abych věděla, díky 😉

zuzkat1
5. lis 2010

baby ako sa pripravuju ovsene vlocky? u nas sa nikdy nic take nejedlo tak ani srnka netusi ako to pripravit... mozno by som jej dala do ovocia...aj ked tipujem ze mi to s tymi vlockami nezje ale chcem skusit...

cicimon
5. lis 2010

@zuzkat1 ja by som vlocky nejako pomrvila alebo namocit do vody /mlieka a dat pridat... myslim ze @gabika7706 raz davala postup..

katherine27
5. lis 2010

@p69majka ahojky, klasickú kašu t.j. takú hustotu mu často nerobím, takže mu to dávam z fľašky.
Zatiaľ mu dávam len 1 lyžicu do mlieka, aby to mal akože trošku hustejšie - od Hami - banán, jablko, alebo Proso od Alnatura alebo kukuričku od Nestle.
Ide skôr o to, že on je v čase olovrantu dosť unavený, niekedy prespí a fľaša je pre neho riešenie. A kašu mu na noc nechcem robiť, ako posledné jedlo, je to ťažké.
Takže niekedy je aj klasická kaša, ale častejšie iba trošku zahustené mlieko.On mi poobede vôbec nespí, iba doobeda cca 1 hod, okolo 10. hod- aj to je úspech, takže príde olovrant - okolo 17.00 a on je K.O - ani sa nečudujem po toľkých hodinách.Niežeby nechcel, ale nemá náladu a silu na nejakú lyžičku.
Ináč mi papá všetko, nemá problém s ničím, od začiatku.

gabika7706
5. lis 2010

@cicimon @zuzkat1 ja to zvyknem robievat tak, ze vlocky rano namocim, kym ideme desiatovat, su makkucke. Zvyknem davat vlocky aj do zeleninovej polievky, nevarim, len ked uz vypnem polievku, hodim do nej vlocky, kym sa ide jest, su makke a polievka zahustena 🙂

@stipa polievky zahustujem ovsenymi vlockami alebo hrubou krupicou, jedla pre maleho vacsinou nicim, kasovite uz nejedava a ked jedaval, tak tam mal kopu zeleniny, vodove to nemal.

p69majka
5. lis 2010

@katherine27 tak to chápem. Aj malá, keď je poobede dlhšie hore, tak už kašu tiež nezje, lebo má olovrant-ovocko alebo výživku a na večeru to tiež riešim ako ty. 🙂 ja som zatiaľ neskúšala ochutenú kašu, lebo do tej ryžovej alebo ryžovokukuričnej dávam trošku ovocia alebo výživy, inak to moc nechce. 😉

jijitka
6. lis 2010

Ahoj, odkdy můžu malému dávat fazolové lusky? Je to stejné jako s luštěninami, tedy někdy po 9. měsíci?
Ještě chci zkusit červenou čočku - jak ji připravit, s čím kombinovat?
Díky 🙂

misha_
6. lis 2010

Ahoj, opet si k vam jdu pro radu. Mame posledni dva tydny problem s prikrmy, mala vubec nechce otvirat pusinku a ja nevim, jak ji k tomu primet. Predtim papala moc pekne, zadny velky jedlik sice nebyla, ale misku snedla vzdycky. Ted ji jenom kase, obcas ovoce, zeleninu nechce vubec. Ale kdyz uz do ni neco dostaneme - vetsinou podfukem - nikdy to nevyplive.

radka.k
6. lis 2010

@misha_ Tohle se stává, když roste zoubek, tak vydrž a krm "podfukem" až do doby, než jí zase začne šmakovat 😀

misha_
6. lis 2010

@radka.k Tak to je urcite od zoubku, protoze prestala jist, jak ji vyrazil s horeckou prvni, ted to vypada, ze bude venku druhy. Dal ji tedy budu krmit kasi s necim - nekdy to jsou pekne zajimavy smesi 🙂